IJ VOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Dinsdag H Januari Ó883JV°. Omtrent het verzoek van P. J. Van Hoeken, tot het wegnemen van een boom en van den berm voor zflue fabriek aan den Ifoogen Rijndijk onder iterwonde, stellen Burg. en Weth. voor vergunning te verleenen lot het gnemen van den berm, maar afwijzend te beschikken op het verzoek tot l rooien van den boom. Met 1 Jan. zjjn benoemd als assistenten in het acad. ziekenhuis: a. interne geneeskunde mannen H. J. Rinkes; b. id. vrouwen H. L. Van l)(jen Van den Heuvel; c. chirurgie vrouwen Dr. H. Treub; d. id. mannen Nolen; e. verloskunde A Korteweg; oog- en oorheelkunde H. Van Attrooy en g. pathologische anatomie D'. Van Haren Noman. De hooldadministratie van het 3e regement huzaren wordt met 1 ,)a mari van 's Hage naar Leiden verplaatst. De kapt. D. J. H. N. den Beer Portugaelvan het 4e reg. inf.is over- daatst bij het instructie-bataillon te Kampen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tol 74 volwassen personen en 9 tot 17 kinderen. In eene der laatste afleveringen van de "Flora Batava" maakt de heer W. Van Eeden, te Haarlem, de opmerking bij de beschrijving en afbeel ding van Narcissus poeticus L., die zeer enkel in duinvlakten voorkomt, dat exemplaren van deze plant ook in vrij groot aantal en ver verwijderd ;aa tuinen op Tessel zijn gevonden, en dat zij daar sedert lang bekend zjjn oi der den volksnaam van "mooie meisjes". Vermits het op 23 dezer uil Amsterdam te Marseille aangekomen lomschip der Maatschappij Nederland [Voorwaarts) enkele dagen te Mar seille moet dokkenzjjn de daarmede uit Amsterdam verzonden brievenmalen ar Nederlandsch Indië, alsmede de brievenmalen voor Nederlandsch Indië, ,:ie op 19 dezer uit Nederland verzonden zijn en welke te Marseille waren te schepen, van daar verder verzonden met de op 24 dezer vertrokken ansche pakketboot. De candidaat T. S. Van der Ley Wz., te Langweer, heeft de toezeg- :ig van beroep naar Scherpenzeel c. a. (classis Heerenveen) aangenomen, Bij het eergisteren te Meppel gehouden laatste examen voor apolhe- rsbediende zijn drie candidaten geëxamineerd, die allen werden afge wezen. Het stoomschip Prins van Oranje, op weg naar Amsterdam, is op Dec. te Marseille aangekomen. De Zeeland is op 28 Dec. van Batavia >i trokken. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning geen gevolg geven aan zijn vi trnemen, om het Baarnsche bosch te sluiten, maar zal dit bosch steeds or het publiek toegankelijk blijven. De luit.-generaal Van Willes, inspecteur van het wapen der inf., heeft h naar Geerlruidenberg begeven, ten einde persoonlijk een onderzoek - te stellen naar de ongeregeldheden, die voor enkele dagen door militairen van dat garnizoen aan het Raamsdonksche veer zjjn gepleegd. Te Leiderdorp is lot predikant bij de Herv. gemeente beroepen D'. Kromzigt, pred. te Kortgene. Het Classicaal Bestuur van 'sGravenhage heeft, op verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar, besloten bjj die gemeente een twaalfde predikantsplaals te vestigen. (K. Ct.) Door den Gemeenteraad van Gouda is aan den heer 11. Kaptjjn tot \pril 1883 uitstel verleend voor de aanvaarding der concessie tot aanleg exploitatie van een stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven. Van "jen directeur der Goudsche IJselwaterleiding kwam bjj den Raad een ver- zc k in om den termijn, waarop de waterleiding moet voltooid zijn, uit te stellen en wel tot 1 September 1883, welk verzoek werd gesteld in hidden van Burg. en Weth. De arrond.-rechtbank te Haarlem veroordeelde eergisteren zekeren J. J. sen, een kleermakersgezel, tot 21 dagen gevangenisstraf en opzending or drie maanden naar eene rijks-werkinrichting, en zulks wegens herhaalde enkenschap. Vrjjdag, meldt het Bbl.werd door Mr. Croockewit, rechter-commis- -ris te Rotterdam, gehoord Mr. Rud. B. Benjamin, advocaat alhier, door de ehlbank benoemd tot een der bewindvoerders van den heer Bosch en ti as evenals voorheen diens raadsman. Zooals wij indertijd meldden had Benjamins het eerst voor nu een jaar geleden, namens verscheidenen slachtoffers van de miljioenen-juffrouweene aanklacht bij de justitie :leverd|, aan welke plainte ook thans veel gewicht wordt gehecht en ke zeer nauwkeurig wordt behandeld. Gelijk te denken was, zijn door Benjamins, belangrijke inlichtingen aan de justitie gegeven, en heeft netje Struik den schijn aangenomen dat zij zich het, voor haar minder .gename, bezoek van dien advocaat in het Bible Hotel niet herinnerde zich evenals altijd zeer brutaal getoond. Gelukkig is men het geheele ctpennest op het spoor en wordt door de justitie op de ernstigste wijze verder onderzoek voortgezet. De aangehoudenen Mandel en Christie jn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Op een der spoorwegperrons ie Utrecht zjjn ringen gevonden, die vermoedelijk tot het ontvreemde be ooren. Te Amsterdam heeft gisteren de "Nederlandsche Koorvereeniging" hare one jaarljjksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. D. Loman. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat vereenising in bloei toeneemt en thans 428 leden en donateurs telt, ter- j 25 nieuwe correspondentschappen in het afgeloopen jaar werden opge- 'ht. Van den verkoop van koren en koralen, door de vereeniging uitge- :n, werd dit jaar 740.20 ontvangen. e vereeniging, die eene statistiek wil geven van de zangvereenigingen in lande, heeft thans reeds 350 zanggezelschappen in hare lijst opgenomen. Het •wiuur, dal die opgave echter zoo volledig mogelijk wenscht te maken, ver zoekt allen bestuurders van zanggezelschappen de namen hunner vereeni- en aan den secretaris, den heer J. A. Böhringer, te Amsterdam, op te ?en. Uit Nijmegen meldt men aan de M. ft. C.De doorgaande gemeenschap :hen den Lindenberg en het veer is andermaal door den hoogen stand Waal verbrokende rivier staat nu weder aan den voet der Grootestraat t-> nabjj de drukkerij van het dagblad De Gelderlanderdie bij aanhou- len was weldra met overstrooming zou bedreigd worden. De St. Jacobs- t heeft men heden afgedamd en men neemt voorbereidende maatregelen ook op andere plaatseu dammen te zetten. Het veervak heeft men reeds 'o merkelijk aan deze zijde moeten verlengen. Ook is nu een gedeelte kade aan den Waalwal ondergeloopenwaar nog de gaslantaarns op dag te midden der golven zijn blijven staan branden. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas, die gisteren tot 46.65 M. boven A. P. was gestegen, is heden nacht 2 centimeter gevallen. Reeds was het water tot aan de Hoofdstraat te Wijk genaderd en maakte men zich daar gereed de bovenverdiepingen te betrekken. Op den boulevard al daar hebben onderscheidene gezinnen hunne woning verlaten; het water heeft daar eene aanmerkelijke hoogte bereikt. Ook in de straten aan de Jeker gelegen staat het water en wordt in de communicatie door noodbruggen voorzien. Aan de voormalige L. Vr. poort steeg het water uit de riolen en zou bij den geringsten was ook dat gedeelte der stad evenals in 1880 overstroomd hebben. Doch het water is vallende en althans voor het oogen- blik is alle verder gevaar voor overstrooming geweken. Alleen de onge lukkige bewoners van den Rechter-Maasoever zitten nog volop in het water en de hieraan verbonden gevaren. In Betuwe en Maas en Waal wordt de nog voorhanden tabak tegen hooge prijzen verhandeld. Men besteedt in de Betuwe tot 25 voor de tabak en ƒ12 voor de zuigers per 50 KG. D. V., vrouw van S., te Zevenaar, zal den 4en Jan. a. s. voor het hof te Arnhem terechtstaan wegens opzettelijke vergiftiging van haar stief kind. Besch. was, sinds zij in 1881 de tweede vrouw van S. werd, zeer slecht voor hare zes stiefkinderen, maar vooral voor een 4-jarig knaapje. Des vaders liefde voor de kinderen nam daardoor echter te meer toe, het geen nu meer en meer de ijverzucht van besch. opwekte, die ten slotte een aftreksel van roode phosphor-luciferskoppen in meel mengde, daarvan een pannekoek bakte en die (25 Oct.) aan den kleine voorzette, die er gretig van at. Brakingen volgden, waarbij volgens verklaring eener buurvrouw eene sterke phosphorlucht het huis vervulde, het braaksel licht gaf en in duister damp uit de keel van het kind opsteeg; den volgenden dag was het knaapje beter; maar eenige dagen later herhaalden zich de brakingen met hevige pijnen en het kind stierf eer de radelooze vader een geneesheer had gehaald. De doctoren, die de lijkschouwing hebben verricht, z(jn van oerdeel, dat hier aan chronische vergiftiging moet worden gedacht en dat het phosphor niet eens, maar meermalen aan het kind moet zijn toe gediend. Men meldt uit Zwolle, van gisteren: De gewone jaarvergadering der afd. Zwolle van de Schippervereeniging "Schuttevaêr" werd gisterenavond alhier gehouden. De aftredende leden van het bestuur J. Thomas, D. J. H. Van Tussenbroek en K. Schuttevaêr werden herkozen en als afgevaardigden aangewezen naar de algemeene vergadering, die omstreeks einde Januari a. s. te Hoogeveen zal gehouden worden. Namens onze afd. zijn aan het hoofd bestuur opgedragen bjj de Regeering te verkrijgen 1°. beter licht aan den Ketelmond bij Kampen; 2". opruiming van een 2-tal wrakken in het vaar water nabjj Urk en 3°. betonning van het Ruggebot, beuevens enkele lokale belangen te dezer stede. De rekening sloot met een batig saldo van ruim ƒ30.- Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat deze week H. Scholten zijn gouden bruiloft vierde tegelijk met de herinnering aan 50-jarigen dienst bij den expediteur Hermanus Visscher alhier. Ten aanzien van het ongeluk aan de broodfabriek te Groningen wordt medegedeeld, dat niet de stoomketel is gesprongen, maar een toestel, die nende tot verwarming van water, hetwelk, met een buis met den stoom ketel verbondenaan dezen den stoom tot verwarming ontleende. Te Dommelenin Noordbrabantj, bestaat een oud gebruikdat als er een nieuwe huurder op eene boerenplaats komt, hij zjjne buren onthaalt, die hem bjj het verhuizen behulpzaam zijn geweest. Een hourboer, die ver leden jaar op het gehucht Keersop eene boerderij had gehuurd, had nage laten dit oud gebruik te volgen. Niettegenstaande zijne buren bem her haalde malen aan zijn plicht hadden herinnerd, bleef hij Oost-Indisch doof. En daar de schender van dat oud gebruik naar elders zou vertrekken kwam de geheele buurt den avond voor zijn vertrek bijeen, aanbrengende al wat men aan oude pannen, potten, stokken, ijzeren kettingen enz. had kunnen opschommelen. Onder het klappen van tien voermanszwepen en het gebrul van hoorns werd hem een ketelmuziek gebrachtdie zoo'n ge weld maakte, dat de koeien op stal en de honden in hunne hokken van angst opsprongen en door hun geloei en geblaf het concert volmaakten. Te 10 uren werd het feest met een luid hoera besloten. 's GRAVENHAGE, 30 December. Door Z. M. is de minister van waterstaat enz., Jhr. Klerck, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den heer H. B. A. Sassen, consul der Vereenigde Staten van Venezuela te Brussel, verlof verleend tot het aannemen van het kommandeurskruis van de orde der Afrikaansche Verlossing, hem door den president der republiek Liberia geschonken. Tot referendaris bij het departement van oorlog is benoemd de heer F. E. L. A. Abel, hoofdcommies bij dat departement. Door Z. M. ziju benoemdtot burgemeester der gemeente Zevenbergen de heer J. Van der Minne; tot burgemeester der gemeente Jutphaas de heer VV. F. Smits, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nieuwerkerk aan den IJsel; tot burgemeester der gemeenten Vree land en Nigtevecht de heer J. A. F. Backer; tot burgemeester der gemeente Hoensbroek de heer W. Horstmans, en tol burgemeester der gemeente Noor beek de heer G. Teney. Door Z. M. zijn benoemdtot kantonrechter-plaatsvervanger in hel kan ton Dokkum, de heer Mr. A. H. Van KlefTens, advocaat en procureur te Veen wouden; in het kanton Bolsward, de heer C. W. C. T. Visser, burge meester van Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde, en lid der provinciale staten van Friesland; tot notaris te St. Jacobi-Parochie, gemeente het Bildt, arrond. Leeuwarden, de heer S. Mossel, cand.-notaris en gemeente-secretaris te Grouw. Ingevolge zjjn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Groshans, als notaris te Rotterdam. Tot commies bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht is benoemd de heer J. Errens, adjunct-commies bij gemeld bureau, en tot eersten klerk bij de topografische inrichting, de heer H. Den Hertog, tweede klerk bjj die inrichting. Tot telegrafist 2de kl. bjj den rijkstelegraaf zijn benoemd G. E. De Groot, thans leerling-telegrafist; J. A. Valks I'., J. W. L. Van Hengelaar, A. J. Van Ree en J. Loman, allen thans telegrafist 3<" kl.; J. Mannoury, thans leerling telegrafist; H. M. Hylkema, A. Oomkens, J. N. Pisuisse en J. Goossen Cz., allen thans telegrafist 3d« kl.; T. Van Asperen, thans leerling-telegrafist. De luit. ter zee 2lle kl. B. F. Meyboom, uit Oost-Indië teruggekeerd, en de luit. ter zee l»te kl. L. A. Dittlof Tjassens, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, zijn op non-activiteit gesteld. Aanst. Maandag te 12 uren zal ter gelegenheid vaH het Nieuwejaar ten hove receptie plaats hebben. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben het voornemen, te begin-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5