LEIDSCHE COURANT. 1883. S°. 33. WOENSDAG 7 FEBRUARI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. nel ut. *5 k re; ;rs; ÏN- en ËR- af De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden uoodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n". 37), de inwoners dezer gemeente uit om. zoo zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den I5d'° Februari ek. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen ombij de jaarljjksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaar op te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leides, 6 Februari 1883. DE KANTER. - LEIDEN, 6 Februari. Ouder de verschillende uitspanningen, welke gisterenavond te dezer slede plaats hadden, behoorde ook eene uitvoering van de Muziek- en Too- neelvereeniging «Nut en Vermaak", waartoe de leden en ren aantal genoo- digden zich hadden vereenigd in de Stads-zaal. Na de uilvoering van een drietal muziekstukken, opende de voorzitter deze bijeenkomst. Het was hem een streelend genoegen, dat zoovelen waren opgekomen en zag daarin het schoonste bewijs van belangstelling in de vereeniging. Met weemoed her dacht hjj het verlies, in het afgeloopen jaar door de vereeniging geleden, ia het afsterven van mej. J. Van der Bljj, aan wie hel lidmaatschap van verdienste was vereerd voor hetgeen zij gedaan had voor en ten nutte van de vereeniging. Aan het slot zijner rede wenschte hij, dat niemand zich de komst daar ter plaatse zoude beklagen. Het programma vermelde verder een tweetal looncelstukjes //De geneesheer of dat heeft mijn commensaal ge daan" en «Twee bruidegoms en ééne bruid". De uitvoering bewees, dat hel de werkende leden ernst was de bezoekers zoo aangenaam mogelijk bezig te houdenzij kweten zich flink van hunne taak en mochten dan ook de omliihhelzinnigste blijken van goedkeuring van de aanwezigen ontvangen. De drie jeugdige dames, welke de werkende leden zoo krachtig ter zijde stonden, droegen niet weinig hjj tot den goeden afloop. Btj het eindigen kon dan ook de voorzitter niet nalaten, en hij geloofde in den geest van allen te handelen, zijn hartelijken dank te betuigen aan hen, die op zoo waardige wijze het hunne hadden gedaan den bezoekers een genotvollcn avond te bezorgen, waaronder ook eene voorname plaats hekleeden die l)l' lieeren, welke hunne muziekale talenten feil hadden voor de vereeniging en daarvan de blijken hadden gegeven. Een bal besloot ook nu weder dezen avond, waarvan men gretig gebruik maakte. Voor de elfde maal vereenigde zich gisterenavond in hel lokaal «Ephraim" th de Smeden-Vereeniging: «Nul door Vriendschap", ter viering van haar jaar feest. De beschermheer en een aantal donateurs vereerden deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid. Na een hartelijk welkom uitgesproken door dn voorzitter, bracht de secretaris een kort verslag uil, waaruit bleek, dut. alhoewel ook dit jaar weder veie oflers van liet ziekenfonds werden seïischl, de toestand van de vereeniging allezius gunstig kon genoemd worden, dank den krachtigen steun dien zij steeds mocht ondervinden. Na liet zingen van een welkomstgroet door de leden trad de lieer M. P (>k- huyzeii, van Rotterdam, op. Om verschillende redenen had men van de Sfwoonte, eene tooneclvoorstelling te geven, moeten afwijken. Wij ge- looven, dat die keuze uitmuntend geslaagd mocht lieeleu, te oordeelen naar J den bijval, welke hem hjj de uilvociiug van zijn drieledig programma:. 141 Nieuwe amusante magie, physique, hydrauliek en prestidigita'ie, mtisée tiiiiauiarrest|ue of komieke dwergbeelden en dissolving views ten deel viel. In de cersie afdreling was men opgetogen over de vaardigheid, waarop de 'goocheltoeren werden verricht; en weinigen zullen voorzeker de feestzaal verlaten hebben zonder eene surprise, in de uitreiking waarvan de heer -I Dkhnyzcn onuitputtelijk scheen. De tweede afdeeling was een degelijke ^jl voortgang op de cersie en deed dc lachspieren losbarsten, terwjjl men in de derde alJeelina verrukt was over het schoone dat te aanschouwen werd ge- ulf geven. Daverende toejuichingen waren dan ook het bewijs, dat de leden 1 niet hunne dames zich goed hadden geamuseerd en het oordeel was een- «Ictnuiig. dat de heer Okhtiyzeii zich op waardige wijze van zijne taak had ,Jgekwe.n, en aanspraak mag maken op ieders aanbeveling. Hoewel voor de li: 11) :il« ilftl 51 12! I 4' t 11 danslustigeit liet geduld nog al op dc proef werd gesteld, bleef men toch nog langen lijd gezellig bjjeen. Eene collecte voor eene weduwe, die in hulpbehoevende omstandigheden verkeert, bracht nagenoeg 18 op. Men meldt ons: In het R. K. Seminarie te Warmond is, na eene korte maar lievige ziekte, heden overleden de zeer eerw. hooggel. heer J. II. Adams, tijdig voorzien van de II. 11. Sakramentcn der stervenden. Ue overledene bekleedde zijne tegenwoordige betrekking nog geen twee jaren; hij was vroeger kapellaan in de kerk van Maria-Hemelvaart te Leiden, en vervolgens rector van het Liefdegesticht te Uegstgeest. