ran 92 jaren bereikt en was een tier laatstovergebleven van de "gardes d'Uonneur" onder het eerste keizerrijk. Zaterdag laatstleden hield het Koninklijk Instituut voor de taal-, land en volkenkunde van Neerlandsch-lndië, in het gebouw der instelling te 'sHage, zjjne gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Na welkomstgroet van den voorzitter prof. H. Kern van Leiden, werden door den penningmees ter den heer J. H. P. E. Kniphorst en den secretaris dr. T. C. L. Wijnmalen, verslagen uitgebracht omtrent den staat en de werkzaamheden van het Instituut over 1882. De toestand, waarin het Instituut verkeert, bleek bloeiend te zijn. Medegedeeld werd dat in een nieuw deel der Bijdragen zal voorkomen het dusver onuitgegeven Dagboek van dr. II. A. Bernstein's laatste reis (October 1804 tol April 1865) van Ternate naar Nieuw-Guinea, Salawati en Batanta, met eene nauwkeurig bewerkte kaart der reisroute en eene levens schets tan den reiziger. De uilgaal is door den heer S. C J. W. Van Mus- schcnbrotk voor de pers bewerkt en met aanteekeningen verrijkt, terwijl deze ook het aanleekenboekje van dien reiziger heeft weten te verkrijgen, waarvan hij als merkwaardigheid een uittreksel in het dagboek zal opnemen, terwijl de bewerking hem aanleiding gaf tot hel ontwerpen van twee meer zelfstandige opstellen: een overzicht van de groep der paradijsvogels en eene beschouwing van die der edelpapegaaien. Het stuk is zoo omvangrijk ge worden dat deze aflevering der bijdragen als een afzonderlijk deel zal ver schijnen, wal te eer kan geschieden, omdat dc redactie voornemens is in September met 'l oog op het te houden internationaal oriëntalisten-congres te Leiden een ander deel als feestgave te doen verschijnen. Ook prof. Niemann zal bij die gelegenheid een werk in het licht geven. Tot gewone leden werden onder meer benoemd de bh. P. J. Kooreman, prof. W. F. B. Suringar, A. W. Sijthofl, allen te Leiden, en tot lid van het bestuur werd o. a. de heer mr. S. C. J. VV. Van Musschenbroek, te Leiden, gekozen. Tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Bodegraven is beroepen d». S. F. W. Grebe, pred. te Edam. In de huidige zitting van het uitvoerend comité der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam is besloten geene aanvragen van het buitenland en binnenland meer toe te laten, daar de ge bouwen en terreinen overvuld zijn. Zjj die op de terreinen gebouwen en inrichtingen hebben te maken zullen voor hel einde der volgende week nauwkeurige aanwijzing van door hen verkregen plaatsruimte ontvangen en in de gelegenheid gesteld worden om met den bouw aan te vangen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden 40' algemeene vergadering van het Aardrijkskundig genootschap werd medegedeeld, dat de regeering aan d'. 11. F. C. Ten Kate Jr., die in November II. naar Noord-Amerika vertrok om reue ouderzoekingsreis te maken door het gehied van de nog levende Indianen-stammen in Zuidelijk Californië, een subsidie van ƒ1500 heeft toe gestaan. D'. llagadie Oost-Sumatra bereidt en reeds vele belangrijke zaken aan het Leidsch Ethuographisch museum afstond, is door het genootschap beuoemd lot correspondeerend lid. De lieer F. S. A. De Clercq schetste daarop het landschap Bulailtig-Mongondowop het noordelijk schiereiland vail Celebes en prof. C. M. Kan deed mededeelingen over de reizen in het gebied van den Blauwen Njjl door onzen landgenoot .1. M. Schuver. In de Zaterdag gehouden vergadering van dc kon. academie van wetenschappen, afd. wis- en natuurkunde, is rapport uitgebracht over de vivisectie. Volgens het oordeel der commissie (bestaande uit de hli. prof. A. Ileynsius te Leiden. dr. D. J. Coster en prol. B. J. Stokvis te Amsterdam) kan vivisectie bij wetenschappelijk onderzoek en bij het onderwijs niet worden gemist. De experimenieele methode is dringend noodig: voor het onderwijs is het onmisbaar dal de leerling reeds vroegtijdig waarnemingen op het levende lichaam doe. Tol oefening alleen wordt in Nederland geen vivisectie toegepast. Boven