wachten totdat de schutsluizen weder geopend worden. Tengevolge der sterke afstrooming van het water is aan den ingang van het Kamperketel- diep een soort van draaikolk ontstaan, die zeer gevaarlijk is. De zoon van de wed. Trook te Zwolle, die kort voor het overlijden zijner moeder door de politie in verzekerde bewaring was genomen en voor- loopig in arrest gehouden werd, is weder op vrije voelen gesteld, omdat het gerechtelijk onderzoek geen aanleiding gaf om aan te nemen, dat door uitwendige beleediging de dood van de moeder was verhaast. -- Te Ophoven zijn twee korenmijten moedwillig in brand gestoken en door de vlammen vernield. De dader is onbekend. De wisselwachter bij den overweg naar de Schans te Leeuwarden, die verzuimd had op 15 Nov. jl. des avonds de hekken tijdig te openen voor den aankomenden trein van Groningen, tengevolge waarvan dal hek verbrijzeld werd, is door de rechtbank te Leeuwarden vrijgesproken, op grond dat de rechter de overtuiging niet had verkregen, dat door deze nalatigheid gevaar was ontstaan voor den trein. De eisch was 3 maanden celstraf. De brugwachter en wisselwachter, die door plichtverzuim oor zaak waren dat op 19 Sept. jl. bij Schenkenschans eene loccmotiel met tender in de Sneeker vaart geraakten, werden wegens het doen ontslaan van gevaar, dat zij kouden en hadden moeten voorkomen, veroordeeld lot een hall jaar celstraf. liet eerste offer der nieuwe zegelwet; meldt het Fad.is op Nieuw jaarsdag reeds te Groningen gevallen. Een geacht ingezetene aldaar quiteerde nameljjk, zonder om de nieuwe wet te denken, inderhaast een nota van ƒ13 en'gebruikte geen plakzegel. Een candidaal notaris, zoon van de dame, die de rekening had laten betalrn, maakte de bevoegde macht op dat ver zuim opmerkzaam, zonder eerst den handelaar te waarschuwen, die nu de hooge boete zal moeten betalen. Men meldt uit 's Hertogenbosch: Naar men wil zouden in eene ge heime vergadering van den raad dezer gemeente zijn behandeld de twee door eenige ingezetenen ingezondene adressen, om afschaffing van den »as- lenavondprei alhier. Mag er geloof worden gehecht aan de geruchten, die omtrent lei in die vergadering besprokene in omloop zijn, dan zal in eene eerstdaags le houden openbare vergadering worden besloten, op het verzoek der adressanten afwijzend te beschikken, doch zal, o. a. door het vroeger doen sluiten der koffiehuizen en andere openbare plaatsenhet houden van ctrnaval aanmerkelijk wordt u besnoeid. -- Te Maastricht heeft Int hooge water een ofl-r geëischt. Een zoon van den vleeschhouwer P. S. aldaar, oud 30 jaren, die sedert 14 dagen vermist was, is als lijk op den Seharnderweg, die overstroomd was, teruggevonden. Men vermoedt, dat hij door de duisternis misleid te water geraakt is. Uit Maastricht en uit 's Hertogenbosch bljjvcn de berichten omtrent het water geruststellend. De val blijft aanhouden. Uit Deventer meldt men aan de N. B. C.: De IJsel is nog 7.20 cM ge vallen. Het water staat nog over verschillende groote wegen die naar de stad leiden. Over den Snippelingschen dijk mag niet gereden worden. Alle fabrieken buiten de stad slaan nog stil. Nog telkens vermeerdert het aan tal noodlijdendendie zich bij de commissie voor den watersnood aanmelden. De toestand is voor velen nog verergerd door de ingevallen vorst,!want zij hadden nog hoop dat vele winterproductendie zij op hunne zolders gebor gen hadden, daar veilig zouden liggen, doch thans zijn die door de vorst bedorven. Uit Nijmegen meldt men dat de sluis in den keerdam tusschcn Beek en het Pruisische dorp Wyler, waarvan Zaterdag een der deuren bezweek, onrust baart. Reeds zijn 15 heipalen uit het verwulf weggespoeld, zoodat de dijk graaf en de Duitsche ingenieurs voor geheele instorting vreesden. Men laat inmiddels voertuigen met hooi en aken met puin voor hel gal zinken. Een Nederlandsch opzichter van den waterstaat staat het Duitsche djjkbestuur bij met raad. 