Bf jVOÉGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant BUITENLAN DSCH.E BERICHTEN. van Jdaandag 8 Januari Ó883JV°. 6. Te Groningen werd dezer dagen eene waschvrouw dood in hare wo ning gevonden. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat de 40-jarige vrouw gestorven was aan misbruik van sterken drank. Te 's Hertogenbosch is het volgende adres, voorzien van 150 handtee- keningen, aan den gemeenteraad ingezonden: "Ondergeteekenden, allen in gezetenen dezer gemeente, veroorloven zich dit adres aan uwe vergadering te richten, om te verklaren, dat zij geheel instemmen met het verzoekschrift dat, onder dagteekening van den 29s,e" December II., door 73 ingezetenen dezer gemeente, aan haar is ingezonden en waarbij, met omkleeding van redenen, maatregelen gevraagd worden ter voorkoming en beteugeling van de openbare buitensporigheden, welke, naar de ondervinding der laatste jarengedurende de vastenavonddagen plaats hebben. Inderdaad, de vrijheid in die dagen gelaten aan personen, om zich door middel van een masker als anderszins onkenbaar te makenen aan herber gen en café's om des nachts open te blijvenwordt de vrijheid der losban digheid; en de daden, die zij uitlokt, zijn eene beleediging, eene kwetsing van het godsdienstig en zedelijk gevoel der meerderheid van de bevolking. Het rondzwieren van beschonkenende gepleegd wordende baldadigheden, het onveilig zijn der straten, waarin des avonds geen fatsoenlijk voorbij ganger, vooral geen dienstbode, ongehinderd kan doorgaan, de liederlijke gezangen met ander ergerljjk straatgeraas den geheelen nacht voortgezet, en niet minder de rampzalige gevolgen voor personen en gansche huisgezin nen, soms aanschouwelijk bij een akelig lijk, dat, in vastenavondkostuum, uit stadsgrachten herhaaldelijk werd opgehaald, dringen tot ernstiger optre den van de bevoegde macht; trouwens het moet minstens een onrecht hee- ten, dat aan een deel der bevolking wordt toegelaten zich in buitensporig heden te vermaken ten koste van de openbare orde, ten schade van de rust en de veiligheid van het ander deel. Ondergeteekenden zich aansluitende bjj de reeds genoemde adressanten, vertrouwen dan ook, dat de raad dezer gemeente, gebruik makende van de hem bij de gemeentewet toegekende bevoegdheid, afdoende maatregelen zal nemen, waarvoor de groote meerderheid der bevolking hem dankbaar zal zijn, namelijk door: 1». te verbieden het zich onkenbaar maken door het dragen van een masker of anderzins, op de openbare straat of openbare plaatsen; 2°. ernstig te willen doen waken op de sluiting der herbergen en koffiehuizen op het uur van gewone dagen, opnieuw te bepalen uur, alsmede alle nachte lijk straatgeraas". Door de arrond.-rechlbank te Breda is uitspraak gedaan in het proces- van den staat der Nederlanden tegen den heer J. F. De Booy, te Breda, in zake leverantiën voor koloniën en den genoemden heer veroordeeld tol be taling der hem door den slaat opgelegde boeten, als: in vereeniging met anderen, eene boete van ƒ5067.41, te verhalen bjj lijfsdwang, ook al wordt daartegen in verzet gekomen of höóger beroep aaugeteekenden eene van 253.76 den heer De Booy geheel alleen betreffende. De heer D. Beeckman, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Breda, her dacht den 3"1"1 Januari zjjne 25-jarige evangeliedienst en ontving bij die gelegenheid vele bewjjzen van genegenheid en waardeering. Uit Maastricht en uit Venloo meldt men dat|het water blijft vallen. Ook uit België wordt de val van het water gemeld. