LEIDSCUD COURANT. 1883. DONDERDAG 18 JANUARI. Hf0. 15. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant verschijnt dagelijks], Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19dn> Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie heliooren Ie «orden ingeschreven (zij die op den l,le0 Januari hun 19de jaar waren ingetreden en al zoo de geborenen in 1864), verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den inilitieplichtige, zijn vaderof, is dc/.e overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van f 25 tot f' ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door liet Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeonte-secretarie, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op iederen werk dag, tol en inel den 31s,en Januari aanslaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags Ie 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in dc Lcidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. I.eisen, 13 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIBEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jttni 1875 (Staatsblad N\ 95), tot regeling van liet toezicht hij liet oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen nij deze Ier algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is veileend aan W. F. Van der Reyden en zijne rechtverkrijgendentot plaatsing van een bakoven in het perceel aan den Nieuwen Rijn n°. 53. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE lvANTER. Burgemeester. Leiden, 15 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE HE R I CII T E N. LEIDEN, 17 Januari. De Nederl. Entomologische verceniging hield jl. Zondag alhier hare verga lering onder voorzitterschap van d'. A. W. M. Van Husselt. Verschei den belangrijke voordrachten werden gehouden of wetenschappelijke mede- declingen op liet gebied der entomologie gedaan door den voorzitter, de lib. P. C. T. Snellen, F. M. Van der Wulp. dr. E. Piagel, prof. P. J. V'elh, C. Ritsema Cz., A J. F. Fokker, jhr. dr. Ed. Everis, A. A. Van Bemmclen en A. C. Oudemans Jsz. De Staatscourant van heden bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die dc bewijzen wen- sclten te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen vol doende voorbereid zijn. - Door den heer mr. 11. J. Enschede, archivaris van Haarlem, is ten be hoeve van het Nederlandsch nniseum ten geschenke aangeboden twee specl- doozen uit de XVIII' eeuw. De een is eene kijkkast, voorzien van 18 stellen gegraveerde prenten. De andere bevat een groot aanlal fraai bewerkte ge kleurde looden beeldjes, vervaardigd door de Moravische broeders te Zeist. Door den minister van marine is thans het aan de tweede kanier toe gezonden verslag nopens de oorzaken van het vergaan van de Adder aan gevuld met: o. de laatste aan den kommandaot van genoemden rammonitor uitgereikte instructie, zijnde eeue van den 19dcn Juni 1875 door de directie drr marine te Willemsoord, betredende de begeleiding van dien monitor door het rarn- scltip Stier. De kommandant der marine te Willemsoord deelde in eene missive van 20 December 1882 den minister mede, dat voor zoover kon worden nagegaan, nimmer aan kommandcerendc officieren van monitors instruction zijn uitgereikt, behoudens boven omschreven circulaire. Die bo dems worden steeds hij andere direction in dienst gesteld, bij welke de kommandaiilen tevens van instructiën worden voorzien; b. de in de laatste jaren aan de kommandanten van monitors verstrekte instruct iën bij bet aanvaarden eener reis o>er zee van de eene directie naar dc andere, met begeleidend schrijven van de betrokken directeuren en kom- maiidanten; en c. een extract uit een schrijven van den kommandant der marine ie Amsterdam, in antwoord op de hem door den minister gestelde vraag om eenige ophelderingen betreffende het gerucht, als zoude door hem, na het vertrek van den rammonitor Adder van Amsterdam naar IJmuiden. een sloombarkas zijn nagezonden met nadere bevelen. De kommandant verklaart dit gerucht te zijn onwaar. Wel is er den 5d'D Juli door hem een sloom barkas beschikbaar gesteld aan eenige zee-officieren, die het Noordpoolschip Farna dien dag uitgeleide deden naar IJmitiilen cn daar aankwamen toen de Adder reeds sedert ruim drie uren in zee was. Den dag te voren, vóór het vertrek van de Adder, heeft een eenmans jolletje van Zf. M'. wacht schip in loco daar aan boord gebracht een gesloten dienstcouvert aan liet adres van den betrokken kommandant, inhoudende de reisorder. Naar hef A'. v. d. D. verneemt heeft de minister van justitie, naar aanleiding van de omstandigheid, dat door ambtenaren van justitie of politie hier te lande direct aan het Nederlandsch consulaat Ie New-York verzoe ken zijn gericht lot bevordering van de opsporing en aanhouding van voort vluchtige misdadigers, aan de betrokken autoriteiten kenbaar gemaakt, dat het tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten iiitleveringslractaat aan de ambtenaren der contracteerende stalen de be voegdheid niet geeft, om in afwachting van de officifeele aanvraag van uil levering, de voorlooptge arrestatie rechtslreeks te verzoeken. Naar men verneemt is aan het ministerie van marine eene reorganisa tie van het corps officieren van administratie in bewerking. Naar men verneemt bestaat het voornemen dit jaar aan het koninklijk instituut voor de marine te Wil'emsoord te plaatsen 30 adelborsten voor den zeedimst en 4 voor de mariniers. liet stoomschip Koningin Emma vertrok 13 Januari van Padang naar Amsterdam. In de vergadering van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers- Genootschap is de heer W. Degenhardt herkozen tot voorzitter, en tot onder voorzitter de heer J. A. Van Dijk, te Leiden. Te Amsterdam zal gedurende den duur der tentoonstelling op het terrein een post- en telegraafkantoor in werking gesteld worden. De heer mr. J. Kappeyne Van de Coppello, leeraar in de staatsweten schappen aan de le hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Ams'erdam, heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. -- Uit Hilversum wordt met zekerheid gemeld, dat de huizen //Peking" en //Kanton" te Baarn voor de som van 2 Ion verkocht zijn aan de Baarn- schc bouwterreinmaatschappij. Een bijna 13-jarige knaap van doodarme ouders, in Brttnnepe hij Kam pen kwam Zaterdagavond op treurige wijze om het leven. Begeerig zijnde naar een stuiver, die hem door iemand was beloofd om een afgewaaiden pel van het ijs te halenzakte hij cr door en verdronk. Gisteren zijn te Kampen 2 duikers uil Rotterdam aangekomenom heden een onderzoek te doen naar den toestand van den verzakten pijler der IJsrlbrug aMaar. De wolmarkten waren in het afgeloopen jaar Ie Vecnendaal nogal be langrijk. Er werden aangevoerd 78 400 kilogr., waarvoor besteed werd /0 50 a ƒ1 30% per kilogr. Te Groningen zal dit jaar een nationale wedstrijd en tentoonstelling van voorwerpen uit ijzer vervaardigd gehouden worden. De ontvanger der directe belastingen te Colijnsplaai heeft die gemeente verlaten, zonder orde op zijne zaken le stellen. Zijne tegenwoordige ver blijfplaats is onbekend. V. H. C.) Vergadering van de afdeeliug Leiden tn Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Gisterenavond hield de heer Witte in eene buitengewone vergadering van de afd. Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde de derde zijner lezingen Ditmaal hesprak hij voar een vrij talrijk publiek, waaronder wij vele dames opmerkten, hel blad der planten Door de uitgebreidheid van stof tot bespreking, lot welke het blad aanleiding geeft, zag spreker zich genoodzaakt dit onderwerp in twee rieelen te split sen, cn wel: 1". het uiterlijk voorkomen, de vorm, de kleur van het blad (het ntor- phologisch gedeelte); 2'». de betrekking, die er bestaat tusschen dat enkele deel en het geheel, m. a. \v. wat het blad voor de plant is (het physiolo- gisch gedeelte). Het aanvankelijk voornemen van den heer Witte was, dit laals'e deel

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1