het maken van eene nieuwe verbinding van den Hollandschen Ussel met de Gouwe. By dit ontwerp wordt verklaard, dat hel algemeen nut de ontei gening vordert ten name van den staat van de eigendommen in de gemeen- j ten Gouda, Goudcrak en Moordrecht, noodig voor den aanleg van een ver bindingskanaal tusschen den Hollandschen IJssel en de Gouwe, aanvangende bij den Hollandschen IJsselonmiddellijk beneden de terreinen voor de Goud- sche waterleiding bestemd, en in N. N. W. rigting zich uitstrekkende tot een punt der zuidelijke Gouwe Kade, onmiddellijk bewesten bet uiteinde van het bebouwde gedeelte dier Kade, dat hel verlengde van de Wachlerstraal uit maakt. In de memorie van toelichting tot dit ontwerp, herinnert de minister van waterstaat enz. aan de redenen, die vooreerst geen voorstel kunnen doen verwachten. voor de uitvoering van hel indertijd door gedep staten van Noord- en van Zuidholland ontworpen plan, voor verbetering van den water weg van Amsterdam naar Botterdam. Intusschen ligt eene geheele afsluiting van dien waterweg onvermijdelijk in hel verschiet, indien niet spoedig op afdoende wijze wordt voorzien. Dientengevolge is thans een plan ontwor pen voor eene nieuwe sluis met verbindingskanaal van den Hollandschen Ussel naar de Gouwe, met handhaving der algemeene beginselen, die aan een deugdeljjken waterweg van zoo groote beteekenis als die tusschen Am sterdam en Rotterdam ten grondslag moeten liggen, zoodat deze werken als een begin van uitvoering van de verbetering van dien vaarweg kunnen worden beschouwd. De minister vertrouwt, dat het thans voorgestelJe plan geheel te gemoet komt aan de bezwaren van de zijde van Zuidholland, met het oog op de belangen van Gouda, in het midden gebragt tegen hel ont werp van 1878, zonder te kort te doen aan wat door Noordholland wordt verlangd. Door de aanneming van dit plan zal dus in de eerste plaats wor den voorzien in eene behoefte, die dringend voorziening eischt en tevens een begin van uitvoering gegeven kunnen worden aan de verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, op eene wjjze. waardoor geheel voldaan wordt aan wat door de beide bij de zaak betrokken provin ciën wordt gewenscht; voor de voortzetting van het werk, meent de minis ter dan ook op de medewerking dier beide provinciën te mogen rekenen. Zoodra de staten dier provinciën het besluit zullen hebben genomen, waarbjj zjj zich tot het verstrekken der verlangde bijdragen, voor ieder van ƒ1.500.000 in de kosten van aanleg, en van jaarlijks 10000 in die van onderhoud verbinden, zal door den minister hel voorstel tol voortzetting der verbete- rins worden gedaan. Zoodra de staten-generaal omtrent het plan zelf zullen hebben beslist, zal een voorstel worden gedaan om voor de uitvoering daar van eene som op de begrooting uit te trekken. 's GRAVEN1IAGE. 21 December. Het heeft Z. M den koning behaagd, ter zake van den togt naar Moeroe-ë, XXII Moekim (Atjeh) op den 15de" April 1882: 1*. te benoemen tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde, den majoor der infanterie S. J. E. J. V. Burthelemy, en de fuseliers B. Verheul en M. N. Vecrruysse, de laatste sedert bevorderd tot korporaal-stokkenknechl; 2». bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den kapitein der infanterie J. C. Schmidt en den 2" luitenant van dat wa- pan S. A. Rissink. De heer W. C. baron Soouckaert van Schauburg, V. M1. thesaurier en controleur-generaal over personeel, materiëel en administratie der departe menten van 'skonings hofhouding, is door Z. M. benoemd tot ridder 1' kl. van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Aan den heer mr. J. Tjebbes, te Workum, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzienrr in het arrondissement Bolsward. Z'. M'. commissaris in Noordholland is gemagtigd tot hel bijeenroepen van de staten dier proviucie in buitengewone vergadering op Donderdag 4 Jannary 1883, om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal in plaats van wijlen jhr. mr. C. J. A. den Tex. In de zitting van de tweede kamer van gisteren avond werden de be raadslagingen over de oorlogsbcgrooting voortgezet. Bij art. 17 (kosten, vallende op het kamperen van troepen enz.) bragt de heer Viruly Verbrugge op nieuw de uitkomsten van de laatstgehouden veld- oefeningen en het kamp Ie Milligen ter sprake, en drukte de meening uit, dat er bij de jongste oefeningen onregelmatigheden hebben plaats gehad. Uit de overgelegde rapporten is gebleken, dal het kamp en de veldoefenin- gen goede uitkomsten hebben opgeleverd, doch er volgt niet uil die rappor ten dat die oefeningen al dat nut hebben opgeleverddat mogelijk was. De minister van oorlog antwoordde, dal hij van het rapportwaarop de heer Viruly doeldegeen kennis droeg bij de behandeling der aangelegenheid bjj hel adres van antwoord. Bjj de 2' afd. (geneeskundige dienst) voerde de heer de Meijier het woord over opleiding van officieren van gezondheid en bragt de heer van Kerkwijk het geval ter sprake van den overleden milicien in het militair hospitaal te Bergen op Zoom, van wiens overlijden eerst na zijne begrafenis aan de bloedverwanten werd kennis gegeven. De minister beantwoordde de sprekers en verklaarde den chef van het militair hospitaal eene zeer ernstige beris ping te hebben doen toedienen. Bij de afdeeling omtrent de kosten der rjjks-cenlrale magazijnen van kteeiling, uitrusting, nachtleger enz., besprak de heer van der Hoeven, in verhand met de bezwaren van den aaitncmer de Booy Ie Breda, de quaestie van de contrac'en van leveranciën van goederen. De milt. antwoordde den spreker dat de aannemer de Booy met groote toegeeflijkheid was behandeld. De vesting-begrooling is met 57 legen 9 stemmen aangenomen. De oorlogsbegrooting zelve werd aangenomen niet 39 legen 26 stemmen. In de zitting van heden was de walerstaatsbegrooting aan de orde. De voornaamste punten van bespreking waren: De uitsluiting van de buitenland- sche mededinging bij aanbestedingen, welke de heer de Bruyn Kops niet wenschte. De heer Schimmelpenninck wensclite aan de Nederlandsche in dustrie de voorkeur te zien geven bjj klein verschil in aannemingsprijs. Voorts de centraliserende geest in waterstaatszakende behoefte aan verbin ding van de Zuidhollandsche eilanden met den vasten wal; noodzakelijkheid van eenige rivierverbeteringenwettelijke regeling van de stoomtramdiensten ter verzekering der publieke veiligheid; de houding van den minister tegen over het verworpen voorstel van den heer Rombach, betredende den ijk van de gasmeters; wenschelijkheid der verhooging van de rente der inlaag in de postspaarbank. De minister van waterstaat wenschte de reglementering van de stoom- tramdiensten vooralsnog aan de gewestelijke besturen over te laten en is voor alsnog tegen renteverhooging van de postspaarbatik-itileggelden; hjj verklaarde Ie handelen in den geest van den heer Schimmelpennink nopens de aanbe stedingen en ontkent het ijkvoorstel van den heer Rombach te hebben be streden; met zjjne ambtgenooten is hjj tegen de vervanging der kamers van koophandel in een centraal ligchaam voor handelsverlegenwoordiging. De behandeling der onderdeelen wordt morgen voortgezet. Voor het geregtshol te 'sGravenhage stond heden teregl de 17-jarige dienstbode L. C.. uit Middelburg, beschuldigd van vier diefstallen ten nadeere van haar meester, den landbouwer de H., te Domburg. Gedurende dezen zomer wist de besch. telkens geld te ontvreemden tot een bedrag van /II uil eene kist, die in de woonkamer van haar meester stond, nadat zjj door verwijdering van een jjzeren pen uit het scharnier de kist had geopend. Haar werd derhalve ten laste gelegd diefstal met behulp van binnenbraak en zjj bekende volledig, dat zucht naar opschik haar de feiten had doen plegen. Adv.