15 en 17 cM achteilaad der schepen bestemd voor buitenlandsehen dienst, "eu voor proel worden toegepast op de getrokken kanonnen van 23 cM. der ramschepenwelke dezen zomer bij de directie der marine te Willemsoord in dienst zullen worden gesteld. Bovengenoemde inrichting, beslaande uit een loop van een geweer, door twee beugels op een blok bevestigd, wordt op den vuurmond aangebracht door middel van twee messingen banden en zal, als dienende voor oefening in het richten, groote besparing van schiet- materiëel tengevolge hebben, omdat, wanneer de vuurmond gericht is, niet deze, maar het geweer wordt algevunrd. Naar men verneemt zal aan den kapitein ter zee jhr. A. C. Van Haef- ten het bevel worden opgedragen van het in dit jaar zamen te stellen oefenings-eskader. Gedurende de tentoonstelling te Amsterdam zal aan eiken vreemdeling die over Emmerik (uit Duitschland) of over Rotterdam (uit Engeland) ons land binnenkomt, door welwillende medewerking van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij, gratis worden afgegeven eene brochure, bevattende ofïicicele in lichtingen in de lluitsche of Engelsche taal. Deze brochure voert als titel «Welkom in Nederland", zij wordt uitgegeven door het Vreemdelingen- bureau en zal information bevatten, die de vreemdeling noodig heeft-, om zich de aankomst en het verblijf te Amsterdam zoo aangenaam mogelijk te maken. De kosten, hieraan verbonden, zullen worden gedekt door adver- tentiën van belanghebbende firma's op groote schaal lot zeer laag tarief. Bij het Vreemdelingen-bureau zijn thans aangegeven 2081 kamers met 2307 bedden. Tengevolge van verschillende vechlpartijendie op 's konings verjaar dag te Amsterdam plaats hadden, zijn twee agenten, van wie de een het verlies van een gedeelte van den neus betreurt, ter verpleging opgenomen in het binnen-gasthuis. De politie maakte zich meester van 14 sabels en 6 chacols. De jager D. Busschieter en zijn zoon bevonden zich Woensdag jl. met een schuitje in de Purmer ringsloot, bij Purmerende, toen door een onge lukkig toeval het geladen geweer, dat op den bodem van hel vaartuig lag, afging. De vader bekwam eene zoo ernstige wond in de d(j, dat hij aan dei gevolgen is overleden, nalatende eene weduwe met 10 kinderen. De zoon werd mede zeer ernstig gekwetst. In de zitting van het gerechtshof te Arnhem van gisteren heeft de procureur-generaal tegen R. v. d. B.beschuldigd van poging lot moord op den gemeente-veldwachter te Loenen, 15 jaar tuchthuisstraf geeischt. De ontslagen brievenbesteller T. K., bij wien te Amsterdam in eene kin een iroot getal onbestelde brieven, briefkaarten enz. werden gevon den, worlt sedert 19 Januari in het ziekenhuis te Meppel verpleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den rijksstraatweg gevonden, ernstig ge wond, met een kogel in het achterhoofd, die tot beden nog niet verwijderd is kunnen worden en waaraan hij waarschijnlijk bezwijken zal. Onder de geschenl-enwelke de hoogleeraar aan de K. M. A. te Breda J. J. De Hollander bjj zijn 40-jarig jubilé ontving, bevond zich een van zijne oud-leerlingen in Oost-IudiC, bestaande uit 12 paar zilveren lepels en vorken, 2 zilveren vlalepels. 2 idem vischlepels en 2 idem presenteertrom- mels. De officieren, leeraren en oud-leeraren der K. >1. A. boden hem 2 sierlijke boekenkasten aan. De voerman, die Woensdag te Oss onder den trein geraakte, is deu volgenden dag aan de gevolgen der bekomen wonde overleden. Thans zijn de ontwerpen betreffende het muntwezen in druk ver schenen. De minister van financiën wordt daarbij gemachtigdom, wanneer en in zoover als hij hel met het oog op den toestand van ons muntwezen raadzaam acht, een bedrag van ten hoogste vijfentwintig millioen gulden in Nederlandsche rijksdaalders te doen versmelten tot baren en die baren te verkoopen, Nu onze beschikbare goudvoorraad reeds sedert eeoige weken tot ongeveer 5 millioen is gedaaldnu