BUI TEN LAN DSC HE BERICHTEN. ▼an de kooi en een omslagdoek berooid en herhaaldelijk gedreigd. De maré chaussees zijn onmiddellijk in verschillende richtingen uitgereden om den booswicht te achterhalen. Bij den horlogemaker Van der Velden te Oosterhout zijn 's nachts door het stukslaan van eene glasruit ecnige binnenwerken van horloges en andere voorwerpen, die op de werkbank lagen, ontvreemd. De gestolen voorwerpen zijn voor liet meerendeel hier en daar verspreid teruggevonden doch de dader is nog niet ontdekt. De burgemeester van Venloo, de heer M. J. A. Mulder, sinds 1871 die betrekking bckleedende, is overleden. 's GRAVENII AGE2 Februari. Door Z. M is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. A. Telders, oflicier van |ustilie bij de arrondissement-rechtbank te Amsterdam. Door Z. M. is de majoor A. Greve. van het 1' reg. vesting-artillerie, garnizoens commandant te Naarden, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan jh'. mr. W. F. Rochussen. minister van buiten- landsche zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen van Grootkruis der orde van den Leeuw en van de Zon, hem door zijn keiz. majesteit den Schab van Perzig geschonken. Door Z. M. is aan den heer A. Rosniankoopman te Brussel, verlof verleend tot hel aannemen van het ridderkruis der orde van den Heiligen Gregorius den Groole hem door wijlen Z. H. Paus Pius IX geschonken. Door Z. M. zijn benoemdlot burgemeester der gemeente Humuielo en Keppel, C. W. Vrijlandsecretaris dier gemeente, en lot burgemeester der gemeenten Kamerik en Zegveld, uir. J. P. De koek, secretaris der gemeente Kamerik. Door Z. M. is J. A. Beitsen, ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Bath, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accjjnseti te Breskeus c. a. Door Z. M. zijn bjj de rijkstelegraaf benoemd; tot onderdirecteur J. Leverland. G. De Vries. G. Welter. E A. Bergsma. C. II. Ilasselkus, D. J. Goedhart en H. Vizjévene, allen thans telegrafist 1« kl.; tol telegrafist 1' kl A. Kollingh. C. Koorn Jhzn., W. K. Kuiler, R ,1. A. Rust, W. Smits, 11. Van der Vecht, F. I. Schotel, J. C. Wannée en II. G. Icke, allen thans telegrafist 2' kl Naar men verneemt heelt Z. M. de koning benoemd tot hofdame bij II. K. II. prinses Hendrik jonkvronwe Ilardenbroek te 's Ilage. De heer m\ Th. J. A. Duynslee heeft in de lieden gehouden zitting van den Imogen raad de gevorderde eeden afgelegd als advocaat en procureur. -- De nieuwe minister-resident van Rumenié bij ons hof, de lieer Vacaresco, is hier ter stede aangekomen en aan het hotel de Bellevue afgestapt, ten einde eerstdaags zijne geloofsbrieven aan Z. M den koning te overhandigen. Tevens wordt te dezer slede verwacht een kolonel in Uumcenschen militai ren dienst lot hestndeering van ons krijgs- en vestingwezen. Tot dat einde zal deze hoofdofficier verschillende militaire inrichtingen en fortificatiën hier te lande bezoeken. Onderscheidene vlag officieren der zeemacht, begrepen in de jongste pensioncering en bevorderinghebben heden de gewone audiëntie van den minister vall marine bezocht, o. a. de gepensioneerde vice-admiraal De Haes, president van de Adder-commissie. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 7"'» Februari 1883, des voormid dags te elf uren. Burg. en wetli. hebben bij missive van 1 Februari den gemeenteraad medegedeeld, dat door hun college is ontvangen een schrijven van wege 11. K 11. mevrouw de groot-hertogin van Saksen, geboren prinses der Ne derlanden. waarin wordt te kennen gegeven, dat het Hds. aangenaam zou zijn in het bezit te komen van de bij het paleis van wijlen Z. M. Willem II behoorende Gothischc zaal en eenig omliggend terrein, ter gezamenlijke grootte van ruim 2200 M-, en bij welk schrijven verder voor het verkrijgen van dien eigendom het bod wordt gedaan van ƒ78500. onder voorwaarde, dat de gemeente voor