BUI TEN LAN DSC HE BERICHTEN. 11II. MM. de koning en de koningin vertrokken heden ochtend half tien niet een cxtralrein langs den lloll. spoorweg naar Baarn ten einde het domein Soestdijk in oogcnschouw te nemen. De particuliere secretaris des konings jh'. De Raniiz en de kamerheer baron Taets Van Amerongen vergezelden Hunne Majesteiten bij het bezoek. Zij keerden heden avond 7 uur alhier terug. Het eerste bal ten hove in dit jaar zal 25 of 26 dezer plaats hebben. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heelt de adv.-gen. Smits tot verwerping geconcludeerd in de zaak van J. T., door het gerechts hof te 'sGravenhage veroordeeld wegens valschheid in een onderhandsch ge schrift. De uitspraak is bepaald op 5 Februari. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan: 1°. in de zaak tusschen den burgemeester van 'sGravenhage, app. tegen den heer De N.te Scheveningen, geïnl. Het vonnis der rechtbank te 'sGravenhage werd vernietigd en geïntimeerde niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering tot schadevergoeding wegens onrechtmatige daad, op grond, dat hij slechts eene vordering had kunnen instellen, ontleend aan de cóntractueele verhouding tusschen partjjen; 2°. in de zaak tusschen M., appellant, tegen v. d. V., geint. liet hof vernietigde in deze hel vonnis der rechtbank te Rotterdam, wat betreft, het principaal appèl, en bevestigde dit ten aanzien van het incidenteel appèl, met veroordeeling van den geint. v. d. V., in de kosten van het geding. Door de directie van de IJsel-Stoomtramweg-Maalschappij werd heden alhier aanbesteed het maken van een stationsgebouw met bovenwoning en remisie te Voorschoten. Het minst was ingeschreven door den lieer J. N. Roers te 'sGravenhage, voor 9345. Woensdag 24 Januari zal dr. J. C. Dooremaal in de Vereeniging voor de krijgswetenschap zijne voordracht houden over de reserve-officieren van gezondheid. In de vergadering, welke vermoedelijk op 28 Februari zal gehouden wor den, zal de le luitenant der infanterie aan de Kon. Mil. Acad. G. J. W. Koolemans Beynende vraag bespreken of het wenschelijk is dat speciale rechtscollegiën oordeelen over misdrijven door militairen gepleegd. Een knaapje van 10 jaren werd in de vorige week hier ter stede ge mist. De ouders kwamen alleen te weten, dat de jongen zich tegen hun wil met schaatsen rp het brooze ijs had gewaagd, zoodat hun niets anders overbleef dan het vermoeden dat hun kind verdronken was. Groot was de verbazing toen de jongen Zaterdag in hel ouderlijk huis werd teruggebracht, laatstelijk komende uit Hilversum, alwaar hij zwervende door den veld wachter was opgenomen. Het raadsel van zijne verdwijning werd tevens opgelost. Uit vrees voor eene kastijding niet huiswaarts durvende keeren, besloot hij de wijde wereld in te gaan. Het gebrek aan reisgeld was voor hem geen beletsel. In de nabijheid van hel Rjjnspoorstalion alhier kroop hjj in een goederenwagen, verborg zich daar in een klein hoekje, dat hem minstens een etmaal tot verblijf- en slaapplaats diende. Te Utrecht over nachtte het ventje in zijn verplaatsbaar logement en toen hij den wagen BEL. «IE. De koning is ernstig ongesteld geworden, zoodat naar men zegt, de reis naar Berlijn, ter bijwoning van het 25-jarig huwelijksfeest van den kroonprins, niet zal plaats hebben. KNGEI.AND. LONDEN, 14 Januari. De hertogin van Connaught is le Windsor van een zoon bevallen. De heer Gladstone zal Dingsdag aanst. tut herstel zijner gezondheid, naar het vasteland vertrekken, waarschijnlijk naar Cannes. -■ Te Dublin hebben zeventien aanhoudingen plaats gehad, waaronder die van het gemeenteraadslid Carey. Zij werden voor het tribunaal van correct ioneele politie gebracht, onder beschuldiging van een complot ge