dien is het aantal der gebruikte dieren niet zoo groot als velen wellicht meenen. Bij het veeartsenijkundig onderwijs te Utrecht b. v. wordt daar slechts één per week gebruikt, hetgeen met schrapping van de vacantie- weken en die. waarin geen dier Ie verkrijgen is, het aantal operatiën op het levende lichaam tot circa 25 per jaar terugbrengt. Die operatiën echter zijn noodig voor de practische vorming van den veearts; uit eigen ervaring moet hij het zich bij operatiën verwerende dier trachten Ie kennen. Het is niet gebleken dat hier te lande van vivisectie misbruik is gemaakt. Trouwens, zij wordt alleen toegepast op hooge- of veeartsenijscholen, en door personen die een acadcmischcn graad hebben of daarmede gelijk staan. De chloroform wordt mede niet zoo druk gebruikt, bij veeartsenijkundig onderzoek is dit dikwijls zells onmogelijk. Aan het verzoek om hel dier dadelijk na de cxperimentatic te dooden zou kunnen voldaan worden, tenzij wanneer het veroorzaakt proces in zijn loop moet worden bestudeerd. Dit gebeurde o >k nu reeds. De man der wetenschap heeft het bewustzijn dat alleen ondervinding kan helpen; alleen liefde voor dc menschheid riep dc vivisectie in het leven. Neen, zelfs als blijk dat hij zich bjj Jiel nemen van dc proeven heeft ver gist. schaamt bij zich geenszins, hij handelde als een eerlijk man naar zijne overtuiging en lot heil van zijne medemenscheu. De laa s e vraag des ministers: 'Is liet noodig door wettelijke voorziening de vivisectie te verbieden ol te beperken," moest dan ook, evenals alle andere, ontkennend door de commissie worden beantwoord. y.v.dD.) Door den heer J. C. Leich, kunstschilder te Nieuwediep, iS aan hel Militair Invalidenhuis //Bronbeek" een door hem vervaardigd levensgroot portret aangeboden van Jan Kooy, den Afrikaanschen korporaal, geboren te St. George d'Elmiua, die de eerste Afrikaan was die voor betoonden moed en trouw gedecoreerd werd met de Militaire Willemsorde 4' kl. en het Zilveren Kruis met gouden kroon, benevens twee gespen, dc Atjeh- medaille en de bronzen voor 12-jarigen trouwen dienst. Op 31 Jan. 1878 redde lig het leven van kapitein Blunm. na 2 Atjehers gedood en 10 stuk. ken geschut vernageld te hebben onder hel vuur des vjjands; op 25 Ju| d. a. v. redde bij het leven van luitenant Bijlevetd door een met klewau» en lans gewapend Atjeher te dooden, terwjjl hij den 26sl'° April 1879 een aanval des vjjands op een convooi afsloeg met behulp van nog twee Afri, kanen, Blik en Jaap. Men meldt uit Bolsward: Voor den heer W. U. Dc Jong, den voor. zitter der schippersvereniging //Scliuttevaêr", was de dag van gisteren een waren feestdag. De algemeen geachte man vierde zijn gouden huwelijksfeest omringd van de zijnen en vele vrienden en kennissen. Op initiatief van dei heer D. J. 11. Van Tussenbroeksecretaris der afd. Zwolle van genoemde vereeniging, werd door hem den jubilaris, uit naam van alle afdeelingen als blijk van waardeering, hoogachting en sympathie, een paar prachtig) fauteuils en eene smaakvolle marmeren pendule ten geschenke aangebodcg Het feestvierend paar ontving bovendien uit deze plaats en van heinde verre, de ondubbelzinnigste bewijzen van toegenegenheid. 's GHAVENHAGË, 26 Februari. Door Z. M. is bepaald, dat de machinist der 3' klasse bij 's rijks stoom, vaartdienst H. Kremer, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Ne. derlandeervol zal worden vermeld, ter zake van zijn loflelyk gedrag, üi gelegenheid van de verraderlijke overrompeling van de bemanning der stoom, barkas van het schroefstoomschip Watergeus in de Indragirie-rivier op dei 25»ie» September 1882. