LEIDSCRE COURANT. 1882. ir. 30©. DONDERDAG 21 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERT GTE N. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels f 1.—, iedre regel meer 25 cenls. LEIDEN, 20 December. Gisteren avond had de voortzetting plaats van de openbare les van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst en wel thans van de leerlingen der hoogere klassen. Ook deze gaven in verschillende nummers de bewij zen, dat zij in eene goede school geweest waren en ook hun vielen telkens blijken van ingenomenheid van het buitengewoon groot aantal belangstellen den, dat hier aanwezig was, ten deel. Vooral, om slechts enkelen van de velen te noemen, viel deze eer te beurt aan den jeugdigen W. v. Bemmelen, naar aanleiding van de //Nocturne" van Goltermann. voorgedragen op de violoncel. De Arie uit //Figaro's Hochzeit', van Mozart, werd door mejuf- vrouw St. Vos gevoelvol voorgedragen, en duidelijk was het, dat hare buig zame, omvangrijke en levens welluidende stem op allen een diepen indruk maakte. Mejufvrouw J. Middendorp, hier reeds zoo gunstig bekend, be sloot de rij der zangeressen en werd reeds bij haar optreden met teekenen van goedkeuring begroet. Haar Aria uit de //Elias", van Mendelssohn, werd dan ook ten gehoore gebragt op eene wijze, die aller lof inoogstte. De avond werd besloten door de orchestklasse met de Ouverture van de //Fidelio", waarvan echter, ten gevolge van het geraas, door lien, die zich intusschen verwijderden, veroorzaakt, veel schoons verloren ging. De heer Wiggers van Kerchem Sr.oud-president der Javasche bank, heelt in een adres aan de tweede kamer het denkbeeld ontvouwd omin afwachting van de wijziging van het octrooi der Ned. bank na afloop van het tegenwoordige, reeds thans uit die instelling voor 1883 eene groote bate voor de schatkist Ie trekken, door het kapitaal der bank uit te brei den van 16 tot 24 millioenen die 8 millioen meer a pari met eene bij drage in het reservefonds aan den staat te doen toekennen, «elke de nieuwe aandeelen dan in het openbaar zal vgrkoopen en dg winst als extra bate zal genieten, gelijk de staat in 1863 op 1000 aandeden 8 ton heeft verdiend. Het bestuur der Koninklijke Mus. en te Berlijn was door den heer dr. C. Leemans, directeur van 's rijks museum van oudheden alhier, op zijn verzoek, in de gelegenheid gesteld om van een drietal merkwaardige Griek- sclte grafreliefs uit laatstgenoemd museum vormen te doen vervaardigen en heeft van elk dezer rebels voor den heer Leemans een afgietsel beschikbaar gesteld. Met vergunning der regering is door dr. Leemans het grootste en merkwaardigste dezer afgietsels ten geschenke gegeven aan het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. Het oorspronkelijk, in wit marmer, is een Alheensch grafmonument van Archestrate uit Stinium. in den vorm van een tempeltje en hoog uilkomend werk, met bijna levens- groote beelden. Het afgietsel zal in den loop dezer weck in het museum van kunstnijverheid worden opgesteld. Aan den heer Ed. von Sahr, conservator en directeur der teekenschool van genoemd museum, is door de heeren directeuren van Teylers stichting een belangrijk kunstwerk opgedragen, namelijk het maken van verschillende groepen beeldwerk in houtrelief, ter versiering van de rotonde in Teylers nieuw gebouw aan het Sparen. Deze groepen stellen zinnebeeldig voor de verschillende vakken van wetenschap en kunst, door Teyler's stichting behar tigd. Zij worden op de werkplaats bij het museum op het Paviljoen ge maakt en een paar dezer groepen zal van aanstaanden Zondag 24 Dec. eenige dagen in laatstgenoemd museum ter bezigliging worden gesteld. H.C -- liet stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Dec. van Aden. De Zuidholland is 17 Dec. te Batavia aangekomen. De Prins van Oranje is op 19 Dec. van Suez naar Amsterdam vertrokken. Bij het te Meppel gehouden examen voor apothekersbediende zijn Maan dag II. gefxamineerd 3 candidaten; twee werden afgewezen. Toegelaten de heer Tiesaart, van Amsterdam. De definitive opbrengst der in Augustus 11. gehouden collecte voor de scholen met den bijbel is, naar de Standaard mededeelt, 104,577.68% dat is ruim ƒ8000 meer dan liet vorige jaar. Aan het station Delftschc poort te Rotterdam is eergisteren avond ten ruim 7 ure een os, die van de veelading aldaar was losgebroken, door een binnenkomenden trein overreden en geheel verpletterd. Verdere ongelukken hadden daarbij gelukkig niet plaats. Door wjjlen den heer J. van 't Verlaat Wzn., dezer dagen te Neder- llardinxveld overleden, is aan de diaconie-armen aldaar 8000 en aan de Ndd. herv. gemeente aldaar