LEIDSC11E COERANT. 1883. MAANDAG 5 FEBRUARI. 30. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. »y deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5, le al., der Wet van den 28,,tl1 Juni 1881 Stbl. n». 97; Brengen ter algemeene kennis dat een adres is ingekomen van J. A. DE NEYS, alhier woonachtig, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Haven N°. 40. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidscke Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Februari. Donderdag, den 8" Februari, des namiddags te 2 uren, zal de rector magnificus dr. P. Van Geer, ter plechtige viering van den 3085t'n verjaardag der stichting van de Leidsche hoogeschool, eene redevoering houden in het groot auditorium van het akademiegebouw, waartoe alle belangstellenden worden uitgenoodigd. Ook het concert gisterenavond door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst afdeeling Leiden was niet in staat een groot publiek tot zich te lokken. Waarschijnlijk was de keuze der stukken hiervan wel eenigzins de rede. Bijna alles toch, wat ons gisterenavond ten gehoore werd gebracht waren composities van meesters uit de vijftiende en zestiende eeuw, welke over het algemeen lang niet zoo rjjk aan melodie zijn, dan de schep pingen van tegenwoordige toonkunstenaars. Het Stabat Mater van Palestrinaj werd door het koor goed gezongen, de sopraan-partjj muntte vooral uit; de bassen en de tenors waren ditmaal veel sterker vertegenwoordigd dan zulks bij gewone uitvoeringen hel geval was. In het tekstboekje vonden wij eene Hollandsche vertaling van Palestrina's prachtwerk, welke echter van dien aard was, dat het volgens onze be scheiden meening beter ware geweest indien deze geheel achterwege ware gebleven. Niet alleen toch dat het oorspronkelijke zelve niet juist was weergegevenmaar ook de taal kon er zich niet eens op beroemen Hol- landsch te zijn. Nooit toch zal iemand zeggen, dat hij eene vreeselijke pijn heeft doorwoeld of dat de Christus in zijn kruis was verslondenen zoo veel meer nog. Het Agnus Dei van Jacob Obrecht, door mejufvrouw K. Gripekoven (alt) den heer B. J. De Goey (tenor) en F. D. (bas) werd uitstekend weergegeven de vastheid en de eenheid der uitvoerig bewees voorzeker een grondige studie. Ook het achtstemmig koor van den grooten Amsterdamschen organist Jan Pieterz. Sweelinck en de NSnie van Schiller, gecomponeerd door Johannes Brahms, beiden door het koor gezongen, voldeden zeer goed. De heer J. G. Striening mocht eveneens voor zijne sonate voor viool den algemeenen bijval verwerven. De kracht zijner streek, zijne goede voor dracht en zijne fijne nuanceering werwekten dan ook daverende en langdurige bijvalsbetuigingen. De begeleiding op de piano domineerde somtijds een weinig. Algemeen bewonderde men in jonkvrouw M. C. R. hare krachtige om vangrijke en heldere sopraanstem; ook aan gevoel en voordracht ontbrak het haar niet, zoodat hare Oud-Nederlandsche liederen van P. C. Hooft ten zeerste alle goedkeuring mochten wegdragen. Het concert werd besloten met eene Hymne «Eeuwig is God" van onzen Verhulst, het eerste werk dat eenige jaren geleden door deze afdeeling werd ten gehoore gebracht en voorzeker het bewijs leverde dat de kunst van componeren in Nederland niet enkel in het verleden gevonden wordt. Heden is door de politie een manspersoon, genaamd J. V.alhier niet te huis behoorende, ter zake van bedelarij naar de gevangenis te 'sGraven- hage overgebracht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 66 tot 73 volwassen personen en 10 tot 12 kinderen. Gedurende dc algeloopen maand Januari zijn per Ilijnlandschen stoom tram (geidenKatwijk) vervoerd 12010 personen, met eene opbrengst van 2304.17, zijnde 8.7444 per dag en per kM.tegen een vervoer van 20725 personen, met eene opbrengst van ƒ2200.02, zijnde ƒ8.4914 per dag en per kM. in Januari 1882. Aanstaanden Dinsdag is het 40 jaren geleden, dat de heer A. A. Ren- sink zijn boekhandel aanving met een uitgebreide leescirkel