niet lol een afzonderlijk onderwerp cener behandeling te maken-, hel belang echter der kweekers verbood hem aan dit plan gevolg le geven en alzoo besloot hij dit laatste een volgend maal le bespreken. Na ons hel blad gedefinieerd le hebben als een in de breedte uiigestrekt plantendeel dal eene grooie menigte licht en luchi noodig heeftleerde hij ons door voorbeelden en leekeningen het blad in zijne ontwikkeling le volgen. De verscheidenheid van vormen, waarmede het blad zich aan ons oog vertoont en die niet alleen sierlijk zijn, maar daarenboven ook zeer veel invloed op hei zieleleven van den mensch niioefenen, doen ons lwee soorten van bladen kennen1". enkelvoudige en 2'. zamengestelde bladen. De enkelvoudige zjjn diegene, die een geheel vormen; ook deze echter zijn wederom zeer verschillend in vorm en gedaante, men treft ook hier alle mogelijke schakeeringen en afwisselingen aan, men ontmoet in de natuur zoowel draadvormige als ronde bladen, men ziel bladen, wier randen geheel eiïen zjjn, anderen die gekarteld, weer anderen die geheel en al tol op den nerf toe zijn doorgesneden en deze laatsten nu zijn de zamengestelde bladen, die [door middel van geledingen aan den algemceuen bladsteel verbonden zijn en bij afvalling zich van elkander scheiden. Vervolgens ging spreker over tot hel behandelen van de kleur der bladen. Over het algemeen is, zooals allen bij ondervinding weten, de kleur der bladen groen. Wal is daarvan de oorzaak, wat de reden? Niets anders dan dit. In het klad zelve bevinden zich een groot aantal cellen, die we derom op hunne beurt onnoemelijk veel groene kogeltjes bevatten en deze zijn het, die het blad deze kleur geven; dat cellenaanial is in de meeste gevallen aan de oppervlakte van het blad veel grooter dan aan de beneden- zijde, waarvan het natuurlijk gevolg is dat het groen zich ook daar veel sterker ontwikkelt. Niet immer is dit het geval, niet immer zijn bladen en planten groen, even verschillend als hun vorm is ook htin kleur. Ook hiervan echter is de reden zeer natuurlijk, ook hier behoeft de oorzaak niet ver gezocht te worden. Algemeen toch is het bekend dat groen geen hoofdkleur is, dat zij haar ontstaan te danken heeft aan eene verceniging van blauw en geel. In het eene blad nu ontwikkelt zich het blauw wgt sterker in het andere hel geel en op even ontelbare wijzen als zulks kan geschielen, even ontelbaar zijn de kleuren, die hieraan hun oorsprong te danken lobben. Maar buitendien bestaan er nog meer zaken, die van invloed op de kleur der bladen zijn. Buiten en behalve bet bladgroen, dat zich in elk blad bevindt, treffen wij er niet zelden ook nog een andere kleurstof aan, die veelal het blad eene roode kleur doet aannemen. Men noemt zulke planten gekleurd bladige planten in tegenstelling van de bonte planten, welke in eene abnormale toestand verkeeren, doordat zij of een der hoofdkleuren ge heel of gedeeltelijk ontberen, in welk geval zij tot de geelbonte planten behooren of wel dat de ctllrn in het geheel geen kleur bezitten, welke laatsten witbonte planten (albinisme) genaamd worden. Deze rede van den heer Witte werd door zijne toehoorders gevolgd met eene belangstelling, die zelfs alle mogelijke stooruiswekkende hoestbuien trotseerde. 's GRAVENHAGE. 17 Januari. Aan den heer J. C. Van Assen is, op zjjn daartoe gedaan verzoek, ontslag verleend als notaris te Jorwerd. Aan den heer E. C. Mayaud is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool le Utrecht. Aan den heer R. Slot is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Warmenhuizen. De minister van finanliën heelt volgens art. 23 van hel koninkljjk besluit van 20 Mei 1869 n". 