1883 geopend. In zjjne lofrede op Gambetta herdacht hjj de door dezen bewezene diensten gedurende den oorlog en den vrede. Zjjn dood was een een vreeselijk verlies voor de republiek, maar de republiek is onvergankelijk. De spreker deed verder een beroep op de eensgezindheid der republikeinen. Bij de verkiezing van den voorziiter der kamer werden op den beer Brisson 280 van de 284 stemmen uitgebracht. De regeering heeft Léon Renault, gewezen prefect van politie, naar Nice gezonden, om den vader van Gambetta. zoo mogeljjk, Ie bewegen bet lijk zijns zoons op Père-la-Chaise te laten rusten. Sedert Zondag ochtend is er een groote toevloed van bedevaartgangers naar het graf van Gambetta, om er kransen neer te leggen of den afge storvene in stillen eerbied te gedenken. Men merkt onder hen velen in werkliedenkleeding op, alsook vele vrouwen met bare kinderen. De bezoe kers trekken in orde voorbjj het graf en ontblooten het hoold. Onder de menigte waren er ook die bij wijze van demonstratie, een bezoek brachten aan het graf van Blanqui en dat met bloemen versierden. Er werden rede voeringen gebonden bij het graf van filanqui en bij dal der opstandelingen van Mei 1871 als protest, gcljjk een der redenaars zeide, tegen «de erbar melijke maskerade, de olliciëele begrafenis van den vorigen dag". De l'Intransigeant van Rocliefort wijst er op. dat van de zeshon derd werklieden-vereenigingen in Frankrijk, van welke er honderdvijflig te Parijs, slechts vier in den lijkstoet van Gambetta vertegenwoordigd waren, en hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de werkplaat sen gesloten waren, zoodat de arbeiders allen tijd liadden om tegenwoordig te zijn. Er waren niet minder dan 5000 Elzassers en Litharingers te Parijs gekomen om de begrafenis van Gamheiia bij te wonen. Zij hebben afgevaar digden lot den minister van binnenlandsclie zaken gezonden, met de drin gende bede dat het lijkdefinitiel op Pcre Lachaise begraven blijve. De begrafenis van generaal Chanzy. die eerst in het Hotel des Invali des zou geschied zijn. heeft, op verzoek der familie, te Chdlons-sur-Marne plaats gehad. De lijkkist, gedragen door onderofficieren, was met talrjjke kransen bedekt. Achter dc lijkkist gingen de beide zonen van den over ledene. Op dezen volgde de familie van generaal Piltié, als vertegenwoor diger van den president der republiek de ministers van oorlog en binnen- landsche zaken, de Russische gezant en 8 Russische officieren, maarschalk Mac Malton, de 18 legerbevelhebbers. 10 divisie-generaals en 22 brigade generaals, verscheiden preficien en corporvtiin. De delegatie van de mi litaire school van St -Cyr droeg een groote krans van rozen; daarop zag men ongeveer 2000 officieren van alle wapens voorbijtrekken, enz. Op bel kerkhof hielden de minister van oorl-g, de rnaire van ChAlons en de afge vaardigde Fanre lijkredenen. Als opvolger van gent raai Chanzy als opperbevelhebber van hel leger corps le ChSlons-Stir-Maine worden genoemd de generaals Wolfl, Schnecgans en Berge; de eerste twee zijn Elzassers. In den nacht van 5 op 6 Jan. heeft eene geheimzinnige hand de witte vlag geplant op bel nieuwe raadhuis te Parijs. Zij bleef er wapperen tot 's ochtends 8 uur. Zekere mad. Coquet, te Parijs woonachtig, zon dezer dagen builen «lil gaan leven van hel geld. dat zij twintig jaren lang door noesten vlijt bijeengegaard had. Eergisterenavond ging zij eeltige boodschappen doen en keerde laat naar buis terug. Toen zij eene kast opende, bemerkte zij tot haar niet geringen schrik, dat zjj tijdens hare afwezigheid bestolen was ep de dieven alle geldswaarden hadden medegenomen; zij was tot den'bedel staf gebracht. Te Lyon is thans het proces tegen de anarchisten aangevangen. Zij protesteerden gezamenlijk tegen de kwellende maatregelen waaraan zjj blootstonden. Het openbaar ministerie wees dit protest af, als zijnde niet gerechtvaardigd. Verscheidene beschttld gden antwoordden hierop in besliste termendat zij reilen hadden om zich te beklagen, en zij verkondigden hierbij hun revolutionair geloof. Krapotkine legde dc verzekering af dat hij altijd voor de anarchistische partij zou blijven arbeiden. Hij ontzegde aan