Door den minister van waterstaai, enz. is aan H. van Dijk, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als opzigler van den waterstaat der 4e kl., en benoemd tot opzigter van den waterstaat der 4' kl. A. N. Wind, thans provinciaal opzigter. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië is, bij telegram van 18 dezer, aan het departement van koloniën berigt, dat in stede van den heer A. Pruys van der Hoeven, die pensioen had aangevraagd, tot gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden benoemd is de heer P. F. Laging Tobias, tot dusver resident var. Palembang. In de zitting van de tweede kamer van heden, by het voortgezet debat over het hoofdstuk Oorlog, bespraken vele sprekers detailpunten, o. a. drong de heer Fabius aan op verhooging van het zedelijk gehalte der mili tairen. De hh. Wijbenga, Buma en Lieftinck opperden bedenkingen tegen de hooge eindcijfers, zonder daaraan geëvenredigde verdedigbaarheid. De minister verzekerde, dat de verdediging mogelijk is met een veldleger van 50000 man. De oorlogsuitgaven waren sedert 1876 met 2 millioen verminderd, liet zedelijk gehalte van het kazerneleven stond hooger dan vele burger- bijeenkomsten. Het algemeen debat is gesloten. Heden avond voortzetting. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van hel wets ontwerp tot aankoop van een huis te Utrecht voor de dienst der belastingen bleek, dat sommige leden, boven aankoop en beschikbaarstelling van derge lijke gebouwen van rjjkswege, liever zagen dal den ambtenaren eene billijke vergoeding voor gebruik dier lokalen werd verzekerd of door de regering zelve zulke lokalen gehuurd werden. Huur achtte men goedkooper dan aankoop. Omtrent den toestand van het te Utrecht aangekochte huis werden inlichtingen gevraagd. Voor de verkiezing van een lid der prov. staten van Zuidholland te 's Gravenhage, waren gisteren ingeleverd 942 stembriefjes. Daarvan zijn van onwaarde verklaard 8; alzoo geldig 934. Hiervan bekwamen de notaris mr. Th. Borrel 459 en m'. A. Haakma van Royen 407 stemmen zoodat tus- scheil hen eene herstemming moet plaats hebben. Jhr. Gevaerls van Simons- haven verecnigde 67 stemmen op zich, lerwjjl 1 stem op een ander was uilgebragt. HUI '1' K N LAN DSC ME BEU 1 G TE N BKI.GIË. De koning heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij alle schrijvers, zoowel in België als in den vreemde, worden uitgencodigd tot het zamen- stellen van eene Fransche en eene Nederlandschc (Vlaamsche) spraakkunst. EIGE1.4S!D. LONDEN, 19 December. Dat na hel optreden van lord Derby al spoedig eene scheuring in het kabinet zal ontstaan, schijnt niet te loochenen, als men in aanmerking neemt, dal de heer Forster juist aan den vooravond van dat optreden eene rede te Glasgow hield, waarin hij, geheel in slrjjd met de denkbeelden van lord Derby, eene lans brak voor eene langdurige Engelsche bezetling van Egypte, tot daar eene goede regering in Britschen geest hersteld en de sla vernij geheel afgeschaft zal zijn. Tegelijk sprak hjj voor eene krachtige tusschenkomst in de zaken van Madagascar. De regering heeft op nieuw proclamatiën openbaar gemaakt, waarbjj 6000 wordt uitgeloofd voor zoodanige private inlichtingen, die binnen zes maanden tot ontdekking en veroordeeling van de moordenaars van lord Cavendish moglen leiden, en 500 voor inlichtingen, die moglen leiden tot hel identificeren van iemand, die aan den moord medepligtig is ge weest, van de daarbij gebruikte kar en paard of van de kleederen of wa penen der moordenaars; voorts 1000 en geheele vrijheid van straf voor elk medepligiige. zoo hij niet één der moordenaars is, die binnen drie maanden inlichtingen verstrektwelke de veroordeeling van één of meer der moordenaars ten gevolge hebben. Het geheim der inlichtingeu zal slipt bewaard worden. De gevangenneming der twee arbeiders, waarvan reeds melding gemaakt is, schijnt 'nog tot geenerlci ontdekking geleid te hebben. De heer Parnell heeft Zondag II. te Cork eene redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat er weder eene nieuwe Iersche landwet moest wordrn voorgesteld. Te Belfastin Ierland zijn dezer dagen bij een brand in eene luci fersfabriek