buitenlandsche berichten. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. SS E L C I Ei De zaak van de gebroeders Peltzer zal den 19d,n Maart voor liet hof van cassatie dienen. De zaak is precies twee maanden na het arrest ter rolle gebracht. De heer Van den Peerenboom is voorzitter van dit hof. Eene niet beraamde ontploffing van dynamiet in een dorpje nabij Brus sel heeft Vrijdag de arrestatie tengevolge gehad van twee personen, van welke een doodelijk is gewond, liet gerechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat deze personen zijn Cyvoca en Metayer, beiden veroordeeld in het nroeés der anarchisten van Monceau-les-Mines. De Eioile beige zegt, dat Metayer bekentenissen heeft gedaan welke aan de zaak een ernstig karak ter geven. Er zijn een aantal papieren in beslag genomen, waaruit geble ken is, dat er een belangrijk complot in België en andere Europeesche lan den bestaat. Er zijn eergisteren telegrammen in cijferschrift naar Weenen, Parijs, Berlijn en St. Petersburg verzonden. Men ziel hier een aantal arres- tatiën'tegemoet. Er worden hier drie huizen streng gesurveilleerd. Metayer is eergisteren opnieuw in verhoor genomen. EKGELA IV LONDEN, 25 Februari. Bet lagerhuis heeft in zijne zitting van Zaterdag hel amendement van den heer Gorsl met 259 tegen 176 stemmen verworpen. Het debat over het adres werd tot Maandag verdaagd. De heer Harrington, secretaris der Nationale Landliga, tegenwoordig in hechtenis wegens oproerige redevoeringen, is zonder verzet voor het district West-Meath in hel parlement gekozen. De Donau-conferentie is Zaterdag namiddag ten 3 ure vergaderd. Alle mogendheden waren vertegenwoordigd, maar de gezanten van Bulgarije en Rutnenië ontbraken. Naar verzekerd wordt, is de conferentie belangrijk gevorderd. Alle hoofdquaestiëu zijn behandeld en feitelijk in beginsel heslist. Voor zoover men er over oordeelen kan, schijnen de qnaeslies opgelost in een voor Rusland's en Oostenrijk's denkbeelden gunstigen zin. De conferentie Beeft evenmin kennis genomen van, als ook maar eene toespeling gemaakt op het voornemen van Rumenië om de vrijhavens van Galatz. Ibratla en Kustendje op te hellen. De volgende samenkomst heeft waarschijnlijk Woens dag a. s. plaats. F ES Ni li K IJ li. PABIJS, 25 Februari. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Zaterdag zcide de heer Ferry in antwoord op de interpellatie van den heer Jolibois over het superieure recht door de minislerieele verklaring voor de verdediging der republiek ingeroepen: Dit is het recht van wettige zelfverdediging, dat de republiek nog meer dan eenig ander gouvernement toekomt, omdat zij recht streeks de nationale souvereiniteit vertegenwoordigt. Het is onmogelijk het nauwkeurig te omschrijven. Slechts raad ik den heer Jolibois aan zijn vrien den te waarschuwen, dat zij voorzichtig zijn en de lankmoedigheid der republiek niet le zeer op de proef stellen. Met 395 tegen 92 stemmen is verworpen de prioriteit der motie van orde van den lieer Jolibois, inhoudende dat de kamer weigert machtiging te geven tol maatregelen, die de vrijheid beper ken, waarna eene motie van vertrouwen met 368 tegen 93 stemmen werd aangenomen. Daarna heeft ook de interpellatie van prins de Léon plaats gehad, die aan de regeering bet recht ontzegde om aan hel bezit van militaire graden te raken, welke in het leven geroepen zijn krachtens niet ingetrokken wettelijke besluiten. In de daarover gevoerde discussie beeft de minister-president medegedeeld, dat de bedoelde besluiten gisteren getee- kend zijn. De heer De Cassagnac voer op heftigen toon tegen de decreten uit; hjj zeide dat die leiden moesten tot om binding van het leger en tot vernie tiging van Frankrijk's prestige in Europa. Een Franschman, riep hij uit, moet zijn bloed veil hebben voor Fiankrjjk, niet voor de republiek! De voorzitter, de lieer Brisson, verzette zich tegen deze uitdrukking: de repu bliek is thans de wettige regeeringsvorm in Frankrijk. De heer De Cassagnac, zijne rede vervolgende, beriep zich op den minister Thibaudin, waartegen deze protesteerde. Ter rechterzijde werd daarop geroepen: «Gij hebt het keizerrijk gediend!" Waarop de minister Thibaudin terstond antwoordde: 4k heb het vaderland gediend." De interpellatie beantwoordende, zeide de minister Thibaudin. dat hij slechts in weinig woorden opheldering zou ge ven over de toepassing der wet van 1834 door de regeering. «Wij denken er niet aan", zeide hij, "te raken aan het bezit der militaire graden, maar bepalingen omtrent den aclievrn dienst belmoren uilsluitend tot de bevoegd heid der regeering." Ter weerlegging van het argument dat de et van 1834 slechts betrekking heeft cp daden, zeide hij: de bekende declaratie van Frohsdorll is eene daad." De tegenwoordigheid der prinsen in liet leger is een levend protest tegen de republiek. Het is om te beletten dat politieke hartstochten in het leger gewekt worden, dat de regcering maatregelen tegen de prinsen neemt, die eene voortdurende aanleiding kunnen zijn tot ver deeldheid. De minister eischte voor zich de volle verantwoordelijkheid voor de genomen maalreselen. Eene gemotiveerde orde van den dag, voorgesteld door den heer Margaine, waarbjj de kamer haar vertrouwen uitspreekt in de regeering ten aanzien van de toepassing van maatregelen tegen de prinsen, werd aangenomen met 395 legen 103 stemmen. De zitting werd daarna op geheven. Het Joum. Off. bevat de besluiten, waarbjj de hertogen van Aumalc, van Chart res en van Alenfon op non-activiteit gesteld worden. Aan de be sluiten gaat een rapport van den minister Thibaudin aan den president der republiek vooraf, waarin de minister dezen maatregel voorstelt, omdat de openbare meening verontrust is over de aanwezigheid van officieren in het leger, die tot de vroegere regeerende familiën belmorendaar de belangrijke eischen van militaire tucht en subordinatie zouden kunnen nadeel lijden, als aan het hoofd der troepen officieren staan, die door hunne geboorte een buitengewone positie innemen. KDITSCHLAND. De Deensche gezant te St. Petersburg meldt uit Liapena, dat alle uaspoi ingen naar de Dymphna vruchteloos zijn geweest. Den 6" Januari 'erklaarden alle Samojeden, die van de markt te Liapina kwamen, eenpa- r'f> dat zij geen schip in zee hadden gezien noch van schipbreukelingen hadden hooren spreken. De minister van binnenlandsclie zaken heeft aan de Golos eene derde waarschuwing doen toekomen. Het blad is voor den tijd van zes maanden opgeheven, met bepaling dat het bij de wederverschijning onderworpen zaf worden aan eene preventieve censuur. DUBLIN. 25 Februari. Ten postkantore te Ballydehob werd gisteren een van dynamiet voorziene brief gevonden, welke aan den onderkoning van Ierland was geadresseerd. WINDSOR, 25 Februari. De hertogin van Albany is hedenavond van eene dochter bevallen. MADRID, 25 Februari. Een telegram uit Xeres meldt, dat in Andalusië het aantal leden der anarchistische genootschappen zeer aanzienlijk is, dat 360 personen in hechtenis zijn genomen en eene bewaarplaats van wa penen ontdekt is. I KXtJ X IS EN. nuf- ef PETERSBURG, 25 Februari. Op bevel des keizers is er eene commissie euoetnd, belast met de herziening van alle op de Joden betrekking heb bende rijkswetten. Mijnheer de Redacteur. Gisterenavond gaf het looneelgezelschap van den heer Van Zuylen alhier eene volksvoorstelling. Hoewel liet volk hem ten volle voor eene geheele voorstelling betaald had, veroorloofde de heer Van Zuylen zich slechts ge deeltelijk hieraan te voldoen, zoodal hel publiek zich te vreden moest stel len met zelf te fantaisseerendat gedeelte van het stuk, hetgeen het gezel schap niet ten looneele heeft gevoerd. Wanneer het het streven is van den heer Van Zuylen zich den titel van per sona grata bij het publiek, die hij lot nutoe, steeds heeft mogen voeren, onwaardig te maken, dan zijn zulke willekeurige handelingen uitstekend in staat dit minder eervolle doel te bereiken. Zulke handelingen zijn steeds afkeurenswaardig, zelfs al is de heer Van Zuylen van plan zich weldra met zijn gezelschap voor goed in andere steden of in andere landen te vestigen. W. Burgerlijke üt.v.tö ONDERTROUWD: H. 1). La Riviere,,jm. 26 j. en L. J. Klikee. jd.29 j. - A. De Haay. jm. 34 j. en M. J. Chaudrou, jd. 29 j. J. W. De Wekker, jm. 25 j. en J. 1'. 