-gen. mr. Gregory nam de jeugd van besch. als eene verzachtende om- standigheid in aanmerking en eischte 3 maanden celstraf De verdediger, mr. Lette van Oostvoorne, geloofde niet, dat braak was gepleegd, omdat voor de verwjjdering van de pen geen geweld noodig was geweest en de eigenaar van de kist die bergplaats meermalen op gelijke wjjze geopend had. Hij wees het hof overigens op verzachtende omstandigheden. Daarna traden in de bank der beschuldigden twee broeders, L. van E en C. van E., jongens van 15 en 19 jaren, wonende te Middelburg. Den eer sten wordt ten laste gelegd in Aug. en Sept. jl.toen hij als keteljongen dienst deed in de sociëteit de "Vergenoeging", een vrjj belangrijk bedrag aan bankpapier en specie te hebben ontvreemd ten nadecle van den eersten bediende van die sociëteit, S.uit eene kast op eene zolderkamer geplaatst, na de sluiting van die kast te hebben verbroken. Terwjjl de beschuldiging ten laste van den tweeden luidt, dat hij, wetende dat zjjn broertje het geld had gestolen, daarvan ƒ60 zich had laten ter hand stellen en het had verteerd. De jongste bekende zjjne schold, maar gaf op, dat zjjn oudere broeder hem tot den diefstal had aangezet, doch deze ontkende dit. Hij had niet geweten, dat het geld ontvreemd was. Intusschen bleek, dat hjj het zeer goed heeft kunnen weten en dat het geld door dezen jongen met eenige kameraden, in brooddronkenheid, zoowel te Middelburg als Ie Vlissingen in één middag was verteerd. Adv.-gen. mr Gregory oordeelde den 2' schuldiger dan den 1" en eischte voor den eersten besch., als gehan deld hebbende met oordeel des onderscheids, 3 maanden en voor den tweede besch. 9 maanden celstraf. De verdediger, mr. Landsberg, beval den eersten besch. in 's hofs welwillendheid aan en geloofdewat zjjn tweeden cliënt betreft, dat diens schuld niet was bewezen. Voor hem vroeg pleiter vrjjspraak. In beide zaken zal het hof Zaturdag uitspraak doen. De heer mr. E. Hulshof Gz. zal aanstaanden Woensdag 27 December, des namiddags ten 3 ure, in eene plegtige openbare zitting der arrond -regtbank elhier worden geïnstalleerd als substituut-officier van justitie. De gemeenteraad ontving heden een adres van jhr. J K. W. Quarks van Ufïord, daarbjj verzoekende, dat het Haagsche Bosch in eigendom, althans iu beheer en onderhoud aan de gemeente worde overgedragen «o in ieder geval voor het beheer der gemeente-beplanting een deskundige worde aangesteld. BU1TENLAN DSCH E BEK IGTEN. BELGIE. De minister van financiën heeft in de kamer eene lange rede uitge sproken. Hjj verklaarde dat er over 1881 een tekort is geweest van 6 mil- lioen, over 1882 van 14 millioen, en dat het over 1883 zal bedragen 25 millioen. Die tekorten schrijft hij toe aan deze drie voornaamste oorzaken: uitgaven voor onderwjjs, teleurstelling iu de ontvangsten, veranderingen in hel spoorwegwezen, waardoor de opbrengst der spoorwegen met 12 mil lioen was verminderd. Te Brussel is de justitie in twee geheime speelhuizen binnengedron gen. Alles werd in beslag genomen en de aanwezigen ondervraagd. De directeurs van twee clubs zullen geregtelijk vervolgd worden wegens liet houden van deze speelhuizen. ElfiKI.it I». LONDEN. 20 December. De koningin is voornemens in het begin van Maart weder eene reis op het vaste land te maken en ongeveer eene maand in het midden van Frankrijk door de brengen. Dr. Benzon, bisschop van Truro, is tot aartsbisschop van Canterbury benoemd. In eene redevoering te Ashion-under-Lyue zeide Chamberlain, dal bi geen tjjd wilde verliezen niet het weerleggen van de beschuldiging, dal de regering van plan zou zijn een bljjvend protectoraat in Egypte uit Ie oefe nen. De belangen van Engeland iu Egypte vorderden alleen vrede, veilig heid en orde; zijn deze verzekerd, dan zullen de Engelscheit zich terug trekken en dan zal het misverstand met Frankrijk ophouden. Naar aanleiding van de rede, door den heer Parnell Zondag II- Cork gehouden, zegt de Ulobe, dat lord Derby, die thans lid van het kabi-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2