leidscüe courant. 1883. HP. 48. MAANDAG 26 FEBRUARI. STADS-BERIGHTEN. VOLKSCONCERT. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Brenaen Ier aleemeene kennis dat op Woensdag den 28 Felirnari e. U. des a«onds te 8 uren, in de Stads-Gehoorzaal een V01,hSC0,V€l!RT zal plaats he»l>en, waarvoor tocgangkaarten tot een beperkt aantal zijti te verkrijgen bij het commissariaat van Po!itie op Maandag den 26""1 Februari a. s., van des middags 12 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 22 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Februari. Aan den gemeenteraad worden door het bestuur van het Werkhuis voorgestel«l als kandidaten, ter benoeming van een lid in dal bestuur, inde plaats van den heer D. A. Schretlende hh. A. J. Krantz en M. W. Jaëger. Burg. en weth. stellen voor op het verzoek van de Vereeniging «Kennis is macht", om gebruik te mogen maken van het schoollokaal in de Van der Werfslraal, lot wederopzeggens. gunstig te beschikken; ook stellen zij voor, in overleg met de commissie van fabricage, het verzoek van bttrg. en weth. van Leiderdorp, om duikers le leggen door het Singelpad naar den Singel, tot verbetering der doorstrooming van de sloot langs den lleeren- singel, toe te staan. Ook op de verzoeken van W. Alt, tot hel plaatsen van een schuitenhuis in de Singelgracht aan de korenmolen »de Stier", van de wed. J. Apspoel, lot het weder in huur hekomen van het perceel op de Nieuwstraat, wjjk VII, n°®. 246 en 26 en van den heer d'. W. N. IHi Rieu tol het plauleit van een boom op den Middelweg, wordt gunstig geadviseerd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeiiomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 65 tol 73 volwassen personen en 10 tol 14 kinderen. Het verslag van den staat der hooge. middelbare en lagere scholen over 1881/82 is in druk verschenen. Wij outleenen hieraan het volgende: Door curatoren der rijks-universiteiten wordt algemeen erkend de gunstige invloed dien de wet van 1881 op het bezoek der lessen heeft gehad. Ouder de 520 studenten le Leiden ingeschreven behoorden 500 voor alle lessen, echter was het aantal niet-ingeschreven studenien nog aanzienlijk te noemen. De medici waren bijna allen ingeschreven. Ten aanzien van de uitkomsten van hei onderwijs te Leiden, meent prof. Prins dat de ontwikkeling en verkregen kennis van de studenten, die voor de eerste maal zijne lessen bijwoonden, niet te boven gingen de eischen door het propaedeuiisch examen, dat zij hadden afgelegd, gesteld. Prof. Rauwenholï nam bij de examina, met enkele uitzonderingen, slechts matige resultaten waar. Prof. Kuenen noemt de vorderingen zijner studenten over hot algemeen niet onbevredigend. Prof. d'Ablaing bericht dat het getal der genen die de lessen over het Romeinsch recht hij herhaling bijwonen, steeds zeer klein blijft. Het oordeel der hooglerraren in de geneeskunde over hunne studenten is over het algemeen zeer bevredigend. Prof. Rosenstein maakt er de opmerking bij, dat, wanneer in het vervolg leerlingen van de vierde klasse der gymnasia lot de lessen zullen zijn toegelaten, de mate van algemeene ontwikkeling, nu reeds gering, niet zal toenemen. In de facul- leii der wis- en natuurkunde kwamen de mate van kennis en ontwikkeling en de vorderingen der studenten over het algemeen voldoende voor. Met lof wordt gewag gemaakt van de aspirant artsen die de hoogere klassen eener hoogere burgerschool hadden doorloopen. De hoogleeraren in de facul teit der letteren en wijsbegeerte oordeelden meerendeels gunstig over de mate van ontwikkeling en kennis; iu hel bijzonder werden weder de aanleg en de ijver van de weinige studenten in de üoslersche en Germaansclte talen ■oo de ethnoiogie van den Indiscbcn Archipel zeer geroemd. Prof. Vreede <en Van der Lith klaagden over gering bezoek hunner collegies, tengevolge der uitvoering dusver gegeven aan art. 92, 2de lid der wet. Aan liet ministerie van justitie werd gisteren o. a. aanbesteed het leveren van hout aan de gevangenissen te Leeuwardennabij Leiden, te Hoorn, te Rotterdam, te Alkmaar en aan de Rijksgestichten Ommerschans en Veenhttizen. Minste inschrijvers waren de hb. J. Van der Kamp C'. te leidenvoor 6424.84, De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebben den: 1°. Ter opleiding tol de betrekking van opzichter bij den rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Juni a.s., twee adspirant- opzichters worden toegelaten op een maandgeld van ƒ50. 