LEIISCIIE COURANT. 1883. ZATURDAG 6 JANUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1°. 5. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cents. f 2.-. LEIDEN5 Januari. Gedurende het jaar 1882 zijn alhier 813 processen-verbaal opgemaakt in zake openbare dronkenschap, zoomede enkelen tegen personen, die on bevoegd den kleinhandel in sterken drank uitoefenden. Naar men ons mededecld is de directie van de Rijnlandsche S'oom- tramwegmaatscbappij verplaatst van 'sGravenhage naar Katwijk. Uit Zevenvvt.lde wordt als cene zeldzaamheid gemeld, dat er reeds eene spreeuw gezien is, blijkbaar om daarmede een vroeg voorjaar aan te duiden. In de laatste mooie dagen zat er wel een twintigtal spreeuwen, dat van buiten was gekomen, tegen zonsondergang te neuriën op de bekroning van den toren van het akademiegebouw alhier, bij welke gelegenheid dat gevo gelte zich hel meest op Minerva met hare uil, die als windwijzer dienst doen, had neergezet, liet zal later blijken of de spreeuwen en andere vogels, die nu reeds zooveel beloven, hun vermaak niet hebben opgegeven. Omtrent de longziekte van het rundvee wordt vanwege bet d<p. van binnenl. zaken medegedeeld dat in het tijdperk van vier weken, dat op 30 December 1832 is geëindigd, ée'n geval van besmettelijke longziekte is waar genomen in de provincie Noord-Holland te Zandvoort. In hel afgcloopen jaar zijn in bet geheel, buiten hel zoogenaamde spoelingdislrict in Zuid-llolland 11 gevallen dier ziekte waargenomen. In de slachterijen binnen het spoeling- district bleken de longen van 184 runderen door longziekte te zijn aange tast. In 1881 was het aantal dier runderen 267 geweest. In den loop van 1832 zijn. ter voorkoming van uitbreiding der ziekte, 664 runderendie met de zieke, iu aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Het stoomschip Madura is op 3 Jan. van Port-Said naar Amsterdam vertrokken. De Stuualra vertrok op 4 Jan. van daar naar Batavia. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond vestigt in eene circulaire de aandacht op de omstandigheid, dat in de Ned. Herv. kerk de orthodoxe richting steeds meer de overhand bekomt en de vrijzinnigen daarin op vele plaatsen geen bevrediging hunner behoeften kunnen vinden. Om te voorzien in dat kwaad, dat steeds dreigt toe te nemen, door het ge mis aan jonge mcnschen van beschaafden stand en vrije geestesrichting, ge zind om zich voor de predikantsbetrekking te vormen en waardoor de vrij zinnigen steeds meer van de kerk vervreemden en de godsdienstige oplei ding der jeugd zeer verwaarloosd wordtwenscht de bonddaar waar de meer vrijzinnigen de hulpmiddelen voor het godsdienstig leven missen, trachten hun die te bezorgen. Daar moetzoo al niet geregelddan toch van tjjd lot tijd godsdienstoelening door een geestverwant worden gehou den, en daar moet in de behoefte aan degelijk godsdienstonderwijs voor de jeugd worden voorzien. Tevens kan door colportage van goede godsdienst ge lectuur ook in buisgezinnen belangstelling worden gewekt en godsdienstige kennis worden verbreid. De bond wil daarvoor de middelen bijeenbrengen. Het hoofdbestuur vraagt daarvoor jaarlijksche bijdragen van leden en nie - leden. Het internationaal hygiënisch congres te Genéve heeft een prijs van 50 guinjes uitgeloofd voor het best gekeurde geschrift over de //oorzaak van blindheid en de verpleging van blinden". De prijs zal worden toegekend op het congres dat in Sept. 1884 in Den Haag zal worden gehouden. De sloommeelfabriek van de hh. Merkelbach en O.staande aan den Moerdijk, gemeente Klundert, is door brand vernield. Van de gereedschap pen en koopmansgoederen is niets kunnen gered en aan granen, meel en afval is voor eene waarde van ruim ƒ25000 eene prooi der vlammen geworden. De postbode L., van Dordrecht op Alblasserdam. is door de politie aangehouden, verdacht van verduistering eener som van ongeveer 1000 voor geïncasseerde wissels, hem ter hand gesteld door drie te Dordrecht gevestigde firma's. L. is ter beschikking der justitie naar de gevangenis overgebracht. G. J. S. H., adjunct-commies bij de Hol!. IJzeren spoorwegmaatschappij stond eergisteren voor de arrond.