van tijdschriften en dagbladen in het alsnog bewoonde huis op de Breedestraat. Die boek handel kenmerkte zich in de laatste jaren vooral door werken en geschrif ten van behoudend godsdienstigen aard en richting; terwijl de jubelaris door ijver, nauwgezetheid en wellevendheid zich de gunst en het vertrouwen van velen zijner stadgenooten, maar ook van de bewoners der omliggende ge meenten verwierf. Nog altijd vlug en bekwaam zij hem een voortdurend en toenemend vertier beschoren. Het stoomschip Koningin Emma, vertrok 2 Januari van Suez naar Amsterdam. Bjj gelegenheid van de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, zal de ethnographische afdeeling geplaatst worden in de beide overdekte groote binnenplaatsen ter weèrszijden van den hoofdingang van het rijksmuseum op de Stadhouderskade. De oudheden zullen geëxposeerd worden in eenige zijner bovenzalen. De subcommissie voor het organiseeren van tuinbouw-tentoonstellingen, behoorende tot de 4' afdeeling der internationale tentoonstelling te Amster damheeft bekend gemaakt, dat, tijdens de algemeene tentoonstelling, de volgende tuinbouw-tentoonstellingen op de terreinen achter het rijks-museum, en tot de algemeene expositie behoorende, zullen gehouden worden: 1°. Eene doorloopende tentoonstelling, welke op zijn laatst geopend zal worden op den 15d"1 Mei 1883 en gesloten op den algemeene sluitingsdag. 2*. Zes lijdelijke tentoonstellingen, welker duur op eene maand is be paald, en waarvan de datums der opening en sluiting nader zullen bekend gemaakt worden. Voor de eerste worden, behalve plantenkassen, enz., uitsluitend boomen, heesters en vaste planten gevraagd, bestemd voor den open grond, en die daarin vóór den 15d,n April 1883 moeten geplant worden. Voor de tijdelijke tentoonstellingen heeft men meer bepaald het oog op bloeiende planten van het seizoen, of warme of koude kasplanten; de eerste, voor zoover zij daartoe geschikt zijnter beplanting der bloemperken op het tentoonstellingsterrein, terwijl de overige in daartoe bestemde en ge schikte kassen ol tenten zullen geplaatst worden. De planten voor de bloemperken moeten daar gedurende eene maand bljj- ven. namelijk tot aan de opening eener volgende lijdelijke tentoonstelling. De eerste vijf tijdelijke tentoonstellingen zijn voor bloemen en planten bestemd; de laatste (tegen den 15ien September) zal eene vruchtentoonstpl- ling op groote schaal zjjn. De programma's daarvoor zullen zoo spoedig mogelijk verspreid worden. De Nederl. harddraverij- en renvereeniging zal op Zaterdag den,17?tn Februari, des namiddags te half drie uur, in hel Café Krasnapolsky te Am sterdam eene vergadering honden. Ouder de punten ter behandeling komt o. a. voor een voorstel van het bestuur voor een subsidie aan de Neder- landsche sport. De gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Atn- sterdamsche Kanaal-Maatschappij werd gepresideerd door den heer S. W. Josephus Jilta en was druk bezocht. De discussie over de voorstellen tot liquidatie der maatschappij was tamelijk levendig, maar leidde niet lot eene resultaat: er waren trouwens geen voldoend aantal aandeelhouders aanwezig om een besluit te nemen. De vergadering, werd ten slotte verdaagd tot heden over 14 dagen. De voorzitter noodigde dengene, die een beter plan dan dat der directie mogt hebben, uit, dit uitgewerkte plan vóór 15 Febr. bij het bestuur in te zenden, opdat het volgens de statuten in eene op 15 Maart te houden vergadering behandeld zou kunnen worden. Het weerkundig observatorium le Helder zal eerstdaags door het pro vinciaal bestuur aan het rijk worden overgedragen. Gisteren heeft eene commissie van vier heeren, prof. Ravenek, Capellen en Ramaer, inspecteurs van de krankzinnigengestichten, en van Andel, directeur van het krankzinnigengesticht te Zutphende vroegere marine gebouwen te Medemblik, thans tot krankzinnigengesticht ingericht, opgeno men, voornamelijk met het oog op de verwarming. [Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1