BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant BUITENLANDSCHE BERICHTEN. van Maandag 22 Januari 3883JVU. 38. Omtrent de Mniderramp wordt nog het volgende medegedeeld: Twee groote magazijnen zijn behouden; overigens is alles verwoest. De ont ploffing had waarschijnlijk het eerst in het drooghuis plaais. De ver nielde fabriek was, naar men verneemt, niet aan de Amsterdamsche Beurs tegen brandschade verzekerdmaar door de belanghebbenden on derling. Vele menschen te Muiden bekwamen wonden van meer en min emstigen aard. zoodat de geneesheeren uit den omtrek handen vol werk hebbenom niet te spreken van de deerlijk gehavendendie van onder het puin enz. werden opgedolven. De lijst der slachtoffers moet met een wor den vermeerderd, want op de brug over de Vecht bij Muiden werd een jon geling *an 19 jaren door den slag zoodanig verschrikt, dat hij op de plaats dood bleef. De portier van de fabriek, hoewel in zijn huisje tegen den grond geworpenbleef ongedeerd. Als een bewijs van tegenwoordigheid van geest van een der werklieden wordt nog gemeld, dat de man, hoewel zwaar verminkt aan gelaat, arm en been, zich naar eene sloot sleepte en zich te water liet vallen, waaruit hij later gered werd. De commissaris des konings, die van Haar- lem naar de hoofdstad kwam om zijne gewone audiëntie te verleenen, heeft J zich, na van het onheil vernomen te hebben, onmiddellijk naar Muiden begeven. Te Weesp zijn aan het station niet minder dan 70 ruiten door de schok ken der ontploffing gesprongen; de muren van het gebouw zijn gescheurd. In de R. K. kerk was het juist dienst. De kapelaan hield onmiddellijk, op en de menigte ontvluchtte het kerkgebouw, daar het plafond gedeeltelijk naar beneden kwam. Alle glasruiten waren gesprongen. Voor zooverre bekend is geworden behooren de volgende personen tot de dooden: Gerrit Jongkindt, nalatende eene vrouw; Jacob Vis, gehuwd en vader van twee kinderen, waarvan het jongste vjjf dagen oud; de vrouw van bovengenoemde, die ten gevolge van den schrik in het kraambed over leed; Jacob Yis, gelijknamige neef van bovengenoemde, ongehuwd; Dirk Klok, achterlatende eene vrouw; J. Karsemeijer, baas aan de fabriek, met achterlating van vrouw en volwassen zoon; J. Van Wilsem, gehuwd, zon der kinderen; S. v. d. Weijden, eene vrouw en zeven kinderen blijven achter. G. Ravenswaay, vrouw en drie kinderen treuren om des vaders dood; D. Dolleman, nalatende vrouw met vijf kinderen: G. Kreunen, wiens treurig verscheiden door eene vrouw met vier kinderen wordt beweend. Zeven misvormde lijken liggen in eene kuiperswerkplaats, andere ten huize der familie. Ernstig gekwetst zjjn: D. Schijf, gehuwd, drie kinderen; Mina Bakker, dienstbode bij baas Karsemeijer; vrouw Karsemeijer; Huijsteede, gehuwd, zeven kinderen; W. v. Waaien, gehuwd, zes kinderen; Ruijsendaal, gehuwd, vijf kinderen; Diekmerjer, gehuwd, vjjf kinderen; Kreunen, broeder van den overledene, gehuwd, drie kinderen; Lubbers, gehuwd, twee kinderen. Uit Varsseveld wordt aan De Amsterdammer het volgende medege deeld: Tengevolge van een val uit zjjne tilbury, overleed hier in Maart 1881 dr. G. A.sedert 1841 practiseerend geneesheer te dezer plaatse. Als ongehuwd persoon leefde hij zeer eenvoudig, met weinig behoeften voor zich zeiven; bij elke weersgesteldheid was hij steeds bereid om aan lijdende natuurgenooten hulp te bieden. Was zijne hulpvaardigheid groot, niet min der groot was zijne belangeloosheid; hij diende nooit rekeningen in; zelfs wanneer iemand kwam om te betalen, werd hij lachend afgewezen met de verzekering, dat er geen haast bij was of dat het later wel kon enz. Van daar dan ook, dat zijne praktijk zich uren ver in den omtrek uit strekte. Door