had schnldig gemaakt en gevlugt was, heeft zich zelf ter beschikking der justitie gesteld. floor onbekende oorzaak werd gisteren avond een huis, staande aan de Ringvaart, nabij Sloten, en bewoond door twee gezinnen, geheel in de asch gelegd, zonder dat iets gered kon worden. Uit Eindhoven meldt men aan de /V. R.C.: Gisteren morgen circa 10 ure brak de djjk aan hel Eindhovensch kanaal door. Met spoedig aange- bragte hulp slaagde men er in het sat omstreeks 2 ure namiddag gestopt te hebben, lie doorbraak is waarschijnlijk ontstaan ten gevolge van het leggen van buizen, ten einde water te verschaffen aan eene nabijgelegen linnenfabriek. Gelukkig zijn er geene verdere ongelukken bjj te betreuren. Dit was nu de vierde doorbraak in eenige jaren lijds, nagenoeg op dezelfde hoogte. Dezer dagen werden door de rijksambtenaren te Sittard aangehaald 105 hazen en eene partij wilde konijnen, welke men uil Pruissen frauduleus trachtte in te voeren. Kar en paard werden mede in beslag genomen, doch tegen een borgtogt van ƒ300 teruggegeven, evenals het wild. Het wild was ge schoten door eenige jagers uit Luik, die over Sittard naar hunne woonplaats wilden terugkeeren. Men beweert, dat de jagers den voerman last en geld hadden gegeven om het wild te declareren. De persoon van P. G., wonende te Wagenberg onder het gehucht Hei kant, bezig zijnde aan bet water hout te sprokkelen, viel voorover en kwam alzoo jammerlijk om het leven. Door de sociëteit "Momus" te Maastricht zjjn 14000 KG. steenkolen aan de armen uitgereikt. 's GRAVENHAGE. 27 December. Door Z M. is benoemd lot ridder grootkruis der orde van den Eikenkroon jh'. van Sijpesteyn, oud-gouverneur van Suriname. Door Z. M. is jhr. m'. .1. JE. A. van Panhuys benoemd tot commissa ris des konings in de provincie Groningen, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Groningen. Door Z M. zijn tot burgemeester benoemd: van St. Michielsgestel, P. N. van Thiel, van Zevenaar, F. J. 11. baron van Voorst tot Voorst; van Aiilo, T. Braams, secretaris dier gemeente, en van Wervershoof, J. Koop man. secretaris dier gemeente. -- Door Z. M. is benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Breda. m'. G. 11. B. Boot, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbaiik te Maastricht. Aan den heer mr. Th. Ph. baron Mackay is, op zijn verzoek, eervol ontslag; verleend als burgemeester van Winterswijk. Door Z. M. is benoemd tot commies ter inspectie voor de directe be lastingen, invoerregten en accijnsen te Maastricht, de heer E. de Smilde, eerste klerk bij het dep. van financiën, eu tot ontvanger der registratie en domeinen Ie Grave, de heer J. C. J. Pels Rijckcn thans surnumerair bij de registratie eu domeinen. Aan den heer C. van Dellen isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Mijdrecht c. a. De heer mr. L. A. W. Besier, referendaris-adviseur bjj hel muatcol- legie, is aangewezen, om gedurende hel jaar 1883, in geval van afwezig heid van een der leden van dat collegie, diens plaats te vervullen. Tot leeraren aan de rijks- hoogere burgerschool Ie Middelburg zijn benoemd de hh. 11. Snijders en M. J. van Dugteren, thans tijdelijke leeraren aan die school. Door den minister van waterstaat, enz. zijn voor het jaar 1883 be noemd: tot lid en voorzitter der commissie van examen ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen: J. II. P. E. Kniphorstgepensioneerd kapitein ter zee Ie 's Gravenhage; lot leden: J. P. J. Lucardie, directeur der maatschappij "de Maas" te Delfshaven; b. C. Rietbergen, oud-gezagvoerder in degroote vaart te Rotterdam; J. V. Wierdsma, directeur der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rot terdam; J. C. van de Poll, expert van Veritas te Amsterdam, en C. F. Zee man, expert van de Nederlandsche Vereeniging van Assurandeuren te Rot terdam; tot lid en secretaris: m'. C. G. Dulilh, advocaat te Rotterdam. Tot plaatsvervangende leden: L. Jansc