LEIDSCIIE CO li KA XT. n\ 34» 1883. VRIJDAG 9 FEBRUARI. STADS-BERICHTEN. liostelooze Vaccinatie. JAGT EN VISSCHES.IJ. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dadelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jirijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliön is van 14 regels f 1. iedere regel meer 25 cents, groote lellers berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bjj deze den ingezetenen dat de gelegenheid lot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onverniogendenin hei lokaal der Stads waag, l'ij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 8 Dinsdag lt>. Woensdag 24 Januari, Donderdag 1. Zaterdag 10. Maandag 10. Dinsdag 27 Februari. Woensdag 7, Donderdag 15. Zaterdag 24 Maart. Maandag 2, Dinsdag 10, Woensdag 18. Donderdag 26 April. Zaterdag 5, Maandag 14, Dinsdag 22. Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni a. s. en zoo vervolgens met eene lusschenruimte van acht. of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 6 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van t.eiden. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter 1« klasse, belast met den velddienst in het Arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop der maand Februari deze gemeente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale veranderingen voor het loopende dienstjaar, En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Februari 1883. DE KANTER. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 30,,,D Januari 1883. n'. 74; Gelet op art. 11 der wet van den 13'"° Junij 1857 Staatsblad n". 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald; 1«, dat de uitoefening der jaglen op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. tf, en h der wet van den 13d"1 Junij 1857 (Staatsblad n*. 87). wordt gesloten op Donderdag den l8,tn Hlaart aanstaande; 2°. dat de uitoefening van bet weispel van kwartelen met steekgaren of vlieguel (art. 15, litt. e der bovengenoemde wel) is toegelaten van den 28ll!l1 April aanslaande tot en met den 7d"> Julij daaraanvolgende, doelt dat liet vlieguel in geen geval tol hel tirasseren van kwartelen mag wor den gebruikt; 3». dat de visscherij in de binnenwaleren. waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 2d,n April aan slaande lol en met den 2J Junij daaraanvolgende met uitzondering; a. van de visscherij door middel van fuiken, aalschareu, aalkorven dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4'. dat het vissehen met knilneltenwaaror.der ook behooren ankerkiiilen en staalboomenvan den 2de0 April aanstaande tol en met den 16dt" Junij daaraanvolgende, is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den 10"" Maart tot en met den 28*"° April en van den 9d'" Julij lot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de yederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 's Grayekhage 2 Februarjj 1883. F O C K. 1 nb. U C.Pt LEIDEN, 8 Februari. Het 308-jarig bestaan van Leidens hoogeschool werd heden op de ge bruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen wapperde de vader- landsche driekleur en tal van ingezetenen toonden op die wjjze hunne ingenomenheid. Te 2 uur hield de rector magnificus, de heer dr. P. Van Geer. in het groot auditorium van hel akademiegebouw eene rede over het groote en beroemde werk 'au den groolen natuurkundige Newton, getiteld: "Philosophiae naturalis principia mathematica". Spreker noemde dit boek. dat ongeveer twee eeu wen geleden geschreven was. de grootste schepping van den menschelijken SMst. Hij vergeleek den groolen wijsgeer met andere philosophen uit die dagen en zeide dat slechts Newton de grootste denker, de grootste natuur kundige van dien tijd mag genoemd worden en niettegenstaande dit vond z(jn stelsel, zijn leer. in die tjjden weinig ingang, weinig geloof, om de eenvoudige redendat het werk zijn tijd ver vooruit was. Frankrijk en niet minder ons land kunnen er echter zich op beroemen alles in liet werk gesteld te hebben om dit werk van den groote geleerde ingang te doen «inden. Newton was de eerstedie de natuur nauwkeurig heeft omschreven en scherp heeft vastgesteld. Zjjne mathematische afmetingen, welke dikwjjlshrt ware van het valsclte hebben gescheiden en