drie meisjes en een man in de vlammen omgekomen. Als een bewijs van de magt, welke lord Duflérin uitoefent, voert de Temps o. a. aan dat de heer Victor de Lesseps, die vroeger lot eene par ticuliere audiëntie bij den onderkoning werd toegelaten, wanneer hij zich aanmeldde, zich thans met de gewone wekelijksche receptie moet verge noegen. FBAIBRUK. Volgens den Parijschen correspondent van het Journal de Genète zou bij een ministerieel ambtenaar gevonden zijn een plan tot ontsnap ping van de beschuldigden van Montceau-Ics-Mines, die thans te Riom teregtstaan. De geruchtendie gisieren in omloop warennopens den ongun- stigen toestand van Gambetta's gezondheid zijn onjuist. De wond aan de hand is geheel gesloten. Ten gevolge van den koortsigen toestand van den patient zijn hem veel menschen komen bezoeken. De geneesheer is lot de ontdekking gekomen dat er eene ligle ontsteking is. Rosa Bonheur heeft hare laatste schilderij, voorstellende eene prach tige groep wilde leeuwen, nog voor zij voltooid is, verkocht aan een kunst liefhebber te Nizza voor de kolossale som van 140.000. Dit is zeker eene groote som, maar de onkosten, die vooraf, gingenwaren ook niet gering. De leeuwen, die als model dienden, kostten haar 11000 en bovendien ge durende een vol jaar nog ƒ20 daags aan oppassing en voeding. Te Puy, in hel depart. Gersbrak eergisteren nacht een hevige brand uit, waarbij acht personen om het leven kwamen. Een jong meisje redde zich door uit bet venster te springendoch werd zwaar gekwetst. ITALIË. Te Rome is dezer dagen een aanzienlijk persoon overleden, Michelan gelo Caetani. hertog van Sermoneta. ilij behoorde tot een der doorluchtigste en oudste geslachten van Italië. In de laatste jaren was hij blind, bjjna verlamd, en vertoonde hij zich slechts weinig in het openbaar. OUlTSCilLAKU. Men verwacht, dat de regering een zeer aanzienljjk crediet zal aan vragen om aan de watersnoodlijdenden in de Rijnstreek te gemoet te komen. Ook met die staatshulp vindt de particuliere liefdadigheid nog een ruim veld van bearbeiding, zoodat de commtssiën. welke zich tot het inzamelen van gelden en het verstrekken van onderstand gevormd hebben, haar werk met ijver voortzetten. OOgTENBIJK. Het Fremdenblatt bevatnaar aanleiding van de beschouwingen der Duitsche pers over het Oosteiirjjksch-Duitsch verbond, een officieus artj. kei, waarin het blad verklaart, dat niemand er door bedreigd wordt, doelt inlegendeel de openbare meening er door moet worden gerustgesteld. ,/i|et bedoelt alleen", voegt het Weener blad er bij«om den bodem in te slaan aan de illusies der Russische pers. die nog steeds ontkentdat dit verbond op hechte grondslagen gevestigd is. De Russische chauvinisten eu zekere organen van het Fransche chauvinisme, zooals de France, moesten de dwaze gedachte laten varen, om Oostenrijk en Duitschland van elkaar te willen vervreemden. De vriendschap dier beide rjjken is de beste waarborg voor den Europeschen vrede en heeft niets anders op het oog dan dien ook voor de toekomst te handhaven. Een diner, dat de burgemeester van Weenen Zalurdag II. gaf, werd tragisch gestoord door het plotseling overlijden van een wethouder, die, het glas opheffende om een dronk in te stellen, dood in zjjn stoel zonk. RlIgLAN». In de lUoskauer Zeitung komt een opstel voor over de reis van den heer N. Giers. De schuld van hel misverstand, dat, tol groot nadeel van Rusland, na het congres van Berlijn zich openbaarde, werpt het blad op prins Gortschakofl' en de staatkundige beschouwingen van Fransche dagbla den. liet Russische blad hoopt, dal de bijeenkomst te Varzin den weg zal effenen voor eene goede verslandhouding tusschen Rusland en Duitschland. Deze goede verstandhouding, zijn grond vindende in de geschiedenis, kan ook zonder bijzondere overeenkomst behouden blijven, daar de wezenljjke belangen van Duitschland en Rusland overal door elkander begrensd zjjn, maar nergens met eikander in strijd komen. OOMT-1NDIE. BATAVIA. 