Bz., hoofdonderwijzer aan de Kweekschool gpor de Zeevaart te Amsterdam J. G. Gratie, oud-officier-machiiiist der le klasse te Haarlem; mr. J. P. Moltzer. hoogleeraar te Amsterdam; P. A. de Boer, oud-gezagvoerder in de groote vaart te Hilversum; J. J. H. Stolte, oud-gezaghebber 1' klasse bij de gonvernements-marine in Nederlandsch-Indië te Apeldoorn, en W. van Hasselt, directeur van de derde afdeeling van het koninklijke Nedertandsch meteorologisch instituut te Amsterdam. In de heden namiddag gehouden zitting van de eerste kamer werd kennis gegeven van de ingekomen stukken, zoomede van de laatstelyk door de tweede kamer aangenomen hoofdstukken der staatsbegrooling en de wet op de middelen en verdere aldaar afgedane wetsontwerpen. De vergadering is daarna gescheiden. 11H. MM. de koning en de koningin w orden a. s. Vrijdag 's namiddags van het Loo in de residentie terugverwacht. Zatnrdag avond is alhier plotseling overleden de heer mr. Jolle Albcr- tus Jolles, raadsheer in den hoogen raad der .Nederlanden. Nadat hij ver schillende regterlijke betrekkingen had vervuld, werd hij eerst tot minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz. en later tol minister van justitie benoemd. Van 3 Januarij 1871 tot 6 Julij 1872, en alzoo ander halfjaar, bekleedde hij de laatste betrekking. Bij herhaling werd hij lus- schcn zijne verschillende ministeriële betrekkingen, tol raadsheer in den hoogen raad benoemd, waarvan hij liet lidmaatschap tot aan zijnen dood trouw waarnam. Na zjjne aftreding als minister van justitie en vóór zyne tweede benoeming als raadsheer in den hoogen raad, was hij gedurende een korten lijd lid van de tweede kamer der staten-generaal. Hij was versierd met het ridderkruis der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Ge- horen le Amsterdam den 28'" Dec. 1814 en overleden te 's Gravenhage 23 Die. 1882, mogl hij den ouderdom van 03 jaar niet ten volle bereiken. De overledene had vele vrienden wegens zijne groote humaniteit en zijne edele hoedanigheden. Zijne regtskennis bleek uit talrijke geschriften door hem vooral in de lijden, toen hij het openbaar ministerie bij het provinciaal ge- regtshof in Noordholland met zooveel waardigheid en gemoedelijkheid waar nam, gepubliceerd; terwijl ook bjj voorkeur op hem de aandacht van den heer Thorbecke zich vestigde, toen hij hem, na den dood van mr. N. Oli vier aanzocht om zich met de portefeuille van justitie le belasten. Onder de zaken, die hij als minister voor de zaken der hervormde eeredienst tot stand bragt, moet vooral genoemd worden de afschaffing van het collatie- regt van den staat, terwjjl de korte tijd, dat hij als minister van justitie fungeerde, hem belette groote hervormingen in ons reglswezen tot stand te brengen. Toch getuigden onderscheidene wetsontwerpen, door hem inge. diend, vooral dat betreffende de naamlooze vennootschappen, dat het hem ook op wetgevend gebied niet aan ijver en goeden wil heeft ontbroken. Heden morgen werd zijn stofleljjk overschot op Eik en Duinen ter aarde besteld. Tal van belangstellenden, waaronder ambtgenooten en velenmet wien de overledene in zijn werkzaam leven zoo naauw verwant was, waren daar aanwezig om getuigen te zijn van dit plegtig oogenblik. Bij ontstentenis van den voorzitter van den hoogen raad schetste de vice-president, de heer Connick Liefsting, den indruk, welken het plotseling verscheiden van den raads heer Jolles op de gemoederen zijner ambtgenooten had teweeggebragt; voorts bragt hij in herinnering wat hij was geweest in zijne verschillende betrek kingen en ook voor zijn gezin en deed daarbij uitkomen de zware beproe ving welke echtgenoot en kinderen door zijn afsterven ondervinden. Deoud- ste zoon van den overledene dankte allen voor de betoonde belangstelling B U I T E N LANDSCHK B K K 1 E A G E A LONDEN, 26 December. Dezer dagen werden weder, volgens een oud gebruik, namens de koningin, aalmoezen