LEI DSC HE COURANT. ZATERDAG 20 JANUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. r. i7. De Courant verschijnt dagelijks], Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN19 Januari. Zijn er ook velen, die steeds treurende en jammerende zijn over de wei nige genoegens, de weinige afwisselingen, die Leiden zijne inwoners biedt, ongetwijfeld hebben zij deze week geen stof tot uiting van zoodanige jatn- mertoonen. Dreef ons Maandagavond toch de voorstelling van eden Vrouwen- lemmer". door het gezelschap van den heer Van Zuyleu, hirr gegeven, naar het Comediegehouw, de rede van den heer Witte lokte ons wederom Dins dagavond naar het Logegebouw, terwijl de concerten, gegeven door Leiden's Mannenkoor en door het orkest van het ltichard Wagner's Theater, onder directie van den heer Anton Seidl, ons deden besluiten achtereenvolgens Woensdag- en Donderdagavond onze schreden naar de Gehoorzaal te richten. [lie laatste nu, het groole Richard Wagner concert, onder leiding van Angelo Neumann en met medewerking van de voornaamste Dnitsche zangers ui zangeressen, is het dat wederom eenige regels in ons blad vereischt. Voorzeker is het eene ouderneming, die van moed en zelfvertrouwen ge tuigt, om fragmenten uit de stukken van den tegenwoordige!) klassieken opera-componist R. Wagner in een concertzaal te durven uitvoeren. Vooral de wijze, waarop het program was ingericht, was niet in stlat om onze verbeelding, onze fantaisie ook slechts voor een oogenblik te laten werken. Wanneer wij toch twee personen dood kalm, dood bedaard naast elkander zien staan, Iterwjjl wij lezen, dat //Er zieht sie mit Wiitheuder Glttlh au sich; sie sitikt mit eioem Schrei an seine Brust", of wel ons wordt medegedeeld, dat «Er slirbt", eu wij zien den zwartgerokten man na eene diepe buiging voor het applaudisseerende publiek heel deftig zich verwijderen, is zulks niet instaat om eenige indruk bij, ons te weeg te brengen, om ook sleehls voor een oogenblik ons te vervoeren, ons de denkbeelden van den componist te doen gevoelen, kortom ons hem te doen begrepen. Wat het orkest aangaat zelden hoorden wij znlk eene eenheid der spelers het was of slechts een enkel uitstekend 3Ftist< tegëlijke alle instrumented bespeelde eu dat wel met eene nuanceering zoo keurig eu zoo fijn, dal dit ongetwijfeld het volkomene nabij Was. De «Ouverture Tannhattser"waarmede het concert een aanvang nam, lokte dan ook daverende applaudisscmenten uit en voorzeker gold ren niet gering deel hiervan den dirigent Anion Seidldie als het ware het geheele orkest gebood. liet //Frühlingslied und Liebesduelt aus der Walkiire" voldeed ons niet geheel en al. De Siegmund-partij werd frisch en met gevoel gezongen, dil was echter volgens onze meening niet het geval met de zangeres, die als Sieglinde optrad. Deze bezit eene klankvollehehfere zuivere en krachtige stemmaar het ontbreekt haar aan gevoel en voordracht. Beter beviel ons Isolde in de slotscène uit de //Tristan und Isolde". Hoe wel deze zangeres meer gevoel in haar stem had,, deed- het ons echter ten zeerste leed, dat wij mevrouw Reich-Eindermann in deze passage niet hebben mogen bewonderen; door ongesteldheid echter verkeerde deze in Duitschland zoo gevierde kunslenaresse in de onmogelijkheid hier op- le treden. De //Walkuren Rilt" werd door het tiental dames zeer goed voorgedragen; allen kweten zich uitstekend van hunne bepaald moeielijke taak en hunne stemmen vormden een goed geheel. Vooral Brüunhilde en Sieglinde munt ten uit. Liet concert duurde niet lang, maar ongetwijfeld hebben allen genooten. In de gisterenavond gehouden vergadering met dames in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen trad als spreker op de heer F. M. Keiler Van Hoorn, van Dordrecht. Bij zijn optreden deed spreker opmerken, dat het hem goed deed, trots ongunstig weder en Wagners- concert, een zoo aanzienlijk gehoor voor zich tc zien. Met zijne eigenaar dige welsprekenheid verfoeide hij eenige oogenblikken in den geest op de algemeenc begraafplaats te 's Gravenhage, den 9d,D Juni 1880, en was daar getuige van eene aandoenlijke plechtigheid. Aangrijpend schetste bij de aan komst van een lijkstoet, de doodsche stilte en eerbied, die daar hcerschte onder de velên. die een laatst vaarwel wenschten te brengen aan den te vroeg ontslapen vriend J. J. Cremer. Veel werd daar gesproken, zoowel dit naam der letterkundigen als op godsdienstig gebied, tot hulde van den waardigen man, doch geen woord werd gehoord uit naam van het Neder- landsche volk, voor wien Cremer zooveel had gedaan. In die leemte ecnig- zms te voorzien was zijn voornemen dezen avond. Dij schetste den waan- tiigen man in zijn werkzaam en godsdienstig levenbracht in herinnering,, ditt' zijn