ƒ4000 vermaakt. Te Amsterdam heelt eergisteren avond een vader in dronkenschap de petroleumlamp naar het hoofd van zijn dochtertje geworpen, waardoor de kleeileren der kleine vlam vatten. Deerlijk gewond, is bet kind door de politie per brancard naar het gasthuis vervoerd. De vader bevindt zich in handen der justitie. Als eene zeldzaraenheid wordt Hit Nieuwediep gemeld, dat in de nabij heid der kust een schelvisch is gevangen, zooals men ze volgens menschen- geheugen nooit aldaar zag; de visch had eene lengte van 97 c.M. In eene eergisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemeene ver gadering van liet pensioen-verbond, belegd ter bespreking van het rapport der staats commissie over de pensioen-quaestieis, na uitvoerige discussie in overleg met het hoofdbestuur, de volgende motie aangenomen: //Te ver gadering besluite: Het hoofdbestuur uit te noodigen, dat het zich wende tot de regering en de staten-generaal en krachtig aandringe, dat door haar naar aanleiding van het rapport der staats-commissie het noodige worde gedaan tot het tol stand brengen van eene wet, gegrond op de beginselen, neêrgelegd in het bedoelde rapport dier commissie, waarmede het verbond zich in het algemeen verecnigt". Eene winkelierster te Arnhem bad verzuimd eene gebroken ruit van eene uitstalkast te doen vervangen. Zondag voor een uurtje hare wo ning verlatende, vond zij bij hare terugkomst een aantal linnen goederen, die achter de gebroken ruit lagenverdwenen. De molenaar H. Niezen, te Hoevelaken, die de zeilen op wilde ma ken, is door het breken der touwen van de stelling van 70 voet hoog ge vallen met het ongelukkige gevolg, dat hij na een oogenblik later aan de gevolgen is overleden. Te Marssum zijn vier echte Friesche koeijen, bestemd voor Rusland, verkocht voor 1840. Naar men uit Vlissingen meldt zou een deel der burgerij zich gekrenkt gevoelen dat niet meer dan 40 personen een blijk van erkentelijkheid aan den burgemeester bragten. Eene te dier zake opgeroepen vergadering, die eenige honderden personen telde, besloot den heer Smit alsnog een nieuw bewijs aan te bieden. Dezer dagen bezocht een vreemdeling omstreeks 9 uur des avonds eene herberg te Dongen, en na een praatje met de vrouw, verzocht hij haar een bankbillet van 25 voor hem te wisselen. Op hare verklaring dat zjj bij af wezigheid van haren man niet zooveel geld beschikbaar had, stelde de be zoeker zich tevreden met het wisselen van een munlbillet van ƒ10. Toen de vrouw hem het geld voortelde, maakte hij zich daarvan meester, onder den uitroep //dank je wel" en zette het op een loopen. Eergisteren namiddag is onder Waspik een jongman in een van den weg afgelegen weiland dood gevonden door een jager. Het lijk is herkend voor een persoon van Kaatsheuvel, oud 24 jaren. Den vorigen dag hadden eenige jongelieden van Kaatsheuvel aldaar goeden sier gemaakt, en het is nu meer dan waarschijnlijkdat de bedoelde jongeling te veel aan Bacchus heeft geofferd en bjj het naar huis gaan van den weg is afgedwaald. Met veel genoegen hebben wij dezer dagen kennis gemaakt met het Anccdoten-magazijnvan welk tijdschrift bij de uitgevers Kuppers Laurey, te Haarlem, reeds de derde jaargang verschijnt. Wij beschouwen dit werkje inderdaad als een wclkomen gast in elk huisgezin en het is, dunkt ons, uitstekend geschikt om melancholische gemoederen tot vrolijkheid te stemmen. Beminnaars van humor en satire, verzamelaars van anecdoten, snedige ge zegden, extemporé's enz. kunnen wij dit tijdschrift bijzonder aanbevelen. Het verschijnt maandelijks en kost slechts ƒ1 per jaargang of ƒ1.10, zoo men de toezending franco per post verlangt. 's GRAVENHAGE, 20 December. Door Z. M. is benoemd tot kantonregter-plaatsvervanger te Breukelen- Nijenrode J. G. E. baron van Itiersum, burgemeester van Breukelen-Njjen- rode, Breukelen-St. Pieters en Tienhoven. Door Z M. is aan den heer mr. J. F. A. Leesberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te 'sGravenhage. Tot betaalmeester te Almelo is benoemd de heer J. H. A. Modderman, thans ontvanger der directe belastingen en accjjnsen Ie Twello c. a. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de heer G. van Diermen, thans telegraphist 2' kl. bij den rijisfflegraalen lot di recteur van het postkantoor te Dongen de heer A. L. E. Sassen, thaps directeur van het postkantoor te Kluudert. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2' kl. bij de marine dr. H. Miillner wordt met 21 dezer geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord, om dienst te doen in hel hospitaal der marine aldaar.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1