2°. Deze adspi- rant-opzigters kunnen, na een diensttijd van minstens twee jaren en na voldoende blijken van geschiktheid te hebben gegeven, dingen naar de be trekking van opzichter 2e kl. hij den rijkste'egraaf, aan welke betrekking aanvankelijk eene jaarwedde van ƒ800 is verbonden. Heeft een adspirant- opzichtcr na verloop van vijf jaren aan het examen voor opzichter 2' kl. niet voldaan, dan wordt hij uit 'srijks dienst ontslagen. 3°. Zij, die zich aan het sub 1 bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 31 Mei a. s. bij het departement daartoe aanmelden door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van namen, voornamen en woonplaats. (De verdere bepalingen worden in de Staatscourant van 24 Febr. opgenomen). De Staatscourant bevat het verslag van de werkzaamheden aan het koninklijk Nederlandsch meteorologisch insiiluut, verricht van 1 Januari 1882 tot 1 Januari 1883. Blijkens bericht van Zr. M®. zaakgelastigde le Lissabon zal hel ver hoogde tarief van invoerrechten voor de provincie Mozambique niet in wer king treden en dientengevolge hel oude tarief van kracht blijven. Naar het Vad. verneemt zal waarschijnlijk in de volgende week het census-ontvvcrp in de tweede kamer in behandeling komen. Daar de vorm. der tegenwoordige muntbiljetten tot vele bedenkingen aanleiding geeftzullen deze worden ingetrokken zoodra het mag geluk ken voor nieuw uit te geven biljetten een meer geschikt model te vinden. In verhand hiermede hevelen wij ter overweging aanof tegen een veel kleiner model, op de capaciteit der meeste portemonnaics berekend, be zwaar zou bestaan. De vraag of muntbiljclten van 5 zullen worden ver vaardigd, is bij den minister van financiën in nader onderzoek. (06/.) Den 9d,n Januari is te Batavia uit Nederland aangekomen Zr. M®. schroefstoomschip le kl Tromp, welk vaartuig derwaarts gezonden is, om zijne bemanning met in Indië vertoevend personeel te verwisselen. Ge noemde bodem beeft de reis van Nederland naar Indië om de Kaap de Goede Hoop in 80 dagen volbracht. Naar het gerucht wil is E. v. P., door het Politieblad gesignaleerd als zich na het incasseeren van een valschen wissel met eene 18-jarige buf fetjuffrouw le Rotterdam verwijderd te hebben, gevonden onder de aange spoelde slaclilofïcrs van hel verongelukte stoomschip Cimbria, op reis van Hamburg naar Amerika. Het internationaal medisch congres zal dit jaar in September te Brussel worden gehouden. De minister van waterstaat, verschillende leden van den raad van toezicht op de spoorwegen en eettige hoofdingenieurs van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij hebben gisteren een plaatselijk onderzoek ingesteld naar den toestand van een der doorgangen in de viaduct te Amsterdam. Er schijnt weer werking in de fttndceringen te zijn, die eenige bezorgdheid inboezemen. Door den Sultan van Turkije is lot keiz. commissaris bij de interna tionale tentoonstelling te Amsterdam benoemd de heer Oëberg, consul-gene raal van Turkije le Stockholm. Met het stoomschip Conrad, den 19den dezer te Marseille gearriveerd, komen eenige inlanders mede om gedurende de internationale tentoonstelling te Amsterdam te vertoeven: drie vrouwen en tien mannen. Onder deze laalsicn bevindt zich Si Mail galar Soetan Maradja, de mandoer, die inder tijd de leden der Sumalra-expeditie op hunne tochten vergezelde; voorts treft men onder hen aan twee Bataviasche bamboewerkers en twee Bantamsche visschers, waarvan één eene afstammeling is van het oude Sullansgeslacht. In eene eergisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeel houders in de Amsterdamsche kanaal-maatschappij is het voorstel tot liqui datie, onlangs gedaan, ingetrokken, en heeft het bestuur besloten andere plannen daartoe in te wachten en in eene vergadering op 2 April te be handelen. Sedert eenige dagen kruist in den omtrek van Wieringen een schatrijk Engelschman met zijn tolk en zijne bedienden om jacht te maken op water wild, dat daar thans overvloedig voorkomt. Door hem werden in één schot niet minder dan 25 rotganzen gedood. Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1