s°, PER TELEGRAAF. eei pri Het bericht van sommige ochtendbladendat de heer Challemel Lacour ie portefeuille van buitenlandsche zaken heelt aangenomen, is voorbarig. Van de ontslag-aanvrage van den heer Duchdtel, Pransch gezant te Weenen, is tot dusver nog niets gebleken. Men heeft ook het gerucht ver spreid, dat de heer de Courcel. gezant te Berljjn, verzocht heeft ontslagen te worden. Ér is evenmin niets van bekend. Het gerucht is rn omloop, dat Engeland voornemens is, de jaarljjk- sche schafting van Egypte aan den Sultan door kapitaliseering af te doen. Ite Parijsche gemeenteraad heeft eene commissie benoemd om de voor gestelde verbeteringen bij de politie op de zeden in te voeren, te onderzoe ken. Eene der verbeteringen zou daarin bestaan, dat de in hechtenis genomen vrouwen voortaan niet meer als beschuldigen, maar als zieken behandeld zullen worden. Zij worden dus niet meer overgebracht naar Saint Lazare, maar naar een daartoe ingericht gebouw. Het stichten van een gemeentelijk museum van alles wat op de gezondheidsleer betrekking heeft is door den Parijschen gemeenteraad in beginsel aangenomen. Ook heeft de gemeenteraad de gelden toegezegd om op de tentoonstelling Ie Amsterdam een duidelijk beeld van hare publieke werken te geven. Eene som van 45,000 Irs. zal besleed worden aan de oprichting van een paviljoen, dat in het park in de nabijheid der Fransclie afdeeling zal zijn gelegen en waarin de verzameling eene plaats zal vinden, die op het oogen- blik door den directeur der publieke werken te Parijs, den heer Alphand. wordt bijeengebracht. Ingevolge het voorstel van den heer Monteil zal levens eene som van 5000 frs. worden besteed om lien werklieden, die door hunne corporatién zullen worden afgevaardigd, in staat te stellen de tentoonstelling le bezoeken. In den loop van dit jaar zal te Parijs eene internationale tentoonstel ling gehouden worden van toestellen cn inrichtiugeuwelke dienen kunnen tol bevordering van de veiligheid op spoorwegen. De Parijsche politie doet nasporing naar eene bende valschc munters, die valsche zilverstukken uitgeven met de iteellenis van koningin Victoria. Een der schuldigen is reeds aangehouden, doch hij weigert zijne makkers te verklappen. Een groot aanlal generaals en officieren van alle rangen, hehoorende lot het leger van Parijs, hebben, door hunne naaien aan liet ministerie van oorlog in té schrijven, hunne sympathie te kennen gegeven aan generaal Billot. De maarschalken Mac-Mahon en Caurobert hebben levens persoonlijk den generaal geluk gewenscht. Maandag en Dingsdag is Jerome's manifest in groolen getale le Blaye aangeplakt geworden De politie scheurde wel de papieren af. maar eenige oogenblikken later waren er Weer nieuwe aangeplakt. De agenten konden echter de aapplakkers niet ontdekken, noch de plaats, waar de balen met manifesten verborgen waren. Onder de biljetten stond de volgende mede- deeling: Drukkerij der politieke Comcdte te Lyon. lilt Manilla meldt de Agence HavasLa Gompagnie Générale de Ta- bacs de Philippines heeft de fabrieken van het gouvernement overgenomen en is den S1"1 Januari begonnen met het fabriceeren voor eigen rekening. La Compagnie des labacs des Philippines bezigt meer dan 20,000 werklieden die, voor de overdracht, voor rekening van bet gouvernement werkten. SPANJE. Een treffend ongeluk had te Madrid plaats. Zestien maal refds was Maryet, een Pransch acrobaat, met zijn luchtballon in den Jardin del Boen Ketiro opgestegen, en had door zijne sterke toeren aan het trapezium het talrijke publiek luide toejuichingen ontlokt. Heel Madrid was op de been toen hrj onlangs zijne opstijging aankondigde. Hij werd vergezeld door een architect, den heer Angel Yusle. De gymnastische toeren liepen naar wensch af, en toen beiden in het schuitje gezeten waren, dreef de ballon in de richting van de Plaza del Progessogevolgd door duizenden, die de neerdaling wilden bijwonen. In de Calle de la Magdelena dreigde de ballon met hevigheid op het dak van een huis terecht te komen. Maryet vreesde dat die schok zijn metgezel schaden kon, zette een voet buiten het schuitje om den ballon af te duwen, maar viel brj deze beweging met het hoofd voor over naar beneden. Hij werd nog door een paar sterke armen opgevan gen maar was dood. Zijn reisgezel kwam ongedeerd beneden. 