1'lan.jer. jd. 22 j.J. Colpa.jm. 22 j. en G. Dit kzwager, |d. 19 j. J. Ko renhof, jin. 23 j. en S. Van Berkcl.jd. 24 j.A. Van Leeuwen, jm. 22 j. en K. J. Michel, jd. 23 j. 4>ehou«len Verknoping van onroerende Koederen, in het lleeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 24 Februari. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Een Huis en Erf, aan het Ulrechtsche Veer no. 21, Sectie D, no. 121. Kooper P. Van der Meer Jr. qq. ƒ3004. Een Huis en Erf, aan de west zijde van de Kraaierstraat, op den hoek der Gorteslraat no. 25, Sectie E, no. 670. Kooper D. Kooreman qq. ƒ800. Drie Huizen en Erven, aan de noordzijde van de Gortestraat nos. 28, 30 en 32, Sectie D, nos. 806, 807 en 808, gecombineerd. Kooper P. F. Coert. ƒ1868. Twee Huizen en Er ven, aan de westzijde van de'Eingelstraat nos. 4. 6 en 8. Sectie C, nos. 358 en 361, gecombineerd Koopster wed. L. Ouwerkcrk. 1080. Twee dito aan de oostzijde van de Singelstraat, nos. 23 en 21, Sectie C, nos. 109p cn 1097. gecombineerd. Kooper J. Ouwerkerk. ƒ904. Een dito glijaar no. 5. Sectie C. no. 87L Kooper J. Smit. ƒ414. Een dito aan de westzijde van de Looierstraat no. 18. Sectie C, 1332. Kooper P. Van der Meer Jr. qq. 547. Een dito, naast hel voorgaande, no. 20, Sectie C, no. 1333. Kooper J. Onderwater, ƒ500. Twee Huizen, Erven en Pak- huisje. aan de noordzijde van de Zuidsingel nos. 50, 52 en 54, Sectie C, no. 214. 1209 en 215, gecombineerd. Kooper J. Laman qq. 1174. Negen Huizen en Erven, aan de oostzijde van de Oostvolmolensteeg nos. 13, 15 cn 17, Sectie B, nos. 1410. 1411 cn 1412 en in de Leisterpoort aldaar no. 1, 2, 3. 4, 5 en 6. Sectie B. no. 1458, 1457, 1456, 1460, 1461 en 1462, gecombineerd. Kooper W. F. Van der Ileyden qq. ƒ3971. Een Huis en Erf. iu de Oostcrpoort, aan de oostzijde van de Oranjegracht no. 1, Sectie C, no. 861. Kooper P. C. Van Booren. ƒ314. Twee Huizen en Erven, in de Groenepoort, aan de oostzijde van de Uiterstegracht, nos. 1 en 2, Sectie I, nos. 1412 en 1411. gecombineerd. Kooper L. Ouwerkerk. ƒ812. Een Huis en Erf, aan de Nieuwe Waardstraal, aan den hoek der Korte Langeslaat no. 4, Sectie C, no. 1106. Koopster wed. L. Ouwer kerk. ƒ400. Notaris W. F. Kaiser. Een Huis en Erf. aan de zuidzijde van de Oude lloefstraat no. 35, Sectie E, no. 1228, in bod /2030. Niet verkocht. Een Huis en Erf. aan de westzijde van de Looierstraat no. 2, Sectie C, ito. 329. Kooper J. A. Kars tens qq. ƒ616. Notaris Mr. J. M. Gonoox. Een- Huis en Erf, ingericht lot Zomer- en Winterverblijf, met Voor- en Achtertuin enz., in de Aloëlaannabij de Marendijk, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, no. 1048. in bod ƒ4250. Niet verkocht. Een dito aldaar. Sectie C, no. 1007, in bod ƒ3950. Niet verkocht. Voorspoedig bevallen van twee Dochters Mevrouw J P. J. ZAA1JER SC1IOLTEN. Leidex, 25 Februari 1883. Den 24,lD Februari overleed te Rotterdam de Heer J. M. LAURILLARD, geliefde Broeder en Behuwd-broeder van E. LAURILLARD. A. G. W. LAURILLARD, Roos. f'olstrekt eenige kennisgeving. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage, in dato 5 December II.is het tusschen FRANCISCUS KEMELING cn ATHARINA FRANK bestaande huwelijk, op verzoek van laalsigenoenide, verklaard te zijn ontbonden, wegens kwaadwillige verlating door haren echtgenoot gepleegd. De Procureur, Mr. L. H. J. LAMBERTS HUBRELBRINUK.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3