een paar bloedverwanten, aan wie zijne nalatenschap is ten deel gevallen, zijn nu, meest aan hoofden van huisgezinnen, over de 2700 rekeningen ingediend; de meeste dezer rekeningen loopen over eene tijd ruimte van 10 -40 jaren. Met het voldoen van deze nota's wordt bitter weinig haast gemaakt; maar door het kantongerecht te Terborgh zijn reeds een aantal personen gedagvaard en veroordeeld tot betaling. De gedaagden voeren echter aan, dat zij wel betaald, doch geen quitantie hebben beko- meh, dat, wanneer zij voor betaling kwamen, zij telkens werden afgewe zen; dat geneeskundige hulp, aan dienstboden verstrekt, hun in rekening is gebracht, enz. Door de Remonstrantsche gemeente te Meppel is het volgende zestal opgemaakt, dr. J. A. Beijerman, te Leiden; W. M. De Vries, te Dokkum; H. P. Schim Van der LoefI, te Gouda; dr. J. G. Hagen, te Oude Wetering; A. K. E. Horst, te Lochem; dr. J. Herman de Ridder (prop), te 's Hage. De rechtbank te Groningen heeft in de zaak van den naar zijn bewe ren aangeranden postbode Balsters uitspraak gedaan en hem, op grond dat het wettig bewijs niet geleverd is, dat hij niet door overmacht van de hem toevertrouwde gelden beroofd zou zijn, van de aanklacht wegens verduiste ring dier gelden vrijgesproken. Door het genootschap //Pictura", te Groningen, zal aldaar van 21 April tot 31 Mei a. s. eene tcntoonstulling gehouden worden van schilderijen van levende Nederlandsche meesters. Het Belgische stoomschip Waeslandvan New-York naar Antwerpen gisteren in het Zuidergat nabij Vlissingen aan den grond geraakt, is weder vlot gekomen. De sigarenmakerijen te Eindhoven hebben in de laatste jaren eene groote vlucht genomen. Men berekent, dat drie duizend arbeiders in de aldaar gevestigde fabrieken werkzaam zijnbehalve de vele die met het vervaar digen en beplakken der kisten te huis bezigheid vinden. 's GRAVENHAGE. 20 Januari. Door Z. M. is benoemd: tot burgemeester der gemeente Wijdenes, K. Zijp, en tot burgemeester der gemeente Edam, H. J. Calkoen, onder toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Ilpendam en Landsmeer. Door Z. M. is de heer W. G. Leembruggen, gewezen controleur 1" kl. bjj het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Het tooneelspel van Victorien Sardou, vertaald door dr. Jan Ten Brink, //Dames en heeren van Pont-Arcey", werd gisterenavond in den schouwburg opgevoerd in tegenwoordigheid van HH. MM. den koning en de koningin. Tot het gevolg der vorstelijke bezoekers behoorden Zr. M9. adjudant en stal meester baron Bentinck, kamerheer baron Taets Van Amerongen en ordon- nance-officier jh'. De Ranitz. De gezant van Z. M. den keizer van Duitschland, de heer Van Alvens- leben, is voor eenigen tijd naar zijn vaderland vertrokken en zal, na zijn terugkeer hier ter stede, zich vestigen in het huis aan de Princessegracht, eigendom van den heer Van der Heim. De minister van oorlog is heden, vergezeld van zijn adjudant, uit de residentie naar Muiden vertrokken, ten einde aldaar in overleg te treden met de militaire autoriteitenop zjjn bevel naar het tooneel van de ramp gezonden, tot het verleenen van hulp. In het jongst verschenen verslag van de werkzaamheden der alge- meene rekenkamer, vindt men o. a. vermeld, dat op eene declaratie we gens reis- en verblijfkosten van het hoofd van een der departementen van algemeen bestuur, ook in rekening waren gebracht de kosten wegens zijne reis naar het Loo tot het afleggen in handen des konings van den eed als minister. Naar het oordeel der kamer konden deze kosten niet ten laste van den staat worden gebracht. Vermits het afleggen van den eed bij de aanvaar ding van een staatsambt, steeds zonder eenige uitzondering, is beschouwd als