I «ei spuiten van Burum en Kollum zoo spoedig doenlijk in werking waren ge bracht. mocht men er niet in slagen, den dadelijk reeds hevigen brand te blusschen. Slechts een paar kasten werden met veel moeite gered, doch de huizinge en schuur zijn geheel afgebrand, evenals de meubelen. Bovendien kwamen 38 runderen, 2 paarden en 1 varken met biggen in de vlammen om. Zoowel de roerende als onroerende goederen waren geassureerd. Be brand moet door onvoorzichtigheid van de dienstboden zijn be gonnen in het stroo, dat zich in de gang van den stal naar de schuur bevond. Gisteren werd door de rechtbank te Middelburg behandeld de bekende zaak tegen 1°. Corn. De Ruyter, 45 jaren, vrouw van n°. 3. 2" Joh. Kimmel, 38 jaren, geneesheer, en 3°. H. A. Gunters, 49 jaren, allen te'sGravenhage. De eerste wordt beklaagd van, zonder daartoe bevoegd te zijn, op 11 Sept. te Middelburg als bedrijf de geneeskunde te hebben uitgeoefenddoor toen o. a. den heer Bolle geneeskundig te hebben onderzocht, door hem pols, achterhoofd, schedel, rug en maag te bevoelen, hem omtrent symptomen der ziekte, waaraan hg lijdende zou zijn, te ondervragen en hem naar aanleiding daarvan geneeskundigen raad te hebben gegeven, dat hij nl. twee medicijnen, waarvan zij de samenstelling opgaf, op aangegeven tijd stippen moest gebruiken, dat hjj daarenboven vóór hel ontbijt moest nemen een eetlepel cognac met een zacht ei, en dat hij zich dagelijks met een spons met koud water moest wasschen. De tweede en derde zyn beschul digd: de eerste beklaagde daarbij te hebben bijgestaan en wel J. K. door de opgegeven medicijnen te hebben opgeschreven en II. A. G. door zijne vrouw in een zg. magnetischen slaap te hebben gebracht. De eisch voor ieder der beklaagden was 183 dagen celstraf en 320 boete. Te Moergestel is de oppassende zoon eener weduwe, terwjjl hij bezig was met zand te laden, onder zijn paard geraakt. Dood, met verbrijzeld hoofd, werd hij opgenomen. 's GRAVENHAGE28 Februari. Door Z. M. is aan de heeren D. H. Salas, op Curasao, en J. C. Men- sing, administrateur van financiën aldaar, vergunning verleend tot aanne ming van het ordeteeken der vjjfde klasse van het Borstbeeld van den Bevrjjder. hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z M. is benoemd tot commies b(j het departement van financiën inr. H. graaf Van Hogendorp, thans adjunct-commies; lot rjjks-onlvanger te Brielle II. Coops, thans te Wormerveer. Door Z. M. is de benoeming van J. Admiraal tol kapitein-commandant der dienstdoende schutterij te Hellevoetsluis, op zijn verzoek ingetrokken, en P Potvliet, thans 2' luitenant, benoemd tot kapitein-commandant bij die schutterij. -- Door Z M is de scheepsklerk T. Gerdes üosterbeek, dienende bij het eskader in Oosl-ludië, op zijn gedaan verzoek, eervol uil den zeedienst ontslacco. De luit. ter zee 2' kl. B. F. Meyboom wordt met 6 Maart aanstaande geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. De hooge raad heeft aan de tweede kamer der staten-gcneraal eene Ijjst van aanbeveling ingezondenten einde daarop te kunnen acht slaan bQ het maken der nominatie voor de vacature eener raadsheerplaats, in dien raad ontstaan door hel overlijden van den heer mr. J. A. Jolles. Daarop komen voor de namen der heeren m".: 1*. Jh'. B. C. De Jonge, president van de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage2». S. J. llingsl, rechter in de arrond.-rechtbank te Amsterdam3". A. J. Clan! Van der Mijll, secretaris-generaal brj het depart, van justitie; 4». P. Van Blom, president van de arrond.-rechtbank te lleerenveen 5". F. A. R. A. baron Van lltersum, vice-president van de arrond.