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid le kl. bij de zeemacli dr. C Alers, arts, de vergunning verleend tol het aannemen en dragen vu de versierselen van ridder 5* klasse der orde van het Borstbeeld van Bevrijder, hem door deu president der Vereenigde Staten van Veneztnli geschonken. Door Z. M. is J. A. W. Verschoor, directeur van het postkantoorti Zallbommel, als zoodanig benoemd te Tiel. Bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werku zijn benoemd: tot controleur te Alkmaar. mr. A. Van Lier, thans te }fi. delburg; te Middelburg, J. F. Keiser, thans essayeur aldaar; tot cssayerii Middelburg, A. M. J. Moussault, thans commies-stempelaar te Amsterdom tot commies-stempelaar te Amsterdam, M. P. S. Popta, thans te Arnhem tot commies-stempelaar le Arnhem, B. A. Carbasius, thans te Schoonhoven; te Schoonhoven J. II. Balfoort, thans aide-essayeur te Utrecht. Door Z. M. is J. Worp, lijdelijk onderwijzer aan de rijks kweekschol voor onderwijzers te Groningen, benoemd tol onderwijzer in zang- en tooi kunst aan die school. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van politie te Nieuwer-Amsld K. F. Goelst, thans adjunct-hoofdinspecteur van politie te Utrecht. Door Z. M. is, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, aan II. C. Cti den penlier, commies, eersten corrector bij de Sedert. Staatscourant, de pe» nele titel toegekend van hoofdcommies. Door Z. M. is de le luit. J. II. Ter Spill, van het wapen der artillerie thans op non-activiteit, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is de heer A. E. F. Grippeling (arts), benoemd tot officie van gezondheid 2* kl. bjj het leger in Nederlandsch-lndië. De officier van administratie 2e kl. J. F. Van Gelsdorp, uit Oost- in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De klerk bjj de directie der marine te llellevoetsluis L. W. J. Van Knaap wordt met 1 April a. s. overgeplaatst naar die te Willemsoord. De minister van oorlog zal op den Is1"1 Maart a. s. geen audienii verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is verworpen, melti tegen 12 stemmen, het voorstel van den voorzitter om het census-ontwii) aan de orde te stellen. De regeering verklaarde herhaaldelijk op de bel» deling prjjs te stellen. De kamer is verdaagd tot Donderdag. II. K. II. prinses Hendrik woonde gisteren de voormiddag-godsdienst oefening in de Duitsche kerk bij. De gezant der Fransche republiek bij ons Hof, de lieer Legrand, heel! Zaterdag het gezantschapskorps aan een gastmaal vereenigd. Aanstaanden Donderdag 1 Maart hoopt de heer H. C. Carpentier, hoi# commies, eerste corrector bij de Nederlandsche Staatscourant, zijn gi ambtsfeest in 's lands dienst te gedenken. Eene merkwaardigheid vaa dit heugelijkcn dag is, dat de leeftjjd van den jubilaris zijn dienstperiode a een halve eeuw, slechts met 11 jaren overtreft. Geboren toch in het ji» 1822 werd de tegenwoordige hoofdambtenaar den l,ten Maart 1833 als iet tersjongen bij het personeel der Algemeene Landsdrukkerij ingelijfd, knaap toonde in zijne leerjaren dusdanige geschiktheid en lust voor if vak, dat het zeltersmaatje het op 19-jarigen leeftijd tot //vol knecht" U gebracht, die, op aanwjjzing van den toenmalige» directeur der landsdui kerij Withuis, levens den meesterknecht bij afwezigheid verving. In 1® verliet Carpentier de letterkast en ging den lld«° October van dat jaar als eerste klerk bij de administratie der Landsdrukkerij over, den l»ttn Juli 1865 gevolgd door zijne benoeming bij koninklijk besluit tot eersten ant tenaar, volgende op den directeur, op bijzondere aanbeveling van zjjn chel, den heer Lagemans. In 1867 werd hij overgeplaatst bij de Staatscourti als eerste corrector (adjunct-commies) in welke betrekking hij thans, na« 1874 tot den rang van commies, en nu laatstelijk tol dien van hoofdei» mies te zijn bevorderd, op 61-jarigen leeftijd nog met jeugdigen ijver» een helder hoofd werkzaam is. Het gemeentebestuur van 'sGravenhage heeft aan het personeel van brandspuit van het reg. grenadiers en jagers eene gratificatie van 50 do» toekomen, wegens het verleenen van de eerste hulp bjj den brand in' kon. stallen op Zaterdag 17 Februari. Een heirleger van Dordsche werklieden trok heden deze stad bint» ten einde het sloopingswerk te beginnen van de voor afbraak bestemde gt bouwen behoorende tot het paleis op den Kneuterdijk. |,en(.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2