eene handeling, strekkende in het eigen belang van den benoemde. De minister met de zienswijze van het collegie in kennis gesteld, ver minderde de vordering met het bedrag der bedoelde reiskosten. BELCrlE. Als een voorbeeld van staatsexploitatie moge dienen, dat de minister van openbare werken in Belgie in de volksvertegenwoordiging heeft mede gedeeld, dat de spoorwegen over het vjjfjarig tijdvak 1873—1877 5,734,265 fr. en over 1878—1882 3,613,568 fr. verlies hebben opgeleverd. Volgens Belgische bladen zou het met den Vlaamschen schrijver Henri Conscience niet goed gaan, hij lijdt aan eene algemeene verzwakking. Het ergste wordt gevreesd. De Nouvelliste de Verniers deelt onder voorbehoud mede, dat de per soon die aan Armand Peltzer het geld heeft gegevenwaarmede deze de misdaad der Wetstraat heeft kunnen voorbereidenzich heeft doen kennen. Dat geld zou bestemd geweest zijn voor Bernays, om een proces te voeren, en Armand, die tot bemiddellaar diende tusschen den cliënt en Bernays, zou het hem toevertrouwde geld ontvreemd hebben. ENGELAN». LONDEN, 19 Januari. Te Manchester heeft lord Hartington eene redevoering gehouden, waarin hjj betoogde, dat de oorlog in Egypte volstrekt noodzakelijk was geweest. Met betrekking tot Ierland zeide hij, dat daar geheime genoot schappen, evenals in Rusland, Duitschland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, bestaan, die den oorlog verklaren aan den eigendom, de orde en algemeene veiligheid. Waar deze genootschappen bestaan, zijn altijd uiterste maatregelen noodig. De regeering is ernstig voornemens om agrarische moorden en misdrijven door alle mogelijke middelen te onderdrukken. De wetgevende onafhankelijkheid van Ierland zou nimmer 'kunnen verleend worden. Te Sheffield loopt een geruchtdat de overheden de moordenaars van het Phoenix-park op het spoor zijn. Twee landlieden, Higgings en Flynn, zijn te Galway opgehangen wegens het vermoorden van twee bailiffs. Sedert een paar maanden zijn te Galway zeven doodvonnissen voltrokken. De Daily News meldt, dat volgens bericht uit Frohsdorffhet manifest van prins Napoleon bij den graaf van Chambord hoop heeft gegeven. The Pall Mali meent te weten, dat sir Auckland Colvin tot finan cieel raadgever van de Egyptische regeering benoemd zal worden. Deze vroegere controleur, is een //persona grata" bij den Khedive; hij is volko men tehuis in alle bijzonderheden der Egyptische huishouding en dus wel berekend om zich van zijne delicate taak te kwijten. Te Cairo is het besluit, waarbij de controle wordt afgeschaft, ver schenen. Het bepaalt zich tot de eenvoudige vermelding van het feit, zon der opgave van de beweegredenen, welke er toe geleid hebben. Een correspondent van de Daily News te Maritsburg beweert, dat Zulu-land alleen hierom ten deele geannexeerd wordt, omdat men derwaarts een deel van de inboorlingen van Natal, die eigenlijk réfugiés uit Zulu-land zijn, hoopt te kunnen kwijtraken. Genoemde correspondent meldt nog, dat Cetawayo in Zulu-land overal door zijn volk met open armen ontvangen is. Een Britsche schoener, de Gazelle, op de Seychellen-eilanden 'thuis behoorend, is te Johana (Comoro-eilanden) door het Engelsche oorlogschip Harrier, dat in het kanaal van Mozambique is gestationeerd, genomen en te Zanzibar opgebracht. De kapitein en de bemanning zuilen daar als zee- roovers terecht staan. De verschrikkelijke ramp te Milwaukee is het gevolg eener misdaad. Het hotel Newhall-house werd moedwillig in brand gestoken door den pach ter der bufletten aldaar.. De naam van dit monster is George Scheller. Diep in schulden gestoken, hoopte hij door het ontvangen van de assurantiepen-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5