Lt:i»s< ni; €011 RUT. 1882. VRIJDAG 29 DECEMRER. i°. 305. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vicrcndethjaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1. iedre regel meer 25 cenls. LEIDEN, 28 December. Voor het inrigten van een gedeelte van het Caecilia-Gasthuis ten be hoeve van de eerlang op te rigten praktische ambachtsschool, waarvan de openbare aanbesteding heden ten raadhnize alhier plaats vond, is als minste inschrijver voor de som van ƒ1260 aannemer geworden de lieer S. van Leeuwen, aannemer alhier. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ2247. Men zal zeker met belangstelling vernemen, dat de heer H. Picrson, van Zeiten, op Dingsdag 9 Januarij e. k. in de Siads-zaal alhier wenscht op Ie treden, om ook een woord over de sociale quacstie te spreken. De persoon van J. v. T., die eenige dagen geleden zich derwijze tegen de politie verzette, dat hij verwondingen toebragt, is te dezer zake door de arrondissements-regtbank te 'sGravenhage tot eene cellulaire gevangenis straf van 183 dagen veroordeeld. Door de politie is in beslag genomen een donker roode koralen ketting met gouden uitgekarteld slotje, welke door een manspersoon, die is aange houden was gevonden en verkocht. Degeendie dusdanige ketting mogt verloren hebbenwordt verzocht zich aan het commissariaat van politie al hier te vervoegen. Door de politie alhier is aangehouden een 19-jarig dienstmeisje, ge naamd M. v. d. B.dat zich had schuldig gemaakt aan diefstal van ecu zwart thibct zomermantel, welke mantel door de politie in de dakgoot van liet huis, waar zij diende, is gevonden. Ook is door de politie aangehouden zekere C. v. S.46 jaar. wagenmaker, wonende te Voorhout, als hebbende zich in deze gemeente aan onderschei dene diefstallen schuldig gemaakt. Tegen deze beiden is proces-verbaal op gemaakt. Laatstleden Dingsdag is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt een manspersoon, genaamd D. S.die zich in deze gemeente, waar hij ook woonachtig was, aan bedelarij had schuldig gemaakt. Gisteren namiddag ten 3% uur is de persoon van E. R., aan de Vischbrug door een toeval getroffen, doch, na aan het politiebureau te zijn bijgebragt, huiswaarts gekeerd. Op denzelfdcn tijd had de heer B. het ongeluk aan den Witten Singel, op een paard gezeten, ten gevolge van het schrikken van dat dier, waar door het dan ook op hol ging, daaraf te vallen. Het paard is aan de Witte- poorl door 2 artilleristen gegrepen, zonder dat daarbij hel minste ongeluk is voorgevallen. Ten 5 uur van denzelfden dag is van voor de vleeschhouwerij van v. d. II. aan de Schoolsteeg, ten gevolge van liet schrikken bij liet opsteken van eene gaslantaarn, eene koe op hol gegaan, en aan de Ruïne te water ge raakt, waaruit zij zich echter weder heelt opgewerkt, en vervolgens langs de Doezastraat naar buiten naar de bollenkweekerij van Gebr. de G. geloo- pen en van daar naar het land van den heer S. Bij die gelegenheid heeft ook nog een slagersknecht, die het beest grijpen wilde, en daardoor op den grond viel, zijn arm gekneusd. Twee andere mannen werden door het beest in het water geworpen, doch waren weder spoedig op hel drooge. Aanvankelijk is ook nog een jagt met pistool en hakbijl op hel beest georganiseerd, dat, ook al ten gevolge van de duisternis, lot niets leidde. In den ochtend van heden bevond de koe zich in het weiland van den Room- burger polder. Met eene aan de hand geleide koe trachtte men nu de andere te bemagtigen. Doch deze zette het in wilde vaart op een loopen en had weldra den Meerburger polder bereikt. Het dier was niet meer te naderen. Men besloot het dood te schieten. Bij het derde schot viel het neer, doch het rigtte zich overeind en liep op zijne bestrijders toe. Het vijfde schot had de koe in den kop gel rollen. Met paard en slede is de voor het ver bruik geschikte vette koe uit den polder gehaald. De kapiteins der infanterie J. F. Roels en J. M. H. van der Koog zijn overgeplaatst van Gouda resp. naar Leiden en Haarlem. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch IndiC, door middel van het stoomschip Limburg, waarvan het ver trek uit Rotterdam op 30 December aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken behooren op 30 December, 's namiddags vóór 1 uur, te Rotterdam aangekomen te zijn. Gedurende de maand November is in de rijks-postspaarbank ingelegd een bedrag van ƒ201,603 76 en terugbetaald een bedrag van 107,155 44%; alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 94,448.31%. Aan het einde der maand October was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1.820,071.94%, zoodat de som der inlagen op 30 November jl. bedroeg ƒ1,914,520.26. In den loop der maand werden 1907 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven; 319 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 44731 boekjes in omloop waren. Te Noordwijk werd jl. Zaturdag het stoflelijk overschot van den heer A. II. Verster van Wulverhorst, in leven oud-inspecteur der opperhoutveslerij ter aarde besteld. De heer Verster bereikte den hoogen ouderdom van 86 jaar; tot het oogenblik van de opheffing dier instelling was hij in verschil lende betrekkingen werkzaam bij de houtvesterij. Als luitenant bij de vrij- wil'ige jagers van van Dam, nam hij deel aan de gevechten bij Hasselt en Leuven. Behalve het Metalen Kruis sierde ook het ridderkruis van den Ne- derlaudschen Leeuw zijne borst. De overledene genoot groole achting en was een weldoener der armen. Aan het graf voerde de heer Pické, bur gemeester der gemeente, het woord, waarna de zoon van den overledene den dank der familie vertolkte voor de gesproken woorden en de beloonde belangstelling. [A. C De Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van diereu hield eergis teren avond hare zesde algemecne openbare vergadering in een der localen van Diligentia te 's Hage. In zijn inleidend woord tot de aanwezigen, leden en uiet-leden, gaf de voorzitter, de heer P. Romijn, een overzigt van den toestand der vereeniging en van hare voortdurende onvermoeide toewijding tol de beschermingszaak. Dit het door den voorzitter medegedeelde bleek dat hel getal leden tot over de 2000 was geklommen en het sedert de laatste algemeene vergadering met 50 was toegenomen. De vereeniging kou zich dus in oen goeden toestand verheugen. Veel was er reeds door haar verrigt, maar veei bleef nog te doen over en om daaraan de hand te leg gen was iets meer geld noodig dan waarover zij beschikken kon. Hij hoopte dat op alle mogelijke wijze de vereeniging door bijdragen zou wor den gesteund, opdat zij haar doel, een gevreesd ligchaam te worden in ge heel Nederland in het belang van het dier, mogt bereiken. De spreker bragt overigens zijn dank voor de van verschillende zijden, vooral van de pers, reeds ondervonden hulp en medewerking. Dat het toezigl op dieren mishandeling niet was verflaauwdkon daaruit worden afgeleid dat zoowel door den eigen rijksveldwachter der vereeniging als door andere politie dienaren processen-verbaal waren opgemaakt, die door 143 veroordeelingen door den kautonregter waren gevolgd. En om dat toczigt nog meer te verscherpen zou er weldra door de vereeniging een tweede veldwachter wor den in dienst gesteld. In zake de ffmillioen-juffronw" zjjn thans ook de overige jttweelen, ter waarde van 35,000, gevonden cu in beslag genomen, en wel bij den handelaar in juweeleu C. te Amsterdam, die dientengevolge in hechtenis is genomen. Nader wordt omtrent deze zaak aan de X.R.C. medegedeeld: Toen de politie op Zaturdag II. ten huize van van Zutphen aan de Leuvehaven n". 14 de huiszoeking bewerkstelligde, is die onmiddellijk aangevangen op de ach terkamer der tweede verdieping door die familie bewoond, waardoor de toe gang lot den daarboven gelegen zolder als het ware afgesloten was, onmid dellijk waarna die huiszoeking tot op dienjzoldcr is voortgezet, alwaar door den rechercheur J. 11. Randsen in den neus eener .bottine, staande onder meerdere schoenen op een plank de collier met diamanten gevonden is. Bjj het verder onderzoek is gebleken dat de juweelcn te Gorinehem bij een per soon in bewaring geweest zijn, die vroeger ontkend had aan de justitie alhier daarvan iets af te weten, waarom ook die persoon in voorloopige hechtenis genomen is, en is dienzellden dag almede gebleken dat twee arm banden in een verdacht koffijhuis op den Steiger voor ƒ460 zoogenaamd zjjn verkocht, hetgeen tot de arrestatie van dien kooper aanleiding gaf en is op verzoek der Rotterdamsche justitie te Amsterdam een koopman gearresteerd, die een bracelet en een losse juweelen steen voor 300 per stuk en zeer verre beneden de waarde gekocht had, welke persoon gevankelijk met de juweelen door de Amslerdamsehe politie naar Rotterdam is overgebragt. Op dit oogenblik zijn, behalve de millioenen-juffrouw, necen personen in pre ventieve hechtenis, die in meerdere of mindere mate mcdepliglig zijn aan de hierboven omschreven zaak. De aangehouden persoon op de St. Anthoniebreestraaï Ie Amsterdam, bij wien diamanten zijn gevonden, door Jannetje Struik aan de bh. Bosch ont vreemd, is, meldt hel llbl.genaamd Consenheim, commissionair in gouden cn diamanten werken. Er ontbreken nu nog een broche en drie ringen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1