Mel 1 Februari a. s. wordt de lijn Nijmegen—'s Hcrlogenbosch - Tilburg door de exploitatie-maatschappij overgenomen en geëxploiteerd. Te Zwolle is op 16 Januari het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer nir. J. (iralama, in leven president der rechtbank aldaar. Aan het graf werd door verschillende personen het woord gevoerd en merkte men talrijke vrienden en ambtgenooten van den overledene op. Tot leden der commissie voor het onderzoek van de IJselbrug heelt de gemeenteraad van Kampen benoemd de heeren N. T. M. Michaëlis. direc teur voor de spoorwegen te 's Gravenhage, J. G. Van den Bergh, hoofd-ingenieur bij de staatsspoorwegen Ie Arnhem, J. M. Telders, sectie-ingenieor bij den staatsspoorweg te Rhenen, J. Van der Toom, hoofd-ingenieur bij 'srijks waterstaat, en A. Déking Dura, provinciaal ingenieur van Overijsel. Men is thans begonnen, door middel van een duikertoeslel, den toe stand van het benedenste des pijlers van de IJselbrug te Kampen te onder zoeken, doch door den sterken stroom is dat onderzoek bijna onmogelijk en levert het dus weinis of geene resultaten op. De lessen aan de theologische school Ie Kampen, waaraan thans 8 do centen verbonden zijnhebben Maandag weder een aanvang genomen met 85 studenten, waarvan 18 in het derde of laatste studiejaar. Het rectoraat voor 1883 is opgedragen aan den heer A. Brummelkamp. Uil 's llertogenbosch wordt aan de IV. li. C. gemeld: Het water is reeds tot 5 meter boven A. P. gedaald. Men verwacht dat morgen de bin nenhaven weder voor de scheepvaart zal worden geopend. Verscheidene toegangswegen tot de stad zijn weder van water bevrijd. De watersnoods commissie is gisteren naar Beers, Cuyk en Linden vertrokken, tot opne ming van den plaatselijken toestand. Uit Eindhoven wordt aan genoemd blad nog gemeld: De aanstaande inter nationale tentoonstelling te Amsterdam begint reeds hare werking naar bui ten te doen gevoelen. Met het oog op de vele vreemdelingen, die dan in Amsterdam zullen vertoeven, hebben zoowel de beslaande als de nog nieuw op te richten hotels belangrijke orders op damast-artikelen gegeven, zoo dat de damast-fabrieken te Eindhoven en omstreken, zoowel als die te Boxtel en Veghel vele bestellingen hebben, en sommige fabriekanten niet anders als met bizondere krachtsinspanning aan de orders zullen kunnen voldoen. 's GRAVENHAGE18 Januari. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gem. Nieuwerkerk a/d Usel, J. E. Van Voorthuyseu, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Loon op Zand, P. Van Dortmond Gz.tol burgemeester van Finsterwold S. W. Schortinghuis; tot burgemeester van Gapelle a/d Usel, M. VV. Schaly: tot burgemeester van Schellinkhout, J. Houter, secretaris dier gemeente Bij besluit van Z. M. den koning zijn gepensioneerd de vice-admiraals R. L. De Haes. marine-kommandant te Willemsoord en J. Van Gogh, kom- mandant van de zeemacht in Ned.-Indië, de schouten bij nacht W. B. F. Escher en J. Van de V'clde, marine-kommandanlen te Amsterdam en te llelle- voetsluis. Voorts zijn benoemd tot schouten bij nacht de kapiteins ter zee Enslie, J. W. Binkes en F. H. Van Alphen, laatstgenoemde tevens tot kommandant der zeemacht in Ned.-Indië. Baron Ch. De Tornaco de Sanem, zoon van den vroegeren minister president in Luxemburg, is, ter gelegenheid van zijn huwelijk met een Belgische baronnes de Woelmont, benoemd tot kamerheer des konings in buitengewonen dienst. De minister van financiën, graaf Van Lynden van Sandenburg, is door den shah van l'erzië benoemd tot ridder le kl. der orde van den Leeuw en de Zon. De audiëntie van den minister van koloniën zal op 19 Januari a. s. niet plaats hebben. Ter openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gisteren gehouden, is ingekomen het kon. besluit, houdende beschikking op