PEK TELEG1UAF. maar toen het op betalen aankwam, was de gastheer nergens te vinden en de bestunrderen van het afschaffers-genootschap mochten de rekening vol doen Frederick Eugenie werd na een paar dagen met half afgesneden hals teruggevonden in eene kroeg. Hij had het geld, voor zijn liefdemaal door hem opgehaald, verdronken, en vervolgens de hand aan zichzclveu geslagen. volgens de thans ontvangen meer uitvoerige berichten omtrent den orkaan, die op 20 October 11. de Philippijnsche eilanden heeft verwoest, be gon de typhoon 's morgens om 8 uur en duurde met onverminderd geweld tot 'smiddags 2 uur. In minder dan één uur waren alle huizen der inboor lingen, evenals alle houten gebouwen, tot op het laatste toe omvergewor pen. Van bijna al de steenen huizen, zelfs dezulke, die van ijzeren dak voorzien waren, werd het dak weggeslingerd, zoodat ook zij onbewoonbaar werden. Persoonlijke ongelukken waren er weinig voorgevallen. Gedurende den storm was het echter onmogelijk te gaan; de wind wierp rijtuigen als speelgoed omver en joeg ijzeren gebindten en dakplaten, als waren zij van papier, door de lucht. Men meende gedurende den orkaan eenige schokken van aardbeving te voelen. Sedert 1831 had men op de Philippijnen zulk een storm niet gekend Een merkwaardig verschijnsel werd echter later waargenomen, De cholera, die de Philippijnen zoo vreeselijk teisterde, was, den dag na den orkaan, verdwenen. De verpeste dampkring was voor goed gezuiverd. liet dorp Empire, bij Panama, is door een hevigen brand bijna geheel vernield. Honderd vijftig huizen werden in de asch gelegd. Een enkele vonk was oorzaak van den brand, die zich onder de huizen, welke bijna geheel van bamboes gebouwd en door het warme weder zeer droeg waren, met groote snelheid uitbreidde. De schade bedraagt ƒ600,000. FRAN li K IJ K. Gelijk men weel wilde onlangs de legitimistische afgevaardigde Baudry d'Asson den minister van binnenlandsche zaken in de kamer interpelleeren ever den aanslag, waaraan de Vendeeër la Roche Saint-André heeft bloot gestaan (met zoogenaamde dynamiet-bommen); die interpellatie werd twee malen uitgesteld, omdat, gelijk de minister verklaarde, de justitie zich in de zaak gemengd had en deze haar onderzoek nog niet had geëindigd. Door dat onderzoek nu moet aan het licht gekomen zijn, dat la Roche Saint- André hel complot, waarvan hij beweerde bijna het slachtoffer te zijn ge weest, zelf gesmeed had. De «experts" van de Fransche bank, die bet schrift van den aan la Roche Saint-André gerichten dreigbrief hebben onder zocht, hebben verklaard, dat het zijn schrift is. zoodat hij uit krachte van art. 244 van het strafwetboek gerechtelijk vervolgd zal worden wegens aan klacht ter zake van een verzonnen misdrijf. Bij het ontvangen van hei doodsbericht van Gambetta te Nice, Bor deaux, Toulon en Lyon, werd van de prefectuurgebouwen en de raadhuizen de rouwvlag uitgestoken. Zijn vader moet bij het ontvangen van het be richt zeer getroffen zjjn geweest; een vroeger door hem ontvangen bericht had dien treurigen afloop niet doen verwachten. De familie van den overledene heelt er in toegestemd, dat het lijk op Père-Lachaise wordt begraven, doch daarbij, naar men zegt, de voorwaarde bedongen, dat het later naar Nice zal overgebracht worden. Toen het lijk gekist werd, hebben de vrienden van den overledene een bronzen gedenkpenning met zijn borstbeeld, benevens gouden en zilve ren muntstukken met de beeltenis der republiek in de kist gelegd. Toen deze gesloten was, sloeg de geneesheer, die Gambetta behandeld had, eene driekleurvlag er om heen. Daarna werd zij in de benedenverdieping van het huis ter bezichtiging voor het publiek nedergezet. De toevloed van vrienden, van geestverwanten en bewonderaars van Gambetta, die naar Ville d'Avray trekken, om, zoo mogcljjk, den doode nog eens te zien, ol hunnen naam in een register te schrijven, is zeer groot. De prefect van politie te Parijs heeft een detachement politie-diena ren derwaarts gezonden om de orde onder de elkaar verdringende