-rechtbank te Utrecht; 6". A. J. Van Enulen, oud-president van het hof van justitie in Suriname. De eerste opvoering van hët looneelspel »de Zoon van Coralie", door de Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Toon eel, had gisteren avond, in tegenwoordigheid van IILI. MM. den koning en de koningin, in den schouwburg plaats. De hofdames, baronesse Van lltersum en jouk- vrouwe Van de Poll, die tot liet gevolg behoorden, droegen ter hoogte van den linkerschouwer de aan hel lint bevestigde versierselen der vrouwelijke orde van verdienste van Waldeck-Pyrmont, haar door Z. II. den vorst van dien Duitschen staat geschonken. Aan het Dagbl. r. '«Cr. wordt medeged eld dat de heer mr. J. W. Schuurman ontslag heelt aangevraagd als lid van den hoogen raad der Nederlanden. BUITEN LAN DSC1IE BERICHTEN. BËLGIE, De commissie uit het Parijschcj gemeentebestuur, die met de ingenieurs en hygiënisten die haar vergezellen 31 leden telt. heeft eergisteren het rioolstelsel en den a(«oer van vuil in de Belgische hoofdstad nauwkeurig in oogenschouw genomen en te 6 uren het middagmaal te barer eere in de Gcthische zaal van het raadhuis bijgewoond. De commissie is gisterenoch tend naar Antwerpen en Amsterdam vertrokken. Paul Metayer, één van de twee Fransche anarchisten, bij Brussel in verzekerde bewaring genomen, is aan de wonden, hem door liet springen van de dynamieibom toegebragt, overleden. De verschillende bijzonderheden, omtrent het gebeurde onder de telegrammen vermeld, verdienen, volgens de Indêpendanccgeen onvoorwaardelijk geloof, liet schijnt echter zeker te zijn, zegt het blad, dat sedert Zaterdag een waakzaam oog gehouden wordt op de in en bij Brussel gevestigde uitgewekenen van verschillende landfn. Cyvoet, de metgezel van Metayer, wordt verdacht van de bom te hebben aangestoken, welker springen in een koffiehuis te lyon voor eecigen tijd zulk ecae opschudding verwekte. I ia ten doo doo Oiis Demayer, de vermoedelijke dader van den moord te St. Jans Molen, beek, is gebleken volslagen krankzinnig te zynen naar een gesticht over gebracht. Ook is het bewezendat hij zich op den dag van den moord elders bevond. E W G E I. A X B. LONDEN. 27 Februari. liet lagerhuis heeft met 133 tegen 15 stemmen verworpen het amende, ment van den heer Parnell, ten doel hebbende een votum van afkeuring jen over exceptioneele wetten. Het debat over het adres is verdaagd. De raad der Foreign Bondholders te Londen heeft bericht ontvangen van de toezending van 4236 voor rekening van hel Venezuelaansche gou- j|ac vernement, ten dienste der schuld van 1881. 1^ Het gerucht wil dal Carey, de groote verklikker in het moordcomplot te Dublintoch niet schotvrij zal loopen. Er zou namelijk een vergrijp van y| hem ontdekt zijn, waarvoor hij, buiten zyn verklikkerschap om, zou kan nen worden terechtgesteld. Te Glasgow moet de politie nog verscheidene leden van het complot achter de hielen zitten. Steeds wordt verzekerd, dat D er nog veel verrassender aanhoudingen en onthullingen op til zijn. De eigen- bet lijke hoofdlieden van het complot zouden namenljjk nog op vrije voelen belt loopen. Het heet dat Carey hen niet kent, maar dat de justitie hun op mili het spoor is. Volgens een bericht uit Durban hebben de Boeren het Kaflerhoold Mapoch totaal geslagen en Mampoer gevangen genomen. 0p De correspondent der Daily New» te Pietermarilzburg meldt 25 Febr.: Alle Pondostammen zijn ouder de wapenen. Men verwacht een ernstigen strjjd. Dit is ook al een gevolg der annexatie-politiek van sir Barlle Frère. eind Misschien zou een beroep van het Engelsche gouvernement op de Pondos, deze om gedurende het onderzoek hunner grieven zich rustig te houden, eeue beef gewenschte uitwerking hebben, want de Pondos zyn oude en trouwe bond- wel genoolen der Engelschen. 