met brillanten aan het ontvreemde van de heeren Bosch. Ongetwijfeld zjjn ergens nog gelden of geldswaardige papieren geborgen. Jannetje betaalde alles conlant met geleende gelden. Zij, die haar leenden, kregen kostbare geschenken, die weer moesten dienen otn crediel en vertrouwen te wekken, en nieuwe sommen te erlangen, waarmede dan weder de kostbaarheden werden betaald. Op het laatst, in December van verleden jaar, waren geen kapitalen meer te krijgen en ontstond het geschil met de firma van der Gant. Toch was er nog genoeg over om goed te blijven levenen die om standigheid deed zoovelen geloovendat er inderdaad geheime bronnen van inkomst waren, Wanneer dit geding, zegt genoemd blad, in openbare behandeling komt en alle getuigen worden gehoord die in de instructie verklaringen hebben afgelegd, dan zal men vreemd opzien van zooveel list en sluw overleg aan de eene, en zooveel geloof en goed vertrouwen aan de andere zjjde. Want al hebben de geldschieters kostbaarheden, kleederen, huisraad, enz. enz. ten geschenke gekregen, zij hebben hunne kapitalen op verre na niet terug, en hel merkwaardigste is dat bijna alles is geleend zonder eenig bewijs van ontvangst aan hen die leenden. Er is eene familie te Haarlem door deze boerendeern (die 1000 betaalde aan den geneeskundige, die haar bij hare bevalling bjjslond) geheel geruïneerdom van anderen niet te gewagen. Te Rotterdam is gisteren nacht op de ijzeren stoomboot Holland, varende van Rotterdam op Londen, met volle lading van daar aangekomen en liggende aan den ligter van de stoomboot-maatschappij, brand ontstaan. Hoe de brand ontstond, bleef onbekend. Men vermoedt, dat er in de lading reeds iets aan het smeulen was, toen de stoomboot Londen verliet. Hoe het zij. het vuur sloeg fel om zich heen en kreeg, doordien het gevoed werd o. a. door de arak, de olie en de katoen, die een deel van de lading vormden, zulk eene uitbreiding, dat de stoom- en handbrandspuiten aan den wal en de spuiten van de havendienst onmagtig waren afdoende hulp te verlernen. Daar er bovendien ernstig gevaar begon te bestaan voor de sche pen, die in de onmiddellijke nabijheid lagen, werd de Holland los gemaakt, van den wal verwijderd en toen door de booten op sleeptouw genomen, waarna het schip voorbij het Dark op het drooge werd gezet. Be stoom boot is daar genoegzaam geheel uitgebrand. Van drie 12 jarige jongens, die zich dezer dagen van Dirksland naar het strand hadden begeven, en die bjj het terugkeeren door den mist het regte spoor misten, is er een, die een anderen weg dan zijne makkers bad ingeslagen, dood teruggevonden. Te Amsterdam zal Zaturdag aanst. in Felix Mcritis de jaarlijksche open bare vergadering der Barenls-vereeniging werden gehouden. Te Amsterdam is tegen eenige winkeliers in comestibles, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein, proces-verbaal opgemaakt, daar zij vruchten op brandewijn verkochten zonder vergunning daartoe te hebben. Te Groningen is eergisteren de stoomketel in de broodfabriek buiten de Apoort met donderend geweld gebarsten. Een gedeelte buitenmuur en een venster zijn uit elkaar geslagen en de zware houten zoldering is ver splinterd. Hiertoe bepaalde zich de schade aan materieel, terwijl niemand persoonlijk letsel bekwam. Het ongeval is te wijlen aan den stoker der fabriek, die van 2 tot 5 uur de lunctiën van machinist vervulde. Hij had ten 2 ure stoomop gemaakt om bij de komst der werklieden ten 5 ure ge reed te zijn, en zich daarbij niet overtuigd van den stand van hel water in den ketel, die uit watergebrek is gebarsten. Naar men uit Maastricht meldt wekt de stand van het water ook daar weder bezorgdheid. In den omtrek ziet het er treurig uit. Vele dorpen worden andermaal met overstrooming bedreigd. Reeds zijn alle buurtwegen onbegaanbaar en bij den gcringsten was loopt ook het water o«er de rjjks- wegen. De molens en fabrieken, die door het water van Maas of Jeker worden gedreven, liggen stil. De toestand is bijna dezelfde als in bel begin van November. •s GRAVENHAGE. 