Frankrijk en Engeland over de Egyptische aangelegenheden na drie maanden geduurd te hebben voor goed zijn afgebroken. Engeland, zegt dat blad, heeft willens en wetens vergeten, waartoe liet zich vóór de expeditie zoowel jegens Frankrijk als jegens Europa ver bonden had. Vergetende wat het verschuldigd was aan eene mogendheid, j welker belangen ten allen tijde met de zijne zijn verbonden geweest, heeft de Engelsche regering zijn voornemen kenbaar gemaakt, niet alleen om de plaats te blijven bezetten, welke het aan de boorden van den Nijl heeft veroverd, maar ook om zich van de onze meester te maken. De belanghebbenden in de //Société fran^aise financière", in de rue de la Chaussée dAntin, te Parijs, vonden eergisteren de bureelen gesloten. Bij nadere informatie bleek, dat de directeur, zekere Charles Duval, zich ver wijderd had. Met een kapitaal van een millioen vijfhonderdduizend fr. be gonnen, gingen de zaken zoo voorspoedig, dat dit tot vijfentwintig millioen uitgebreid werd, wat dan ook met schitterende letters op den gevel te lezen stond. Zaterdag kreeg het kantoorpersoneel verlof om naar Gambetla's be grafenis te gaan en toen de heercn Maandag terugkeerden, vondeu zij de deur gesloten en bij later onderzoek bleek de kas ledig te zijn. Het aantal slachtoffers moet groot zijn. De studenten te Parijs hebben 500 fr. overgehouden van de som, die zjj bestemd hadden voor den bloemenkrans, welken zjj op het graf van Gambetta neergelegd hebben. Zjj hebben nu besloteu voor dit bedrag in te teeltenen op de door de Elzassers-Lotharingers geopende inschrijving voor een standbeeld van Gambetta. ITALIË. De Italië meldt, dat er le Rome bij het zoogenaamde "Beflana"-feest, dat met groote luidruchtigheid gepaard gaatweder ongemerkt eene demon stralie tegen Oostenrijk heeft plaats gehad. Te midden eener menigte van mannen, vrouwen en kinderen, die met trompetjes, ratels en wat niet een oorverdoovend geraas maakten, lichtte iemand plotseling eene groote pop in Oostenrijksche uniform omhoog, welke van alle kanten om strjjd werd uil- gefloten en uitgejouwd. Spoedig stelde zich een optocht in beweging van lieden, met toortsen, trompetten, fluiten, trommen enz. gewapend, die tot drie uur in den ochtend achter de pop aan de straten doortrok. Eindelijk begrijpende wat er te doen was, hield de politie den stoet aan en trachtte zich van de pop meester te maken; eene schermutseling ontstond, waarbij de Oostenrijksche soldaat in stukken werd gescheurd. UCITICilLAIVt). De verklaring van den minister van oorlog in den rijksdag, dat de regeering niet aan vermeerdering der artillerie denktgeeft een der Berlijnsche bladen aanleiding tot de volgende opmerking: In de kringen der afgevaar digden wordt deze verklaring, die overigens met genoegen werd vernomen, beschouwd als de bevestiging van het vermoeden, dat de geruchten van den slechten toestand der Duiische artillerie alleen haar ontstaan te danken hebben aan den wensch van een onzer grootste industriëelen, die de ge- heele wereld van wapenen voorziet en in de hoogste kringen steeds een ge opend oor vindt. Te Berlijn is weder eene sociaal-democratische arbeidersvergadering gehouden, welke door meer dan 2500 personen werd bijgewoond en waar toe ook genoodigd waren de hofprediker Stöcker, dr. Ilenrici en Eug. Richter. Toen de hofprediker Stöcker het woord wilde nemen werd hij met luid gesis eu geraas begroet. De sociaal-democratische Kayser, die