smeed te hebben om verscheiden officieren van politie en andere ambtena ren van het openbaar gezag te vermoorden. Op voorstel van het openbaar ministerie is besloten de zaak over acht dagen te behandelen. De kolonel van het 71* regement Hooglanders werd dezer dagen aan genaam verrast, llern werd uil Buenos-Ayres het vaandel van zjjn corps teruggezonden, dat daar in 1806 in 'svjjands handen viel. De vorige eige naar. een aanzienlijk ingezetene van Buenos-Ayres, had de vlag altijd ge houden in de hoop ze nog eens persoonlijk aan een lid der kon. familie te mogen overhandigen. FU AI KR IJ li. lu de Zaterdag door de kamer der afgevaardigden gehouden zitting heeft de heer Brisson het voorzitterschap aanvaard met eene rede, waarin hij zjjne medeleden dank zeide voor het hem geschonken blijk van ver trouwen, en verklaarde, dat hjj hen zooveel mogelijk in hun belangrijken arbeid zou ondersteunen. Hij wees op de weldaden van eendracht en goede verslandhouding en niet minder op de voordeelcn van stabiliteit der regcering. De ontwikkeling der republiek, zeide hij ten slotte, is het beste middel om onze dooden te eeren en trouw te zijn aan ons mandaat. De senaat heeft weder een zijner leden door den dood verloren. Graaf Ramponlaatstelijk ondervoorzitter van dit staatslichaam, overleed in den ouderdom van 76 jaar. Vroeger ondersteunde hij steeds de politiek van Thiers. Het Parijsche raadslid Engelhard, een der candidaten, die in het vijfde arrondissement der hoofdstad naar den oprngevallen zetel van Louis Blanc in de kamer dingen, heeft een manifest aan zijne waarde medeburgers open baar gemaakt, waarin hij zich o. m. verklaart voor eene hervorming van den senaat, voor weder-invoering der dcparlementsgewijze verkiezingen voor de kamer; voor scheiding van kerk en staat, mitsdien afschaffing der befooling van eeredienst; afschaffing van alle privilegiën voor geestelijken en" geestelijke orden; voor afschaffing van de rechterlijke onafzetbaarheid, verkiezing der rechters door een bepaald college, rechtspraak door gezwore nen in correct ioneele zaken, enz. Vrijdagochtend vroeg werd het lijk van Gambetta van Père-Lachaise naar hel sution van den spoorweg Parijs-Lyon overgebracht. Het werd aldaar geplaatst in een bagage-wagen, die met zwart laken was behangen, afgezet door driekleurige vlaggen. Een deel der kransen was van hel kerk hof medegenomen en werd in drie goederenwagens geladen, of om de kist gerangschikt. De trein, waarbij ook gevoegd waren cenige rijtuigen voor de heeren die het ljjk zouden begeleiden, vertrok le 9 uren. Het lijk kwam Zaturdagochler.d le Nice aan. Aan alle tusschenstations was eene groote volksmenigte samengestroomd, die stilzwijgend en in droe vige stemming den trein alwachtte en bij het vertrek den kreet /'leve de Republiek!" deed hooren. Ook verschillende autoriteiten, deputatièn, enz. waren aanwezig, en hier en daar werd het woord gevoerd, om den rouw der bevolking te vertolken en hulde te brengen aan den overledene. Overal werden kransen en kronen van bloemen aangeboden als eene laatste hulde aan den overleden staatsman. Te Nice waren bij aankomst van den trein weinig menschen aanwezig, omdat hij een uur vroeger kwam dan aange kondigd was. Eene compagnie der pompiers bewees aan het lijk de militaire eer. De prefect der Zee-Alpen en de maire waren aan hel station. Na de komst van den heer Levis, als vertegenwoordiger der familie, werd het lijk in een salon van het spoorwegstation gebracht, die als rouwkamer was in gericht. In de stad was uit een groot aantal woningen de vlag uilgesto ken, in rouwkrip gehuld. De gaslantaarns, mede in krip gehuld, waren ontstoken. Ten 1 uur had het overbrengen naar het ketkhof plaats. yoor ,je weduwe van generaal