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de fV. R. C.In weerwil de Maas in de bovendislricten vallende is, wordt de toestand te 's Hertogenbosch en om streken voortdurend hachelijker. Heden ochtend werd uit Hedikhuyzen be richt dat eene belangrijke afschniving aan den Maasdijk onder die gemeente had plaats gehad, en wel op een zeer gevaarlijk punt, ongeveer op dezelfde plaats waar in 1825 een doorbraak viel. Indien de dijk bezwjjkt, wordt het land van Heusden en Altena, evenals in 1880, diep onder water gezet. Er wordt met alle kracht gewerkt om den djjk nog te behouden. Er be staat dan ook hoop, dat men het gevaar te boven zal komen. Van uren ver uit den omtrek komen dorpsbewoners met kar en paard om te helpen. Al het mogelijke wordt gedaan om het gevaar dat Noord-Brabant van ver schillende zjjden dreigtte keeren. De ingenieurs van den rijks- en provin cialen waterstaat zijn voortdurend op de meest gevaarlijke punten aanwezig. Een aantal militairen zijn gerequireerd om hulp te verleenen. Te Lith is de toestand tengevolge van het hooge water allertreurigst. De Maas blijft wassende. Het water loopt op enkele plaatsen reeds over den dijk, kistingen worden allerwege aangebracht, ten einde het nog zoo veel mogelijk te keeren. Het boezemwater is mede nog stijgende. Slechts enkele woningen zijn thans watervrij gebleven. In het gesticht van Liefdadigheid zijn ruim zestig personen geborgen, en in het gemeente-raadhuis zijn er p.m. twintig opgenomen. De laatsten kunnen slechts tijdelijk daar verblij ven, waarom voor hen aanvraag is gedaan tot het verkrijgen van linnen tenten. Uit Deventer meldt mendat alle buiten den Noorderberg liggende wijken zijn ondergeloopen. Het water staat over den straatweg. Het getal vluchtenden was groot. Men zag moeders half gekleed met hunne zuigelingen op de armen en hunne andere kinderen aan de hand zich een weg door het water banen, waar zij dikwijls tot aan de knieën doorgin gen, terwijl hunne echtgenooten nog zooveel mogelijk trachtten te redden. Nog voordurend ziet men personen de wijk naar die stad nemen. Het getal noodlijdenden in twee schoollokalen gehuisvest bedraagt ruim 200. Alle fabrieken zijn ondergeloopen. Alleen de fabriek van de firma Nourry en Van der Lande is nog in werking. De IJsel blijft nog steeds wassen. Het water staat tot op het begin van de Nieuwe Markt, Kerkhof en Brink, 's GUAVENHAGE, 6 Januari. Door Z. M. is de officier van gezondheid lc kl. bij de marine F. H. L. Roessingh van Iterson, arts, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft het grootkruis der orde van de Eikenkroon verleend aan graaf della Croce de Dojola, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Italië bij het Nederlandsche hof. Door Z. M. is verlof verleend aan de hh. E. Basquin, te Amsterdam, en H. J. van Lanschot, te 's Hertogenbosch, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hun door Paus Leo XIII geschonken; aan dr. L. Bleekrode, te 'sGravenhage, tot het aan nemen van den titel Officier de l'Académie en het dragen van het daaraan verbonden eereteeken, hem door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten van Frankrijk geschonken, en aan den heer J. H. van Staa, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van officier 3e kl. der orde van Nichan Iftikhar, hem door den bey van Tunis geschonken. Tot directeur van het postkantoor te Doorn is benoemd de heer W. Hovens Gréve, thans commies der posterijen 3e klasse; tot commies der pos terijen 3e klasse, de heer D. Van der Hoek, thans commies 4e klasse; tot commies der posterijen 4e klasse, de heer E. W. M. Lagerwey, thans surnu merair der posterijen. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat het Nederlandscb museum voor gescheideuis en kunst alhier op 15 Jan. 1883 gesloten wordt. 11H. MM. de koning en de koningin hebben gisterenavond de voorstel ling van de Amsterdamsche afdeeling van de vereeniging "het Nederlandsch tooneel" wederom bijgewoond. Opgevoerd werd "Lady Tarluffe". Het koninklijk gevolg bestond, behalve uit de hofdames, uit Zr. M8. adjudant, luit.