BUITEN LA N D S C H E IËRI CUT EN om die maagd, in den bloei der jaren, te kunnen redden, en slaat het dus te vreezen, dal zij voor altijd dat edele zintuig, het gezichtzal moeten der ven. Dat de politie vooral op die dagen krachtiger optrad, ware te wen- schen; of hel uitvoerbaar is, durf ik in elk geval niet beamen. Te Grevenbicht is bij een landbouwer brand ontstaan, terwijl zijn huis een halven meter in het water stond en alles in veiligheid naar boven gebracht werd. Met moeite redde hij zijne vrouw en 2 kinderen in eene roeiboot. Een rund, alle huismeubelen en wintervoorraad werden eene prooi der. vlammen. Uit Maastricht meldt men aan de IV.R.C.: Treurig luiden de berich ten uit den omtrek. Te Dunde is het halve dorp geinundeerd; dit is ook nog het geval met de dorpen Limmel, lleugem, Borgharen, Itteren enz. Te St. Pieter, de moestuin van Maastricht, staan ook de velden onder water cn richt het kwelwater veel nadeel aan. Te Mocht dreigde een dijk van de Zuid-Willemsvaart door te breken; met veel moeite heeft men de ont stane scheuren kunnen aanvullen. In de stad begint het water weder te wijken; lal van kelders tellier zijn nog volgeloopen. Het nieuwe gedeelte van het Stadspark, dat nauwelijks aangelegd is, staat blank en zal zeker een gedeelte der teelaarde, die er nog niet te vast opzit, moeten inschieten. Allerwege staan de fabrieken en molens, die door hel water van Maas of Jeker wordeu gedreven, stil. Zoowel te Maastricht als te Venloo is het water vallende. Voorts meldt men uil 's Herlogenbosch: Blijkens ontvangen rivierberichten zijn de Maas en Rijn vallende. Ook het weder heeft eene gunstige wending genomen; regen en wind hebben plaats gemaakt voor zacht lenteweder, liet werd hoog tijd dal die verandering kwam; de Maasdijken hebben op een aantal plaatsen zooveel geleden, dat meer dan één doorbraak te wachten was. liet water heeft den stand bereikt van 6.37 meter boven A. P. en is in de laatste 24 uren nog 17 centimeter gewassen. De toestand van den Maasdijk lusschen Oijen en de Blauwe Sluis is zeer zorgelijk. Dag en nacht wordt gewerkt om den dijk te behouden. Te Nijmegen heelt men een dam voor de Luthersche kerk gezet, iels, wat sinds den hoogen vloed en den ijsgang in het jaar 1861 niet noodig is geweest. Thans vaart men met roeibooten in de Grootestraat tot vóór die kerk. Te Deventer wordt het getal voor het water vluchtenden steeds grooter en er bestaat vrees, dat de buurten buiten den Noordenberg weder zullen onderloopen. Alle voorzorgsmaatregelen worden genomen, liet water staat thans tot voorbij de voormalige poorten der stad. liet liaapsch Volksblad meldt: Over de gansche Kaapkolonie en buiten hare grenzen zal de lijding van het overlijden van d'. P. E. Faure, van Wijnberg, met droefheid worden vernomen. Gedurende een tijdvak, dat zich op twee jaren na over eene halve eeuw uitstrekt, heeft de ontslapene eene eerste plaats bekleed in de Nederduitsch Gereformeerde ketk dezer kolonie, waarvan hij een sieraad was. Volgens bericht uil Zuid-Afrika is op Si. Nicolaasavond de Kaapstad geteisterd door een zwaren brand, ontstaan in een der groote handelspak huizen van den heer Stigant. Verschillende perceelen brandden uit en een groote voorraad handelsartikelen werd door het vuur vernield. De schade, aanvankelijk op ƒ120.000 geraamd, bleek later nog grooter te zijn. Het gebouw van de Kaapsche Handelsbank vloog ook in brand, doch daar werd het vnur gelukkig spoedig gebluscht. Ware de wind niet gaan liggen, de gevolgen zouden niet zijn te overzien geweest, daar het water, altijd schaarsch, thans nog in mindere hoeveelheid aanwezig is, daar de bizon- dere droogte tengevolge van het heete weder en ook vooral omdat de brand weer veel te wenschen overlaat. Dc Huisvriend (Uitgever II. A. M. Roelants, Schiedam). Inhoud van de twaaifde aflevering 1882. TEKST: Eene binnenplaats in eene ach terbuurt van New-York. De wieg der visschersvrouw. De "lachende jj ezels" van Nieuw-IIolland. Giannino, door Melatie van Java. Vervolg en slot. De verovering van Venezuela. Het vervoer van een blok marmer te Carrara. De heks. Het ontstaan van den oorlog in Egypte. Naar het Duilsch, door W. Koning. Vervolg en slot. Gerrit en Janetjen, door Clara. Doornen onder de rozen. De Boompjes te Rotterdam. Het slapelooze nachtuur der oude koningin, door Jan Steen. Twee familiën.