30 (verz. n\ 79), in de zevende klasse gerang schikt het vacante kantoor der directe belastingen en accijnsen le Lissec. a., waarvan de vermoedelijke belooning. na aftrek der bezoldiging van de sub- ontvangers le llillegom en te Sassenheim en de overige kosten van beheer, kan worden geraamd op ƒ1660 'sjaars. In de zitting van de eerste kamer van heden werd tot toelating van tien heer Visser van Ilazerswoude besloten. Gekozen werden lot rappor teurs over de algemeene beschouwingen en verschillende hoofdstukkeu der staalshegrooling de hh Van Roijen. Fransen v. d. Putte, Van Swiuderen eu Pické en over de verdere hoofdstukken de hh. Reeont. Van Akerlaken, 't llooft en Van Voorthuyzen. Maandag, a. s. behandeling van het Maasmond-ont werp, om het nieuw le kiezen lid voor Noordbrabant gelegenheid te geven de vergadering bij te wonen. U l de hei-en namens burg. en welh. aan den gemeenteraad gedane mededeeling, dal bij hun prac-adties op de aanvragen tol exploitatie van het gemeente badhuis zal worden gevoegd een ontwerp-overeeukomstmag het gevolg worden, getrokken dal het dagelijkse!) bestuur zijn voorstel tol ver bouwing van de inrichting van gemeentewege heeft laten varen eu de voorkeur geeft aan hel toewijzen van een der ingekomen aanbiedingen van particuliere ondernemers. Men meent te weten dat burg. en welh. het aanbod van den heer J. Goldschtnidi le Brussel hel meest aannemelijk achten. Het schilderkundig genootschap «Pulchri Studio" heeft bij adres aan den gemeenteraad verzocht de werkzaamheden in de Dninboschjes in dien geest te wijzigen, dat al wat van die boschjes tot algemeene wandeling blijft dienen, in zijn oorspronkelijk karakter worde hersteld of behouden. Het koninklijk echtpaar heeft de voorstelling der Vereeniging hel Nederlandse!) tooneel, aid. Amsterdam, in din schouwburg gisterenavond met ziju bezoek vereerd, met een gevolg, beslaande uit twee hofdames, den luit.-kolonel van het O. I. leger Gey Van Pittiusadjudant des konings, den kamerheer jh'. Van Pabst »an Biugerden en den ordonnance-oflicier van Z. M. baron Van lleeckereu van Moicncale. Gisteren werd het eerste van de teeks Casino-bals hier ter slede in het «Doelen llö:el" gegeven. De samenkomst werd door vele dames en herren uit de hof- eu diplomatieke kringen bezocht. De dames wedijverden in rijkdom van balkleeding. De gezanten van Amerika, Italië en Frankrjjk en verschillende leden der buitenlandsche gczantschaps-posten verschenen op deze eerste soirée. Heeren commissarissen van de Casino-partij hadden wederom eer van hun regelingswerk, daar dans- en conversatiezalen door Oostersche plantensier en luisterrijke verlichting aan hel gezelschap een bekoorlijk verblijf boden. Geljjk bekend is. hebben de directie en commissarissen der Holland- sche spoorweg-maatschappij aan de deelhebbers in die maatschappij een voorstel gedaan om de in 1871 aangegane geldleening van ƒ11.000.000 nominaal ten behoeve der genoemde maatschappij vóór den bepaalden Ijjd af te lossen, welk voorstel in de vergadering van aandeelhouders van aanst. Donderdag in behandeling zal worden genomen. De firma Edersheim alhier is, in vereeniging met andere Amslerdamsche firma's legen dit voorstel op gekomen in een adres aan het bestuur der vereeniging van den effecten handel te Amsterdam, in welk adres wordt uiteengezel, dat dit voorstel in strijd is met art. 5 der voorwaarden der geldleening, vastgesteld in de algemeene vergadering van deelhebbers van 30 Maart 1870. met art. 1306 van het burgerlijk wetboek, met de goede trouw en met het crediet der maatschappij zelve. Daar in de voorwaarden was bepaald, dat jaarlijks ƒ25000 zou worden afgelost en niet meer dan die som plus hetgeen jaar lijks aan renten zou vrijvallen, is de maatschappij - beweren de onder tekenaren van dit adres niet gerechtigd tot vervroegde aflossing, zonder toestemming der schuldeischers. De aandeelhouders der H. S. M. mogen door den maatregel, die wordt voorgesteld, in de toekomst bevoordeeld worden; de obligatie-houders zouden door terug-ontvangst hunner stortingen op een vroeger