-kolonel Gey Van Pittius, ordonnance-officier graaf Van den Bosch en den kamerheer jhr. De Jonge. Z. M. de koning zal aanstaanden Dinsdag gehoor verleenen aan den graaf Von Alvenslcben, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven als buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer van Duitsch- land bij het Nederl. hof. Bij de ontvangst van het Perzische gezantschap door Z. M. den koning op gisterenhad men verzuimd een rijtuig beschikbaar te stellen voor de secretarissen en verdere ledentoegevoegd aan prins Malcom Khan. Het viertal stond, nadat de gala-koets, waarin de gezant zat. was voorbjjge- gaan, in afwachting, dat het voor hen bestemde rijtuig zou volgen, in schitterende kostuums, bedekt met goud en ordeteekenen, in den voorgang van het hotel. Toen er geen rijtuig kwam, besloten zij te voet de koets van den gezant te volgen. Zjj behoefden echter slechts weinige schreden te doen, daar inmiddels een huurrijtuig werd ontboden, hetwelk het ge volg naar het paleis bracht. De woning van den gezant der Fransche republiek aan ons hof was heden, den dag van Gambetla's begrafenis, ten teeken van rouw gesloten. De nieuw aangestelde kapelmeester van het muziekkorps der dd. schut terij, heeft de hem tegelijkertijd met zijne benoeming verstrekte opdracht tot vorming van eene nieuwe kapel, in plaats van het ontbonden korps muziekanten, thans volbracht. De heer Bolten is er in geslaagd een goed muziekkorps bijeen te brengen, hetwelk versterkt is met bekwame elementen. In het jongste nommer van den Nederl. Spectator komt een artikel voor van Arnold Ising, bevattende nauwkeurige mededeelingen omtrent het Bosch, waaruit blijkt, dat dit tot zelfs iu de zestiende eeuw nog slechts bestond uit hier en daar begroeide duinenafgewisseld door vlakten, waarin alleen biezen en braamstruiken opschoten. Eerst in 1533 werden de woeste plekken met eist beplant. Uit de oude rekeningen gaat Ising na, hoe ge leidelijk het Bosch ontstond en zich uitbreidde en verfraaid en verbeterd werd en met groote zorg werd verpleegd, totdat eindelijk voor een goede vijftig jaar de vijvers werden aangelegd en tengevolge daarvan het moerassig gedeelte verdween. BELGIS. Aan de Ind. B. wordt gemeld dat de Haine in Henegouwen buiten hare oevers is getreden en de dijken zijn doorgebroken. Eene groote vlakte is daardoor overstroomd. De gemeenten Saint-Ghislam, les Ilerbières, Baussu en Tertre slaan onder water. De breuk in den dijk was acht meter groot en nog niet gestopt. Men had er vruchteloos 1000 zakken aarde ln ge worpen. asm GELANfi, LONDEN, 5 Januari. Gedurende het jaar 1882 zijn in deze hoofdstad ingeschreven 133,201 geboorten en 82905 sterfgevallen, zoodal alleen door het verschil van beide cijfers der bevolking met ruim 50000 is vermeerderd. Onder die 82905 sterfgevallen waren 20122 of bijna een vierde van kinderen beneden het jaar. Het aantal huwelijken was 34144, waarvan 2500 zonder kerkelijke plechtigheden. Van de 68288, die in huwelijk traden, konden 2433 mannen en 3529 vrouwen niet schrijven, in 1032 gevallen geen van beide echt genooten. I Het fraaie bronzen standbeeld van O'Connell te Limerick werd 's mor- j geus geheel met oranjeverf besmeerd gevonden. De dader is tot hiertoe niet ontdekt. De lersche volksleider Davitt heeft te Birmingham het woordvoerende, betoogd, dat hij en zijne geestverwanten in Ierland louter deden wat de Engelschen aan alle andere volken aanraadden. Waarom zelfbestuur in Bul garije en niet in Ierland? In Frankrijk is, zonder dat de Engelsche geschied schrijvers dat afkeuren, het landheerstelsel door de revolutie vernietigd, en de eenige vergoeding, die de landheeren kregen, was de guillotine. Hij daarentegen wilde den Ierschen landheeren eene billijke schadeloosstelling

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5