— Op de badreis. Een middeleeuwsch schuttersfeest. Een koningsmaal. Varia. Oplossingen prijsraadsels. GRAVUREN: Eene binnenplaats in eene achterbuurt van New-York. De wieg der visschersvrouw. Naar de schilderij van Jozef Israëls. De //lachende ezels" van Nieuw-IIolland. Dc verovering van Venezuela. Het vervoeren van een blok marmer te Carrara. De heks. Naar de schilderij van Glindori. Op de badreis. Naar de schilderij van Gabi. De Boompjes te Rotterdam. Een konings maal. Naar de schilderij van Zingoni. - Twee familiën. Naar de schilderij van Michael Muncakzy. Doornen onder de rozen. Een middeleeuwsch schuttersfeest. 's GRAVENHAGE, 5 Januari. Aan den heer d'. J. 11. Hisgen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Utrecht. Voor den lijd van vijf jaren zrjn gedetacheerd bij het wapen der artil lerie van het leger in Nedcrl. Indië de 1* luitt. W. C. Gobins van het reg. grenadiers en jagers, P. A. H. F. Tergau van het 2e, C. Van Dura van hel 4', R. Mantingh van het 5e, M. W. De Vries van hel 7e en A. L. Klerk De Reus van hel 8e reg. infanterie. De kapitein 11. Kroon, van hel 8e reg. infanterie, is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Zekere H. K., iemand zonder vaste woonplaats, bevond zich voor eenigen tijd te Middelburg, en trachtte zich toen, door honger gedreven, van eenig voedsel meester te maken. Hij sloeg daartoe eene ruit stuk van een winkel, zooals hij dacht van een bakker, maar daarin vergistte hij zich. Er was geen brood, doch beschuit en appelen achter het raam uit gestald. Door de verkregen opening eigende hij zich eenige vrnchten en beschuiten toe en gaf zich vervolgens aan een hem onlmoetenden politie agent over, bekennende den diefstal met braak te hebben gepleegd. Gisteren voor het gerechtshof te 'sGravenhage ter verantwoording geroepen, bleef beseh. bij zijne aanvankelijke afgelegde bekentenis. Adv. gen. mr. Bijleveld eischte 3 maanden celstraf. De verdediger, mr. Roijer, wees hel hof op ver zachtende omstandigheden. Daarna stond terecht J. II. D.agent in wijnen te 's Hage. Mét commis- siën belast door den wijnkooper V., te Rotterdam, vervaardigde besch. in de maanden April en Mei jl. twee quitanliën, groot ƒ13.75 en ƒ28.20, die hij met den naam van den heer V. onderleekende en aanbood aan mej. B. alhier. Deze in de meening verkeerende, dat zij met echte quitantiën voor gedane leveringen te doen had, betaalde de eerste geheel cn de tweede ge deeltelijk en gaf voor het nog verschuldigde der nog niet gebruikten wijn terug. Eerst later kwam de valschheid aan het licht cn ook deze besch. legde heden eene volmondige bekentenis af. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte 1 jaar celstraf en 4 boeten van /50. Mr. Lette Van Ooslvoorne, als ver dediger optredende, voerde eenige verzachtende omstandigheden aan. In beide zaken is de uitspraak bepaald op aanst. Donderdag. Z. M. de koning heeft heden, des namiddags te 5 uren, met het be paalde ceremonieel voor een ambassadeurontvangen prins Mirza Malcom Khan, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon ambassadeur van Z. M. den Shab van Perzië. Een met vier paarden bespannen hofrijtuig voor vol gala en met groot livrei was ter beschikking gesteld van den ge zant, die daarin, begeleid door Zr. Ms. kamerheer-ceremoniemeester, naar 'skonings paleis reed. Zooals reeds gemeld