daardoor dikwjjls aan langdurige twist en strjjd een einde hebben gemaakt, verdienen ten zeerste geroemd eo gehuldigd te worden. De wiskunde toch is volgens spreker ongetwijfeld de meest juiste en de onoutbeerlijkste wetenschap. Met een lieilwenscit aan professoren, curatoren en studenten eindigde de spreker zijne rede, die door zeer vele toehoorders met aandacht werd gevolgd. Niettegenstaande het ongunstige weder zag men tal van rijtuigen mei vele stu denten in feesleljjken doscli gehuld Leiden's straten doorkruisen, tot niet geringe pret van de inwoners, die door hunne natgeregende vensters met een opgeruimd gelaat aanschouw den een aantal matrozen op een golvend schip, waarop levens een beukerij. kakerij en droogerij was, ten minste de gevpngeue vissehen werden Leiden's straatjeugd gebeukt, grkaakt m ge droogd. toegeworpen, verder nog de Greeniways met limine galanten, de goden een bezoek brengende aan Leiden's muzen zonen, ««-Ie Indi-che toe- wans en «eel metr nog. die allen in staat waren hunne vreugde en lachlust op te Wikken Hedenavond zal door het studentencorps eene serenade worden gebracht au iili professoren, in hel Hotel Verhiafl'. Ter vervulling eener vacature van 3' onderwjjzeres aan de openbare school 2' kl. voor jongens en meisjes worden door burg. en welli voorge dragen mejj. E. S. Miclielsen, J. Prins en J. J A. Longepee, allen alhier werkzaam; voorls stellen burg. en vveth. voor, op zijne aanvrage, een eer vol ontslag te veileenen aan den lieer N. P. J. Woensdrecht, als 2' onder wijzer aan de sc'uool 3*kl. n*. 3, en overeenkomstig het voorstel van de com missie voor de bewaarscholen, tol uitbreiding van hel personeel, over te gaan lot de tijdelijke aanstelling van twee onderwijzeressen. Ter vervulling der vacature van regentes van liet 11. G. of arme wees- en kinderhuis worden door hli. regenten voorgedragen: mevr. de wed. J. L. Van Hasselt, geb. Van der Sleydcn, en mevr. M. R. C. Kist, geb. Becquer. Burg. en weth. stellen voor. iu overleg met de comniissie van fabricage, de gelden benoodigd tot herstel van de groote en vernieuwing van twee andere balansen in de stadswaag, in liet belang van den handel toe te slaan. Ook stellen zij «oor de gevraagde restitutie van betaald schoolgeld door II. Boon, wegens vertrek naar elders, loe Ie staan. Naar aanleiding van hel adres van Rinkes Borger c. 6. stellen burg. en weth., iu overleg met de commissie van fabricage, voor, over te gaan tot herstelling van den Singel aan de voormalige Rijnsburgerpoort, waartoe eene som van ƒ600 vereischt wordt. Op de adressen van den raad van administratie van hel Invalidenhuis tot liet maken van eene builenschoeiing, van J. Boudri tot het leggen van een slorp voor de huizen in de Valkensteeg, van regenten van het 11. G. of arme w ees- en kinderhuis lol het leggen van een stoep voor liet perceel aan deu Ouden Rijn n". 33. van A Koren hof! tot het leggen van een hardstee- nen stoep met palen voor het perceel aan de Oude Vest n". 167 en van D. F P. Beeser tot het leggen van een duiker door hel Haagsche en Delfl- sche trekpad wordt voorgesteld gunstig te beschikken. - liet was gisterenavond het derde gewoon concert, dat de Maatschappij voor Toonkunst hare leden aanbood. Het waren thans de gezusters Wor- licek, uit Praag, die httnne talenten op verschillende strijkinstrumenten ten beste gaven. Met alle mogelijke welwillendheidmet de meeste égards voor liet schoone geslacht, spijt het ons echter ten zeerste, dat wij deze lenten niet ten volle kunnen roemen. Uiterst vreemd kwam ons dan ook de keuze der uitvoersters. (sit venia verbo) voor. Composities toch van een Von Beethoven. Spolir en Schumann eischen veel meer dan hunne krachten toe lieten. Wij zouden echter onbillijk zijn indien wij alles afkeurden. De TrSumerie o. a. van Schumann werd door Bozina Worlicrk, celliste, zeer zuiver en met zeer vee! gevoel weergegeven. Ook de twee vjolinen Lud- milla en llermine Worlicekhadden in hel Schliimmrrlied van Chr. Ersfeld zeer gelukkige oogenblikken. Hunne maatvastheid en gelpkheid van spel waren somtijds bepaald bewonderenswaardig, zoodat de applattdissemenien die hun brj het eiode ten deel vielen, ten volle verdiend waren.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1