ondanks ons hooger disconto van 1 a 1 pCt. niets of nagenoeg niets van het in de laatste twee jaren uitgevoerde goud terugkeert, omdat hel buitenland bevreesd is voor eene aanstaande waardevermindering van ons ruilmiddel en dus aarzelt om hier kapitaal te plaatsen, nu acht de minister het oogenblik gekomen om in den toestand te voorzien en ons ruilmiddel op de tegenwoordige gotidwaarde te handha ven in het belang van onzen handel op het buitenland, van recht en bil lijkheid, van zijn eigen crediet en van zijn eigen financieel belang. Een waarborg tegen depreciatie onder aile omstandigheden, zou bestaan in het versmelten en verkoopen van al ons zilver, behalve datgeen wat voor onze binnenlandsche circulatie strikt vereischt werd. Dit zou echter veel te kostbaar en uiet het oog op eene nog altijd mogelijke bimetallieke unie, niet raadzaam wezen. Van daar het nu gedane voorstel in overeenstem ming met de adviezen van de lieeren Vrolik en Picrson. De som is echter op 25 millioen gesteld met hel oog op de voortdurende toeneming van den ziWervoorraad hij de bank, terwijl de machtiging zoo is gesteld, dat zjj ook toelaat tot verkoop over te gaan wanneer de lijdelijke stand der zil- verprijzen dit naar het oordeel van den minister van financiën raadzaam maken. Een tweede wetsontwerp strekt om het kapitaal onzer muntbiljetten van 10 op 15 millioen gulden te brengen zoodat de belangrijke uitgaaf welke van de versmelting en verkoop van zilver vroeger of later het gevolg zal wezen, door eene vermeerdering onzer rentelooze schuld, iu ieder geval meer dan gedekt kan worden. Het verlies toch op die versmelting en ver koop zal zeker nog geen 20 pCt. bedragen. Van de machtiging zal de minister met de meeste omzichtigheid gebruikt maken en tot versmelting en verkoop niet overgaan dan in overleg met deskundigen, in de eerste plaats van de directie der Nederl. Bankdie zich bereid verklaard heeft door hare tusschenkomst de noodig geoordeelde verkoopen kosteloos te doen geschieden. Met de uitbreiding van het kapitaal der muntbiljetten gaal gepaard eene wijziging der wet van 26 April 1S52, ten einde: 1°. de verhouding tusschen hel geldswaardig bedrag der muntbiljetten en het daarvoor aangewezen waarborgfonds te verbetereu. Thans wordt de waarde van de als waar borgfonds in het grootboek ingeschreven kapitalen bepaald op 75 ten hon derd voor de 3 pCts. N. S. en op 62% ten honderd voor de 2% pGts. 2». de regeering vrij te laten in de bepaling van de hoegrootheid der uit te geven stukken; 3°. bepalingen op te nemen nopens bel buiten omloop stellen der reeds uitgegeven muntbiljetten; en 4». om in de wijze van uitgifte eene verandering te brengen zóó dat het bedrag, waarmede het waarborgfonds der muntbiljetten zal moeten worden verhoogd, rechtstreeks zal worden ingeschreven op den grootboeken der nationale schuld. Het derde wetsontwerp strekt tot verhooging der staaisbegrooiing voor 1883 en wel met ƒ50000 voor rente van de som, waarmede het kapitaal der 3 pCts N. S. zal vermeerderen door uitgifte van muntbiljetten en met 40000 voor kosten van aanmaak daarvan. 's GRAVENHAGË, 23 Februari. Door Z. M. zijn pensioenen verleend: aan J. W.: Engelsma, gewezen brievengaarder te Ubbergen; J. D. Snaphaan, weduwe van L. J. Sagius, in leven brievenbesteller te Geertruidenberg. Door Z. M. is de commies bij de directie der marine te Willemsoord C. II. Schoof!, op zijn verzoek, eervol ontslagen, behoudens toekenning van pensioen; en zijn, met ingang van 1 April 1883, bjj de directie der marine te Hellevoetsluis bevorderd tot commies, de adjunct-commies A. M. Duhne, en tot adjunct-commies, de klerk bij de directie der marine te Willemsoord F. J Kloprogge; voorts is de commies bij de directie der marine te Hellevoetsluis B. F. Van Eek met laatstgenoemden datum overgeplaatst naar die te Wil lemsoord. Door Z. M. is aan den gepensionneerden kapitein ter zee jlir. A. F Meijer de vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteitsuni form van zijnen rang. De luitenant ter zee 1« kl. Vreede wordt met 25 Maart aanstaande eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instructeur bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en op non-acti viteit gesteld. Bij resolutie van den minister van koloniën van den 19d"1 Februari 1883, lit. D, n°. 