17 November. Aan hel politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig heden, van 20 October lol 5 dezer, ontleent men het volgende: Aan eene patrouille, onder bevel van den militairen kommandant van Toeugkoep, ge lukte het den 20'1"1 October op de grens van de Blang Bintang eu de V Moekims eene bende aan te treilen en in een vuurgevecht te wikkelen, waarbij twee Atjehers werden neergeschoten, terwijl de anderen zich door de vlugt redden. Den 27"'11 slaagde de militaire kommandant van Toeug koep er weder in, een treffen mei de marandeurs uit te lokken te Longké aan den voel van het gebergte in de XXII Moekim. Acht hunner werden bjj die gelegenheid gedood (waarvan drie in onze handen bleven) en vijf gewond, terwjjl de reeds lang als eene verblijfplaats van kwaadwilligen be kende kampong Longké gedeeltelijk verbrand werd. Twee man der pa trouille raakten gekwetst. Deze marandeurs-bende bestond uit volgelingen van Njaq Bintang, Njaq Radja en Toekoe di Tirou. Eenige dagen later moest de tuchtiging dezer kampong voortgezet en ook hel overige gedeelte in de asch gelegd worden, omdat eene.uit Anagaloeng daarheen gezonden patrouille brj hare nadering beschoten werd eu de bevolking de vlugt nam. terwijl een dertigtal kwaadwilligen uit het begroeid terrein op de patrouille bleef vuren. Op 21 October had de plegtige ontvangst plaats van hoofden en bevolking uit de Moekim Ajer, die, volgens den adat, ingevolge uitspraak van de moesapathootden, vergiffenis kwamen vragen voor de door hen aan genomen houding bij den vroeger vermelden overval van Pauglima Tibang te Pager Ajer. Zij werden aangemaand de deelnemers aan dien overval aan het bestuur uit te leveren, bij gebreke waarvan mede overeenkomstig deu adat eene boete zal worden opgelegd, door de gezamenlijke ingezetenen der moekim te dragen. De gezondheidstoestand was gunstig; de cholera was in Groot-Atjeh nagenoeg geweken, zoodat de quarantaine-maatregelen den 4d" dezer konden worden opgeheven. Te Samalangan bleef het rustig en ging men voort met het uitkappen van het terrein om de beming Van den kommandant van de kruisers iu de wateren van Atjeh is een telegram ootvaugen. gedagteekend 11 dezer, en luidende: ujtjeA, Madura beschoten. Laatstelijk meermalen beutings eu legerplaats volk Pasangan op heuvels, ook Kroeng Roekoe, getuchtigd." De vice-admiraal van Gogh vierde 17 Nov. II. zijn vijftigjarig dienst- jubileum; voorwaar geen alledaagsche gebeurtenis, vooral bij de het ligchaam zoo spoedig verslijtende dienst bij de marine. De militaire genie op Pad.uig zendt eene nette uitstalling van hout, steen en kalk van Sumatra's Westkust naar de Amsierdamsche tentoon stelling. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den hulpprediker bjj de prol. gemeente te Benkoelen 11. Bentink; aan den ontvanger der in- en iiitvoerreglen en accjjnsen te Telok Belong (Lamp. dist,) J. Canter Visscher. Ontslagen: eervol, de 2' commies op het res.-kantoor te Bandong (Preanger-RegM. Ehrencron; de kantoorchef 2' kl. bij de post en tel. J. G. Spier; de commies 2* kl. bij de post- en tel. V. J. 11. van Wely; de 2e commies bij de alg. rekenk. D. J. van der Star. Benoemd: lot verif 4' kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. 1'. J. De Neys, laatstelijk ontv. dier middelen te Tandjong-Pandan (ads.-res. Billiiou); tot machinist 1' kl. bjj de staatsspoorwegen op Java, de machinist 2e kl. L. C. A. F. I. Revius; tot 2e commies op het res.-kantoor te BandongTh. W. van der Zon Brouwer, laatstelijk 2e comm. ter alg. secr. Bij de linmjjnen op het eiland Banka: tot administrateur: in het district Soeugeiliat, de admin, in hel district Soengeislan, F. Th. von Kotsch; in hel district Toboali, de admin, in het district Koba, J. F. W. Michel; tot zoutverkooppakhuismeester te Blilar (Redir), R. E. A. Calewaeri, thans te Tawing, res. Rediri; tot hulponder- wjjzeres J. H. Beunis, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij het bin- nenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura geplaatst, in de res. Palembang, de genoemde adsp.-contr. A. J. W. Vermandei; in de res. Benkoelen. de benoemde adsp.-contr. R. A J. van Delden; verplaatst van het gouv. Celebes naar dal van Sumatra's VVestk., de benoemde contr. 2° kl. J. H. Simon Thomas; bepaald, dal geplaatst bljjft in de res. Palem-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2