Chanzy zal, naar men verneemt, een jaargeld van 12000 fr. aangevraagd worden. Louis Blanc heeft 20000 fr. vermaakt ten behoeve der door de ouders verlatene kinderen te Parjjs. De rente van dal kapitaal zal jaarlijks uitge keerd worden aan de verdienstelijkste kinderen, namelijk aan hen, die door het liefdadigheidsbestuur als zoodanig zullen worden aangewezen. Hetgeen den kinderen uitgekeerd wordt, zal op de spaarbank worden geplaatst. De hoofddaders van de in den laalsten tijd plaats gehad hebbende dief stallen in kerken zijn door de politie opgespoord. Een groot deel van de geroofde schatten uit de basiliek van Saint-Denis is bij de uitdragers terug gevonden. De gemeenteraad van Nantes heelt besloten, eene van de straten der stad naar generaal Chanzy te noemen. Eene Fransche stoomboot, de Amelie, is, naar men vreest op reis van Cette naar Marseille, in den storm die daar Woensdag woedde, ver- 4"ïffKei7ijei'WlLc?.5 Cers0,"'n aan boord- RÜ CeIlc lieefl n,en eene 1)001 met Men heeft te Cannes eene bende worgers gevat, nl. roovers. die hunne slachtoffers een strop, een lasso om den hals werpen om hen te verworgen en daarna te berooven. De bende bestond uit ongeveer 40 mannen van allerlei natiën. »PIT§CI1 LAN». Onder goedkeuring des keizers zijn ingesteld gouden en zilveren me dailles ten blijke van erkenning van verdiensten op het gebied van bouw kundige en andere werken. Bjj den rijksdag is een plan ingediend voor den bouw van een keizer lijk paleis le Straatsburg. De kosten worden begroot: voor het gebouw op 1,540,000 mark, en in het geheel met aanleg van tuin en met inbegrip van den aankoop van grond op 2,660,000 mark. Te Berlijn heelt zich bet volgende incident voorgedaan: De Evangeli sche predikant Hapke, die als getuige in zekere zaak voor het gerechtshof der schepenen was gedagvaard, verscheen, doch weigerde, uit gemoedsbe zwaar, den van hem gevorderden eed in handen van den Joodschen rechter Lion af te leggen, ofschoon hjj zich bereid verklaarde, dit in handen van een Christen-rechter te doen. Na eenig beraad veroordeelde het hof daarop gemelden predikant, volgens art. 69 van het Duitsche strafwetboek, tot eene geldboete van 300 rijksmark of subsidiair 30 dagen gevangenis Mocht nu de heer Hapke in zjjne weigering bljjven volharden, dan zal het hof zijne gevangenisstraf allerwaarschijnlijkst lot zes maanden opvoeren. OOSTE1ÏRIJK. In het Hongaarsche dorp Tomasie, gemeentel Basiljcvo. meest dezer dagen overgaan tot krachtige maatregelen bjj hel invorderen der belastingen, waarvan het achterstallige eene schrikbarende hoogte had bereikt. Eenè commissie, door zes gendarmes vergezeld, begaf zich naar het dorp om het achterstallige te innen. De bewoners echter wilden van betalen niets weten, liepen te hoop en namen zulk eene dreigende houding aan, dat de commissie het geraden achtte, het dorp weder te verlaten. De boeren, door dien terugtocht, aangemoedigd, vervolgden de commissie, omsingelden haar en maakten aanstalten hunne wapenen van allerlei soort te gebruiken. Een der boeren begon den aanval en sloeg den wachtmeester der gendarmes met een stomp, doch zwaar instrument zoo geweldig in den nek, dal hij op den grond viel, waarop de boer hem zijn geweer wilde ontnemen. Maar een der gendarmes schoot deu boer neder. Hiermede was het sein tot den algemeenen aanval gegeven. De boeren stormden op de gendarmes los; dezen en de leden der commissie echter weerden zich niet hunne wapenen zoo krachtig, dat vele aanvallers gewond en zes in hechtenis genomen wer den. Den volgenden dag werd eene compagnie infanterie in het dorp inge kwartierd en nu betaalden de metste bewoners hunne achterstallige belas tingen vrijwillig.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2