uitgereikt aan 1200 personen, lieden boven de 80 jaren oud, blinden, lammen of andere gebrekkigen. Van die 1200 personen kregen 1032 vijf shillings (ƒ3) en 168 dertien shillings [f 7 80) elk. In de eerstvolgende parlemcntszitliug vóór de indiening van het budget zal door het lid Firth eene motie worden voorgesteld om de bezittingen in de doode hand te onderwerpen aan eene belasting gelijk staande met de successie-belasting. Daily S'ews heeft van de Eugelsche admiraliteit herigt ontvangen, dat bij haar een telegram was ingekomen van kapitein Stephenson, uit Suez, vermeldende, dat Ali Shoneyer Terebin. de moordenaar van professor Pal mer in de woestijn gevangen is genomen. Het decreet van den Khedive, waarbij Arabi. Abdelal, Ali-Fehnti, Toulba. Mahmoud-FchmiMahmoud-SamiJaconb-Sami gedegradeerd wor den, is Maandag middag in de kazerne Kasr-Elnik gelezen ten overstaan der gevangenen en weinige toeschouwers. Aan de Standard wordt gemeld, dal de gedegradeerde gevangenen legen hunne degredatie protestecren, onder be wering dat de Khedive onwettig handelt met onderscheidingen te doen ver vallen die door den Sultan waren toegekend. De Maritzburger correspondent van de Daily yews meldt.dat sir Theo- philus Shepstone belast is met de relustallatie van Cetawayo op zijnea troon en dit wel op Cetawayo's uitdrukkelijk verlangen. Volgens een later telegram van dcnzellden correspondent zullen de Eugel sche troepen, die Cetawayo begeleiden, tegelijkertijd gebezigd worden lol het inlijven van een groolen reep van Zulu-laud aan de zijde van Natal. FRA ft KKiJK. De kamer van afgevaardigden heeft na een lang debat negen artikelen aangenomen van het wels-ontwerp, strekkende tot verhooging met 120 mil- lioen van het fonds voor de lyceën, colleges en lagere scholen en voordo verpligte oprigting van gehuchts- en gemeentelijke scholen De minister Ferry verklaarde bij de discussie over de subsidiën voor het slichten vit scholen, dat gedurende zijn ministerie met 264 millioen 20000 lagere scho len zijn gesticht en ook overal normaalscholen voor jongens en meisjes zijn ingerigt. De wet, zeide hij, zal hare kracht doen gevoelen tegenover Ivvoo weerspannige departementen. De senaat heeft de begrooting van binnenl. zaken en de posten voordo eerediensten aangenomen zonder wijziging. De commissie van den senaat, belast met het uitbrengen van rapport over het door de kamer van afgevaardigden aangenomen ontwerp van den heer Naquet tot toelating der echtscheiding, heeft met 5 stemmen tegen 2 het beginsel der voordragt, vervat in art. 1, verworpen. Twee led» der commissie waren bij de stemming afwezig. Zooals reeds gemeld is doet mevr. Cailhava den staat een proces au, omdat zij met een regeringspersoon, of met een gelastigde der regering, eene overeenkomst had getroffen ter opgraving van de onderaardsche gewel ven der abdij van St. Denis, om er verborgen schatten op te sporen, en de regering haar thans de opgravingen verboden heeft. Haar eisch nu luidt niet minder dan 500.000 fr. schadevergoeding. De aartsbisschop van Bordeaux, kardinaal Donnet, is op88-jarigenleef tijd overleden. Hij was sedert 30 jaar kardinaal, cn had als zoodanig tijtos het keizerrijk regtens zitting in den senaat, waar hij het wereldlijk gezag van den n. Stoel met kracht verdedigde. liet dezer dagen vermelde geschenk van keizerin Eugenie is door da gemeenteraad van Marseille niet met overmant van heuschheid beantwooti Het door tusschenkomst van den lieer Rouhcr ontvangen aanbod werdl handen gesteld van eene commissie, welke le onderzoeken zou liebbeit.it hoever eene aanneming met de waardigheid van den raad strooken zott. Het proces tegen prins Krapotkine zal den 8"'° Januarij te Lyonh openbare behandeling komen. Elisée Reclus is met hem betrokken ia M proces als beschuldigd van zamenspanning legen de bestaande orde van zaktn.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2