een Fratisclt gerechtshof hel recht om zijne handelingen le onderzoeken. Wanneer zijne partij geplaatst werd voor (te keus lussclten verdwijnen of dinamtel aait te winden, dan zou zij tol dit laatste overgaan. Zijne be wering dal nten in Frankrijk Vera Sassoulitch had toegejuicht, werd tegen gesproken door den voorzilier der rechtbank, die herinnerde dal deze vrouw een moord gepleegd bad Hierop antwoordde Krapotkine. dat zij door de jury werd vrijgesproken; hoewel hij erkende dal zij anarchistische denk beelden gepredikt had in eene bijeenkomst le Lyon. De voorziiter las ver scheidene bl ieven voor, die de verstandhouding van Krapolkiue met verscheidene anarchisten te Lyon bewezen. Het ptoces zal waarschijnlijk acht dagen -duren. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den beer Reg- nanlt; de l'arijsclte advocaat Maiüard zal een der voornaamste beklaagden, Emile Gamier genaamd, verdedigen; de Parijsche advocaat Lagnerre twee anderen. De overigen worden door «ijl advocaten van Lyon bijgestaan, be halve prins Krapolkiu, die ziclt zei-ven verdedigen wil. Te Lyon is dezer dagen een Bouapartisehe bijeenkomst gebonden, die de or vijftienhonderd personen werd bijgewoond. De heer Ciineo d'Ornano, afgevaardigde v<or Cognac, verklaarde dat, ou Gambetta «die Caesar der democratie" dood was, der republiek niet anders overbleef, dan zelf te ster ven. De grondwet van 1875 werd door hem bestreden en bij verlangde een beroep op liet volk, den cenigen souverein, de quaeslie der grondwets herziening. Op een der kaden van Marseille ontstond Vrijdag brand in eenige op- -gestapelde vaten alcohol, en toen eenige van dezen sprongen liep het bran dende vocht «an de kade in liet water, waardoor gevaar voor de schepen •omstonddie onmiddellijk moesten verhalen om aan de vuurzee te ontko men. Ofschoon nog 150 balen katoen verbrandden, werd de brand ge- blusclil. De schade bedraagt 275.000 fr. O C I T C tl L ,t N D. 'In den rijksdag heeft prins Bismarck medegedeeld, dat de keizer besloten beeft tot leniging van den nood door de overslrootuing ontslaan -en lot bewijs dat bet gelteele land deelneemt aan den nood van sommige ■deelen van -het liuitsche -rijk800,000 mark beschikbaar te stellen uit het «Disposiiionlonds" van de rijkskas. Bismarck verklaarde dat hij last heeft ontvangen om ten spoedigste de noodlijdenden te hulp te komen. Om aan dien last le voldoen, is het zjjn verlangen zich te verslaan met de afge vaardigden uit de overstroomde streken, aan wie hij de gelteele som over gedragen zon willen zien. Onder de door de algevaardigden openbaar ge maakte verzoeken om hulp ntisl bij die van de Elzasser vertegenwoordigers wier gebied eveneens door de o»erstroomiiig geteisterd is. Ook dezen wenscht bij in de verecnigile commissie opgenomen te zien. Hjj verzocht verder dat de afgevaardigden van Beieren, Baden, Wurtemberg, Hessen en Pruissen hem des avonds zouden bezoeken, orn over liet gebruik van de bedoelde som ver trouwelijk met hem te spreken. Er werd eene interpellatie tot de regeering gericht betreffende het toe laten van Auterikaanscb varkensvleesch. De lieer Richter zeide, dat het verbod van invoer van dat vleesch door niets gemotiveerd zou zijn. Het zou uadeelig zijn voor hit land. De boiidscomutissaris Marcard verklaarde, dat deze zaak aanhangig was bij den boniisraa-l. Deze is met zijn arbeid nog niet gereed, zoo-lat nog g.-eu besluit genomen is. - De Prittssisehe minister Gossler heeft als hoofd van het geneeskundig besittur des lands aan de hoofden van hel provinciaal bestuur in de over stroomde landstreken een reeks voorschriften gegeven in het belang van den gezondheidstoestand aalaar. Aan den Boxheinier dijk. bij Fiankeuthal, beeft een gevecht plaats gehad tussclieu de arbeiders die werkten aan de versterking van den dijk en de bewoners van het dorp Lamperthci.n aan den rechter Rijnoever, die zich tegen het herstellingswerk verzetten, in de hoop, liet water, zoo mo gelijk, van hun dorp al te leiden. De l.amperlheiiners scholen op de man nen van Boxheim. en waagden zelfs tol vijl malen toe een aanval op hen; maar zjj werden telkens afgeslagen. De dijk werd daarna door soldaten