LEIDSCÜE COURANT. 1883. ZATERDAG 13 JANUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. II. De Courant verschijnt dagelijks', Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendethjaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 12 Januari. Met ingang vau 1 Maart 1883 wordt opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijiisen te Oegstgeest c. a., de gemeente Oegstgeest en Warmond toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Leiden (buitengemeenten), onder voortdurend beheer van den ontvanger F. W. J. 11. Tengbergen; de gemeente Rijnsliurg, toegevoegd aan hel kantoor derzelfde middelen te Katwijk c a onder voortdurend beheer van den ontvanger F. II Thorbecke; de gemeente Sassenheim toegevoegd aan het kantoor der zelfde middelen te Lisse c. a. In den nacht van jongstleden Zondag of Maandag is er in een ver dacht huis alhier ontvreemd een gouden borologie met dubbele kast, ge nummerd 57389, waaraan bevestigd was een gouden schakelketting met dito iiorologie.-leniel in den vorm van een pistooltje. Vermoedelijk is be doeld borologie met ketting door den dader verkocht of aan deze of gene in bewaring gegeven. Degene, die hieromtrent eenigc inlichting kan geven, wordt verzocht zulks aan het commissariaat van politie alhier te doen. De minister van oorlog heeft Ier kennis van belanghebbenden gebracht dat in de maanden Juni en Juli e. k. een examen zal worden gehouden tol toelating van jongelingen als cadet aan de kon. militaire akademie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitstnamelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Ten einde alle adspiranten dezelfde vragen schriftelijk te doen beam woorden, waardoor eene meer geljjke beoordeeling hunner be kwaamheden kan worden verkregen, wordt het schriftelijke gedeelte van het examen op Donderdag 14 en Vrijdag 15 Juni a. s. afgenomen in de gemeenten: Groningen, Arnhem, Roermond, Breda en Amsterdam, onder toezicht van commissiBn, ieder bestaande uit twee leden der examen commissie. liet mondelinge examen wordt uitsluitend te Breda gehou den. De voorzitter der examen-commissie roept de adspiranten te be hoorlijker tijd daartoe op. Zij, die verlangen, dat hun zonen of pupillen tot het adspiraut-examen worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei a. s. aan hel departement van oorlog kennis geven. liet naiolgende aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld: voor den dienst hier te lande: infanterie 15, cavalerie 4, artillerie 24, genie 2; voor den dienst in Oosl-lndië: infanterie 20, cavalerie 2, artillerie 9. genie 4 liet stoomschip Madura, kwam op 11 Jan. van Batavia te Marseille aan, en de I'ritis Hendrik kwam op dien dag ook aldaar aan van Amsterdam. De bijdrage van de gemeente Delft voor hei standbeeld van Ilngo De Groot wordt door turg rn wetli. aan den gemeenteraad voorgesteld te be palen op ƒ3000. Te Rotterdam is in 81-jarigen ouderdom overleden de heer m'. G. Mees Az.laatstelijk tot in 1877 vice-president van de arrond-rechtbank aldaar. Van 1839 tot 1847 was hij hoogleeraar in de Ned. taal en der vaderlandsche geschiedenis aan het Athenaeum te Deventer. Als geschied schrijver had hij zich een gunstigen naam verworven. Dezer dagen overleed te Dordrecht een Zilveren-Kruis-ridder. de 88- jarige lieer C. Visscher Moulin, commissaris van politie aldaar van 1851 lot 1875, nadat hij die functie sinds 1828 te Leiden had waargenomen. Te Haarlem is gisteren namiddag de oudste inwoonster dier gemeente, de wed. Schaap, oud 96 jaren, overreden door een steenkolcnwagen, be spannen met een paard, waarbij haar rechterbeen is gebroken, en zij in wendige kneuzingen heeft bekomen. Naar het gasthuis overgebracht, is zij aldaar reeds spoedig daarop overleden. In de buitengewone vergadering der prov. staten van Noordholland op 4 Januari jl.. is door de leden eene som van /700 bijeengebracht, ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de jongste zeeramp tc Calloiitsnog. Coiisei.heiin, een der heelers van de diamanten door de «millioenen juf frouw" de hecren Bosch ontvreemd, heeft ten tweeden male eene poging lol zelfmoord beproefd. Hij is daartoe zoo hevig met hel hoofd tegen den celmuur geloopen, dat hij eene belangrijke wonde gekregen en veel bloed verloren heeft. - liet Bestuur der Koninklijke Nederlandsche Tuinhouwmaatschappij "Liniiaens", te Watergraafsmeer, maakt bekend, dat tengevolge van den ver koop der eigendommen, aan de vennootschap belioorende, en de daardoor ontstane liquidatie, van bovengenoemde maatschappij., met ultimo December 1882 het lidmaatschap en de handel der vennootschap heeft opgehouden te bestaan. Hel tuinbouw-onderwijs zal worden voortgezet. Door wijlen den heer D. Doetz Az. is ƒ1000 vermaakt aau de Doops gezinde gemeente in den Deemster. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde gisteren Derkje Vermeer, wegens moedwillige vergiftiging van haar stiefkind, tot 20 jaar tuchthuisstraf. Gisteren is de personentrein n°. 1 van den Znidooslerspoorwcg, die te Nijmegen ten 9,12 ure uit Tilburg moet aankomen, onder het binnenrijden van liet stationslerreiii bij den eersten wissel gedeeltelijk gederailleerd. Per soonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Alleen werd aanmerkelijke schade aan liet materieel toegebracht. Een Winkelier Ie Tiel bespeurde sedert eenigen tijd, dat hem geld was ontvreemd Daarom legde hij in het goed gesloten bureau, staande in zijn woonvertrek, eenige gemerkte geldstukken, waarvan Zaterdag jl. twee en den volgenden dag drie rijksdaalders en twee guldens werden vermist. Bij onderzoek vond de politie al deze geldstukken in het bezit der dienst bode. alsmede een sleutel, die op het bureau paste. Halsstarrig onlkende de verdachte alle schuld, doch eindeljjk beleed zij de geldstukken werkelijk te hebben ontvreemd. Zij had gedurende het half jaar. dat zij bij den win kelier in dienst was, meer dan ƒ100 uitgegeven aan kleeding, parfumeriefen en snoeperijen, terwijl hetgeen zij had ontvangen slechts 14 bedroeg. - In de Chr. ger. kerk te Kampen heeft de heer L. Lindeboom zijn ambt aanvaard als Iceraar aan de theol. school, met eene redevoering over de Bijbelsche geschiedenis; en des avonds de docent dr. H. Bavinck. die tot onderwerp zijner rede had: de weienschap der Heilige Godgeleerdheid. Daarna werd een woord gesproken door den rector der theol. school, den zendings-direc'or en den praetor der studenten. Ter vervulling cener predikanls-vacalure bij de Christ, ger. gemeente te Franeker is de volgende nominatie opgemaakt; dd. C. Van Proosdij, te Stroobos; A. Van der Sluys, le Leiden en G. Geeris, te Appingadam. Voor ongeveer drie maanden verdween van Ursem spoorloos zekere P. H., doch later kwam men le welen, dat hij naar Amerika was vertrok ken. Thans zijn zijne vrouw en vijf kinderen hem gevolgd, met achter- laling van eene menigte schulden. Voor de arrond.-rechtbank tc Groningen werd eergisteren behandeld de zaak van den postbode Balsters, die een paar maanden geleden door straatroovers overvallen en van zijn geld (ƒ400) beroofd heette te zijn. Het openbaar ministerie, dat den bode wegens verduistering van door hem geïnde gelden had gedagvaard, eischic veroordeeljng tot de hoogste straf, 1 jaar cel, en zou gaarne honger straf eischen als de wet het slechts toe liet, daar het in den geheelen beweerden nachtelijken aanval niets zag dan sluw overleg, teil einde zich met de toevertrouwde gelden le verrjjken. De verdediging beriep zich op de gunstige geaardheid van den beklaagde en de //toenemende onveiligheid der streek". Over acht dagen zal de uitspraak plaats hebben. Te Yerseke heeft de politie iemand aangehouden en gevankelijk wegge voerd, die verdacht wordt pogingen le hebben aangewend om oesters uit een oesterput te stelen. Hoewel hy daarin gestoord werd, had hij toch nog den tijd om zich uit de voeten te makenzonder met volkomen zekerheid herkend tc zijn. Het gerechtshof te 's llertogcnbosch heeft in de procedures van de hh. Dorren te Valkenburg tegen den Echo der ffaarheidsvrienden geoordeeld, dat de toevoeging van godloochenaar en vrijdenker niet lasterlijk, honrnd noch beleedigend is en evenmin eene onrechtmatige daad daarstelt, dat mits dien het voorstellen van den appellant als vrijdenker en atheïst en als zullende o| treden in eene vereeniging van geestverwanten, niet is laster, hoon of bcleediging in den zin der wel. Van rechtswege is le Geertruidenherg een onderzoek ingesteld naar een geval van bigamie, nl. omtrent de al of niet wettigheid van het huwelijk, door zekeren P. J. I (vroeger aldaar wonende) le Sion in Zwitserland in 1868 of 1869 gesloten. Van zijn hudijk was le Geertruidenherg niets officieels bekend wel wist men dal het kerkelijk was afgekondigd. Door de politie te Maastricht is de hand gelegd op een bekenden zak kenroller aldaar, die tot werkplaats had eekozen de St Servatins-kerk. Hrj wordt verdacht van verschillende andere diefstallen en heeft reeds eeni gen bekend. Blijkens berichten uit MaastrichtRoermond enz. zijn verschillende plaat sen weder geheel van water bevrijd. Te 's Hertogenboseh is het water hui len de stad in de laatste 24 uur nog 16 cM. gevallen Intusschen is de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1