PER TELEGRAAF. toekennen, naar evenredigheid van de door hen aan Ierland bewezen diensten. Het getuigenverhoor Ie Bradford heeft aan het licht gebracht, dat er in het geheel 53 personen bij den schoorsteenval zijn omgekomen. Een meisje is aangehouden, die giften had verzameld onder voorgeven, dat hare betrekkingen waren omgekomen, wat bij nader inzien bleek, niet het ge val te zijn. In Kendal overleed Maandag, Sarah Birkett, oud 102 jaren, de we duwe van een soldaat, die met haar man den geheelen Spaanschen veld tocht medegemaakt had en in den slag bij Toulouse gekwetst werd. Zij had 14 kinderenverdiende den kost met wasschen en breien voor officie ren, en verheugde zich tot aan haren dood in den grootsten welstand naar lichaam en geest. In het dorp Freckenham, bij Mildenhall, is bij onstuimig weder de toren van de kerk ingestort. Gelukkig viel hij niet op de kerk, en niemand werd gekwetst. De toren was sedert geruimen tijd in een bouwvalligen toestand, en de predikant had reeds voor eenigen tijd eene vruchtelooze poging gedaan om de noodige gelden tot het herstellen van dat gedeelte der kerk bijeen te brengen. Het zal weldra een eeuw geleden zijndat de eerste balen katoen van Amerika naar Engeland gezonden werden (1784). Ter herinnering aan deze gebeurtenis heeft men in Amerika deze gelegenheid aangegrepen om in 1884 een wereldlentoonstelling van katoen en katoen-industrie te houden. De landverhuizing in 1882 heeft die in 1881 nog ver overtroffen, hoewel het aantal landverhuizers in het laatstgenoemde veel grooter is geweest dan ooit te voren. In 1882 betraden 735,000 vreemdelingen den Amerikaanschen bodem, om zich voorgoed in de Unie te vestigen; in 1881 waren 719,000 gekomen; de maand December is er nog niet bijgerekend. Naar de nationaliteiten was de verdeeling als volgt: Engeland en Wales 81000, Ierland 70000, Schotland 17000Duitschland 232,000, Zweden 59000, Noorwegen 27000, Canada 89000, alle overige landen 160,000. Nabij Little Rideau, in den Amerikaanschen staat Ontario, heeft een Engelschman, die sedert kort op eene hoeve in dienst was, de oudste dochter en de moeder met een touw verworgd. Daarop greep hij eene bijl, zocht den pachter op de hoeve op en verbrijzelde hem het hoofd, evenzoo aan een van diens zonen, die te bed lag. Een tweeden zoon wondde hij, maar aan dezen en de twee andere dochters gelukte het hem te ontsnappen. Hij zelf nam daarop de vlugt. Waarschijnlijk is hij waanzinnig. FR A I» Si Kt IJ K, De Paix verklaart, dat de vreemdelingen, die, als gevolg van Gam- betta's doodeene groote verandering in Frankrjjks binnenlandsche politiek en gevaar voor de republiek verwachtenzich bedriegen. Eene andere onjuiste meening, voornamelijk in Duitschland zeer verspreid, is die, vol gens welke door het heengaan van Gambetta Frankrijks buitenlandsche po litiek voor het tegenwoordige of voor de toekomst aanmerkelijk gewijzigd zal worden. Frankrijk verlangt geen oorlog en vreest dien niet. Mocht het tot den oorlog genoodzaakt worden door eene handeling van buiten, het zal ten strijde trekken zonder Gambetta, evenals het gedaan zou heb ben met Gambetta. De oorlogszuchtige neiging, welke aan hem werd toe geschreven, zou Frankrijk niet hebben medegesleept tot het voeren van den krijg. De verdwijning van den grooten redenaar zal aan Frankrijk niets van zijne kracht ontnemen om zijne belangen en zijne eer te verdedigen, wanneer deze in gevaar verkecren. Het lijk van Gambetta werd Woensdag avond naar Parijs overgebragt, alwaar in het palais Bourbon in ontvangst werd genomen door den heer en mevr. Brisson. De rouwzaal, bekend als de «Gallerie des fètes", was geheel met zwart behangen. Aan iedere zijde stonden zes groote zilveren kandelabres met aangestoken waskaarsen. Aan het einde der zaal stond de katafalk, een zwart met zilver algezet koepeldak, rustende op vier zwarte kolommen, waaronder de kist stond. Deze was geheel met bloemen en kransen bedekt ,5 en met een Fransche met zwart krip omgeven vlag. Aan weerszijden van de katafalk stonden eenige vrienden des overledenen in zwarten rok en witte