-regtbank te Amsterdam terecht ter zake dal hjj, tegen een salaris van ƒ50 bij die Maatschappij werkzaam, op Zondag 10 December II. een deel van de door hem van de bestellers voor vrachtgoederen ontvangen gelden uit den daarvoor bestemden trommel heeft genomen. Beklaagde erkende, dat hij een bedrag van 3/0 bij zich had gestoken uit baioorigheid, omdat hij eene zijns inziens niet verdiende be risping van den chef had ontvangen, en anderen ten onrechte zich had zien voortrekken. Zijne biltere stemming was nog verbitterd door het gebruik van eenige glazen bitter. ll:j had slechts ruim ƒ7 in den trommel gelalen, en dien afgesloten met den sleutel, waarvan bij alleen in het bezit was. De trommel was daarop naar een ander bureau overgebracht. Hij zelf was niet teruggekomen en had circa 100 met een paar vrifnden verteerd. De substituut-officier van justitie wilde wel eenige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen, maar oordeelde, dat een dergelijk misbruik van ver trouwen bij eene groote maatschappij niet te licht morst worden gestraft. Zijn eisch luidde: veroordeeling tot celstraf van 183 dagen en betaling eener geldboete van 12 50. Uitspraak 10 Januari e. k. Te Amsterdam is gisterenmorgen, tengevolge van den zwaren mist, eene vrouw in de Leliegracht geraakt en verdronken. Men meldt uit Beverwijk: De Tninbouwvereenigingdie in deze om streken genoemd kan worden de vertegenwoordigster te zijn van het hoofd middel van bestaan, heeft eene vergadering gehouden, welke, door de pun ten van behandeling die besproken moesten worden, eene ruime opkomst van leden uitgelokt had. Nadat tot eene kleine reglementswijziging was overgegaan kwam het hoofddoel dezer vergadering ter sprake, namelijk de zoo lang gewcnschte en met het rog op de tuinbouw zoo zeer noodige proeftuin. Algemeen gord werd dit voorste! van een der leden ontvangen, te meer daar de feiten van nitsUkemi geslaagde tentoonstellingen als ander- sints, er om zoo te zeggen het verlangen toe in bet leven riepen Er weid besloten tot oprichting van zulk een proeftuin en het valt dan m k niet te twijfelen of deze zaak zal zoowel in de kern der vereeniging als bjj hen die belang in de tuinbouw stellen, de algemeene aandacht en de zoo zeer gewenschle toewijding ondervinden. Te Grootebroek heeft zich een jongeling in het weeshuis van het leven beroofd, uit vrees voor gevangenisstraf, waarmede hij door de justitie bedreigd was, als verdacht een zilveren horloge van zijn meester te hebben gestolen, liet gerechtelijk onderzoek heeft echter zijne onschuld aan het licht gebracht. Te Nijmegen viel gisteren een man van een der stellages in de over stroomde straten te water en zonk weg in een kelder, waarvan de luiken waren weggedreven. Hij werd op zijn hulpgeschreeuw weldra met haken naar boven getrokken, doch had reeds zijn bewustzijn verloren. Door spoe dig ingeroepen geneeskundige hulp mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De rechtbank te Zwolle heeft den bernchten schoolmeestersjassendiêf Roelof S'okvisch veroordeeld lot 2 jaren gevangenisstraf en 3 geldboeten elk van f 25. Te Zwolle is door den district-veearts geconstateerd, dat een aan den pikeur der manége aldaar beboorend gestorven paard is lijdende geweest aan kwaden droes, terwijl van nog een ander aan hem tocbehoorend paard mede door dien ambtenaar werd geconstateerd als lijdende aan kwaden droes; beide werden daarna in beslag genomen en zullen met den mest en eenige voorwerpen worden verbrand en begraven, nog twee andere paarden werden als verdacht gesteld onder toezicht der politie. Te Aalden. gemeente Zweeloo, zaten aan den avond van den Nieuw jaarsdag, ten huize van den bakker en tapper Hamberg, eenige jongelui rustig, overeenkomstig het volksgebruik, bijeen. Hunne vreugde werd plot seling gestoord door hel binnenkomen van eenige jongelingen uit Zweeloo, die met kwade bedoelingen schijnen te zijn overgekomen. Dezen trokken toch weldra hunne messen en oogenblikkelijk werden vijf der Aalder jon gelui daarmede gewond, waarvan drie ernstig, zoodat men zelfs voor het leven van twee der gewonden vreest. Den volgenden middag heeft de bur gemeester te Aalden een gerechtelijk onderzoek aangevangen. De hoofd dader zou de schaapherder van Zweeloo zijn. Men meldt aan het Hbl..- Zoolang bet gewoonte blijft, dat men het nieuwe jaar feestelijk moet inwijden met vuurwapenenzoolang ook zullen de dagbladen, althans indien zjj hunne kolommen daarvoor open stellen, van ongelukken gewagen. En geen wonder, op dien dag toch wordt er in den regel meer verhittende vloeistof gebruikt, en door meer oningewijden vuurwapenen gehanteerd, dan op andere dagen, thans moet ik u, tenge volge van het genoemde met eene ramp in kennis stellen, die voorviel te Anjum. Eenige meisjes hadden zich vereenigd ten hnize van den schoen maker Mook. Als naar gewoonte spoedden ook jongens zich derwaarts om deelgenooten hunner vreugd te zijn, wellicht een enkele om hen te storen; althans toen eerstgenoemde buiten kwamen, loste een der jongens een pistool en trof de dochter van Terpstra in het gezicht, zoodat baar aange zicht geheel zwart was, maar het ergste is, waardoor zij dadelijk blind werd. Ingeroepen geneeskundige hulp heeft nog niet zooveel kunnen doen

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1