BIJVOEGSEL, bchoorende lot dc Leidscke Courant van Maandag 5 Februari ÓS88, F". 30. BUITENLAN DSCH K HEK ICIITEN. Men meldt uit Nijmegen aan de N. R. C. De Waal, die hier tot den 2gsten januari gestadig vallende was. is sedert weder onrustbarend was sende. De was bedraagt sinds dien dag reeds 86 centimeter. Eenige lan derijen. welke pas van het water bevrijd waren, zijn weder onderge- loopen. Ook uit Grave meldt men dat de rivier blijft wassen. De tijdingen uit Venloo geven nog grooten was aan. wellicht door het werken van de Roer. Onderwijl zijn alle uiterwaarden weer ingeloopen, en neemt binnen de kwel verschikkelijk toe. Men meldt uit Zwolle: In de plaats van den heer K. Schntlevaêr. die wegens hoogen ouderdom heeft bedankt, is tot bestuurslid der afdeeling Zwolle van de schippersvereniging "Scliuttevaêr" benoemd de heer J. W. Schutlevaèr, oudste zoon van het vroeger lid. Zwolle stelt er prijs op, dat des stichters naam in het bestuur blijft bestaan. Woensdag werd te Deventer zekere H. R. gearresteerd als verdacht van het plegen van verschillende diefstallen. Bij een daaromtrent nader in gesteld onderzoek is geblekendat de gearresteerde zich vele goederen van anderen had toegeeigend en dat hjj van sommige door middel van braak in het bezit was gekomen. De meeste goederen werden op zijn zolder terug gevonden. Vijf en twintig diefstallen heeft hij reeds bekend gepleegd te hebben. H. R. is eigenaar van een paar huizen, die hjj eerst onlangs heeft laten bouwen. Heden werden twee personen aangehouden als verdacht van het helen van sommige dier goederendoor ze van den gearresteerde te koopen en bij daaromtrent gedane navraag door de politie, deze daarop een ontkennend antwoord te hebben gegeven. Een hunner is heden gevankelijk naar Zutfen overgebracht en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Gisteren namiddag brak in het dorpje Dongjum een hevige brand uit in een perceel, bestaande uit vijf nieuwe woningen en bewoond door evenveel gezinnen. Niettegenstaande ijverige pogingen tot blussching werden aangewend zijn die woningen geheel uitgebrand. Slechts één der bewoners had zijn inboedel verzekerd; echter is ook van de meubelen der andere gezinnen nog het een en ander gered. Door een der Belgische loodsvaartuigen werd lieden te Vlissingen aan wal gebracht de kapitein en de stuurman van eene Engelsche barge, welke in de Noordzee ongeveer op de hoogte van Duinkerken is gebleven. De derde man der equipage verloor echter het leven. Bijzonderheden omtrent naam en lading zijn alsnog ONbekend. De commissie in Noord-Brabant, tot het ontwerpen van een huldeblijk aan den minister van waterstaat, is samengesteld uit de heeren E. J. Pompe. als voorzitter, jhr. Jos. de la Court, mr. T. J. A. van Lanschot, mr. A. II. Sassen en jhr. M. A. Snoeck, allen te 's Hertogenbosch. In de verschillende deeleu der provincie zal men sub-commissiën trachten te vormen. Het Journ. des Déb. besprak dezer dagen eene voordracht door onzen landgenoot, den heer II. Obreen. in de «-Association lloilandaise" te Parijs gehouden, over den tegenwoordigen staat en de toekomst van den handel van Nederland, "het ijverige, wakkere land, dat eens eene zoo voorname plaats innam in de -boeken der geschiedenis, en nog thans eene belangrijke rol speelt in de staathuishoudkundige wereld". De heer Obreen gaf daarin eene omschrijving van Nederland's handel op de Oostzee, de Middellaudsche Zee, in Azië, Amerika enz. en schetste in groote trekken de geschiedenis en den tegenwoordigen toestand der Nederlandsche koloniëndie eene uitgestrektheid van bijna 2 millioen vierk. kilometers beslaan en 26 millioen inwoners tellen. Hij wees er op, hoe Nederland door zijne oorlogs- en koopvaardijvloot en zijn handel de eerste plaats inneemt na de groote mogendheden, toonde ver- volgens de voordeden aan. die een tol-imie