E 1883. DONDERDAG 4 JANUARI. M°. 3. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p, f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlentiGn is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 3 JanuarL In de laatste dagen hebben kwaadwillige jongens bij ingezetenen alhier voetzoekers (vuurwerk) in de brievenbus geworpen, na deze eerst aangesto ken te hebben, zonder gelukkig brand te veroorzaken. Thans heeft zich te Amsterdam het geval voorgedaan, dat door eene zelfde handeling eene wo ning en magazijn bijna geheel zijn uitgebrandterwijl de bewoners zich met moeite over de daken hebben moeten redden. Niet genoeg kunnen de ouders alzoo worden aangemaand hunne kinderen op bet gevaarlijke en strafbare hunner handelingen te wijzen. lieden namiddag te 12 uren is aan de St. Jakohsgracht een paard aan de handen van zijn geleider ontsnapt, terwijl hetzelve aan de voormalige Koepoort door ccnige personen is gegrepen, zonder dat daarbij ongelukken zjjn voorgevallen. Gedurende de maand December zijn 16730 personen per Leidschen paar- denspoor vervoerd; terwijl het totaal vervoer over het jaar 1882 314,674 reizigers aangeeft. Gedurende de afgeloopen maand December zijn per Rijnjandscken stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 12288 personen, met eene opbrengst van 2084 81%, zijnde 7.86 per dag en per kil., tegen een vervoer van 9141 personen, met eene opbrengst van 1462.69% in de maand November. Alzoo tengevolge der op 1 December ingevoerde dienstregeling een vermeer derd vervoer van 101 personen daags, of 3147 over de geheele maand, met eene hoogcre ontvangst van 622.12. Sedert 1 Januari 1882 zijn vervoerd 274.838 personen, met eene totaal-opbrengst van 42048.19. Dij kon. besluit is de bevordering van officieren van gezondheid 2e kl. bjj het leger in Ned.-lndië afhankelijk gemaakt van het afleggen van examen. Dezelfde bepaling is toepasselijk op de militaire apothekers 1' kl. Dij het dep. van koloniën is het navolgende telegram van den gou verneur-generaal van Ncderl. ludië, van 2 dezer, ontvangen: Op 29 Decem ber werd in Atjeh een transport door talrijke benden aangevallen. Van Atjehsche zijde gewaarschuwdhad de militaire kommandant afdoende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmach- tigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 dooden in onze handen latende. Aan onze zijde sneuvelde 1 mindere militair cu werden 22 mindere mili tairen en 2 dwangarbeiders gewond. De vervolging wordt voortgezet. De rechtbank te Rotterdam heeft drie van de personen, in de zaak van Jannetje Struik ouiangs gevangen genomen, wederom op vrije voeten doen stellen. Tegen de overigen is rechtsingang met last tot gevangenhou ding verleend. Nadat deze beschikking, ook ten zijnen aanzien genomen, den Amsterdamschen juwelier Consenheim betcekend is geworden, heeft deze zich, tot tweemalen toe, getracht van het leven te berooven. In de jongste vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam deelde de heer Van de Sande Rakhuyzen het verblijdend bericht mede, dat de waarneming van den overgang van Venus te Curasao door een Nederlandsch officier gedaan volkomen geslaagd is. Het genootschap Nattira Artis ülagistra te Amsterdam heeft een gevoe lig verlies geleden: een der beide zeeleeuwen, een sieraad van deze inrich ting, is gestorven, en men vreest dat de andere ook niet in het leven zal blijven. Te Amsterdam is de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeni- ging «Willem Rarents". De luit. ter zee Hoffman, die den vijfden tocht kommandeerde, bracht verslag uit van zjjnc reis, en al wat voor kennis der natuur door waarnemingen en peilingen gedaan was in de IJszee. Zijn belangrijk verslag werd met aandacht door een vrij talrijk publiek aange hoord, en veel belangstelling wekte vooral wat hij mededeelde omirent het vinden van de Eira en het wedervaren der bemanning gedurende hare over wintering op Frans Josrphsland. Met algemeene toejuiching werd de wak kere commandant voor zijn verslag bedankt. De heer J. D Fransen Van de Putte, president der hoofdcommissie, zeide den heer Hoffman, zijn éldt- major en manschappen dank voor de kloekheid en voorzichtigheid door hen in de IJszee geloond. De toejuichingen der aanwezigeu bewezendat bij namens de vergadering sprak. De heer Fransen Van de Putte herinnerde, boe uit het verslag weer bljjkt, dat het werk van de Barents nuttig is voor zeevaart en wetenschap en aan onze vlag prestige geelt. De Barents ts nog steeds zeer gelukkig geweest en was liet cenige poolschip. dat dit. jaar ongedeerd uit het ijs kwam, na