streven steeds was liefde tot dén naaste, getuige de vele voordrach- 1 ten, door-ieder zoo gaarne gehoord, welke altijd waren ten bate van ver schillende liefdadige instellingen. Hij leerde ons Cremer kennen niet alleen als novellist, maar ook als schilder, en zijne uitstekende gave om een zoo helderen blik te slaan in alle mogelijke toestanden van het meiischeiijk leven. De beste getuigenissen waren de zoo «ele door hem geschreveu grootere en kleinere novellen, waarvan spreker onderscheidene zoo lui mige als ernstige uittreksels ten beste gaf, waarmede hij zijne hoorders dan ook ten zeerste aan zich verplichtte, niet alleen voor den inhoud, maar voornamelijk op de wijze, waarop zjj werden weergegeven. De luide bijvals betuigingen bewezen, dat de leden met hunne dames zich goed hadden ge amuseerd. Na de pause droeg de spreker nog een paar stukjes voor, waar van vooral het eerste niet weinig de hilariteit opwekte. Wij gelooven in den geest van alle aanwezigen te spreken, wanneer wij den wensch nilen nog menigmaal den heer Keiler Van Hoorn als spreker te zien optreden. Volgens een gerucht zal de stoomtram Leiden - Katw ijk in handen van U; Iloll. IJzeren spoorweg-maatschappij overgaan. Door de provinciale staten van Noordbrabant is gekozen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal jh'. J. 11. Verheijen, met 42 stemmen. Door de Staatscourant wordt medegedeeld hel verslag van het rijks kabinet van pleisterbeelden, teekeningen. prenten enz. te Leiden, uitge bracht door directeur van het kabinet J. L. Cornet, op 29 Mei 1882. In de maand April a. s. zal te 's Gravenhage een vergelijkend onder zoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij de rijkstelegraaf. De rijks-telegraafklerken worden onderscheiden in klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling ge schiedt op eene jaarwedde van ƒ350, welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot 800. De klerken kunnen, mfts voldoende aan de daè'rvoor gestelde eischen, en voor zooveel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne betrekking overgaan tul die van telegraphist. Zjj, die zich aan liet bedoelde onderzoek verlangen te onder werpen, moéten zich daartoe vóór 15 Maart 1883 aanmelden bij het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Verdere bijzonderheden worden in de Staatscourant medegedeeld. Van wege de Dnitsche regeering is medcdcelïng ontvangen van eene internationale tentoonstelling van kunstwerken, welke in 1883 te Muncheii zal worden gehouden. j Hel Dbl. v. 's Gr. verneemt, dat mr. II. D. Levyssohn Norman, lid in den raad van Ned.-Indië te Batavia, is benoemd lot oHicier der orde van het Legioen van Eer. De ingezetenen van Suriname zullen den afgetreden gouverneur jhr C. A\ Van Sypesteijn een cadeau aanbieden en de regeling dier zaak en de keuze van het voorwerp opgedragen aan een geacht West-Indisch ingezetene, thans te Amsterdam, den lieer J. Salomons. Door d!. J. F. van Dijk te Woubrugge is liet beroep naar de 2* stand plaats te Liendeii aangenomen. Naar bet iV. v. rf. D. verneemt komt liet circus Renz in Nederland en wel tc Zandvoort. waarschijnlijk te gelijker tijd met de koloniale tentoonstelling. De noodige terreinen aldaar moeten aan den directeur gratis ter beschikking zijn gesteld, en de onderhandelingen loopen niet alleen over een circusmaar ook over het bouwen van een hippodrome in den trant van liet vroegere hippodrome te Parijs Il'et circus zou voor avondvoorstellingen dienen terwijl in liet hippodrome bij goed weifler over dag voorstellingen zouden gegeven worden en dat zoo groot gebouwd zal worden dat liet tien duizend personen kan bevattéli. Dat voor uitgebreide gemeenschap met Amsterdam zal gezorgd worden, is te verwachten. J. Van den Bergh, de directeur van liet generaal correspondentie-kali- toor le Amsterdam, waartegen door den officier van justitie in het Politfe- blad werd gewaarschuwd, is door de rechtbank aldaar lot 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens liet onbevoegd aanwerven van landverhuizers. Te I.eeuwarden moet hij hetzelfde lol hebben ondergaan. Te Amsterdam is op 17 Jan. de lieer W. A. Froger, oud-lid van de tweede kanier der staten-generaal, overleden. Gisteren had te Amsterdam eene algemrene buitengewone vergadering der Iloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij plaats: Het voorstel, om aan den Raad van Administratie machtiging te verlceiien om bij eene voorkomende gunstige gelegenheid of wanneer liet den Raad noodig zal voorkomengelddn op te nemen: a lot een bedrag van hoogsteifs 9 milliorn, om daaruit te bestrijden de werken van uitbreiding en hel rollend materieelnoodig door

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1