1» l' IT#C H LAK De keizer heeft, door een toer in een open rijtuig, eene lichte ver koudheid opgedaan. IIij moet voorlooptg zijne kamer houden ataar kan overdag gedurende eenige uren liet bed verlaten. De toestand van prins Bis marck is onveranderd; alleen is tie aangeziclitspijn eetiigsziiis toegenomen. Een klein geschil is aan hel rijzen IusscIk'm Denemarken en het Buit- schc rijk. De Ditiische administratie eischldal de Deensche onderdanen, die in Noord-Sleeswijk wonen. Pniisischen krijgsdienst zullen verrichten. De Deensche regeering diende daarover langs diplomat teken weg te Berlijn hare bezwaren in. O O S T E N 111J H. Te Weenen werd dezer dogen weder een groot feest gehouden in de Skatingrink. Gecostnmeerde heeren en dames voerden allerlei dansen en aardigheden uit op het rjs. Verder verschenen paarden, olilanten en clowns. Electrische en Bengaalsehe verlichting gaven een schitterend aanzien aan hel tooneel. Ruim 200U toeschouwers waren tegenwoordig. De Neue Freie Pretse oppert het vermoeden, dat er sprake zoa zijn van een huwelijk tussclren prins Peter en prinses Zorka, de oudste dochter van den vorst van Montenegro. Deze prinses was, naar men vroeger meende, bestemd om vorstin van Bulgarije te worden, maar van een huwelijk lussehen haar en vorst Alexander schijnt niets re komen. Hei genoemde Wcener blad gaat nog verder in zijne gissingen en meent, dat prins Peter als schoonzoon van vorst Ntkolaas wel eens koning kon worden van het met Üost-Roumelie te vergrooten en dan tot een koningrijk ver heven Bulgarije. GBIBHBVLAKD. Te Athene werd een persoon in hechtenis genomen, die uien had ge worpen in het rijtuig der koningin. Naar het schijnt is de man niet bij zijn verstand. De toestand van den ex premier Koumcnndouros blrjlt steeds zorgwekkend. PARIJS, 2 Februari. De Temps verzekert, dat prins Napoleon vrij ernstig ongesteld is en daarom gisteren naar bet hospitaal te Auteuil is over gebracht. LONDEN. 2 Februari. De koningin zal de internationale visseherij-ten- toousiellnig op 1 Mei openen. WEENEN. 3 Februari. De gezant van Frankrijk, graaf Dncbatel, heeft rat v aan de Fransche regeering per telegraaf bericht, dat hij ontslag zal moeten welda nemen, indien maatregelen tegen de prinsen van Orleans getroffen worden, dit ha eene - Aan dat at van Moe zij aa maken stervet INGEZUNBEN. Dezi 1882 i Duivet Paard Boter Turf I Er bestaat een ondier, een monster, een gedrocht, een vreeselijk en af schuwelijk wezen, dat onder de eene of andere schitterende gedaante, onder een verleidende vorm den argelooze tot. zich lokt, hem weel te vangen, hem in zijne macht verkrijgt. Is eenmaal dit doel bereikt, dan werpt het het bedricgeljjke masker van zich af en tjjgt aan het werk. aan den ver schrikkelijker! arbeid, welke het doet leven, waarin het zijn bestaan vindt Het plundert zijne prooi, als een vampyr zuigt het zijne slachieflers uit, met de wreede en afschuwelijke klauwen verscheurt het hem, die zich in zijne macht bevindt. Dat oudier. dat monster, dat gedrocht is de woeker Helaas ook onze goede gemeente Leiden heeft iu haar midden de walgelijke dienaren van dit monster, ook zij bezit woekeraars. Deze Leidsclie woekeraars toch zjjn niets anders dan de houders van de zoogenaamde huizen van koop met het recht van wederinkoop, de helaas niet onge lukkige concurrenten van de Stadsbank van Leetiing. En jnist dit is on- geloolelijk. dit is onbegrijpelijk; want ofschoon alle mogelijke voordeden aan hunne zijde zijn. ofschoon zij alles hebben ingericht ten limine bate. in hun belang, zijn zij zelfs uiet in staat of liever willen zij niet ook slechts een oogenblik grooter genot den verkooper gunnen dan de Bank van Leening hem geelt. Niet alleen dat zij den pandgever geen hoogere som op het in pand gegeven voorwerp voorschieten integendeel in verreweg de meeste gevallen geven zij minder veel minder dan de Bank. En toch zijn de grootere voordeden, de meerdere winsten, die de verkoophuizen boven de Bank van Leening voor zich eischen, ontzaggelijk veel. Beschouwen wij dit Zwari slechts een oogenblik. Licbti Het goed aan de verkoophuizen verkocht en niet binnen zes maanden ingekocht blijft onherroepelijk hun eigendom. En hoe groot de winst ook zijwaarmede het verkoophuis liet beleende voorwerp van de hand weet te zetten, dit kan den verkooper na genoemde termijn geen oordeel aanbrengen. Geheel anders gaat de bank van leening te werk. Vooreerst niet gedurende zes-, maar gedurende zestien maanden blijft het verpande voorwerp onder hare berusting. Is de zaak gedurende deze groote tijd ruimte nog niet ingelost, dan wordt hel verkocht, maar onder dien ver- stande, dat hetgeen itei meer opbrengt dan de hiervoor gegeven som ver- Lange hoogd met de interessen