vervolgens het woord voerde, vergreep zich aan artikel 9 der socialistenwet, waarop onmiddellijk van politiewege de vergadering ontbonden werd onder een luid geraas. Op straal schoolde men nog lang samen en talrijke politie agenten zoo te voel als te paard hadden moeite ze uiteen te jagen. Prof. Mommsen is door de regtbank te Berlijn opnieuw vrijgesproken van de aanklagt wegens beleediging van prins Bismarck. In het Aquarium te Berlijn is thans het skelet geplaatst van den wal- visch, die ruim een jaar geleden met stormweder op de Dttitsche kust bij Geestemunde strandde, lil den kop van het skelet kunnen 12 mensehen plaats vinden; de geheele lengte van het skelet is 21 meter. Maandag jl. begaven zich de veehandelaars Jakob Maier Israël en zijn zoon van MttUheim. in Baden, op weg naar Kanderen, om de veemarkt aldaar le bezoeken, (n het Feldberger Woldongeveer drie kwartier van daar, werden zij vermoedelijk door twee mannen aangevallen, vermoord en van alles beroofd Gisteren is een persoon die van den moord verdacht wordt, gevangen genomen. De twee gesignaleerde gebroeders Kohl uit Solingen, handel drijvende in messen, die eene massa valsche Pruisische banknoten van 50 mark in omloop brachten, vooral in de grensplaatsen als ook te Roermond, zijn door de politie te Emmerik gearresteerd en naar Elberleld overgebracht. Aan het Matiheimer Tagebl. wordt het volgende bericht. In de nabij heid van Qppau dreef een wieg aan wal, waarin zich een levend kind be vond, en waaraan vastgeklemd hing het lijk der moeder, die van haar lieveling ook in den dood niet kon scheiden. Het stoomschip Donau. van de Noord-Duitsche Lloyd, dat Maandag avond te New-York aankwam, heeft op zijn reis in groot gevaar verkeerd van te verbranden In den nacht van den 3'* Januari werd brand ontdekt in het ruim. Zooals later bleekwerd het gevaar veroorzaakt door zelfont branding van een deel der lading. Door krachtige pogingen van bemanning en passagiers, die vier uren lang met al de stoomspuiten aan boord werkten, werden eindelijk de vlammen gebluschl. Het was stormachtig weder en een hooge zee. De vlammen bepaalden zich tot het ruim; de overige deelen van hel schip werden niet beschadigd, behalve twee houten dekken die verkoolden en een ijzeren dat door de hitte sprong. De schade aan de lading bedraagt duizenden dollars. Men meldt uit Praag dal de halfjaarlijksche conferentie van de Mid- der.-Europeesche spoorwegbesturen daar ter plaatse Donderdag geopend is, om de dienstregeling voor het aaustaand zomerseizoen vast te stellen. De conferentie werd bijgewoot.d door 90 vertegenwoordigers van 68 Duitsche, Oosienrijksch-llongaarsche, Nederlandsche, Zwitsersche, Iiahaansche, Fran- sclie en Engelsche spoorwegbesturen. Besloteu werd, dal de zomerdienst- regeling dit jaar den 1" Juni in werking zal treden. In de kerk van het Finlaudsche stadje Kumo ontstond op Kerstdag, toen er ongeveer 2000 mcuschen bjjecn waren, plotseling een paniek door valsch brandalarm. De deuren, die naar binnen opengingen, werden door de mensctienmassa dichtgehouden, en in het wil le gedrang, raakten tal van meuschen onder den voet. Van het publiek op de galerijen sprongen velen in hun angst uit de vensters. Eene vrouw en vijf mannen vonden daardoor den dood en zeer velen werden ernstig gewond, lu hei geheel bedraagt hel aantal gewonden ruim 200, voor een groot gedeelte vrouwen en kinderen, terwjjl negen menschen gedood werden. PER