iimsciis; €01 It A AT. 1883. ZATERDAG 3 FEBRUARI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. chi 29. [Ie Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierende/1 jnars f J.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor, 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1. iedere regel meer 25 cenis, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de wei van 28 Juni 1881 (Stbl. n°. 102J tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Doen te welen, dat het 3'suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. in afschrift gedurende vijl maanden op de Secretarie «Ier gemeente (finantiéele aldeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegden dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tol hel betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instel len van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 2 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de firma Vervoort es Van Cranenburgh en hare recht verkrijgenden tot het plaatsen vau een zwavelhuisje op een open erf aan de Vlietzijle achter het perceel Rapenburg 11. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 1 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN2 Februari. Heden morgen werd op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoflelijk overschot van den heer II. Van Leeuwen, een der nog weinig overgeblevene oud-stiijrters van Waterloo, overleden in den ouderdom van 87 jaren. Aan de geopende groeve sprak d\ J. Holster een ernstig woord ter nagedachtenis van den waardigen man en schetste hem als een oprecht Chrislen en braaf maat schappelijk burger, als een voorbeeld ter navolging voor hen die hem zoo innig liel hadden. Namens de familie bedankte de oudste zoon spreker en allen die de laatste eer aan den overledene hadden bewezen. Door wel willende lusschenkomst van den kolonel-kommandant van het 4' reg inf. was de muziek van dat corps op de begraafplaats aanwezig en voerde een paar toepasselijke stukken uit, die op alle aanwezigen een diepen indruk teweegbrachten. - Gisterenavond had in den schouwburg de aangekondigde liefdadigheids voorstelling plaats ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der vrron gelukte visschers van Scbe»eningen, Katwijk en Noordwijk door de onder- oiideroflleiers-vereenigingen «Door Vriendschap vereen.-gd" en ePtigno pro Palria". Opgevoerd werden een drietal tooueelstukjes: »Tooneelsludiên", "Het kind van den Huize" en «/Twee honderd gulden belooning". De uit voering mocht voor dilettanten niet onverdienstelijk genoemd worden. Dit was vooral het geval met de beide eerstgenoemde stukjes. De vlugheid en vaardigheid, waarmede sommige passages werden afgespeeld, deden ver onderstellen, dat men niet met leeken in de kunst, maar met goed ge oefende acteurs te doen had., Het ontbrak den uitvoerders dan ook niet aan blijken van goedkeuring van de zijde van het publiek. Zonder iets te kort te doen aan de anderen, mogen wjj niet nalaten een woord van lof te brengen aan de twee dames, die niet weinig hebben bijgedragen tot het welslagen van deze voorstelliug. Dok het orchesl werkte daartoe mede en wist iu de pausen de bezoekers aangenaam bezig te houden. Jammer dat de zaal niet beter bezet was; wij vleien ons, dat die afwezigheid meer zal moeten worden toegeschreven aan overvloed van genot, dan aan gebrek van belangstelling. - Gedurende de maand Januari zijn 16387 personen per Leidschen paar- «leuspoor vervoerd. - De minister van binnenlandsehe zaken heeft op eene desbctrelTende vraag doen weten, dat op een plak zegel de handleekening niet door een cliché mag worden vervangen. Er is uitdrukkelijk bepaald, dat de onder- teekening met inkt over het zegel geschreven moet worden. -- De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis gebracht: dat aan de troepen uit het garnizoen te Naardenen in het bijzonder aan het deta chement vesting-artillerie te Muiden en aan zijn kommundant, den 2en luit. jhr. F. W. A. baron Van Asbeek, die met dat detachement het eerst ter hulpe naar de plaats des onheils gesneld is, I1DS. bijzondere