das. Het publiek, eenige duizenden, kwam aan de linkerzijde binnen, wandelde langzaam langs de kist, en vond aan de rechterzijde weder een uitgang naar de kade. De kransen waren voor een groot deel afkomstig uit provinciestedenvooral uit Elzas-Lotharingen, voorts van den president der republiek en van de vrienden des over ledenen. De vrienden van den overledene hebben voorgesteld de Rue Royale, die van de Madeleine naar de Place de la Concorde gaat, Rue Gambetta te noemen, en hebben ook het denkbeeld opgeworpen om zijn plaats in de kamer ledig te laten. Het aantal gemeenteraden die besloten hebben deputation naar de begrafenis te zenden, is zeer groot. Er is één gemeenteraad, waar dat voorstel ter tafel is gebracht en afgewezen. Het is die van Saint-Etienne, waar het socialistisch element sterk vertegenwoordigd is. Sommige duidden het thans de geneesheerendie Gambetta hebben behandeld, ten kwade dat zij tot het laatste oogenblik vóór Gambetla's dood vrij gunstige berichten omtrent zijnen toestand openbaar maakten. Daarop wordt geantwoord, dat de geneesheeren zeer goed het gevaarlijke van den toestand inzagen, maar het in hunne bulletins niet durfden uitspreken, omdat Gambetta tot de laatste dagen de dagbladen wilde lezen. Hij schijnt geen besef van zijn naderend einde gehad te hebben. Althans nog vier uren vóór zijn dood uitte hij tegen den heer Etienne zijn voornemen, half Januari naar Italië te gaan. Men verneemt het overlijden van generaal Clianzy. Niet alleen tijdens den oorlog in 1870/71maar ook nog later heeft hij in verschillende be trekkingen den lande goede diensten bewezen. Hij behoorde tot de gema tigde republikeinen. De uitkomsten der laatste volkstelling in Frankrijk, zijn nu volledig bekend gemaakt. Daaruit ziet men, dat de republiek 37,405,290 bewoners telt, waaronder 92250 meer vrouwen dan mannen. Er zijn 7% millioen gehuwde paren, ruim 1 millioen weduwnaars en bijna 2 millioen weduwen. De landbouwende klasse telt 18,205,000 personen, de nijverheid 9,324,000. de handel 3,843,000, de geleerde vakken 1,630,000; en er komen 2,148,000 op de gezinnen van renteniers. Men heeft hier te lande nog grooten last van wolven. Er werd in het afgeloopen begrootingsjaar door de regeering eene som van 150,000 fr. voor het doel der uitroeiing van wolven besteed, en het aantal wolven, voor het dooden waarvan belooningen werden betaald, bedroeg 1225. In de groote Parijsche modemagazijnen, wordt, ondanks het uitge oefende toezicht, voortdurend gestolen. Gedurende de jongste feestdagen zijn meer dan 200 individuen van beider kunne op heeterdaad betrapt. Van deze dieven bestond het grootste deel uit vrouwen, waaronder getrouwde dames uit den eersten stand. De mannen waren alleen zakkenrollers en bjj een werd een twintigtal portemonnaies gevonden. DVITgCHLASB. Te Niehl zijn 54 huizen ondergeloopen, te zamen bewoond door ruim 300 personen, waarvan er 51 in de school en 254 bij particulieren onder dak zijn gebracht. Op de Mülheimer heide zitten nog 43 gezinnen op de bovenverdiepingen en zijn er 25 gereddie letterlijk alles hebben verloren. Ook te Niederlahnstein hebben een aantal personen hunne woningen moe ten verlaten. Het aantal te Oppau ingestorte huizen is reeds geklommen tot 175. Uit Rome meldt men aan de Köln. Zeit.dat Donderdag een slecht gekleed man drie revolverschoten heeft gelost op het wapenschild der Oos- tenrijksche legatie bij het Valicaan. Men doet in het openbaar pogingen, zelfs door het uitdeelen van geld, om de opgewondenheid, welke door de executie van Oberdank is ontstaan, niet tot bedaren te doen komen. Niets wordt onbeproefd gelaten om de onruststokers in bedwang te houden. Ook uit Weenen luiden de berichten zorgwekkend, wat betreft het wassen van den Donau. Van Linz staat reeds een gedeelte onder water, liet verkeer met de omliggende dorpen is gestremd en kan alleen met bootjes worden onderhouden. De soldaten moesten reeds de kazerne ont ruimen, terwijl ook een paar fabrieken het werk hebben moeten staken. Te Weenen is men druk bezig met het nemen der noodige voorzorgsmaat regelen. Den 