TELEGRAAF. ALEXANDIUE, 11 Januari. Egyptische bladen melden, dat Engeland, Oostenrijk, Duitschland, België en Nederland de verlenging van het bestaan der internationale rechtbank met één jaar goedgekeurd hebben. De cholera is deu 5den dezer op Sumatra uitgebarsten. PARIJS, 11 Januari. De senaat heeft den heer Leroyer tot voorzitter herkozen. CAIRO, 11 Januari. Sir Auckland Colvin. de Britsche controleur, eu Ornstein, de particuliere secretaris der contröle, hebben heden namiddag hun ontslag ingediend, dat door den Khedive werd aangenomen. sLONDEN. 12 Januari. Gladstone is opnieuw door eene verkoudheid aan getast en houdt zijne kamer. De Daily Telegraph meldt dat hjj Maandag naar Cannes zal vertrekken. De Times gelooft, dat Engeland zal toestemmen in de afschaffing der capitulatiën in Tunis, en dat dientengevolge Frankrijk de door Engeland voor gestelde regeling betreflende Egypte aannemen en dus in de opheffing vau de Suancieele controle bewilligen zal. PARIJS, 12 Januari. Volgens een bericht uit Weenen heeft Engeland voorgesteld: de Donau-conferentie den 19,leD Januari te Londen bijeen te doen komen, waartegen Oostenrijk bedenkingen had en voorstelde, den datum der bijeenkomst tot het einde van Januari uit te stellen. Men gelooft, dat het voorstel van Oostenrijk is aangenomen. PARIJS, 12 Januari. Het Ijjk van Gambeita werd heden morgen te 6 45 uit de groeve gehaald; in tegenwoordigheid van enkele, het ljjk vertrok 9.5 per extra trein, vergezeld van eenige deputatiën en vrienden, het kwam te Nice aan ongeveer 10 ure. De Bey van Tunis heeft 300,000 franc beschikbaar gesteld voor de Amsler- damsche tentoonstelling. RECLAMES. Zuiver hel bloed, reinig de maag en verfrisch den adem met Hop-Bilter. Vrouwen eu zieken die aan slapeloosheid lijden stillen door het Hop-Bilter de zenuwenhet geeft een gezonden slaap. Geene gezondheid met een slecht \verKendc lever en waterloozingsorganen. Gebruik Hop-Bitter. VERBETERING: In het stuk, getiteld "Eene belangrijke Nederlandsche uitvinding", staal: de snelheid van stoomende stoom is evenredig aan den tegenstand die zij op haren weg ontmoet, dit moet zijn: de snelheid vau stoomende stoom is omgekeerd evenredig enz. OPGAVE VA\' BKlEVEiV, welke in de eerste helft der maand December door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Klaas OverwijkJ. Tenbrink, wed. Brands, wed. Ter Wies- se tiallen le Alphen; Elzenschen, Klijn, De Laggen, mej. H. W. E Lubken, \V. Crama. mevr. Or, allen te Amsterdam; H. Verhaar, te Baarn; Th. Van Gink, te Gouda; mej. Slraak, le 'sGravenhage; W. Van VVeeren, te Haar lem; mej. Van Hameren, te llaarlemmermeer; wed. Van der Eidenle Leeuwarden; C. Loef, te Leiden; Van der Kamp, te Utrecht; K. Van Leeuwen te Waalwjjk; mej. S. Timmermans, plaats van bestemming niet vermeld. Briefkaarten: T. Van Gelder, te Amsterdam; P. Hoefnagel, te Haarlem; mej. N. C. Giezen, te Rotterdam; N. Kleyuhans, plaats van bestemming niet vermeld. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 12 Januari. VERKOCHTE HOEVEELHEID PRIJZEN. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) («ras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 173 runderen 2 stuks. 28.— 39. - 0 V 0 0 0 tt 3 62.— »180.— 46 »156. «262.- 12 «180.— »358.— 50 »140.— »260.— 62 "176. .380.— 17 46.— 84 27 5.75 14.- 0 0 82 15.- 22.- 110 22.- 38.— 0 0 18 14. - - 29.— 44 5.50 1 V 15.— 44 kalveren, 192 schapen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3