LEI BSCHE I «(KAMT. 1883. M°. 20, WOENSDAG 24 JANUARI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks', Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over liet afgeloopen jaar 1882 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit". Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie (afdecling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Januari. Gisterenavond had eene uitvoering met introductie plaats ter gelegen heid van het eerste jaarfeest der Vereeniging "Leidsche Diletlantenclub", in het net met groen versierde lokaal «Ephraim". Een groot aantal genoodig- den had zich vereenigd, dank' zij de vele introducties voor die gelegenheid verstrekt. Alvorens tot de tooneeluitvoering werd overgegaan was het den voorzitter eene beboette aan allen een hartelijk welkom toe te roepen; met genoegen zag hij op den afgeloopen jaarkring terug en kwam dan van zelve tot de aangename taak een woord van dank te brengen aan hen die het initiatief voor de oprichting van dezen kring hadden genomen, alsook aan lien die de zaak zoo krachtdadig hadden gesteund, waaronder vooral de werkende leden eene eerste plaats innemen, in een woord, dank aan allen voor hunne opkomst; hij wenschte, dat ook dezen avond vol genot zou zjjn en vroeg ten slotte aller welwillendheid ten aanzien van de werkende leden. Onmiddellijk na deze toespraak werd een welkomstgroet gezon gen door de leden van het toonecl en ging men daarna over tot de uitvoe ring van een tweetal tooneelstukjes: /'Zij is Krankzinnig" en "Daar is Mijnheer". De keuze van het eerstgenoemde was vooral niet makkelijk te noemen en werd dan ook voor dilettantenin aanmerking genomen de nog zoo jeugdige leeftijd van de vereenigingr op eene waardige wijze uitge voerd. waarna het niet onaardige nastnkje Hink en vlug werd afgespeeld. Daverende toejuichingen waren dan ook het bewijs, dat de bezoekers zich hadden geamuseerd. In de pause verzocht de voorzitter, getrouw aan de statuten om het nuttige met het aangename te paren, eene collectie te hou den voor eene hulpbehoevende weduwe met kinderen in deze stad; de uit komst mocht nogal bevredigend genoemd worden, nagenoeg ƒ16 werd inge zameld. Nog langen tijd bleef men genoegelijk bijeen, zich wijdende aan den dans. Wij vernemen nader, dat de onder-inspecteur R. Pronk, te Rotterdam, niet tot inspecteur alhier is benoemd, doch als zoodanig op de voordracht is geplaatst. Morgen zal in de Stads-Gehoorzaal de heer Wery met zijn honden- en apen-theater eene voorstelling geven. Allen die hunne kinderen een genoe- gelijken avond wenschen te verschaffen, kunnen wij ten zeerste aanraden van deze gelegenheid gebruik te maken. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dal het Koninklijk kabinet van zeldzaamheden na 1 Februari a. s. gesloten zal zijn. Ten behoeve van 's rijks verzameling van teekeningen te Amsterdam zijn door den heer J. H. L. De Haas, kunstschilder te Brussel, ten ge schenke aangeboden twee krijtleekeningen van zijne hand. De eene stelt eene koe van voren gezien voor, de andere drie ezelskoppen achter eene heining. (Stc.) Op uitdrukkelijke last van Z. M. den koning, zal het stoomschip Falk, bij den overtocht van HH. MM. naar Engeland, evenals in het vorige jaar gecommandeerd worden door Zr. M'. adjudant in buitengewonen dienst, den schout-bij-nacht J. \V. Binkes. Men verwacht binnenkort eene belangrijke promotie bij het corps offi cieren der Kon Ncd. zeemacht. Zr. M". instrticliebrik Zeehond, liggende te Hellevoelsluis en gediend hebbende tot de opleiding van booluianslecrlingen, wordt in bruikleen afge daan aan hel matrozen-instituut der Kon. Ned. zeil- cn roeivereeniging te Amsterdam, ter vervanging van de thans aldaar van de marine in gebruik zijnde korvet /ijaxen het schroefstoomschip Bonaire zal bestemd worden om uitsluitend dienst te doen in de Ned. Oost-Indische wateren Naar men verneemt is de luitenant ter zee 1' kl. G. II. Van Steyn, dienende als le officier aan boord van Zr. M". opleidingsschip Admiraal van ICatsenaer, aangewezen als adjudant van den nieuw benoemden kom inu- dant der zeemacht in Ned.