menigte te bewaren. Er zijn aldaar vijftienhonderd telegrammen ter betuiging van deelneming uit alle deelen van Frankrijk en Algerië ontvangen. Naar men verneemt zullen aan het graf op Père-Lachaise spreken: Jules Ferry, uit naam der voorloopige regeering van 1870, Métivier, uit naam van Gambetta's kiezers in Belleville; Isambert, hoofdredacteur der République finngaise, uit naam der npubliek, Oscar Falateuf, uit naam der Parijsche balie, en een der ministers, uit naam der tegenwoordige regeering. Ook Clémenceau zou voornemens zijn het woord te voeren. De grootmeester-nationaal van het Grootoosten van Frankrijk en pre^ sident van het Groot College der ritualen van de orde der vrijmetselaren, de heer Saint Jean, is op 73-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Tengevolge van het wassen der Seine worden de ratten te Parijs uit hare schuilhoeken 'verjaagd en dringen zij overal in de huizenwaar men haar bij tien- en twintigtallen kan doodslaan. De katten zijn bang voor deze ral ten, die veelal in grootte met haar bijna gelijk staan, maar honden, vooral dashonden, durven haar aan. Mag men de Lanteme gelooven. dan hadden vier dashonden, in twee huizen, bijna 1000 ratten omgebracht; een der honden echter was aan de daarbij bekomen wonden bezweken. Te Lyon moest Zondag jl. een volksvertegenwoordiger gekozen wor den ter vervanging van wijlen den heer Bonnet-Duverdier. Ongeveer de helft der kiezers kwam op en de stemmen waren over vier kandidaten verdeeld. De volstrekte meerderheid werd niet verkregen; de meesten er langde de kaudidaat der socialistische republikeinen. De commissie door den gemeenteraad van Marseille benoemd om te adviseeren wat deze thans behoort te doen na het aanbod van de ex-keizerin Eugenie, om hel haar bij rechterlijk vonnis toegewezen aan den maire een rapport ingediend, waarin geconcludeerd wordt, dat hij machtiging erlange om de onderhandelingen met den vertegenwoordiger der ex-keizerin voort te zetten en eene akte van schenking te ontwerpen, welke door haar of door baren gevolmachtigde onderteekend zal worden. De commissie is van meening, dat haar rapport niet in openbare behandeling bij den gemeenteraad moet komen dan wanneer de verlangde akte onderteekend zal zijn. Uit Macon meldt men, dat de Saone en Doubs builen hare oevers zijn getreden. Verscheiden dorpen staan onder water. Te Longepienesur-Douls zijn 32 huizen ingestort en slaan een aantal straten onder water. Te Chalons en Macon zijn de magazijnen gesloten. De schade is aanzienlijk. DUIT8GHLANR. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een bedrag van een half millioen mark beschikbaar gesteld om in de eerste behoeften der noodlijdenden in de Rijnprovincie te voorzien. Uit Maiutz meldt men, dat langs de streek tusschcn Asthcim en Gins- heim dijkbreuken hebben plaats gehad, waarbij vele huizen zijn weggesla gen. Uit Maintz is eene stoomboot met militairen er naar toe gezonden. Te Maintz werd in de straten langs den Rijn dag en nacht doorgewerkt om de stad tegen het water te beveiligen. De eerst aangelegde dammen waren aanmerkelijk versterkt en opgehoogd. Rondom het goederenstation van de llessische Ludwigsbaan, hetwelk reeds gedeeltelijk was ondergeloo- pen, waren door het garnizoen nieuwe dammen gelegd. Terwijl hel hoofd pompstation en een aantal locomobielen het water uit een der kanalen afvoerde, zijn er drie locomotieven van den llessischen spoorweg in de Rijnstraat geplaatst, om het afgedamde bovenwater naar de rivier uit te pompen. Daar echter, in weerwil van alle maatregelen, de laaggelegen stads gedeelten eensklaps zouden kunnen ouderloopen, zijn aldaar in den nacht van Maandag op Dinsdag alle benedenverdiepingen ontruimd. In weerwil van den vernieuwden was, bleef de stad nog vrij van water. Te Coblentz zijn langs den Rijn het hotel Bcllevue en de Rijnwerf met de landbruggen oudergeloopen. Twee hooger gelegen hotels zijn door middel van vlonders nog bereikbaar. Te Mulheim zaten op Nieuwjaarsdag G a 7000 menschen op de bovenver