tevredenheid kenbaar zal worden gemaakt over den ijver, de voortvarendheid en het overleg, waarmede zij, bij voorschreven gelegenheid, tot wering van verder onheil, bijstand hebben verleend; dat die tevredenheidsbetuiging hij leger order ter kennis van de landmacht zal worden gebracht en dat daarvan verder, ten aanzien van genoemden 2e luitenant en van het detachemeut ouder zijn bevel, aantcekening in de stamboeken zal worden gehouden; dat aan den luitenant baron Van Asbeck, die zich, bij de gelegenheid bo venbedoeld, bijzonder heelt onderscheiden, door hem, minister, namens Zijne Majesteit, eene beschikking zal worden uitgereikt, waarbij hem, onder erkenning van de dour hem bewezen diensten, ter zake van die diensten 'skonings tevredenheid wordt kenbaar gemaakt; dat aan de onder officieren en mindere militairen van het garnizoen te Naarden en van meerbedoeld detachement, die op 19 Januari jl. ter voorschreven plaatse dienst hebben verricht, eene nader door Zijne Majesteit te bepalen geldelijke telooning zal worden toegekend. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, ik thans voor de Kaap-Verdische eilanden een nieuw tarief van in- en uit voerrechten in werking getreden, liet recht op de bijzondere artikelen vindt men vermeld in de Staatscourant. De 44e algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden op Dinsdag 6 of 13 Maart a. s., des namiddags te een uur, in het locaal lvrasnapolskyWarmoesstraat te Amsterdam. Naar gemeld wordt zal Belgifi de grootste plaats op de tentoonstelling te Amsterdam innemen. Men heeft haar 9000 M2 toegestaan. Nederland zal slechts 5900, Frankrijk 6000, Duitschland 6000, Engeland 4000, Spanje 2400, China en Japan elk 1400 M2 innemen. Eene hoogst merkwaardige inzending voor de koloniale tentoonstelling zal zjjn die van de firma Boer en Zonen, te 'sGravenhage, bestaande uit oude Japanscbe afgodsbeelden van zeer groote afmetingen en buitenge wone zeldzaamheid. Deze geheel eenige verzameling zal in een der lokalen van het rijksmuseum worden tentoongesteld. Men zal op de koloniale tentoonstelling kennis kunnen maken met een Dajaksch echtpaar, dat uit lleli hierheen wordt gezonden. Den 10d'D dezer maand zal met het stellen van den gevel, vlak achter den doorgang in het rijksmuseum', een begin worden gemaakt. De olifan ten, die de zijden torschen, zijn reeds uit de fabriek afgeleverd. Op dat tijdstip zullen alle gebouwtjes en loodsen van de aannemers van het museum zijn verdwenen. Van den gevel geeft de Graphic eene afbeelding. Men meldt uit Nienwediep dd, 31 Jan.. dat door schipper Wittekoek, met de vischsloep Saturnus heden alhier binnen, wordt gerapporteerd, dat terwijl hij heden nacht, circa 12 uur. Kijkduin O. t. Z., 2 uur uit den wal zeilende was, zijne opmerkzaamheid werd getrokken door fakkellicht, het welk op eenige afstand werd ontstoken. Hierop hield h(j onmiddellijk aan en ontwaarde een grooten schooner welke blijkbaar in nood verkeerde, daar de zeilen en stengen langs de masten hingen en de voorzeilen voor den boeg klapperden, een wit licht was tusschen de masten gehangen, doch men kon van de bemanning niets ontwaren. Eerst voorbijgeschoten zijnde, hield de Saturnus nogmaals op het schip aan, doch hiervan was loeit niets meer te ontdekken. Heden is van hier eene sleepboot ten onderzoek derwaarts gestoomd. Te Herwijnen is een 6-jarig jongentje, dat bij den molen liep, door eene der wieken zoodauig getroffen, dat het in de wetering daarnaast gewor pen werd. Hoewel nog levend opgehaald, is het kort daarna overleden. Een kindje van 1% jaar. in de gemeente Wfjmbritseradeel, zette tijdens de alwezigheid van de moeder een trekpot met heete thee aan den mond. Het werd inwendig zóó zwaar gebranddal het binnen weinige oogenblik- ken overleed. Men schrijft aan hel v. d. D. uil Bergen op Zoom: Alweder heeft op den openbaren weg, onder de gemeente Huyhergen, eene aanranding plaats gehad. Ditmaal werd een kind met eene vogelkooi, op weg naar haar grootmoeder te Esschen, door een haveloos gekleed persoon overvallen,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1