door de politie gevangengenomen, van medeplichtigheid verdacht. Naar wij vernemen is al spoedig door de instructie dit meisje builen vervolging en op vrije voeten gesteld. Door hare belangrijke aanwijzingen aan de justitie is zij als getuige gebruikt. Behalve de verschillende valsche bankbiljetten van zestig en honderd gulden, bij Rouw in beslag genomen, naar wij ver nemen vijfendertig stuks, moeten zich thans nog meerdere, geheel geljjke bankbiljetten in handen der justitie bevinden, vroeger te Rotterdam en elders uitgegeven. (/V. II. C.) Door den heer \V. H. A. Van Kamphofl, onlangs te Rotterdam over leden. is aan de Vereeniging voor Protestantsche onderwijzers in Nedetland de som van ƒ3000, vrij van successierecht, vermaakt. Op het bevel, gegeven door de rechtbank te Haarlem, werd gisteren avond te Eindhoven in eene particuliere woning aangehouden de persoon W. B. M. te llillegom, chef de bureau bij de Noord- en Zuidhollandsche Stoomtram-maatschappij, als verdacht van begane valschheid in geschrifte. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is het amendement van den heer Berns op art. 61 der verordening op de gasthuizen met 17 legen 12 stemmen verworpen. Dientengevolge zal door burg. en wetli., met goedkeuring van den raad, de geneeskundige behande ling op een of meer ziekenzalen in het binnengasthuis aan den geneesheer- directeur kunnen opgedragen worden. De geheele verordening werd daarna aangenomen De justitie uit Amsteidam heeft zich naar Uilhoorn begeven, om een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaak van den dood van zekeren D. G., die 14 dagen geleden aldaar is overleden en vergeven zou zijn. De broeder van den overledene, de vermoedelijke dader, is in verzekerde bewaring genomen. Bij het verbouwen van het Doelen-hotel te Amsterdam zijn o. a. ge vonden twee drinkglazen uil de 17' eeuw, door den invloed van het water verweerd, riocli overigens in gaven toestand. Gisierenochtend heeft de rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de rechtbank te Utrecht, vergezeld van den officier van justitie en den waarnemenden griffier, zich naar Breukelen begeven om een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijk onwillig gepleegden manslag. Te Gnirle is eergisteren nacht het huis, loebehoorende en bewoond door J Scltellekens, aan het Hoogeind.' met alles wat er zich in bevond verbrand. Het huis was wel, doch de inboedel niet verzekerd. De bewo ners zouden in de vlammen zijn omgekomen zoo niet eenige ambtenaren, in de nabijheid gestationeerd, hen uit den slaap hadden gewekt. Zij moes ten ongekleed hun buis verlaten. Te lleerdt. bij Neuss, is in eene herberg een voerman door zijn zwa ger doodge chnlcnnadat zij twist gekregen hadden over een borrel. De voerman was gehuwd en had 7 kinderen. Te Grefrath, 4 uren van Venloo, heeft men even onder de aarde ver bolgen gevonden vele en verschillende gouden en zilveren voorwerpen, die in rene kerk te huis behooren. Elk stuk droeg het merk U en een gaanden leeuw. Men vermoedt, dat zij uit een Nederl. kerk gestolen en door de dieven daar verborgen zijn. In de afileeliiigen der tweede kamer werd bij liet onderzoek van het voor stel van den lieer mr. It. Van Eek, tot wijziging van het reglement van orde. den grachten voorsleller eenparig hulde gebracht voor zijne poging om de beraadslagingen der kamer vruchtbaarder te doen maken en den duur harer bijeenkomsten te verkorten. De moeite en zorg waardeerende door den voorsleller aan dien arbeid besteed, waren er in drie afdeelingen leden die meenden dat de kamer verke°rd zou doen thans een deel van haar tijd aan reglements-herziening te besteden met het oog op de aangekondigde herziening der kieswet en der grondwet, waarbij de voorschriftenrakende de parleoientaire werkzaamheid, ongetwijfeld zullen worden onderzocht. Andere leden achtten het juist met hel oog op Grondwetsherziening als die moest geschieden ouder de werking van het tegenwoordig reglement van orde wenschclijk daaruit vooraf alles te verwijderen wat belemmerend werkte. Een deel der leden verwachtte van groolere zelfstandigheid der commissiën van rapporteurs eene betere voorbereiding der openbare beraadslaging. Een ander deel der leden was op verschillende gronden met hel voorstel weinig ingenomen. Reeds nu bezitten die commissiën de bevoegdheden die zij tot behoorlijke voorbereiding der openbare beraadslaging behoeven. De praktijk ook uit den laatsten tijd heeft dit overtuigend aangetoond. De onvoldoende voorbereiding, lange