LEIDSCHE COURANT. 1883. 52. VRIJDAG 2 MAART. STADS-BERICHTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. ZEEMILITIE. BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op arlikel 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19deQ Augustus 1861Staatsblad n°. 72); Noodigcn de lotelïngen de/.cr gemeente, die verlangen bij de ZEEMILITIE te die nen, üit zicli daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, opeen der werk dagen, tusscben des voorinidd'ags nege?i en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat bet o\erbodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de ZEEMILITIE tot bet Depaitemont van Marine te richlen en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden ge bonden; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de ZEEMILITIE te worden geplaatst, uilsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. leiden, 1 Miart. In dn lieden gebonden vergadering van den gememieraad deelde de voorzitter o. a. mede. dat ingekomen was eene missive van aedep. staten, waarby gemeld werd dat het subsidie voor de hoogere burgerschool voor meisjes alhier van 4000 tot op 5000 verhoogd was. Aan de orde was vooreerst de benoeming van een bestuurder van het werkhuis, ter voorziening van de vacature ontstaan door het aan den heer D. A. Schreden verleend eervol ontslag. Als zoodanig werd benoemd de heer A. J. Krantz. De voordracht van burg. en weth., tot het in gebruik geven van een lokaal der school in de Van der Werfstraat aan de vereeni- ging "Kennis is Macht," werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De verzoeken van den gemeenteraad van Leiderdorp om duikers te leggen in de Heerensingelgracht, van de weduwe Abspoel ter hekoming in huur van de lokalen op de Nieuwstraat, van dr. W. N. Du Rieu tot het planten *an een hoorn op den Middelweg en dat van W. Alt om een st-huitenhuis ie plaatsen itt de Maresingelgraclit, werden allen zonder hoofdelijke stem ming toegestaan. Üit was niet liet geval niet de voordracht van bnrg. en weth., om name lijk den aankoop van enkele huisjes in de nabijheid van de gasfabriek gele gen, goed te keuren. De heer Cock zeide, dal hij hieraan zijne goedkeuring ulet zoude hechten. Toen toch in 1881, dus nog geen twee jaren geleden, dé raad voor de gasfabriek eene som van ƒ220.000 beschikbaar stelde, kon men op dat oogenblik redelijkerwijze verwachten, dat men in langen tijd geen uitgaven behoefde te doen ten koste van de gasfabriek, in welke mee ning men toenmaals neg versterkt werd door het gezegde èu van de com missie der gasfabriek èn der hierin geraadpleegde deskundigen, dal deze fabriek voorloopig geen bezwaar zoude opleveren door thans weder eene som voor dit doel uit te trekken, zoude men de gasfabriek niet maken lot een bron van inkomsten, maar tot een bodemlooze put, waarin alle finan ciën werden verslonden. De heer Van Dissel gelooft, dal de vorige spre ker op een dwaalspoor verkeert, tengevolge van eene uitdrukking in het adres van burg. en weth, aan den gemeenteraad en wel in de woor den, dat het aangekochte terrein vermoedelijk eerlang bcnoodigd zal wezen. De uitbreiding van de fabriek is op het oogenblik nog wel niet noodzakelijk, maar toch gelooft hij, dat men veel verstandiger heeft gehandeld deze huis jes thans aan te koopen, nn men zulks voor eene gerioge som kon doen, dan later wanneer vergrooting dringend geeUclu werd en men a tont prix lerrein zoude moeten aanknopen. De heer Dredius vraagt of de gasfabriek bel beheer, hel onderhoud en de aan deze huisjes verbondene lasten op zich neemt, welke vraag door den heer Van der Zweep bevestigend wordt beant woord. De heer Buys gelooft, dat hierdoor moeielijkheden zullen ontstaan, want de gasfabriek is geen zedelijk lichaam, dat ztlf kan beheeren ni admi nistratie voeren, liet is niets anders dan de eigendom van de gemeente, dtts nok deze moet zich met de administratie belasten. De voorzitter noemt echter deze vrees van den heer Buys ongegrond, hij vindt hel veel gemak kelijker dat de gasfabrieje. leu wier behoeve de huisjes zijn gekocht, zelf administratie voere, voor het overige slemt hij geheel en al in met de woorden van den heer Van Dissel, welke deze gezegd heeft ter bestrijding van de denkwijze van den heer Cotk. Deze laatste echter is, na al hetgeen hjj gehoord heeft, nog versterkt in zijn