29sUD Dec. woedde in het middelste gedeelte van Zweden zulk een hevige sneeuwstormdat langs verschillende spoorweglijnen den dienst ge slaakt moest worden, ondanks het gebruik van sneeuwploeg en 2 locomo tieven bij de meeste treinen. KAAPSTAD, 5 Januari. Cetawayo is naar Zulu-land vertrokken, PARIJS, 6 Januari. Heden morgen 10 uur 15 min. is het stoffelijk over schot van Léon Gambetta ter aarde besteld, wagens beladen met kransen gezonden door honderden corperatiën, gingen den pleehtigen lijkstoet vooraf. De orde was uitstekend. RECLAMES. Bij het veelvuldige hoesten der kinderen blaauwc hoest, kink hoest, stikhocst wordt hiermede opmerkzaam gemaakt op de sedert eene reeks van jaren beproefde en ook geneeskundig als zoodanig erkende alleen echte Rijnlandsche Drulven-Borsthonig van W. H. ZICKEN- HEIMER te Mninzden door de wet erkenden uitvinder. (Zie de advertentie in 't nummer van heden.) INGEZtlNUEIt. WATER EN VUUR. Lang geleden werd de pomp op de Pieterskerkgracht uit elkander gereden door een turfwagen. Daar lag zij, met de lantaarn er op, als een ingestort kaartenhuis, tot teleurstelling van velen, die op goed licht en lekker water belust zijn. Maar ziet, de pomp werd weer opgericht, en geheel hersteld, en dat kostte aan de gemeente wel een zak guldens. Die daarop ziet is een knijsoor. Nauwelijks echter vertoonde de pomp zich met hare gaslan taarn weer zoo goed als nieuw of aanstonds was er «Voor de gezondheid schadelijk drinkwater", op te lezen. Dat was een droevig geval voor eene pomp, hetwelk ook velen was opgevallen opgevallen! Vervolgens waren kwajongens op den inval gekomen om het licht te dooven, waartoe zij het middel hadden gevonden om tegen de gaspijp te tikken, die langs de pomp loopt en toen ging de lantaarn iederen avond uit. Eene pomp met voor de gezondheid schadelijk drinkwater, met een lantaarn zonder licht, erger lot had nooit pomp wedervaren. Was er geen middel om langs een bedekten weg de gaspijp te leiden? Neen. blijkbaar neen. volstrekt geen middel. De pomp wegnemendie nu toch doelloos was geworden Dit zou in ieder geval te ontraden zijn, daar zij op dat kruispunt der straat altijd een goed figuur maakte. Wat dan? Er werd een lantaarnpaal vlak bij de pomp gezet om de straat en, duidelijk genoeg, om de pomp te verlichten, iets, wat natuurlijk zeer aangenaam is als men zich van bovenbeschreven drinkwater wenscht te voorzien. Met «appreciatie van het onderwerpelijke feil" mocht echter die lantaarnpaal zóó spoedig mogelijk verdwijnen en er een middel worden gevonden om het licht op de pomp voor //uitstooten" te behoeden. Wezenlijk, die paal staat daar min of meeronbehagelijk. A. J. K. ZWOLLE, 5 Januari. Granen. Tarwe ƒ8.50 k ƒ9; rogge 6.50 tv ƒ7; boek weit ƒ6.25 a ƒ6.50; gerst ƒ6 5, ƒ6,75; paardeboonen f 7.25 i 8; aardappelen 2.50 k ƒ4; alles per HL. Boter. Aanvoer 475/8, 325/16 vaten en 575/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 26075/2 KG. Middenmarkt 1.40 per KG. Han delswaarde 1825^,50. Notitie van heden: per KG. ƒ1.20 k ƒ1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. J 32 k 34; afwijkende soort ƒ30 k ƒ31 en tweede soort 24 a ƒ26.Eieren: 5 a ƒ6 per 100 stuks. Vee. Aanvoer p. m. 900 stuks. Handel middelmatig. Vette koeien en ossen aan bouten 80 k 90 ets; dito stieren 65 h 75 ets; dito kalveren 95 k 110 ets; dito schapen 75 a 80 ets; alles per KG. schoon; neurend-, melk- en fokvee tot zeer vaste prijzen; nuchtere kalveren 7 k ƒ15; lammeren ƒ15 k ƒ25. Varkens. Op p. m. 50 wagens waren aangevoerd ruim 200 biggen en p.m. 150 magere, drachtige en vette varkens. Biggen golden ƒ1.10 k ƒ1.50 per week; magere varkens ƒ20 k ƒ30; drachtige dito 45 k 65; vette dito eerste soort 50 k 55 ets en tweede soort 45 k 47 ets per KG. levend gewogen. MASTENBROEK, 5 Januari. Hooi en Stroo. De handel is zeer bedaard. Het Kamperhooi kost ƒ14 k ƒ16. Uit deze plaats en Genemuiden 13 k ƒ15, terwijl voor stroo ƒ13 k ƒ14 per 1000 halve KG. besteed wordt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MTJRÉ, voorheen J. C, Dbabbe,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6