LEIDSCHE COURANT. 1883. VRIJDAG 12 JANUARI. J»°. 10. STADS-BERICIITEN. B1NNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel, jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen hij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over liet afgeloopcn jaar 1882 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit". Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie (afdecling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEK', Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belang hebben den, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HONTDEIV, ieder bonder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór ol op den 31'"» Januari bjj den Gemeente-Ontvanger aan- gilte te doen. door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetlen voor liet dienstjaar 1383 kosteloos left kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Januari. De beer J. Fichet Jr. is, op zijn veroek, eervol ontslagen als directeur van bei postkantoor alhier. In de beden gebonden zitting van den gemeenteraadwelke door zestien Jif'len word njoncoliip /fj» uaa»»:..»., 1 o -'-ry-• eerste vergadering in hel nieuw ingetreden Jaar, aan alle leden den mees ten heil en zegen toe, zoowel in hunne openbare als in hunne particuliere betrekkingen. Hij noemde het afgeloopen jaar uiterst gewichtig voor deze gemeente en vooral wat het finantiëel gebied aangaat. Belangrijke sommen toch waren uitgegeven, zoowel voor materiëel als intellectueel belang. Hij hoopte echter, dat de uitgaven aan het onderwijs gegeven rjjke vruchten zouden voortbrengen. Mochten ook al niet allen eenstemmig zijn omtrent de wijze, waarop het onderwijs moet gegeven worden, in één opzicht zijn allen bet toch eens, namelijk, dat onderwijs noodig is en niemand zal ont kennen, dat het onderwijs in deze gemeente voldoende aanwezig is. Ook dit jaar echter, zoo ging spreker voort, zullen wederom nieuwe offers van deze gemeente hiervoor gevraagd worden en buitendien vleide bij zich ook allen te kunnen tevreden stellen, die van oordeel zijn, dat er ie weinig wordt gedaan voor Leidons materiëel belang, llij hoopte bjj zijne mede leden hulp. bijstand en medewerking te vinden Ier bereiking van dit doel. Vervolgens ging men over tot het bespreken der in deze vergadering te behandelen punten. Als zoodanig was het eerst aan de orde: de benoeming van eene leerares in de gymnastiek aan de openbare scholen voor lager en middelbaar onderwijs. Benoemd werd mej. A. Risseeuw. die reeds vroeger, toen dier tijde nog r.iet in hel bezit van eene akte voor middelbaar onder wijs in de gymnastiek, waarop zij zicli thans wel kon beroemen, tijdelijk belast was met bet geven van onderwijs in de gymnastiek en toen bel be- wjjs bad geleverd volkomen voor bare laak berekend te zijn. Als lid der commissie vcor de bewaarscholen werd het aftredende lid F. De Sloppelaar herbenoemd. Als leden der commissie voor het museum van oudheidkunde en geschiede nis werden benoemd mr. P. Du Rien en VV. P. Woliers, leeraar aan de 11. B. S. liet verzoek van P. Fontein Jr. om een stoep te leggen, dal van N. J. Goedeljee o:n een Irottroir te leggendat van C. Van Hoeken lot wegne ming van een gedeelte berm aan den lloogen Rijndijk en van een boom, van F. Birksen om restitutie van betaald schoolgeld, van A. Van der Poel om een sloep te leggen, van G. Rijk-Van der Ilenst om eene brug te leggen de voordracht betrekkelijk de verbouwing van hel lokaal der jongensschool 2J' klasse ep het Pieierskeikhof. de staat van af- en overschrijving op de hegrooling dienst 1882 dit alles werd of zonder hoofdelijke stemming, ol in stemming gebracht, met overgroote meerderheid aangenomen en goed gekeurd De heer Buys vroeg bij hel behandelen der voordracht lot het instellen lan eene rechtsvordering tegen den voormaligen pachter van het ZijItiek en diens borgen, of er in deze een rechtskundig advies was gevraagd. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend en verzocht den secretaris het ge geven advies te lezen, waaruit bleek, dat noch de pachter, noch diens bor gen eenig recht hadden om de nog verschuldigde soui niet te betalen. Het laatst aan de orde, het verzoek van de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der geneeskunde, betrekkelijk de oprich ting van een tijdelijk pare vaccinogène, lokte nog al discussie uit. De heer V. illielniy Damsté stelde voor, met het oog op het overwegend belang dat het ten doel had, aan deze inrichting een crediet van 1000 te verleenen. De heer Le Poolc verklaarde, dal hij zijne s:em aan dit voorstel niet zoude geen en wel vooreerst omdat zijns inziens reeds gelegenheid genoeg was lot vaccinatie en eene kosielooze vaccinatie dus overbodig mag genoemd worden, eu vervo'gens omdat deze inrichting wel niet het doel, dat zij beoogde, zoude bereiken, daar het van algemeenc bekendheid is, dat er bij de mindere klassen ettelijke bezwaren tegen de vaccinatie bestaan. Üe heer Zaayer voerde hiertegen aan dal volgens eene statistiek, opgemaakt door wijlen prof. Boogaard bleekdat er in deze gemeente ruim 5000 menschcn. bijna der bevolking, niet gevaccineerd waren, hij hoopt, dat dit grootc getal door hel oprichten van een zoodanig pare vaccinogène zoude verminderen en wanneer men nagaat, zoo zeide spreker verder, dat in 1870—1873 ruim 20000 menschen aan de pokken zijn gestorven en daarvan in Leiden ruim 400, dal is tweemaal zooveel als in andere plaatsen, waar slecht pCt. aan deze vreeselijke ziekte stierf, dan zoude het ten zeerste betreurenswaardig zijn indien de raad met eene kleine opoffering zoude nalaten dit schoonc doel te steunen. Na nog eenige discussie, lusscben den heer Lc Poo'e aan de eene zjjde en den heer Zaal'-erg en den voo.zitter aan de andere zijde, werd het voorstel van den heer Damsté aangenomen met 15 stemmen tegen 1, die vaVlt^ ll^ra^e v voornemens is gevolg te geven aan het verzoek van de commissie van fiilau- tiënstrekkende om de leerlingen der buitengemeenten, die dé school vaii den heer Van Wijk bezoeken, meer schoolgeld le laten betalen, antwoordt de voorzitter, dat hij zich bereid verklaart hierover éen bepaald punt van gesprek te maken in eene vergadering van het dagelijksch bestuur. Reeds lang voor hel aangekondigde uur van aanvang was de Stads gehoorzaal gisterenavond bezet door een buitengewoon groot aantal lief heb bers van prachtige muziek, waarop de hier gevestigde Maatschappij voor Toonkunst hare leden enkele winteravonden vergast. Zulk een buitenge woon genoegen viel Leiden's ingezetenen gisterenavond voor de tweede maal in dit seizoen te beurt. Wederom was het de Amsterdamsche Orkest vereniging, onder directie van Joh. M. Coenendie een prachtig gekozen programma ten gehoore bracht, terwijl mej. Louise II. Verhdlst buitendien nog eenige liederen ten beste gaf. liet concert werd geopend door eene Symphonie N°. 4 (D. Mol), van R. Schumann, een stuk van de klassieke school der moderne lijd. Het stuk werd door het orkest breed en ferm weergegeven, slechts in de finale merk ten wij een oogenblik eenige zweving in de blaasinstrumenten. Hel daarop volgende concert voor twee violen van J. S. Bacltuitgevoerd door de heeren W. Kes en J. A. Tak, kon onze goedkeuring niet ten volle wegdragen; slechts het Adagio was onberispelijk. De heide solisten speelden met zeer veel gevoel, maar beiden ontbraken kracht en flinke streek. Mejuflrouw Loui.-e Verhuist, die ons vervolgens eene «Aria aus dem Lot- lerieloos", van Nicolo Isouard, deed hooren, kan zich verheugen in eene zeer aangename en beschaafde sopraanstem, met buitengewoon vee! aanieg voor' toloraiuurzang, doch lot heden niet zeer omvangrijk; de zangeres intoneert zeer zuiver en weet de bestudeerde trillers uitmuntend weer te geven. Kortom men kon hooren, dat zij eenen Verhulst tot leermeester had. Wat de «Ouverture zu Sakuutala" aangaat, hierover kunnen wjj zeer kort zijn en ons beperken met te schrijven, dat zjj op meesterlijke wijze, het Am-- sterdamsche oikest waardig, werd weergegeven. Voor het eerst maakten wij hedenavond kennis met de nieuwste schep ping van Richard Waguer, namenlijk met zijn «Vorspiel zu Parsifal". Alhoe wel het orkest zich uitmuntend kweel, maakte hel stuk niet die overwel digende indruk op ons. welke wij ons hieromtrent hadden voorgesteld. De heer Bosmans, op waaidige wijze bijgestaan door het orkest, droeg de «Andante aus die Geschopte des Prometheus", »an L. Von Beethoven, voor eene wijze, die bewees, dal hij geheel en al bezield was met de heer lijke en prachtige compositie van den groolen toonkunstenaar; s'rfeek en toon waren in een woord onovi rlre.Heljjk'. Ook thans kunnen wij wede:oin van mej. Verhulst herhalen, hetgeen wij reeds hierboven gezegd hebben; ook de liederen «In der Fretnde". «\Villst du

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1