28 December Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855. toegekend aan J. Guyt, D. van den Oever, C. Hoek, K. van der Plas, A. Schaap, VV. Guyt, K. van DuynD. litis, G. van der Plas, allen te Katwijk aan Zee, van de bomschuit Geertruida Johanna, wegens bet met levensgevaar rfdden van de bemanning van hel Engelsche vaartuig Allen op 24 Augustus 1882; verder aan R. N. P. Fritz, Lietman Roodveld, H. M. ter Haar, J. van Kleef en A. Slreur, allen te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van drenkelingen. Door Z. M. is, op hun verzoek, eertol ontslag verleend aan den heer mr. F. J. W. baron van Pallandt van Koppel als burgemeester van llummclo en Keppel en aan den heer D. Stam Pz. als burgemeester van Wijdenes. Door Z. M. is benoemd tot kantonregter ie Delft, de heer mr. J. J. Kuipers, mans kantonregter en arrond.-schoolopziener te llcerenveen. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen zjju benoemd: te Hengelo c. a. J. P. Reede, thans te Harmeien c. a.te Muideu c. a C. J. A. Stakman, thans te Lisse c. a. Aan den heer C. van der Schoot is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Breda, behoudens aanspraak op pensioen. De heer mp. M. Tydeman Jr. is benoemd tot schoolopziener in het arrond Zevenbergen, en de heer C. A. Cikot, thans tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, is benoemd lot leeraar aan die school. Aan mej. C. J. Perron, geb. te Chalons sur Saóne (Frankrijk), is ver gunning verleend lot het geven van middelbaar en lager onderwijs hier te lande, mits zjj overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe. Aan de artsen Martin Krutzsch, geb. te Tharand, in Saksen, en Hein- rich Kurzak, geb. te Sakran, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartui gen, onder voorwaarde, dat zjj de wettelijke bepalingen omtrent de nitoef*. ning der geneeskunst in Nederland sliplelijk nakomen. Bij het wapen der infanterie is benoemd tot kapitein bij het 4« re» de 1' luitenant J. F. C. W. Adels, van het 6e reg. Door den minister van marine is de adelborst 2e kl. bij het kon. in. stituut voor de marine te Willemsoord M. F. Meyboom, op daartoe gedan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De minister van marine zal Vrijdag ainst. geen gehoor verleenen. In de op morgen te houden zitting van de eerste kamer zijn aan dt orde gesteld een aantal kleinere ontwerpen, zoomede de hoofdstukken I VII A der staatsbegrooting en de wet op de middelen. In de zitting van. het geregtshof van heden zou behandeld wordende zaak van II. v. L. en G. S.te Leiden, beschuldigd van diefstal door meer dan één persoon in een bewoond huis, doch wegens de afwezigheid van v. L. werd de behandeling verdaagd tot 18 Januarij a. s. en bevolen dat de afwezige zal worden in hechtenis gesteld. Heden stond voor de arrond.-regtbank alhier teregt zekere K. R.te Oegst- geest aan wien was ten laste gelegd van op den avond vau den 12d'° Nov. If vier wonden te hebben toegebragt aan zekeren K., die dezen gedurende meer dan twintig dagen hadden belet zjjne werkzaamheden te verrigten. De offi cier van justitie eischte in zijn requisitoir tegen den beklaagde eene cel straf van 183 dagen. De verdediger, mr. L. II. J. Lamberts Hurrelbrinck, van Leiden, beweerde in een uitvoerig pleidooi, dat, niettegenstaande liet groot aantal getuigen, die in deze zaak gehoord werden, de schuld van den beklaagde niet wettig was bewezen en concludeerde derhalve lot vrijspraak, Uitspraak over 8 dagen. Dezer dagen is het lijkje van Marius Boogaard, hetwelk sedert zijn ongelukkigen dood te Eik en Duinen was bijgezet, van die begraafplaats naar het familiegraf te Brummen overgebragt. Hel fraaije grafmonument van wit marmersteen, den knaap door familie en de schooljeugd te sGra- venhage gewjjd, is evenwel op het kerkhof behouden. R U 1 T ËN l a N DSC H K BK R I fjTE.X GSCËLAin. LONDEN. 