het beroep van B. Schetters. le Valkenburg, van een besluit van burg. en welli. dier gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprichting eener smederij. Niet ontvankelijk verklaard. De Singer Manufacturing Company te New-York werd door de arrondissements-rechlbank te 's Gravenhage toegewezen eene vordering tot schadevergoeding, door haar tegen B winkelier in naaimachinen te 's Gra venhage ingesteld, op grond van onrechtmatige daden, bestaande in het plaatsen van de woorden «verbeterde Singer naaimachines" op een dtr ramen van zijn winkel, waarin vroeger een depót der eiscberesse gevestigd was en van het ie koop aanbevelen van die machines in eene der couranten en zulks terwijl de machines niet van de fabriek der eiscberesse afkomstig waren. Bij deze uitspraak werd de verdediging van den gedaagde, dat hij den naam van de eiscberesse «The Singer, Manufacturing Company te New- York. niet bad gebezigd en dat hij alleen bel publiek had w illen te kennen geven, dat een bepaald handelsartikel, bekend onder den naam van «Singer naaimachines" door hem werd verkocht, verworpen, evenals de bewering van den gedaagde, dat hij slechts een bepaald systeem van machines had geadverteerd en liet bovendien een ieder geooiloofd was zich van het woord Singer te bedienen. Van dit vonnis kwam de gedaagde in honger beroep, hetwelk gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd bepleit. Evenals in eersten aanleg werd voor den heer B. gepleit door m'. \V. Tlmrbecke, terwijl voor de geïntineerde optrad, mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, liet hof zal in deze zaak later uitspraak doen. Het bericht, dat burg. en weih. den gemeenteraad zouden preadviseeren eene overeenkomst aan te gaan met een of meerdere inzenders van aan vragen lot exploitatie van het gemeente badhuis te Scheveningenheeft zich bevestigd. De heer Goldschmidt te Brussel behoort echier, gelijk aanvan kelijk tengevolge eener vergissing is gemeld, niet tot het consortium met hetwelk burg. en weth. voorstellen een contract aan le gaan. Die overeen komst wenschen burg. en weth. aan te gaan tusschen de gemeente ter genre en de heeren M. A. Reiss, lid der firma Reiss Co. lè Frankfori a/M en Batavia, L. G. Coblijnparticulier te Parijs; de Sonnaville en Uvt. tenhove te 's Hage ter andere, die verzocht hebben om het gemeente-badhuis met voor- en achterterrein voor den tijd van 99 jaren in erfpacht te bekomen tot het stichten van een Kurzaal of Casino. Gisteren heeft de gezant van Hare Britsche Majesteit bij ons hof hei gastmaal gegeven dezer dagen aangekondigd. Bijna alle hoofden van bui. tenlandsche zendingen en eenige Nederlandsche diplomatieke autoriteiten be. hoorden tot de gasten. In het Indisch genootschap zal op Dinsdag 23 Januari a. s., desavonds te 7% urenvoortgezet worden de bespreking van de stellingen van pr0, lessor de Louter, omtrent de opleiding der Oost-Indische ambtenaren, waar omtrent de beraadslaging in de vergadering van 26 September II. is aange vangen. In eene woning aan de Koningskade is in eene kast het lijkje gevon. den van een kind. dat, met het oog op den staat van ontbinding daarop waargenomen, gedurende twee weken na de geboorte op die plaats mor hebben gelegen. Nadat men ontdekt had, dat de dienstbode in dat hui met het begin van deze maand bevallen was, is zij onder verdenking vat haar kind van het leven te hebben beroofdvoorloopig in verzekerde bewa ring gesteld. U U 1 T E A L A N I) SC li - ER 1 Cll TEX. EKGELAIVD. LONDEN, 17 Januari. De heer Cross, afgevaardigde van Bolton, is in plaats van lord Ernfiel tot ondersecretaris van staat bij het departement voor Indië en de hei Henri Brand, afgevaardigde voor Strond, is ter vervanging van den het Ayde, tot intendant der artillerie benoemd. Naar de Times verneemt