bewaakt. Blijkens de berichten uil Zwitserland hebben de sneeuwstorm van 24 Dec. en den daarop gevolgden regen groote schade aangerigt. Uit Aargau, Bern. Bazel. Neufchólel, Sololhurn, Waadtland, Walliserlanil en Zurich worden overstroomingen bericht; in de nabijheid van Lausanne hebben uit gebreide aardverschuivingen plaats gehad. Te Lausanne en Bern heeft de sneeuw de teleplioon- en in Walliseriatid de telegraafdraden doen breken. Ook de uit het Scharzwald komende riviertjes, welke tusschen de Schaft- hausen en Bazel in den Rijn slroomeu, moeten veei verwoest hebben, in zonderheid de Wiese, welke bij Lörrach dc brug heeft weggerukt, waarbij 19 personen in hel water gestort zijn, van wie men slechts 5 heeft kun nen redden. FKR TELEGRAAF, MADRID, 9 Januari. Het kabinet is samengesteld: Sagasta is voorzitter van den ministerraad. Het nieuwe uiiiiisteiie zal de iucriisuieltiug tusschen de vroegere centralisten en constitutioueelen handhaven. Het zal tooueu dat de door de geavanceerd» partijen gewenschte hervormingen alleszins bestaanbaar zijn met de monarchie van koning Alfonso Het zal verzoend zijn jegens alle partijen en trachten de republikeinen te winnen voor de monarchie. DURBAN, 9 Januari. Luidens berichten uil de Transvaal, heeft Mapoclt, na eeu gevecht met de Boereu, dezen lot den terugtocht gedwongen. tèiirgct'hjkc S>tau5. Van 4 tot en met ÏO Januari 1883. ONDERTROUWD: J. Boiermatts, jm. 21 j en 0. Kanbit-r. jd. 25 j.A. Zuy- derdnyn, jut. 30 j. en H. Uogendoorn, jd. 24 j. E. Magnin.jm. 19 j. en A. Ten Haken, jd. 21 j. C. de Groot, jm. 29 j. en E. Crania, jd. 31 j. L. van der Wilk. jm. 22 j. en S. L. H. Pltilippo. jd. 32 jA W. Pickaar.jm 20 j. en L Ko renhof, jd. 18 j. W. Plu. jtn. 27 j. enS. J. Plu, jd. 24j. J. Nievaart, wedr. 56 j. en A. van dén Bosch, jd. 43 j. GEHUWD: C. van Ees, jm. en M van Steenwijk, jd. BEVALLEN: S. M. Van Klaveren, geb. v. d Kaay, D. A. Ververs, geb. Cor net. Z C. Vlasveld, geb Gordijn, D J. Naglegaal, geb. Weerlee, D. J. Van der Lelie. geb. v. d. Linden, D. H. Van der Steen. geb. Nenteboom, Z. M. J. G. Dammers, geb. Decker. D. M. J. Kok, geb. Deldik, Z. M. M. Th. Popp, geb. v. Leeuwen. Z. J Ju, geb. Buitendijk. Z. C. M. De Bruin, geb. Overdijk, Z. C. M. Engelbregt.geb. v. d. Roer, Z. - M C. Florijn, geb. Tegelaar. Z. J. Van San- len, geb. Van Leeuwen, Z. M S. B. üreehsler, geb. Muller, Z. - - W. H. J. Wij- lenbttrg, geb. Randoe. Z. E. P. Robbers, geb. Mieremet, Z. C. Van Noort. geb. Michels. Z. M. J. W. Van Kerkhofl'. geb. Fornara, D. M. Overveld, geb. Lens. Z. - C M. P. Van Rossum du Chattel, geb. Stla. D A. M. Rosier, geb. Koehorst, Z. I). van Veiietbn. geb. Hartendorp. Z. J. Olivier, geb. Jansen. Z. J. C. van den Wijngaard, gen. van Es, D. J. Overmeer, geb. de Cler, Z. L. M. Mteog, geb. de Laaf I). - J. E. Pieters, geb. van der Kamp, Z. T. M. van Bruggen, geb. van der Klngi, Z. VV. F. J. Petiet, geb. Wischmann, Z. J. van den Bos. geb. Kloek,Z. OVERLEDENR. Raars, wed'.. 76j. - C. II. A. Vervoorl, D.. 5 j. -- D. Bink, M. 39 j. H. Bonman, 36 j. J C. A. Bolland, vr.. 54 j. - J. den lloed, 65 j. A. van Loon, 63 j. ïM. J. van Sladen. B., 4 m. li. Reyke. 57 j. E. M. de Wolf, geb. Mieremet. Z. levenl. H. Winterkamp, Z., 6 j. II. R. Smits. 41 j. P. H. van Noort, Z., 2 j. A. M E.Otten, geb. Jonker, Z. levenl. J. Verver. D., 16 m. W. Roose, Z„ 14 m. Z. - H M. M Rikken. D 29 j. 1) V EKTËiMTIKIN Rekeningen ten laste der nalatenschap van den Wel-Eerw. Heer J. F. KIVPER, in leven Em. Pred'. te Leiden gelieve men in tc zenden vóór 15 Januari a. s. ten huize van den Heer J. RAMMELMAN ELSEVIER, Haarlemmerstraat 196. LËIDSCI1E SPAARBANK. Saldo 1 October 1882 f 1,120,926.64 Van 1 October 1882 tot Januari 1883 in 25 zittin gen ingelegd 89,248.60% Van 1 October 1882 tot Januari 1883 in 25 zittingen terugbetaald - 91.499.60 - 2 250.99% Saldo 3 Januari 1883 j 1,118,675.64% Behoudens de nog te kapitaliseeren rente. 1 October 1882 in omloop6834 livretten. Van 1 October tot Januari algegeven 302 7136 Van 1 October tol Januari 1883 terugbetaald 206 3 Januari 1883 in omloop 6930 Be Commissaris-Penninsmeester. G. F. ALSCHE.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3