LEIDSCIIE) COURANT. 1883. VRIJDAG 5 JANUARI. X°. 4. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. He prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1,50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nonmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertenliön is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1883, voor hen die op den l,lcn Jannari van dit jaar linn 19de jaar lijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar lSGi, alsmede voor hen die eerst na het intreden >an hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den IC111", den 23stcD en den 30s,cn December 1882; Doen te weten; dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8,lt0 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 9d,n d» 4 en 5 a Woensdag IC"1 »6, i Donderdag lieve 7 s Vrijdag 12J'D 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gchocrle-aklendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn Ie verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke Stond), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worrlcn gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, den 2den Jannari 1883. DE RANTER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen brj deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1882 ten laste der gemeente eenige vordering hebbenom hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk wóór uit'. Januari c. k. ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Financiën) in te leveren. Rurgemeestcr en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HOIVDEIV, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór of op den 31"'11 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan- gille te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ouderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor bet dienstjaar 1883 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Januari. Naar wij vernemen zal door de onderofïicieren-vereenigingen der infan terie en schutterij, onder de zinspreuken "Door Vriendschap vereenigd" en 'Pugno pro Patria", eene liefdadigheids-voorstelling worden gegeven in de Stads-schouwburg, welker opbrengst strekken zal tot leniging van de nage laten betrekkingen der in den storm van October jl. omgekomen visschers van Katwijk, Noordwjjk en Scheveningcn. Lijsten ter inteekening zullen binnen eenige dagen aan Leidens ingezetenen worden aangeboden. Wij meenen dit voornemen ten zeerste te moeten toejuichen, en vertrouwen, dat, naar heigeen door die vereenigingen reeds is voortgebracht, een ieder zich niet zal beklagen het zijne te hebben toegebracht lot het welslagen van hunne pogingen om iets te doen ten goede van hunne naluurgenooten. Blijkens achterstaande annonce zal Maandag 8 Januari door de Werk- lieden-vereeniging "Eendracht zij ons doel" eene tooneelvoorstelling wor den gegeven, ten voordeele van eene weduwe met 4 jeugdige kinderen welke eene kommervolle toekomst te gemoet zien. Mochten de lijsten, die door die vereeniging zullen worden aangeboden, overvloeien van handteke ningen; dit zal het schoonste loon zijn voor bestuurderen van die vereeni ging en hen het bewustzijn schenken te hebben gedaan wat mogelijk is tot leniging van de ramp dier zwaar beproefden. Terwijl men heden morgen op de hoogte van de Vink bezig was met liet inslaan van palenten behoeve van eene schoeiing voor den stoom tramweg Leiden-Voorschotcnkwam een dier palen op eene pijp van de waterleiding terecht; in een oogwenk stroomde het water naar alle kanten heen en moest men ook spoedig hier de gevolgen van het ongeval onder vinden, doordat de toevoer van water was verbroken. Naar wij vernemen hoopt men nog dezen avond in die belemmering te kunnen voorzien. Onder de aandacht van gegadigden wordt gebracht, dat art. 11 der "Algemecne bepalingen betreffende de aanbesteding en de levering van be- noodigdheden ten behoeve van 's rijks overzeesche bezittingen", in verband met de nieuwe bepalingen omtrent de rechten van zegel en van registratie, gewijzigd is. Nadere aanwijzingen zijn ie verkrijgen bij