hare rekening neme de kosten der te stellen afschei dingen aan de zuid- en westzijden van het af Ie slane terrein. Overtuigd als zij zijn, dat bel door 11. K. II. gedaan bod in het welbegrepen belang der gemeente is te achten, aarzelen burg. en weth. niet den raad in over weging te geven dat aan te nemen. Ook tegen de voorwaarde van het maken van afscheidingen ten koste van de gemeente aan de zuid- en west zijden van het te verknopen terrein, beslaat naar burg. en weth. meenen, geen bezwaar. Burg. en weth. hebben mitsdien den gemeenteraad voorge steld het door II. K. H. mevrouw de groot-hertosin gedaan aanbod aan te nemen en alzoo met wijziging van 's raads besluit, ten aanzien van de Gothisclie zaal genomen in de zitting van 29 December 1882, die zaal met omliggend terrein aan Hds. in eigendom af te staan voor de som van ƒ78500, onder bepaling, dat de kosten van overdracht zullen komen ten lals'e van mevrouw de groot-hertogin, doch dat, met uitzondering van de overige eventueel te maken afscheidingen, door en voor rekening der gemeente zal worden gesteld de afscheiding aan de zuid- en westzijden van het over te dragen terrein. ENGELAND. LONDEN, 1 Februari. De Daily News is van gevoelen, dat de voornaamste wet, die in de aanstaande parlemenlszitting behandeld zal wordendie tot hervorming van het bestuur van Londen is. Van eene wet op de uitbreiding van het stemrecht ten platten lande zal. meent het blad, waarschijnlijk in dit zit tingjaar nog niets komen. Sir Wilfret Lawson, het bekende parlementslid, verklaarde daarentegen, Dinsdag voor zijne kiezers het woord voerende niet in te zien, waarom die qttaestie niet reeds in dit zittingjaar zou wor den afgedaan. Alle liberalen in hel lagerhuis, zeide hij, behalve de heer Goschen, zijn er voor. Zij hebben thans een leider zooals er niet ligt weèr een voorkomen zal: er kan er wel een komen, even welsprekend misschien, ook een, die even energiek is als de heer Gladstone, maar niet ligt een, die in zulk eene mate energie en welsprekendheid verecnigi. Waarom, vroeg de heer Lawson, zal hij dan nu niet zoo spoedig mogelijk zijn naam verbinden aan eene zoo belangrijke uitbreiding der constitutioneele vrijheid? De heer Lawson sprak verder over Ierland en Egypte. Den toestand van Ierland onder de dwangwet noemde hij hartverscheurend en hij bleef nog steeds van meeningdat men eerst gepoogd moest hebben de grieven der Ieren nog vollediger weg te nemen eer men tot dwangmaatregelen overging. Den oorlog met Egypte achtte hij geheel onverdedigbaar; onnoodig oor logvoeren noemde hij de grootste misdaad, die een volk begaan kan. Men begint ernstig ongerust te worden over de Westminster abdjj. De vochtigheid, de rook en de mist, waaraan het gebouw eeuwenlang is blootgesteld geweest, hebben de steenen der muren zoo verweerd, dat zij op verscheidene plaatsen afbrokkelen. Het is te hopendat men het merk waardige gebouw in zjjn oud-eerwaardig karakter zat kunnen behouden. De Daily News verneemt uit Varna, dal de toestand op de Montene- grijnsehe grenzen ernstiger wordt. De Albaneezen verklaren, dat zij de Monlenegrjjnen met geweld zullen beletten de toegewezene gebiedspunien in bezit te nemen. De Turksche gouverneur vroeg versterking. De Porte heelt ook troepen te zenden naar Tripoli en Yemen, alwaar nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De thesaurier van den staat Alabama is voortvluchtig, met achterlating van een tekort van 250 a 300,000 doll, in de kas. De ontrouwe ambtenaar moet sterk in katoen gespeculeerd hebben. Van de Amerikaansche tooneelspeler Edwin Booth, die binnenkort eene kunstreis door Duitschland en Oostenrijk zal maken, wordt de volgende vroolijke geschiedenis verhaald. In den aanvang van zjjne kunstenaarsloop baan was de nu beroemde tooneelspeler lid van een rondtrekkende troep, welke op het tijdstip, waarop hel voorval