27 December. De Times beweertdat zich in Ierland een geesl van orde er. vrede be- gint te openbaren. Men vindt nu getuigen, die bereid zjjn om te zeggen wat zij weten, en gezworenen, die zich geen vrees laten aanjagen. Uit Bonny. oostkust van Afrika, heeft Daily R/ews berigt ontvangen, dat een negerdorp aan den Niger gebombardeerd is geworden door hel Britsche pantserschip Fineer, welks bemanning daarna aan land ging en het dorp in de ascli legde, waarhrj vele inboorlingen gedood werden. Deze strenge maatregel was genomen ten gevolge van een aanval op eene Engel sche fabriek, gepleegd door de inbootlingen, die den directeur en eenige werklieden der fabriek vermoord hadden. FhAhlliKIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 424 legen 52 stemmen het suppletoir crediel van 25 millioen voor de bezetting van Tunis aangenomen. De heer Laroche Joubert zeide in de discussie dal de expeditie naar Tunis slechts eene beursspeculatie was, waardoor groot tumult ontstond. Op aan drang van den voorzitter Brisson trok de spreker echter zijne woorden in, Op eene vraag van den afgevaardigde Blancsoubé, of de Corrèze beden Ton- Ion verlaten had met bestemming naar Tonkin, antwoordde Tirard, onder toejuichingendat de regering manschappen daarheen gezonden heeft tot versterking van de bezetting aldaar. De senaat heeft de beraadslagingen over de begrooting der gewone uit gaven voor 1883 gesloten. Vóór de eindstemming heeft Fresneauin naam der regterzjjde, verklaard dat zij niet voor de begrooting zou stemmen, omdat de lasten, op de burgers gelegd, te zwaar zijn en de regering niets doet om die te verligten. en de natie gewaarschuwd behoort te worden. Voor de begrooting verklaarden zich daarop 238 leden. Drie Polen, Casimir Sosnowski, Chezanowski en Pilkorski, zijn krach tens de wet van 1849 het land uitgezet, op grond, dat het gevaarlijke socialisten zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft eene motie aangenomen, waarhij de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de programma's voor het middel baar onderwijs, met name wat het gedeelte betreffende de philosophie aan gaat, gewijzigd worden in den geest der hedendaagsche denkbeelden, nam. der vrijheid van denken; en dal het ambt van aalmoezenier in de lycefn worde afgeschaft. De Parijsche bladen hebben een feestavond georganiseerd, waarvan de opbrengst zal strekken tot verligting van den nood, die door de ovtrstroo- ming in de departementen der Seine en Marne ontstaan is. Het feest zal Zaturdag plaats hebben in het Hotel Continental. Zang en muziek zullen door gewaardeerde kunstenaars ten beste worden gegeven; de beer Worms zal "Ia Conscience" van Victor Hugo voordragen en een bal zal bet Icesl besluiten. Het toegangbillet kost 20 fr. Bij gelegenheid van een Zondag II. te Parjjs, onder voorzitting van den heer de Lesseps, gehouden feestmaaltijd, beeft deze medegedeeld, dat het Idoor den staat opsegeveu plan der Algerijnsche binnenzee door particuliere krachten zal worden uitgevoerd. Het kapitaal is gereed en de ontwerper van hel plan, de kommandant Roudaire, zou naar Tunis vertrekkenom met de voorbereidende werkzaamheden een begin te maken. De klok van de Tuileriën, welke niet erg beschadigd is en die even na half negen stilstond toen het paleis verbrandde, is door een Engelsch- man gekocht voor 200 DDIT8CHLAN 2». De groothertog van Baden heeft aan den provincialen directeur te Menlt een schrijven gerigt, waarin hjj zijne tevredenheid uitspreekt over hel lofielij'i

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2