er lang en herhaaldelijk te zijn in geweest. Wij hebben langzamerhand een tal van officieren en manschappen gekregen, in ijsnavigatie geoefend. Door één jaar lang niet te varen ging deze school der ijsvaart te niet, want tot nu toe was steeds de eerste offi cier van den eenen tocht de kommandant van den volgende. Doch er is nog eene andere reden om de tochten voort te zetten. Niet alle schepen waren zoo gelukkig als de Barents. Landgenootenkloeke, vaderlandslievende mannen overwinteren op dit oogenblik in het noorden, onder zeer gevaarlijke omstandigheden. De commissie die de verantwoorde lijkheid voor de uitzending op zich nam en onze regeering zullen hare krach.ten inspannen, om zoo spoedig als dit ttt het voorjaar mogelijk is, bijstand "te zenden. Doch de Barents mag zich in geen geval onttrekken aan de laak, aan den duren plicht, om ter zee naar de overwinterende Hollanders te zoeken. De commissie wenscht daarom de Barents in het voorjaar na3r het noorden te zenden, om zoo ver in de Karazee bij Waai gat, als wind en open water dit veroorloven, naar de landgenooten uit (e kijken. leder, die voor dit streven sympathie gevoelt, doet een goed werk door te helpen. Kleine giften worden dankbaar aangenomen Blijvend helpt men de Barents het best door eene jaarlijksche gift tot wederopzegging te beloven, of voor ƒ25 lid der vcreeniging te worden. Maar onder de be gunstigers wordt ieder opgeschreven, die een gulden of meer geeft, en naar mate meer Nederlanders voor zulk eene gift de commissie steunen, wordt het bewustzijn ook krachtiger, dal het Hoilandsche volk h"t streven en het werk van de Barents waardeert. Tc Amsterdam is eergisteren middag een hevige brand ontstaan, ten gevolge van den moedwil van een knaap, die in den winkel van de firma Merkeibach O., op den Nicuwcndijkeen voetzoeker of rotje had ge kocht, dien aanstak en brandend over den toonbank wierp. Daar de bran dende voetzoeker in een kist met vuurwerk terechtkwam, stond in een oogwenk tijds niet slechts de winkel in vlam, maar schier tegelijkertijd door de trekking, ook het aangrenzende magazjjn, zoodat de bewoners zich onmiddellijk den uitweg naar de straat zagen afgesneden, en zij allen de vlucht namen naar boven, waar zij, man, vrouw, vijfkinderen.de moeder van den heer Merkeibach, eene zwaarlijvige 77-jarige dame, en twee dienstboden, met levensgevaar, door een zeer nauw dakvenster, over de daken hij de huren eene toevlucht vonden. Aan de brandweer is het gelukt den brand lot hel aangetaste perceel te bepalen, waartoe met weinig beleid noodig was, daar boven in het magazijn eene aanzienlijke hoeveelheid vuur werk aanwezig was. Gelukkig hadden er geene persoonlijke ongelukken hij plaats. liet Nieuwjaarschieten heeft te Geldermalscn treurige gevolgen gehad. Niettegenstaande het bij politieverordening verboden was, heeft men bet toch niet kunnen laten en een jongeling van 17 jaren heeft daarbij zjjne rechterhand deerlijk gekwetst, zoodat de duim moest afgezet worden. Ook te Driel heeft een jongen op die wijze een duim verloren. De milicien-kanonnier Stigt, die in de afgeloopen zomer, door het on tijdig springen van eene granaat in het kamp bij Oldebroek, deerlijk aan de linkerhand werd gewond, is thans een voortdurend pensioen toegekend ad ƒ250 's jaars. Een landbouwer te Raarsdorp, onder 's Heer-Arendskerke, is Zondag met de noorderzon vertrokken, llij was vergezeld van zijn knecht en liet zijne krankzinnige vrouw en zijn cenig kind achter. Zijn vee en graan had hij stil te gelde gemaakt. Vele schuldcischers betreuren zijn overhaast vertrek. Rij Maaseyk is een man, die daar in een hosch aan hel werk was, door een wild zwijn overvallen en zoo gebetendat hij aan de gevolgen daarvan is bezweken. Volgens berichten uil Maastricht en uit Vcnloo was het water gisteren weder stijgende. Te Maastricht was het 10 centimeter gewassen. Over den rijweg naar Aken stroomde een breede Maasarm ook een gedeelte van den rijksweg naar Nijmegen was geïnundeerd. In het dorp Eysden staau de laaggelegen straten blank; de bewoners zijn met hun vee naar elders ge vlucht. In het tegenover gelegen Lanay staat ook alles onder water. De toestand is o»cr het algemeen even zorgwekkend als vroeger. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan de X. B. C.: De berichten van heden zijn niet opbeurend. In den afgeloopen nacht werd een estafette uit Alem gezonden om aan de autoriteiten hier ter slede mede te deelen, dat eene belangrijke afschuiving van den Mmsdijk onder Alem had plaals gehad

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1