2e»t Te New-York kwam Zaterdag liet stoomschip Republic aan, met de kelij geredde bemanning van de Engelsche stoomboot Glamorgan, die op den jijn Allantischen Oceaan is vergaan. De Glamorgan had van den beginne af blikt stormachtig weder op hare reis, en den 14d"> 'snachts, werd dat ergeren deel, erger. Eene stortzee spoelde den kapitein, den tweeden stuurman en vijfxelf andere mannen weg en maakte het schip tot niet veel meer dan een wrak. «ai Alles wat zich op het dek bevond, was weggeslagen, het dek was gebarsten Intui en hel schip helde naar de eene zijde over. liet water stroomde met ge- kein weid naar binnen; aan pompen of sloppen van de lekken was geen denken. de Den lbA" bedaarde het weder eenigszins en den 16dt" 's middags, werd het wrak gevonden door den Republic, die de 44 schipbreukelingen aanboord nam. Toen de mannen het schip verlieten, lag het bjjna geheel op zjj. Het is waarschijnlijk kort daarna gezonken. Een der mannen van het veronge lukte schip moet betrokkeu zijn in de beruchte zaak van deu moord in hel Phoetiix-park te Dublin. gift» FRANRBIJH. PARIJS, 27 Februari. Het kabinet heeft den minister van binncnl. zaken belast met de taak om wettelijke bepalingen te ontwerpen ten aanzien van het aanplakken van biljetten en tegen oproerige kretendoch zonder dat aan het recht van schrijven te kort wordt gedaan. De heer Margue is benoemd lot onder secretaris van staat bij binnenl. zaken, de heer Noviot als zoodanig bij jus titie, de beer Duraval bjj onderwijs, de lieer Labuze by financiën en de heer Bachant bij openbare werken. Te Parys zal in Juli van dit jaar eene expositie worden gehouden van: nuttige insecten en de middelen en werktuigen om hunne produktcn te ver werken, benevens schadelijke insecten en de middelen om ze te verdelgen. Tijdens de tentoonstelling zal een congres worden gebonden van insecten- kondigen en landbouwkundigen, die zullen spreken o*er de schadelijke in secten en de dieren, welke den mensch bunnen diensten bewijzen door die vjjanden te verdelgen. Vooral over de druifluisde beruchte Phyloxera, zal men bijzondere studiën maken. Het testament van Guslave Doré is dezer dagen geopend. De groote kunstenaar heeft verscheiden legaten aan zijne landgenooten in Elzas-Lotha- ringen vermaakt en aan verschillende gestichten. Wat zijne werken betreft, heeft hij bepaald, dat deze twee jaren lang onder zegel bewaard moeten worden en eerst dan in openbare veiling mogen komen. De hertog van Chartres, kolonel van het 12' reg. jagers te Rouaan, een der getroflenen door de pretendentenwet, heeft zijn kommandement nedergelegd. Vooraf had hjj eene dagorder tot afscheid aan zijne troepen ge richt, waarin hjj zijn leedwezen uitdrukt hen niet by een evenlueelen oor log te kunnen aanvoeren en evenwel de hoop koesterde zich (och nog eenmaal onder hunne gelederen te scharen. Voorts beval hg zijn opvolger bij hen aan en wees hun op de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de krijgs tucht en aan de wetten des lands. De hertog is te Parijs aangekomen en van daar vertrokken naar Cannes, waar de graaf van Pa. ijs zich bevindt. De gemalin van den hertog van Chartres heeft voor baar vertrek deu kar dinaal-aartsbisschop van Rouaan 10000 fr. doen toekomen, om die uit te doelen aan de behoeftigen te dier plaatse. De justitie «au Marseille doet thans nasporingen naar eene bende val- sclie munters, die Fransche bankbiljetten van 50 Ir. fabriceerden. De schul digen hebben hunne voornaamste werkplaatsen te Valencia en Barcelona in Spanje. Vandaar worden de bankbiljet ten in Marseille ingevoerd en men zegt dat er thans reeds een aantal in den handel zijn. Het onderzoek wordt in het grootste geheim voortgezet. De graaf Van Cbambord heeft te Lomna en te Rognitz, in het Galli- cisch district Turka, drieentwintig landgoederen voor 000,000fl. aangekocht. Op deze gronden zullen industriëele ondernemingen opgericht worden. «tl»! Chigi 1 65 89 106 305 319 354 462 504 535 693 696 816 817 923 1107 1197 1200 ,1254 1260 1366 BE' J. tb. lar, iP. Ha: aim iwart lansj 0VE

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2