plaats heeft, te Lee's Landing, een plaatsje in Virginiq, voorstellingen gaf. Het geïmproviseerde theater was in een tabakmagazijn opgeslagen en de planiers en jagers der omge ving vormden het publiek. Booth en zjjne gezellen hadden alles zoo ge schikt, dat zij dadelijk na de laatste voorstelling kondeu vertrekken met de weekbool, die laat in den avond verwacht werd. In de tnsschenbedrjjten der afscheidsvoorslelling was men dan ook ijverig in de weer het decoraties en de costumes in te pakken. Men speelde: »De Koopman van Venetig" eu groot was de verwondering toen de tooneelspelers in de Gewets-scène plot seling verrast werden door het gefluit van de stoomboot, en de directeur binnenstormde met liet bericht, dat men nog tien minuten tijd had voor het vertrek van de boot. Kwamen zij te laat, dan waren zjj gedwongen nog eene week in het kleine plaatsje te vertoeven en vertelden zij het pu bliek hoe de vork in den steel zat, dan zouden de jagers en planters daar mede zeker geen genoegen nemen, hun geld terug eischen of handgemeen worden, waardoor in beide gevallen de tooneelspelers aan het korste einde zouden trekken. «Het eenige, wat er op zit, meende de directeur is, dal men maar een einde aan het stuk maakt en dan zoo snel mogelijk hel gordijn laat vallen. De handen aan 'twerk, lieeren en dames, en laat Booth in alles uw leidsman zijn." Booth beschaamde niet het vertrouwen, dat de directeur in hem stelde, en toen Shylock zijn mes aan zijne schoenzoleu aanzette, liep Poost, die de rol van den koninklijken koopman vervulde, op hem toe, terwijl hij hem zeide: "Gij blijft er dus bij. dat gij liet vleesch wilt hebben?" Ik wil uw leven", antwoordde Shylock. »'tZij zoo, doch ik wil u nog een aanbod doen, behalve deze buidels met dukaten, geef ik o nog twee flesschen whisky, een geweer en een paar prachtige jachthonden." /'Ik laat me hangen, als ik dat aanbod afsla", antwoordde de plotseling deemoedig geworden Jood, en het publiek, dat voor een dergelijk aanhol het noodige voelde, juichte Shylock's besluit van gansclier harte loe. "Als bewijs onzer goede verstandhouding zullen wij len slotte nog een Virginia- dans uitvoeren", waren de woorden, waarmede Booth het stuk besloot. De dans werd keurig uitgevoerd en onder een daverend applaus werd het gor dijn neergelaten. Vijf minuien later vertrok de stoomboot met het geheele looneelgezelschap aan boord. PR A IV KR IJ K. PARIJS, 1 Februari. In de zitting van de kamer van afgevaardigden, die door den minister van oorlog, generaal Thibaudin, werd bijgewoond, las de onder-secretaris van staal eene verklaring voor ten vervolge op de rede van den minister president. Die verklaring luidt als volgt: De republiek pleegt geene revolu tionaire daad door buitengewone regelen tegen de pretendenten bij de wel vast te stellen. Tengevolge van de fusie der beide vorstenhuizen te Frohs- dorf tot stand gebracht, zjjn de prinsen van Orleans de vermoedelijke erf genamen van de Bourbons geworden. De regeering der republiek heeft hel recht verdedigingsmaatregelen te nemen; zjj wil echter eene summiere ver banning of andere gewelddadige maatregelen vermijden. Verre van den eigendom ol de verkregen rangen aan te tasten, wil zjj die juist beveiligen. Beginselen, volgens welke burgerlijke onbevoegdheden geregeld worden, zjjn niets nieuws in de wetgeving. Het geldt slechts pogingen om verstoring van rust en van de veiligheid des staats te voorkomen. De wet wórdt door het land gevraagd. De heer Madier de Montjau verdedigde het voorstel Floquet, hierbij he» nerende aan de Fransche zinspreuk: »Le roi est mort, vive le roil", terwijl de hertog Larochefoucauld Bisaccia uitriep; wij nemen die voorspelling aan. De kamer heeft met 396 stemmen tegen 134 besloten tot de behandeling der artikelen over te gaan. In der aanb

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2