tijdstip dan waarop zij gerekend hadden, worden benadeeld. Dank zij de goede leiding der werkzaamheden bij de spoorwegbrug le Voorburg is hel gelukt gisteren in den vooravond de locomotief geheel vrij te maken en op vasten grond le brengen. BU1TBXLAN OSCH B BKK tCIITBN. BKLGIE. De koning en de koningin zullen den 23" dezer naar Berlijn vertrek- ken, om aldaar het zilveren huwelijksfeest van hel kroonprinselijk paar bij le wonen. De koning is nagenoeg hersteld. Volgens het Journal des Tribunaux zullen de stukken betreflende het rechtsgeding en de veroordeeling der Peltzers eerst in het begin van Fe bruari bij het hof van cassatie inkomen, om vervolgens ter beschikking van den raadsheer-rapporteur en van het O. M. gesteld te worden. Waarschijn lijk zal de behandeling der zaak voor hel hof in den loop der maand April beginnen. Naar de Indépendance Beige mededeeld is het succès der algemeene tentoonstelling, welke dit jaar te Amsterdam plaats heeft, thans reeds ver zekerd; elke natie wil op schitterende wijze deelnemen aan deze plechtige zamenkomsl in een land, hetwelk hel handelsgenie bezit en een groot deel zjjner kracht dankt aan zjjne uitgebreide koloniën. Het is ons bekend dat reeds meer dan 1200 Belgische huizen toegelaten zijn en dat de meeste dezer alle krachten inspannen om op schitterende wijze den strijd met de concurreerende natiën te voeren. De nationale en internationale tentoon stellingen zjjn in de laatste 30 jaar veelvuldig geweest, en zoo. dat men telkens belangrijke vorderingen in onze industrie heeft kunnen waarnemen. ENCIEI.A1VI». LONDEN, 16 Januari. De prins van Wales, vooral aangespoord door het dringend verzoek van zyne gemalin, heeft het initiatief genomen tot radicale afschaffing van de «sport" van het duivenschieten. De heer, die voor eenigen tijd te Brighton een jonge zwemmer bp ongeluk doodde door eene kist die hij in zee wierp, is thans schuldig aan manslag verklaard door de jury, die echter op verzachtende omstandighe den wees. De Times ontvangt uit Konstantinopel het bericht, dat Zondag in de Turksche hoofdstad door eenige Circassiërs eene poging is gedaan om den Sultan te vermoorden. Het complot werd door eene vrouw aan het licht gebracht, en toen de Circassiërs in de nabijheid van des Sultans vertrekken kwamen, werden zij door de Albaneesche lijfwacht overvallen en verslagen. Naar men verzekert hebben verscheidene personen bij deze schermutseling het leven verloren. Volgens een bericht aan den Standard nit Syra zou de toestand in Armenië eenige verbetering hebben ondergaan tengevolge van de houding der Porte, die aan 500 gearresteerden de vrijheid hergeven heeft en op meer verzoenende wijze le werk deukt te gaan. Volgens bericht uit New-York is de thesaurier-Tolk van Tenessee te Nashville gevankelijk aangebracht. Waarschijnlijk hebben volgens de laatste berichten bij den brand te Milwaukee honderd menschen het leven verloren. Men gelooide, dat de brand was aaugeslokcn. Slechts was weinig verzekerddaar de verzekerings maatschappijen de kansen voor haar ongunstig achtten. De eigenaar van het hotel Antisdel is tengevolge van het onheil krankzinnig geworden. Onder de puinhopen van het hotel te Milwaukee zijn 76 ljjken gevonden. De vermoedelijke dader der brandstichting in het groot hótel te Mil waukee is in hechtenis genomen. Een van de grootste hotels te St. Louis, in Missouri, is verleden Zon dagochtend vroeg in brand geraakt. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat vier menschen om hel leven kwamen. Bij deze ramp werden de spuit gasten door de nijpende koude belemmerd water te geven. rn AN h It 1,1 [t La Société de Protection des Alsacicus-Lorrains le Parijs, heeft 10000 Ir. naar Straatsburg gezonden lot ondersteuning van de slachtoffers der over stroomingen in de beide rjjkslanden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2