's GKAVENllAGE, 10 Januari. Door Z. M. is aan den heer A. Sol, eersten gouvernements-secretaris ill Nedcrl. Indië, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings- teekenen van officier der Koninklijke Orde van Cambodja, hem door den koniiig van Cambodja geschonken. De heer K J. A. G. baron Collot d'Escury is benoemd lol schoolop ziener in het arrondissement Axel. Aan den heer N. F. Stades is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool le Leeuwarden, en aan den heer J. NV. W. Daulzeiiberg is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs liitr te lande. Bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht is be noemd lot officier van gezondheid 2- kl., de student voor genoemden dienst (arts) R. Van der Veer. De luitenant Ier zee 2' kl. A. W. F. C. van Woerden, uit Oosl-Indië teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. J. 11 L-. J. baron Sweerts de Landas Wjjbotgh, dienende aan boord van het schroef- stoomschip Bonaire, wordt op non-activiteit gestild en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. J. Bullaan, ter wiens vervanging aan boord van het wachtschip te Amsterdam wordt geplaatst de luit. ter zee 2' kl G. A. De Cocq. Z M. de koning en II. M. de konii gin waren gisterenavond in den schouwburg aanwezig lol bijwoning van de eerste opvoering alhier van het tooneelspcl «Lodewijk de Ellde", door de leden der Amsterdamscbe aldeeling van het Nederlandsch Tooneel. De Belgische gezant aan ons hof, baron d'Anethan, heeft zich naar Brussel begeven in verband met het overlijden van een zijner naaste bloed verwanten, den baron Henri d'Anethan, secretaris van het kabinet van den kouine der Belgen. De Vereeniging voor «Handel en Nijverheid" heeft in een adres aan den gemeenteraad diens onders curing gevraagd voor haar verzoek aan d hooge regeering tot aanleg van eene zeehaveu le Scheveningen met een tt bindingskanaal naar Rotterdam. Het adres van den heer F. Domela Nieuwen huis, ondersteund d<K 999 ingezetenen, om aan de leerlingen der openbare lagere scholen en t> waarschoten voedsel van gemeentewege te verstrekken, is door burg. wetii. om advies in handen gesteld van de plaatselijke commissie voor lag, onderwijs. De heer jhr. tri', H. C. Van der VVijck had gewenscht, dat het paleii eertijds bewoond door wijlen Z. M. koning Willem II, in zjjn geheelj stand werd gehouden; derhalve niet tevreden met het besluit le dien g zichte door hel gemeentebestuur genomen, heeft hij zich den 2'" dezer adres tot de gemeenteraad gewend om te verzoeken, dat het in het bei der gemeente gebleven gedeelte aan Z. K. H. den prins van Oranje mot. worden ten geschenke gegeven. Den 5'" d. a. v. heeft adressant bjj et biedig schrijven aan Z. M. den koning verzocht, dat lid. de gemeente scli deloos mocht stellen door den thesaurier des konings le bevelen de sot van driemaal honderd-duizend gulden in de kas der gemeente le stortti De heer V. d. W. deelt dit mede in eene brochure, getiteld: «Een stedelj! en een landsbelang". Het landsbelang, dat in de tweede plaats in de brochm wordt besproken is grondwetsherziening, waaromtrent de heer V. d. V bij missive van den 7" zijne inzichten aan Z. M. den koning heelt med< gedeeld. BUITEN LAN DSC li K BK RICHTEN. BELfilE. Te Luik heeft Vrijdag II. een ernstig ongeval plaats gehad. Tussche de twee stations du Palais en Vivignies der ceintuurbaan heeft eene afschm ving van een berg naast den spoorweg plaats gehad, juist op hel oogenblii dat een trein passeerde. Zware rotsblokken en massa's aarde vielen op d- locomotief en tender, die daardoor uit de rails geworpen en er geheel ondti bedolven werden. De personenwagens bleven