is heelt het hoofd dezer vreemde zending tevens in opdracht ontvangen Z. M. den koning bij deze gelegen heid de versierselen der Perzische orde aan te bieden. De nieuwbenoemde commissaris des konings in de provincie Gronin gen, jh'. Van Panhuys, heeft heden voormiddag te 10 uren in handen van Z. M. den koning den voor die betrekking gevorderden eed afgelegd, ten overstaan van den minister van biu'nenlandsche zaken. De minister van marine zal het Adderrapport officieel aan de tweede kamer overleggen, aangevuld met alle mogelijke stukken en inlichtingen, die op de ramp betrekking hebben en niet alle in hel vroeger openbaar gemaakte verslag konden worden opgenomen. Ten huize van den gezantschapssecretaris van Groot-Brittannië had gisteren eene luislcrijke avondpartij plaats. De baron en baronesse Sloet tot Oldruiienborghin het Korte Voor hout, zullen den 24sleD dezer hunne salons openstellen voor een gekostu meerd diplomaten-bal. BELGIË. De behandeling van de voorziening in cassatie tegen het arrest van het hof van gezworenen in de provincie Brabant, waarbij de beide broeders Peltzer ter dood veroordeeld zijn, zal waarschijnlijk eerst in het begin van Maart plaats hebben. Tot dat tijdstip blijven de veroordeelden nog op den vroegeren voet in hechtenis in de gevangenis «des petits Carmes". Eerst na verwerping der cassatie en na waarschijnlijk verwisseling van de doodstraf in tuchthuisstraf worden zij naar het tuchthuis te Leuven overgebracht. Op den morgen van Nieuwjaarsdag vond men te Antwerpen op een onbebouwden grond in de Zomerstraat het lijk liggen van eene vrouw, wier klcederen geheel verscheurd, beslijkt en half van het lichaam waren gerukt. Een persoon herkende in het lijk zijne vrouw, Elisa van Dijck ge naamd, 50 jaar oud. Hij verklaarde, dat zijne vrouw 's avonds te voren was uitgegaan en niet meer was teruggekeerd. Beiden waren aan den drank vcrslaagd. Men denkt, dat de vrouw, in beschonken toestand zijnde, op den weg aangevallen, van haar geld beroofd en vermoord is geworden, daar het Ijjk vol kneuzingen en blauwe plekken was. Al het geld, dat zjj bij zich had, was verdwenen. In de kolenmijn "Seize actions" te Quaregnon heeft op Nieuwjaarsdag eene ontploffing plaats gehad, waarbij een werkman gedood en een ernstig gekwetst werd. ENtiEI/AlIi». LONDEN, 4 Januari. In plaats van sir Ch. Dilke zal lord Edmond Filzmatirice tot onder secretaris van slaat bij het departement van buitenlandsche zaken benoemd worden. De Pall Mali Gaz. meldt, dat lord Enfleld zijn ontslag heeft gevraagd als vice-minister voor Indië. Dit was noodig, wegens de benoeming van lord Derby, lid van het hooserhuis, tot minister voor Indië. Nu moet een lid van het lagerhuis lot die betrekking benoemd worden. Hel graven naar de nog vermiste lijken in de ruïne van de ingestorte wolspinnerij te Bradford moest Maandagavond, wegens het hevige storm weer, dat het werken in de puinhoopen gevaarlijk maakte, geschorst wor den. Bij de voortzetting van het droevige werk, werd nog een aantal meisjeslijken gevondenwaaronder het verminkte overschot van twee zus ters. Het aantal gevonden lijken is thans 53. Te Upper Cross, in het Iersche graafschap Tipperary, heeft eene ge wapende bende een aanval gedaan op drie ambtenaren met het beschermen van den eigendom belast. Een gevecht met pistolen was hiervan het ge volgeen der aanvallers werd gedood, anderen werden gewond en vijf vie len in handen der politie. Het gedrag van een gewezen clown, Frederick Eugenie, heeft in de Londensche afschaflerskringen groote smart veroorzaakt. Deze man gaf zich uit voor bekeerd, en ten bewijze van de oprechtheid zijner verbeterde gezindheid noodigde hij duizend haveloozen lot een matigheids-ontbijt. De duizend hongerigen lieten niet na te komen en het ontbijt op te eten;

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2