duur der beraadslagingen en geringe vruchtbaarheid van den welgevendeu arbeid, zijn dan ook niet aan het reglement te wijlen, maar spruiten voort uit te groot individualisme en uit splitsing van deleden in te veel partijen en fractiën. Daaraan kan een nieuw reglement niets ver anderen. Een stelsel van zelfstandige rapporteurs kan alleen goed werken waar slechts twee partijen bestaan, de liberale en de behoudende partjj, zooals vroeger in de conslitutioueele staten het geval was. In de meeste vertegenwoordigende lichamen en ook in de Nederlandsche tweede kamer is die toestand geheel veranderd door het optreden van kerkelijke partijen en door gemis van partijverband, een gevolg van te ver gedreven individua lisme. Zoolang hierin geen verandering komt, die vooreerst niet te ver wachten schijnt, zal ook het best uitgewerkt stelsel van zelfstandige rap porteurs tol niets leiden. Algeuieene afkeur vond het denkbeeld van den voorsteller om reu stenografisch verslag te doen opmaken van de gedachten- wisseling in de afdeelingen. Dit zou dat onderzoek geheel van karakter doen veranderen, tot vertraging en minder goede afdoening van zaken leiden. 's GKAVENHAGE. 8 Maart. Door Z. M. zijn benoemd tot rijksontvanger te Amsterdam, 3' kan toor, \V. Ruit ingate Vlijmen, J. M. Daalgreen, thans te Bergeyk; te Gin- neken, P. E. A. Van Wintershoventhans te Thorn. Door Z. M. is benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rjjks schatkist jhr. J. F. A. Van Panhuys. hoor Z. M. is aan E. J. J. V. Genet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ouderkerk aan den IJsel. De commissaris van politie te Tiel, II. J. M. Van der Wedden, is te vens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Bij beschikking van den minister van marine is de heer J. A. F. Torré benoemd tot klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis. Opgave van geplaatste en overgeplaatste officieren. 11 Maart: de luit ter zee 2,le klasse K. W. H. Goelz, van de rol wachtschip te Amsterdam op opleidingsschip Admiraal van W assenaer(onder intrekking zijner overplaa sing met 1 April a. s. in de rol van Zr. M. opleidingsschip Anna l'aulnwnax idem A L Van der Moolenvan de rol opleidingsschip Admiraal van V'assenaer op de rol wachtschip te Amsterdam, 26 Maart: idem 11. Slot en P F. Van der Velden Erdbrink. beiden van non-activiteit op de rol opleidingsschip Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord van de ins'ruc- tiebrik Castor. Z.-M. de koning heeft heden een langdurig onderhoud gehad met Z. Exc. den minister van financiën, president van het demissionnaire kabinet, graaf Van Lynden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zijne heden gehouden zitting uitspraak gedaan in de jl. Donderdag behandelde zaken en veroordeelde: B. S,uit Rotterdam, wegens valschheid in twee onderhandsche geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan, tot 1 jaar celstraf en vier boeten van 50; J. 11. K., uit Rotterdam, ter zake van het desbewust gebruik ma ken van drie valsche onderhandsche geschriften, tot gelijke celstraf en drie boeten van ƒ50, en J. J. v. d. B uit Noordwijkerhoulwegens het moed willig toebrengen van een kwetsuur aan zijn zwager K. B., waardoor eene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, lot 18 maanden eenzame opsluiting. Het hof oordeelde niet bewezen, dat bij dezen opzet had beslaan om zijn zwager te dooden, zooals hem was ten laste ge legd en sprak hem dus vrij van poging tol manslag. Maria Christina De Leeuwwelke reeds meer dan 100 maal ter zake van openbare dronkenschap door het kantongerecht alhier werd veroordeeld, stond heden voor de arrond.-rechtbank terecht, en moest zich verantwoor den voor eene derde overtreding van de drankwet. De officier van justitie eischte 14 dagen gevangenisstraf, en mocht Mietje zich niet beleren, dan wachtte haar bij eene volgende veroordeeling de Schans. De Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap hield gisteren avond alhier eene buitengewone vergadering ter bespreking van het wets voorstel-Schepel tot beperking van het veslingstelsel lot de stelling Amsterdam. Eene talrijke opkomst getuigde van de belangstelling in dit onderwerp. De voorsleller zelf was tegenwoordig, zoomede de leden der tweede kamer Van der Hoop, Bergsma, Van der Schrieck, Van Kerkwjjk, Kool. Roeit, Wichers en Van der Fellz, beuevens de burgemeester van 's Gravenhage en hooggeplaatste militaire autoriteiten. Uit de verschillende debatten, welke werden