40, is de onderwijzer T. (zich noemende en schrijvende T. F.) Viersen, te Francker, gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch-ludië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3' kl. voor den dienst daar te lande. De afdeelingen der tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening der indeeling van de kiesdistricten de bh Schaepman, Van Eysinga, De Beaufort, Godin de Beaufort en Van Asch van Wijck. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 28»,tn Februari 1883, des voormid dags te elf uren. In de zaak van den stationchef te Voorburg, gisteren aan de ordeift de arrond.-rechtbank alhier, bevestigde de stoker dal de machinist eerst den arbeider had gewaarschuwd, die hem echter niet scheen te begrijpen en verklaarde gehoord te hebben, dat de machinist den beklaagde op het onveilig staan van het sein voor de brug had opmerkzaam gemaakt. Als deskundigen werden gehoord de heeren Kemps, stationchef Ie 's Hage en Verloop, ingenieur der maatschappij. De eerste meende dat het plicht van den stationchef was geweest, de tweede dat het door den mist voorzichtig ware geweest zich persoonlijk te overtuigen aangaande de veiligheid van den weg. De beklaagde verklaarde zich niet meer te herinneren met den machinist gesproken te hebben. Hij had dien ochtend op zijne stellige vraag of alles in orde was, van den adsislent een bevestigend antwoord ontvangen en meende dat de verantwoordelijkheid dus niet op hem, beklaagderustte. H| heeft vertrouwd op de verzekering, dat alles in orde was en is zich bewust zijn plicht te hebben gedaan. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substituut-officier m'. Pape, ging in deze zaak hoofdzakelijk na in hoeverre de schuld aau de zijde van den beklaagde was. En nu grondde hij de schuld van den chef op de drie volgende omstandigheden1". het niet veilig staan van het signaal eu het zich niet storen aan de waarschuwing van den machinist; 2". dat hij zich wegens de heerschende mist dubbel had moeten vergewissen of alles veilig was; 3°. het afluiden van den trein, ofschoon het belsignaal dat de brug dicht was, niet ontvangen is. Mitsdien requireerde hij, dat de voor malige chef zou worden schuldig verklaard aan het als spoorwegbeamMe zonder opzet doen ontslaan van gevaar dat hij had kunnen voorzien, zijne veroordeeling tot eene gevangenisstraf van drie maanden cellulair als mede de ontzegging voor altijd van de bevoegdheid tot het bekleeden van eene spoorwegbei rekking op Nederlaudsch grondgebied. De verdediger, mr. J. Van Gigch, betreurde het dat de man reeds uit zijne betrekking was ontslagen en broodeloos gemaakt, met vooruitloopt» van de rechterlijke uitspraak, hij toch zag in de 15-jarige adsislent de ver antwoordelijke persoon. In elk geval had de chef antwoord gekregen dat de weg in orde was. Aan het einde zijner rede concludeerde pleiter tol vrijspraak. Daarna verscheen de brugwachter, beklaagd van in den ochtend van 16 Januari 1883 te Voorburg als wachter der spoorwegbrug te 6. u. 25 fl niet op zijn post tegenwoordig te zijn geweest en te hebben verzuimd om die brug 15 min. voor het tijdstip van aankomst van den trein, die te 6 25 m. het station 'sGravenhage had verlaten, te sluiten. De man gaf o's reden voor verschooning op dat hij zich verslapen had en dus eigenlijk niets had gedaan. Doch de substituut-officier meende dat hel verzuim gelegen was in het niet op zijn post tegenwoordig zijnwaartoe niets afdeed tl»1

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2