het dep. van ko loniën (Bureau F). In het verkeer met Groot-Brittannië zijn, te rekenen van 1 Januari 1883, briefkaarten met betaald antwoord toegelaten. Stc De provinciale staten van Noordholland hebben heden, in eene buiten gewone vergadering, tot lid van de eerste kamer der staten-gcneraal in plaats van wijlen den heer nr. C. den Texgekozen den heer D. Visser van llazerswoude met 34 legen 23 stemmendie op den heer A. C. Wert- lieim werden uitgebracht. Naar de tV. R. C. verneemt, is er in den gemoedstoestand van den juwelier Cossenheim eene gunstige wending gekomen. De huiszoeking te Montfoort heeft omtrent de nog vermiste juwcclen geen licht verspreid. Tc Charlois is gisteren morgen cell biok huisjes, bewoond door 12 arbeidersgezinnen, eene prooi der vlammen geworden. De aanvoer van water was moeielijk en daarenboven de huisjes mei rieten daken bedekt. De be woners zjjn van alles beroofd; slechts een hunner was geassureerd. Op een boerenhofstedeonder Klaaswaal, kregen twee knechts een hevigen twist, welke zoo hoog liep, dal de een den andere met een mest- llaak zoodanig op het hoold sloeg, dal lijj vror dood bleef liggen en men voor het behoud van zijn leven ernstige vrees koestert. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam heeft een der leden, dr. Berns, het dagelijks bestuur geïnterpelleerd over den voortdurenden cllcndigen mitldeleeuwschen toestand in het binnengasthuis. Nog geschieden daar mishandelingen en wanordelijkheden, llaive maatrege len, zooals de aanstelling ccner lijdelijke direcrrice zonder bevoegdheid, en eener hoofdverpleegster van 19 jaar, zijn onvoldoende. Geen herstel is moge lijkzonder liet ontslag van den directeur-geneeskundige dr. Thijssen. lijj heeft zijn wanbeheer niet kunnen verantwoorden, noch tegenover de com missie, noch tegenover het publiek. De burgemeester zeide, dat voorstellen ter reorganisatie in bewerking z(jn en dal inmiddels slechts lijdelijke maatrege len zijn genomen. Over personen zou hij zich nu niet uitlaten. Ür. Berns acinic zich als raadslid verplicht het algemeen belang niet aan persoonlijke quaesliëlt op te offeren, en hij drong nader op ontslag aan. De burgemeester zeide, dat de verlangde maatregel door niemand tot nog toe was verlangd. In 1882 heeft de Amslerdamsche politie 8122 processen-verbaal opge maakt wegens overtreding van de drankwet. De eerste kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam heeft Uitspraak gedaan in de zaak van den heer Wamstecker, die tol eene verzekering van een bedrag van ƒ1400, deel uitmakende van eene vordering, groot ƒ68000, op de beruchte millioenenjuflrouw Jannetje Struik, een arrest had gelegd op eenige haar toebehoorende goederen, onder berusting van den heer Wer ker, eigenaar van het Bible-hötel. Nadat het gelegd beslag van waarde was verklaard, heeft de heer Werker verklaring afgelegd nopens die goederen, en bleek daaruit, dat daartoe o. a. behoorden eene brandkast, een klok in den vorm van een bjj, een zijden kostuum en een paar handringen, waar van de bekende heer Anthony Hoetink eigenaar beweerde te zijn. De recht bank heeft den heer Werker, overeenkomstig zijne verklaring, veroordeeld om die goederen aan den heer Wamsteeker af te geven, mits deze hem zijne kosten vergoede. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is eergisteren een aanvang gemaakt met de opvoering van den "Nibelungen-cyclus" door het Richard Wagner-thealer. Wat betreft de uitvoering van de eerste afdeeling, "das Rheingold", brengt het flbl. lioogen lof toe aan hel orkest; minder is dit het geval mei de verschillende partijen, die, naar het oordeel van dal blad, niet aan kunstenaars van den eersten rang waren toevertrouwd. Over de uitvoering van de tweede afdeeling op gisterenavond luidt het oordeel veel gunstiger. De gemeenteraad 'van Arnhem heeft met 23 stemmen tegen 1. concessie verleend aan de hh. Th. A. Van den Broek en G. W. Van Barneveld Kooy Jr., te Amsterdam, voor don aanleg en de exploitatie van eene waterleiding in de gemeente Arnhem.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1