van België en Nederland voor beide landen zou opleveren. Hij vestigde de aandacht op het zeer liberale invoertarief, dat in ons land en zijn koloniën geldt; het nadeel hier geleden door de hooge grenstarieven van naburige staten, als Frankrijk en Duilsch- land. en verklaarde, dat de Nederlandsche handel en nijverheid vurig ver langen naar eene verbetering van dien toestand door eene handelsovereenkomst met Frankrijk. «Hel opstel van den lieer Obreen, die. krachtens zijne vroegere werken, een zeer bevoegde autoriteit is," aldus besluit het bericht, «zal met vrucht gelezen worden door de Fransche en Nederlandsche staathuishoudkundigen en ook door de staatkundigen. Nederland en Griekenland toch zijn op het oogenblik de eenige Europeesche landenwaarmee Frankrijk geen handels- traclaat gesloten heeft." Het kan niet anders dan goed zijn, als op die wijze in den vreemde de aandacht op ons land gevestigd wordt. 's OH AVENI1AGE 3 Februari. Door Z. M. is aan HIP. minister-resident mr. W. A. A. J. baron Schim- melpeiimnck van der Oye, lid van de eerste kamer der statcn-generaal, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der commissie lot het af nemen der diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen diensten, en lot lid van voormelde commissie benoemd uir. W. II. De Beaufort, lid van de tweede kamer der staten-genc- raal, terwijl als zoodanig is herbenoemd mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur aan liet departement van buitenlandsche zaken en hoogleeraar in dc rechts geleerdheid aan de universiteit te Amsterdam. Door Z. M. is G. Van der Waals, te Utrecht, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool aldaar. Door Z. M. is benoemd tol paardenarts 3' kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, de heer A. Frcderikse, rijksveearts, geboren te Ermelo. Z. Ëxc. de minister van justitie, voldoende aan dc opdracht hein door Z. M. den koning gedaanbetuigd aan den brigadier-majoor der rijksveld- wacht N. Lamen en aan de overige rijksveldwachters, die dezer dagen op de terreinen van de kruitfabriek nabjj Muiden hebben dienst gedaan, 'sko- niugs hooge tevredenheid over hun gedrag. De namen der rijksveldwachters, die zich bij deze gelegenheid bijzonder hebben onderscheiden en de gratifi catiën hun toe te kennen, zullen nader vermeld worden. De Rumeensche kolonel Vornesco uit Bucharest, die in vcrschilleude landen van Europa, ook hel onze, de vestingwerken zal bezoeken, is heden in het Hotel de Bellevue alhier aangekomen. .Door ongesteldheid van een de leden van hel gezelschap werd de voor stelling van "Mejonkvrouwe De Seiglière" door de Rotterdanische afdeeling van het Nederlandsch looneel gisterenavond veranderd in het blijspel "Al- phonse", met "Nichtjes Roman" als lever de rideau. HH. MM. de koning en de koningin, die het voornemen hadden de aanvankelijk aangekondigde voorstelling bij te wonen, waren niettemin bij de veranderde vertooning tegenwoordig, 's Konings gemalin en de dames van liet gevolg droegen lichte rouwklceding. Het bouwterrein "liet Seinpostduin" te Scheveningcn is geheel in orde gekomen. Voor zoover men kan oordeelenzal het terreineenmaal be bouwd een van de schoonste gedeelten van Scheveniugen worden. Brussel vervolgd, wegens op- Heden wordt hij aan de Bel li ELF. I E. Aan de Indépendance wordt uit Rijssel geschreven dat aldaar den 30!le" Januari in de gevangenis van Tourcoing prins Gonstanlin Mavrocordato geboren te Jassy. in Rumenië, is opgesloten. Deze prins, die 24 jaar oud is. wordt op de aanvraag van het parket van lichterrjen tot een bedrag van 5 a 600,000 fr. gische justitie uitgeleverd. In Luik heeft men onlangs op liet conservatorium proeven genomen met eene uitvinding van den heer llubar. om metalen snaren te gebruiken voor violen en cello's. Deze snaren zijn van staalof van staal met een