-Indië, den schout bij nacht F. 11. P. Van Alphen; ook zal aan den nieuw benoemden directeur en kommandant der marine te Amsterdam, den schout bij nacht jhr. M VV. Van Rensselaar Bowier, als adjudant worden toegevoegd de luit. ter zee 2' kl. G. M. Titsingh. Tot verduidelijking van onze mededeeling omtrent het met l Mei a. s. in werking stellen van het Westinghouse-remwerk op alle treinen der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen dient, dat sedert 3 jaren enkel bij sneltreinen, en dan wel in het zuiden, dit werk is toegepast, maar niet in die volkomenheid als men dat aantreft op de lijn Nijmegen-den Bosch- Tilburg> Met 1 Mei nu, en daartoe is men aan de ateliers met kracht werk zaam, wordt het geheele materiëel voor personen-vervoer met genoemd rem- werk voorzien en toegepast. De proef, waarvan wij aanvankelijk spraken, wordt dezer dagen genomen, niet om de automaliciteit en de snelle werking te constateerenmaar om te zien. of de constructie op de noorder lijnen met hare vele bruggen en krommingen en vooral ook op den snelsten trein Zwolle-Elst-Geldermalsen-Utrecht met succes kan gebruikt worden. (/V. K. Ct.) Op verzoek van Z. M. gezant te Londen, graaf C. Van Bylaudt, onder steund door sir Philip Cuncliff Owen, directeur van het museum van South Kensington, heeft de prins van Wales, als een bewijs van sympathie voor Nederland, een gedeelte van zijne schoone collectie Indische voorwerpen voor de te Amsterdam te houden internation -Ie tentoonstelling afgestaan. Bij die collectie zal worden gevoegd die van lord Lyllon, vroeger gouvoriicur-geiieraal van Britsch-lndië en van andere hooggeplaatste personen. Eveneens wordt een gedeelte van hel South Kensington museum voor het zelfde doel over gezonden. liet geheel zal worden geplaatst in een der vertrekken van het nieuwe rijksmuseum welwillend door de Nederlandsehe regeering aan de tentoonstellingscommissie afgestaan en zal volgens verklaring van sir Philip Cuncliff Owen de schoonste collectie vormen die ooit op dal gebied is tentoongesteld. Er heeft zich eene commissie gevormd tot leniging van de ellende, die door de ramp te Muiden is ontstaan. De burgemeester van Muiden is voor zitter dezer commissie. Het volgende is gisteren aan het garnizoen le Naarden bekend gemaakt Door het ongeluk aan de buskruitlabriek te Muiden, was het voor de militairen van het garnizoen Naarden eene buitengewone gelegenheid om te toonen hoe zelfs jonge militairen, onder behoorlijke leiding, kunnen be- wijzeudat zij gevoel hebben voor hetgeen ongeluk en ramp beteekentcn weten mede te werken tot wering van verdere onheilen. Door de volijve rige plichtsbetrachting van Iveeren officieren, onder-officieren en minderen, is liet mogelijk geweest, zonder stoornis, met goede orde, overleg en vlug heid, al die maatregelen te nemen en uit te voeren, welke oogenblikkelijk dienden bewerkstelligd te worden. Ik reken het mij dan ook tot eene bepaalde onderscheiding door Z. Ex. den minister van oorlog belast te zijn geworden, om de hooge tevredenheid van Z. Ex. aan liecren officieren, onderofficieren en minderen kenbaar le maken, voor de wijze waarop zij hebben medegewerkt lot den goeden afloop tot wering van verder onheil. Ook door andere civiele autoriteiten, maar vooral door heeren directeuren der fabriek, is mij verzocht geworden, ook hunne ingenomenheidmet alles w al zij van militairen bij deze gelegenheid gezien hebbente doen kennen. Persoonlijk, als commandant van liet garnizoen, betuig ik mijn besten dank, in de eerste plaats aan herren officieren, doch ook niet minder aan onder-officieren en minderen, voor de groote bereidwilligheid, hulpvaardig heid, goede orde en ijver, waarmede alles is geschied. De majoor, garnizoens-commandant A. GREVE. Men schrijft aan het Pbl.r.'sGr. uit Gelderland: Duilscliers en Russen blijven de prachtigste drachtige runderen opkoopen en besleden fabelachtige prijzen. Enkele landbouwers bedingen tot /2o0 per stuk. In bet vorig jaar kocht men er voor dien prijs twee. Men schrijft aan het Pbl.r.'s Gr. dat de secretaris van Groningen. mr. J. Oppenheimals toekomstig burgemees-er dier gemeente wordt genoemd. De afdelingsverslagen over de verschillende hoofdstukken der staats- begrooting van de eerste kamer, dat over hoofdstuk binnenl. zaken en fiuanciën uitgezonderd, zijn verschenen: De algemeene beschouwingen waren van staatkundigen cn van finaiiciëelen aard. Allereerst werd overwogen de homogeniteit en de collectieve verattl-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1