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist hij de Nederiandsche bank, op 3 dezer, en de som der betaal middelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zaaien een be drag uitmaakten van j 5,583,204.84. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dir jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden: 30 jongelieden als adelborst voor dcu zeedienst en 4 voor den mariniers. Aanmelding vóór 1 Mei a. s. (Zie verder Staatscourant n°. 30). De Staatscourant n". 30 bevat een prijscourant voor de aangifte ge durende hel le kwartaal 1883 van de waarde der daarin vermelde goederen ter berekening van het in- en uitvoerrecht, in liet lolgebied van Ned -Indie te hellen. Naar aanleiding van de discussie, die in de tweede kamer der staten- generaa! heeft plaats gehad over liet regeeringstoezicht op de statuien en tarieven der levensverzekeriiigs-maatschappijeu heelt prof. Van Geer, van I eiden tot dusver regeeriugs-adviseur in zake levensverzekering aan den .'iuister van binnenlandsche zaken verzocht iu het vervolg niet weder met het geven van advies heiast te mogen worden. (Fad.) Bij de kon. Ned. marine zullen aan boord van liet schroefstoomschip Bonaire proeven genomen worden met «blue cloth jackets, kredemnon patent". De heer J. G. Verhoelï, te Bodegraven, heeft onder veel bewijzen van belangstelling zijne 3ö-jarige evangeliebediening herdacht. De in de maand Juli door het Delftsche studentencorps le houden mas kerade zal voorstellen: het bezoek van Jacoha van Beieren aan Philips van Bourgondië lot liet sluiten van den vrede van 3 Juli 1428. De heer C. Van der Linden, te Dordrecht, is benoemd tot directeur van de stedelijke miizit kschonl te Maastricht. De rechtbank ie Amsterdam heelt voor de vacature in haar midden, door het overijlden van den lieer jh'. nir. I! lie Bosch Kemper ontstaan, de volgende alplialictisch gestelde nominatie opgemaakt: mr. J. II. Van Goor, recliter-plaatsvervanger: mr. II. Meinesz, subst.-griffier bij die rechtbank, en mr. P. W. Schollen, lid der rechtbank te Alkmaar. De Ufficiëele Courant der Tentoonstelling geeft een overzicht van de tentoonslelliiigswerken, die al flink beginnen te vorderen. De meeste parti culiere gebouwen en restauraties naderen de voltooiing, de ii.ineu zijn reeds ten deele beplant. Het hoofdgebouw wordt met 10000 M2 vergroot, voor Nederland alleen 1500 M2. De planken bevloering wordt aangebracht. Hel gebouw voor Nederlands koloniën, 4000 M2 groot, is onder dak. Dit ge deelte der expositie belooft met zijne toepasselijke versieringen, een Indisch park en een Indische kampong, door inboorlingen bewoond, zeer aantrek kelijk te worden. Tegen de aanst. tentoonstelling zijn le Amsterdam voor reizigers be schikbaar le zamen circa 1400 kamers van den 1«» en 2en en ongeveer 400 kamers van den 3'° rang. Wanneer men hier bijvoegt, dat op 31 Jan. het vreemdelingenbiireaii kon beschikken over 1259 particuliere kamers met j 1404 bedden, dan zouden, alles te zamen genomen, even 3000 kamers voor vreemdelingen disponibel zijn. Hel comité van uitvoering heeft daarom, bij circulaire, de ingezetenen opgewekt om nog meer huisvesting voor vreem delingen beschikbaar te stellen. Eergisteren kreeg een meisje aan den Overtoom le Amsterdam bjj het soep eten een beentje in de keel alle pogingen om haar er van te verlossen mislukten, en kort daarna is het ongelukkige kind gestikt. Omlrent de stranding van het stoomschip Eddystone, bjj Petten, ver neemt men nader, dal de equipage met het vuurpijltoeslel is gered. De lading bestaat uit ijzer, steenkolen en stukgoed. De vaten van den deklast spoel den naar het strand. Zondag nam tl'. J. J Van de Lip. beroepen lot predikant le Leiden, plechtig afscheid van de gemeente le Harderwijk in eene kernachtige rede,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1