heeft lord Duflerin aan de Engelsche regeerii gezonden een door het Egyptische kabinet geformuleerd ontwerp van pol tieke hervorming voor Egypte. In dit ontwerp worden voorgesteldet verantwoordelijk ministerie; een wetgevende raad van veertien ledenvj welke de helft door den Khedive wordt benoemd; eene gekozen kamer vi afgevaardigden ter behandeling van vraagstukken van buitengewonen aard Sir Edward Watkin, lord Hotlifield en de heer Richard Wilkers, i recteuren van de zuidoostelijke spoorwegmaatschappij in Engeland, hebbt eene bijeenkomst gehad met den heer llérisson, minister van openbare we ken, om te handelen over de verbetering der haven van Boulogne, met h doel om een vasten stoombootdienst tusschen Engeland en Frankrijktj Folkestone en Boulogne, tot stand te brengen. Men rekent, dat men dor die nieuwe stoomvaartlijn de reis van Londen naar Parijs in acht uren t: kunnen doen. Op den North-London spoorweg, tusschen de stations Burdett-road f Stepney, had Maandag eene botsing plaats tusschen een goederentrein en es dichtbeladen personentrein, tengevolge waarvan drie wagens derailleerili en 30 tot 40 passagiers, meerendeels werklieden, vrQ ernstige kweisurr bekwamen. In verband met het moordkomplot tegen sommige leden der politie Dublin werden Maandag opnieuw drie personen gearresteerd. Er zitl« thans in 't geheel twintig leden van de zamenzwering achter slot en grendi Patrick Higgins is Dinsdag 11., veroordeeld wegens moord eenige maa, den geleden gepleegd aan de agenten van lord Ardelaun te Lough Mask, Dublin opgehangen. Uit Durban wordt door de correspondent van de Times gemeld, f Cetewayo, toen hij te Port Dumford landde, den heer John Shepstoiie.f hem begroette, met eene soort van opzettelijk schijnende minachting bij gende. Dat er genoegzaam geene Zulus waren, om hem te verwelkom schreef hij hieraan toe, dat men hun belet had te komen. De corresp dent zegt, dat dit natuurlijk niet het geval is. Uit Venezuela verwacht men eene groote bezending voor de internal! nale koloniale tentoonstelling te Amsterdam. De regeering dier republiek! mede exposeeren. FRADkR laf H. In het manifest door prins Napoleon in de Figaro openbaar gemaal zegt hij o. a.dat Frankrijk kwijnende, de groote meerderheid der nt teleurgesteld, de uitvoerende macht machlelcos isde vertegenwoordiging! weet wat zij wil, enz. De crisissen houden niet op, vervolgt de prins, aan de sedert twaalf jaren met de parlementaire republiek gedane proef miug ontbreekt niets meer. Het kwaad schuilt in de constitutie, wil het land aan de luimen der senatoren en afgevaardigden prijsgeeft, i leger is aan onbevoegde lieden overgeleverd, de rechterlijke macht m in hare onafhankelijkheid bedreigd, de flnantiën verkeeren in ontreill den staal, de belastingen zijn drukkend en slecht verdeeld, de uilgï worden noodeloos opgedreven, de vlottende schuld heelt zulk eene boe bereikt, dat bij den eersten schok Frankrijks crediet ernstig zou worf bedreigd. De godsdienst staat weerloos bloot aan een verdelgingskrijg het athiesme, ofschoon elke beschaalde maatschappij groot belang bijt heeft en zij gemakkelijk zou kunnen gewaarborgd worden door eert; toepassing van het concordaat, dat Frankrijk alleen den godsdiensltt geven kan. Men verwaardigt zich niet eens de dringende sociale quaesl te bestudeeren. De handel lijdt onder het te loor gaan der tractate»1 1860. De buitenlaudsche politiek kenmerkt zich door kwade trouw if over zwakkeren, dient de speculatie in Tunis, is laf en onverstand» Egypte. Frankrijk heeft buitenslands zijne vrienden en zijn aanzie» loren. Het kan zijne positie tegenover het buitenland herwinnen i zich zelf op te beuren binnenslands. Doch dit kan eerst geschieden,! neer het volk gesproken heeft.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2