na eenige hevige schokkei slaan, en niemand werd gewond. De beide spoorlijnen werden versperd zoodat den dienst geslaakt moest worden. Nadat de weg voor het verkcr weder geopend was, stortte voor de tweede maal een gedeelte van een lui nel in, waardoor den dienst andermaal gestremd werd. K V 43 K I. A A 1». LONDEN, 9 Januari Het congres der groote mogendheden ter zake van den Donau zal vet moedelijk in het laatst dezer maand alhier worden gehouden. Het aantal faillissementen in Engeland is. vergeleken met 1881, ii het afgeloopcn jaar met ongeveer 1COO verminderd. In 1881 hedroeg lw cijfer 12005; in 1882, met inbeetip van de kleine faillissementen, 11019. De gemeenteraad van Brighton heeft beslotenna raadpleging van d' Siemens, om een gedeelte van de stad door electriciteit te verlichten. Hier toe zal eene uitgave noodig zjjn van 100.000 M. Uit een centraal statM zal zoowel de straatverlichting als die van de woonhuizen bezorgd worden De City of Brussels, die van New-York den 28"'0 December vertrok dicht bjj Liverpool, door den zwaren nevel misleid, in aanvaring kwam me; de Kirby Hall en kort daarna zonk. was een der kolossaalste en prach tigste stoombooten, die tusschen Engeland en Vereenigde Staten varen. Hare draagkracht was 3747 tonnen, hare machines van 600 paardenkrachten De Kirby Hall, eer.e nieuwe stoomboot van de Hall linie le Glasgow, voor het vervoer van passagiers en goederen tusschen Liverpool en Bombay, weri aan den boeg zwaar beschadigd. Terwijl de ity of Brussels zonk gelnkii het aan de bemanning van de booten met veel inspanning de in den stik donkeren nacht in het water spartelende equipage te redden en aan boord van de Kirby Hall over te brengen. Acht man van de opvarenden ver dronken, benevens twee dekpassagiers, beiden Italianen. De City of Brussels bevond zich bjj het invaren van de Mersey plotseling in een zoo dikken mist, dat de gezagvoerder beslont niet dóór te stevenen, maar onder stoom te blijven nabij het buitenste lichtschip. Terwijl het schip daar lag. werd er niet alleen een scherpe uttkjjk gehouden, maar tevens werd door middel van belgelui en hoorngeblaas alles in hel werk gesteld om mogelijk naderende vaartuigen te waarschuwen. Ondanks dit maatregelen hoorde men plotseling het gedruisch van een aanzettend stoom schip; men zag, op slechts korten afstand, een groot vaartuig met snelheid uit den mist opdoemen en, vóór er iets kon gedaan worden ter afwering, had de boeg van de Kirby Hall in de zjjde van de ity of Brussels eene scheur geklooid, door welke hel water met ontembare kracht naar binnen bruischte. Te Baltimore neemt de pokkenepidemie zeer toe. Er zjjn thans 450 lijders aan die ziekte. Aan alle kanten ziel men de gele vlaggen van de besmette huizen waaien. Er zijn honderd buitengewone geneeskundigen aangesteld, die, ingevolge een nieuw algekondigde wet, van huis tol huis gaan, om iederen inwoner aan een gedwongen inenting te onderwerpen. Een ongewone diefstal is in Abessyuië gepleegd. Koning Jan had li Aden een nieuwen troon laten maken, die 25000 Theresia-daalders kosht en die met een karavaan naar Adua werd gebracht. Een paar uren vat die stad werd deze karavaan overvallen dour een bende roovers, die den troon stalen en zich eok nog 600 versierselen van de Cliatam-Suleiman-orde, welke de koning ook te Aden had laten vervaardigen, meester maakten. FKAKHHIJh. Bjj de opening dei kamers opj gisteren, hield in den senaat de voor zitter eene lofrede op generaal Chanzy en op Gambetta. De senaat heeft de volgende zitting bepaald op Donderdag, als wanneer hel bureau zal ge kozen worden. In de kamer van afgevaardigden werd hel voorzitterschap waargenomen door den heer Guichardhet oudste lid. Hjj verklaarde de zitting van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2