gevoerd, bleek, dal men over het algemeen niet ingenomen was met genoemd wets-voorstel Het bestuur werd echter gemachtigd het vraag stuk in het nieuwe leesjaar nog eens ter.sprake te brengen, omdat onder de tegenwoordige politieke omstandigheden vooreerst van geen behandeling iu de staten-generaal sprake zal wezen. BU1TENLAN DSCH E BERICHTEN. BELGIË. ne Hen Het blijkt dat Didier, de Brusselsche anarchist, sedert 1876 in België L vertoefde; hij verliet Frankrjjk om aan de loling teontkomen. Later schreef i ^l( hij een dreigbrief aan den president der Fransche republiek en werd des-M wege bij verstek veroordeeld. Hij woonde langen l(jd Ie Lyon en moet een P®z zeer belangrijk aandeel in de anarchistische bedrijven hebben gehad. I001, ESGEIiAXD. LONDEN, 7 Maart. De Donau-conferentie kwam heden te 3 uren bijeen. Alle gevolmachtig den waren tegenwoordig. Op de bijeenkomst der Donau-conferentie heeft Rusland aangenomen de schikking, welke Engeland heeft aangeboden, be-j tredende de technische zijden van het vraagstuk nopens de Kilia, waarover! vroeger geene overeenstemming verkregen werd. De conferentie heeft lint alle punten geregeld en den arbeid volbracht. Binnen eenige dagen zal zu nog eens bijeenkomen om het proces-verbaal vast te stellen. Musurusei' Nigra hadden met Granville een onderhoud vóór de zitting. Maandag verscheen Bradlaugh voor het huis der Lords, om te appe-j In leeren tegen twee besluiten, waarbij hij was veroordeeld tot 6000 guldenlop boete wegens zitting nemen in hel parlementzonder den eed te hebben afgelegd. Bradlaugh bepleitte zjjne zaak, doch de zitting werd verdaagd, zonder dat een besluit was genomen. De gemeenteraad van Dublin heelt met algemeene stemmen zjjn mede lid James Carey als zoodanig ontzet verklaard. -- De aanhouding van den bewuslen »n°. 1" van het moordcomplot it het Phoenix-park moet thans, volgens een paar correspondenties uit Dublin, elk oogenblik kunnen worden tegemoet gezien. Het heel dat de man geti generaal, maar een handelsreiziger is. Zijn naam wordt nog verzwegen. Te Cork, in Ierland, is Zondagavond een treurig ongeluk voorge vallen. In de buurt van eene kazerne waren verdachte personen gezift, en daarom gelastte de kolonel des avonds een sergeant, om met eene pa trouille op verkenning uil te gaan. De luitenant van de wacht, die kort daarna de ronde deed, liep den sergeant in de duisternis legen het ljjf.ti in de meening, dat hjj een vreemde voorhad, wilde hij slaan, Door de haastige beweging ging een revolver, die hij in de hand had, af en de arm sergeant viel doodelijk getroffen neer. Generaal Booth heeft in eene bijeenkomst van de Salvation Army It Sheffield medegedeeld, dat zijne dochter en juffrouw Charlesworth onge deerd te Londen zijn teruggekeerd, en dal er in den oorlog te Genève Parijs geen enkel soldaat gesneuveld is. Beide jonge dames zullen Maand)! in de Exeter-hall verslag doen van hare, helaas zoo deerlgk mislukte, krijgsverrichtingen. Aan bel strand te Milford Haven is eene plank aangespoeld, blijken! het opschrift toebehoord hebbende aan het stoomschip -Chavari, dat da 27'1"1 Januari met eene lading steenkolen van Swansea naar Savana in tt ging. Men vreest dat het schip met zijne bemanning van 18 koppen gaan is. Uit Durban wordt aan de Times gemelddal Cetawayo vier militair' kraals bouwt, en dat eene bereden inlandsche politie, 60 man sterk, ondft twee Europeesche officieren, is georganiseerd ter bescherming van het gen- serveerde grondgebied. 8' den s tiero| en hi leens ilpvei Killet plicht den n «verg; trij v, Ojiniei danen scben wilder loegeti zelfs dat tl, tan bi - I beeft builen wien wil l( Hijs s «aar 1 door i der, I aanlcic moedel De berichten uit de Transvaal behelzen grootendeels nadere bijzonder-}^^^^ heden omtrent de onlangs geleverde gevechten tegen Mampoer en Mapocbf In een daarvan werden 250 a 500 hunner lieden gedoodwaaronder 4' broeder van Mampoer en een bekend aanvoerder van Mapoch. Den 27rtlI 'sGï werd een in aanbouw zijnd fort door den vijand aangevallen, doch doorhd: Noordv garnizoen, hoewel met verlies, afgeslagen. DOV De Madagascarsehe gezanten zijn verleden Zaterdag met de stoombof binnen Spain uit Engeland te New-York aangekomen Maandag zouden zij onb«ke naar Washington begeven, ten einde over een tractaal te onderhandelen. 's gere Zaterdag II. is een graandepöt te New-York met 150,000 bushelsgritj ST. verbrand. De instortende muren verpletterden een belendend perceel, Wf" che

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2