bezwaar; hij wil volstrekt geen geld toestaan, wanneer zulks niet eens noodzakelijk is. In stemming gebracht, wordt het voorstel van burg. en weth. goedgekeurd met 15 tegen 3 stemmen. Niels meer aan de orde zijnde en niemand meer hel woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Gisterenavond had iu de Stads-zaal een volks-concert plaats. liet was van het dagelijksch bestuur dezer gemeente eene goede gedachte in dit sei- soen, waarin zoovclen kunnen gebruik maken van concerten, tooneeluilvoe- ringen enz., ook ecu avond van genot te bereiden aan hen, die om een of andere reden niet in de gelegenheid zijn van genoemde uitspanningen te profileeren. Alle lof komt dan ook toe aan. de kapel, onder directie van den heer C. G. Locher, die door de uitvoering van een keurig programma trachtte het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken; die stem ming openbaarde zich dan ook in herhaalde toejuichingen. By het einde klonken de loonen van het «Wieti Neerlandsch bloed", waarmede on middellijk door het talrijk opgekomen publiek, opstaande van hunne zit plaatsen, werd ingestemd, .lammer dat bij dusdanige gelegenheid geen programma wordt uitgereikt, wanneer de keuze der stukken van die ge halte is als gisterenavond zou zulks misschien niet ongunstig werken om meerdere belangstelling le wekken en alzoo medewerken tot de goede orde, die trouwens ook veel beier was dan wel bij vroegere gelegenheden. De heer burgemeester vereerde dit concert met zijne tegenwoordigheid, die hij zijne komst daverende werd begroet. Bij den uitgever T. Slagtcr, le Kollum, is verschenen ecu beknopt werkje, getiteld; "kegels voor de spelling en uitspraak der Nederlandsche taal, levens ingericht ten dienste van hen, die zich met de nieuwe spelling vertrouwd wenschen te maken", door Th. Fockens. Na eene vluchtige inzage geloovrn wy met den schrijver, dat zij die zich deze regels eigen gemaakt hebben, geen spelfouten meer zullen maken en eene zekere vraag baak zal zjjn voor hen die de nieuwe spelling in praktijk wenschen te brengen. De prijs van 15 cenls zal zeker niemand behoeven terug te hou den kennis met dit werkje te maken. Met het stoomschip Zeeland wordt 3 Maart aanstaande, 2 uur 's na middags, eene brievenmaal uil Rotterdam naar Batavia en Padang ver zonden. De minister van financiën maakt bekenddat ten zijnen huize in een boekje door een onbekende is afgegeven eene som van 28, tot voldoening van te weinig betaald successierecht. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon worden de havens der eilanden Manilla en Jolo, alsmede de havens van Capiz, Antique, llo-Ilo en Zamboanga door de Portugcesche regeering beschouwd vrij te zyn van cholera, te rekenen van den l»"» Januari jl. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J. Van Gelder, cand.-arts, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen uitgereikt aan de hh. J. A. Hammes, med. doctoran dus, J. A Voorthuis en L. E. Winsscr, cand.-artsen. Het Dagbl. v. 's Gr. verneemt, dat het wetsontwerp tot nadere rege ling van den kinderarbeid in de afdeelingen der tweede kamer een vrjj on gunstig onthaal heelt gevonden. De meerderheid scheen niet geneigd zulk een tweeden grooten stap op dat gebied te doen en vooral ook de beper king van den veldarbeid ontmoette vrij wat tegenstand. II. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saxen- Weimar, heeft aan de slachtoffers van de ramp te Muiden 200 geschonken. Voor hen is thans bijeengebracht de som van ƒ19968. Uil Londen meldt men aan de X.R.C.: De heeren baron Van Heerdt, A. E. Maas en prof. d'. A. A. W. llubrecht, leden der Nedetl. commissie voor de internationale visscherij-tenloonstelling, aldaar te openen, zijn eer gisteren van Vlissingen aangekomen en in De Iieyser's "Royal Motel" afge stapt. Zij hebben het terrein der tentoonstelling in oogenschouw genomen en de noodige schikkingen geitellen. De heer Maas, vice consul, heeft luin tot gids verstrekt. De werken der tentoonstellingsgebouwen vorderen goed, en men gelooft le mogen zeggen, dat Nederland een goed figuur daarin zal maken. De officier van justitie bij de rechtbank te 'sGravenhage heef! zich gisterenmiddag naar Loosdttincn begeven, om den stand van zaken, met be trekking lot het feil waarvan melding is gemaakt, op te nemen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1