diepingen. Vele anderen hebben de wijk moeten nemen naar hunne zolders. Te midden van dien toestand hebben er zich herhaaldelijk gevallen van brand voorgedaan, waarom dan ook in verschillende wijken de brandweer, met hare bluschmiddelen op schuiten gestationneerd bleef. Een luitenant, die met een detachement naar Hofheim was gezonden, wordt vermist. Men vreest, dat hij bij het verleenen van hulp in een der ingestorte huizen is omgekomen. Te Friescnheim zijn iu de Katholieke kerk 400 vluchtelingen onderge bracht. Ook vee is daar geborgen. De dampkring is er dientengevolge van dien aard, dat het er niet uil te houden is. Er is eene ter redding aange komen boot met 30 personen verongelukt. Slechts zes er van zyn gered. De ellende is niet te overzien. 136 huizen zijn ingestort. Onder de puin- hoopen zijn honderden huisdieren gedolven. Huisraad, beddegoed, kleedereu en al drijven allerwege rond. Het gymnasium te Bensheim is mede ingericht tot een toevluchtsoord. Vandaar worden vluchtelingen bij groepen naar Schönberg, Jugenheim, Auerbach en Zwingenberg gebracht. Uit Regensburg meldt men, dat men sedert 1845 in de omstreken niet zoodanige overstrooming heeft beleefd. In de huizen aan de tlolzlknder- strasse loopt het water door de vensters de huizen in. De bruisende stroom richt vreeseljjke verwoestingen aan. Uil de stallen moet het vee in veilig heid'gebracht worden. Volgens bericht uit Darmstadt heeft het water van de Nied eene verschrikkelijke hoogte bereikt. Te Leeheim moet het water tol aan de daken der huizen staan. Gedurende de Kerstdagen is te Davos veel sneeuw gevallen; zjj ligt op vele plaatsen een meter hoog. Sedert 1874 is niet zooveel sneeuw gevallen. Met Landquart en Wiesen-Chur wordt het postverkeer geregeld onderhou den, doch de Fliielapost is lijdelijk geslaakt. Den 27""' Dec. is de Churpost te Glaris, gemeente Dayos, aan een groot gevaar, door eene lawine bedol ven te worden, ternauwernood ontsnapt. Een sneeuwberg stortte neêr, juist voor de paarden, zonder eenig letsel toe te brengen. Volgens bizondere berichten uil St. Petersburg, te Berlijn ontvangen, zou de keizer in zijne slaapkamer een brief hebben gevonden, welke van het revolutionnair comité afkomstig was en waarin op hervormingen aan gedrongen wordt. Genoemd comité ging zelfs zoover te verklaren, dat de omwentelingspartij in Rusland thans de macht en de middelen in handen heeft, om de hervormingen af te dwingen. PARIJS, 4 Januari. De verschillende groepen der linkerzijde van de ka mer hebben in eene vereenigde bijeenkomst besloten bij de begrafenis van Gambetta «en corps" tegenwoordig te zijn. Voordat de baar uit het palais Bourbon zal worden gedragen, zal de republikeinsche meerderheid rondom de katafalk vereenigd zjjn en zal er uit haren naam eene rede gehouden worden. De heer Jules Ferry heeft de eer om bij die gelegenheid het woord te voeren van de hand gewezen. Die eer, zeide hij, komt aan den heer Bris- son, voorzitter der kamer, toe. MADRID, 4 Januari. De minister Camaccho heeft heden ochtend in den ministerraad zjjn rapport omtrent den financiëelen toestand ter tafel gebracht en gezegd, dal de periode der tekorten gesloten is, maar dat het plicht is de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te beperken. LONDEN, 5 Januari. De Times meldt, dat lord Granville, in eene nota aan de groote mogendhedenvoorstelt in beginsel de vrije vaart op de Suez- kanaal te erkennen. CAIRO, 4 Januari. De Khedive heeft amnestie verleend aan alle politieke gevangenen die nog niet veroordeeld zijnzoodat de tegen hen ingestelde vervolging is geslaakt. PARIJS, 5 Januari. Vjjftien duizend personen hebben gisteren het Palais Bourbon bezocht. RECLAMES. Onverschillig wat gij ook gevoelen moogt, het Hop-Bitler zal u goeddoen. Beproel het. Bemerk wel dat het Hop-Bitter zelfs het kleinste kind geen nadeel doet maar altjjd en overal goed. Het Hop-Bitter heeft meer geduld dan Job, het geneest dagelijks duizende personen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3