aan den pandgever wordt teruggeven. Het zou derhalve niemand verwonderen indien de verkoophuizen met zooveel voor- f deel aan hun zijde iets, ja zelfs veel meer zouden geven aau deu beleener dan de Bank in staat is te doen. Dit gebeurt echter uiet. Enkele Leidsche heeren belangstellende iu het lot van linn minder be deelden stadgennoien en daarom verlangend te wetenwaarom zoo vele gH personen zich tol deze verkoophui zeil wenden, iu hoeverre de arme maiir, of huismoeder eenig belang heeft aan deze holen boven de bank van leemug de voorkeur te geven, hebben langs zijileliiigschen weg hieromtrent eeuwone' onderzoek ingesteld en gaan wij na met welk eene uitkomst. In st Aan elk der vijl voornaamste verkoophuizen, welke hij hier eenvoudigfeecbti met de letters A, B, C, D, E aanduiden werd een zilveren vork en lepel e[] yai te koop aangeboden onder beding, dat deze voorwerpen gedurende zes maanden zouden kunnen worden teruggenomen tegen betaling van den oorspronkelijken koopprijs benevens vergoeding der kosten van beheer en bewaring. Het kantoor A betaalde het aangeboden goed met 7. de kantoren B en C elk met ƒ6.50, liet kantoor met 4 en eindelijk het kantoor E met slechts 3.— De zilverwaarde van de bedoelde vork en êM lepel was ƒ8.25 eu bij de Bank beleend, zou deze op die artikelen hebber; ÜP voorgeschoten ƒ7.— Alleen het kantoor A betaalde dus, wat men ook bij de bank als voorschot had kunnen verkrijgen, terwijl de kantoren D eu li Z»ele sommen betaalden, die belangrijk lager waren dan het voorschot 't welk de daarv eigenaar bij de bank van leening had kunnen erlangen cogg En hoe stond het nu met de kosten van heiteer en bewaring, die, loen de verkooper van zjjn recht van wederinkoop gebruik maakte, door dezen vergoed moesten worden? Zie hier wat elk van de kantoren als vergoe- am ding eischte en tevens wat de Bank zou gevorderd hebben indien men de- IfflS zeilde som gedurende denzelfden lijd bij haar zon hebben beleend. 1» Het kantoor A vorderde voor ƒ7. gednreinle tien dauen afgestaan. 13 cent, terwijl de Bank zou berekend hebben: voor ailministratieloon G ceiit.l °J1' rente 2ü cent, te zanten 8% cent. flver'e Kantoor B vorderde voor 6 50, gedurende veertien dagen afgestaan 15 te do cent. terwijl ne Bank zou berekend hebbenvoor administralieloon 6 cetti, BERG rente 3fe cent, te zamen 9y2 cent. Kantoor C vorderde voor ƒ6 50 gedurende twaalf dagen afgestaan 15 cent, en de Bank zou gevraagd hebben: voor administratieloon 6 cent, rente 3 cent, te zamen 9 cent. IllI Kantoor D liet voor ƒ4, over dertien dagen 15 cent betalen, en de Bank |)l| zou slechts gevorderd hebben: voor administralieloon 4 cent, rente 2 cent, te zanten 6 cent. Eindelijk bracht kantoor E, dal de lepel en ook met slechts ƒ3 betaalde, voor beheer en bewaring gedurende veertien dagen 15 cent in rekening, terwijl de rekening van de Back zou zijn geweest: voor adniiiiisiratieloon 4 cent, rente 1 cent, te zamen 5% cent. Trekt men van de som, die als vergoeding geeischt werd, hetzelfde ad ministralieloon af als aan de Bank betaald moet worden, dan blijkt hel dat als rente genoten werd bij kantoor A 36 pet., kantoor B 35 pel., kan toor C 41 pet., kantoor D 76 pet., kantoor E 94 pet., de Bank van Lee ning 12 pet. (Zie dit alles in het rapport uitgebracht door de commissie «an toezicht den 248ltl1 Maart 1882). Kantoor A geeft dus in casu evenveel op de in pand gegeven lepel en vork en rekent driemaal zooveel rente; de kantoren B en (i geven vijftig cent minder en eischen respeclivelijk 3 en 3y2 maal de rente door de Bank van Leening gevraagd. B geelt drie guldenE vier gulden minder dan de stadsbank en rekenen buitendien de eerste zes, de tweede achtmaal de rente, welke de leener in dil geval aan de Bank schuldig zoude zijn. Dit alles is geen fictie, het is een oneelool'elijk feit, maar het is een feil door deugdelijke en onwederlegbare bewijzen gestaafd. Ziedaar dan hunne bevinding in sprekende cijfers, ziedaar dan ook de reden, waarom wrj de houders van dergelijke huizen met den naam van woeke raars durven bestempelen, en voorzeker zal niemand met deze cijfers voor zich ons zulks euvel duiden. Ziedaar dan tot welke practijken, tot welke middelen zij hunne toevlucht nemen, ziedaar eindelijk hoe zij thans reeds de tengels >an den woeker en schraapzucht vieren, ofschoon nog in toom gehouden door eene zoo nuttige instelling als de Bank. Wat zonde het gevolg zijn indien de gemeente, zooveel wantrouwen roerde» 11 11

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6