zeer dunne bedekking koper of zilver. De proeven slaagden zeer goed. K N K I, A N 1». LONDEN, 2 Februari. Van den heer Gladstone komen uit Cannes goede berichten. Hjj heeft een uitstapje naar Nizza gedaan en zou waarschijnlijk daar het carnaval gaan bijwonen. De prins van Wales vertoeft ook nog te Cannes. De correspondent der Pall Mall Gaz. verneemt, dat de politie in ver band met het moordcomplot, in Amerika, Rankle laat opsporen, die beschul digd is van medeplichtigheid aan den aanslag op het leven van den heer Forster. Twee leden van de geheime politie van Dublin zjjn te Londen aan gekomen, om den verkooper te vinden van revolvers, die in het bezit van eenige gevangenen zijn gevonden. Men verwacht, dat een onderzoek Ie Newcastle upon Tyne nog meer licht over het complot zal verspreiden. In die stad wonen vele leren en zij was een brandpunt van de Feniansche beweging. Volgens de Pall Mall Gazette heeft het proces der 21 te Dublin ge arresteerde personen nieuwe ontdekkingen aangaande het moordcomplot tegen staatsambtenaren aan het licht gebracht. Het is namelijk gebleken, dat velen der beschuldigden deel uilmaken van eene vereeniging. die den naam van "lersche republiek" draagt. Te Cork, in Ierland, zal in de eerste week van Juli eene nationale tentoonstelling van lersche industrie geopend worden. De uitslag van het onderzoek in zake liet instorten van den fabrieks schoorsteen te Bradfordwaarbij zoovele arbeiders om het leven kwamen is, dat de jury verklaard heeft, dal het ongeluk niet aan de eigenaars der fabriek geweten kan worden. Uit Cardiff bericht men. dat twee bij Portheawl op het strand gespoelde lijken als die van den gezagvoerder van de vergane stoomboot Jawes Grey en zijn dochtertje herkend zijn. en dat nu niet meer getwijfeld wordt, of alle opvarenden. 35 in getal, zijn verdronken. Te Bombay is eene noodelooze paniek ontstaan in eene inlandsche wol- fabriek. Acht-en-twiutig werklieden zijn doodgedrukt en drie-en-lwintig gekwetst. Eergisteren hield Ilaker-paclia, in tegenwoordigheid van lord Duflerin, eene inspectie over 2000 nieuwe manschappen. Heden verlaten 140 gewonde soldaten Cairo en zullen aan boord van het transportschip Carthago worden ingescheept. Uit New-York meldt men. dat een lievige sneeuwval het verkeer op den Noordwesleljjken spoorweg heelt belemmerd. De steigers der Inman-ljjn aan de North-River, te New-York, zijn Don derdag II geheel door de vlammen vernield. De schade wordt op een mil lioen dollars geschat. De brand begon in een pakhuis van touw en zeilwerk en verspreidde zich met groote snelheid. De steigers, die 600 voet lang en 75 >oet breed waren en over hunne geheele lengte twee verdiepingen pak huizen eu overdekte bergplaatsen droegen, waren in drie kwartier geheel afgebrand en van de daar geborgen goederen kon ongeveer niets gered wor den. De stoomboot Egypt, van de National-lijn. geraakte in brand, maar werd spoedig gebluscht. Ook andere aan den steiger gelegen schepen belie pen eenige schade. FR A SI H R IJ H. PARIJS. 2 Februari. Dc senaat houdt zich thans bezig met de beraadslaging over liet wets ontwerp tot wijziging van het formulier voor den eed. Waarschijnlijk in verband met het nu over de pretendenten-wei geval len votum, heelt de voorzitter van den senaat gisteren op liet Iilysée een langdurig onderhoud gehad met president Grévy. In den aanvang der kamerzitting was eene mededceling ingekomen, waarbij de heer Jean Casimir Périer zijn ontslag neemt als lid der kamer. Volgens het jongste bulletin heelt de heer Faillières een uitmuntenden nacht, zonder koorts, gehad. Rust is echter nog noodig. De vice-admiraal Thomasset. bekend wegens zekere expeditie onder Gambetta's bestuur, zou op aandringen van den lieer Jules Ferry de portefeuille van marine aaugcnomeu hebben.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5