te koopcn. IntniJiiels van regeringswege in liet werk gestelde pogingen om de bekers zoo mogelijk in bet land te behouden, hebben kerkvoogden en notabelen echter doen besluiten het gedane bod, hoe uitlokkend ook. van de hand te wijzen en de bekers, althans voorloopig, voor de kerk te behouden. Zio.C Aan de in de aanstaande weck te Birmingham bij gunstig neder en ijs te houden internationale harddraverij op schaatsen zullen uil Friesland deelnemen twee bekende snelrijders, Ukke van den Berg, van Rijper- kerk en Hurk Poslma van Ernewoud. Zij zullen naar Engeland vertrek ken onder geleide van den secretaris van den Ned. Ijsbondden heer NVichers, van Leiden. Te Leeuwarden brak Vrijdag avond brand uit in het pakhuis van den heer J. de Haan. kruidenier op het Noordvliet. De brand breidde zich spoedig uil lol de aangrenzende sigarenfabriek van den lieer S. Meinesz en eeniae achtergelegen arbeiderswoningen. Behalve de spuit van het garni zoen, werkten alle spuiten achtereenvolgens mede tot blussching van den brand, dien men ruim 12% uur zoo goed als meester was. Beide genoemde panden hebben veel geleden, terwijl van de koopmansgoederen enz. ook een aanzienlijke voorraad is verbrand, lieden in den vroegen ochtend kwam het vuur op nieuw' te voorschijn, doch na eenigen tijd werd het door eenige spuiten gebluscht. Te llooge Zwaluwe is een 81-jarig grijsaard, die niet goed ter been was, ach e.' zijne woning in den Vliet gevallen en jammerlijk verdronken. Te Liers op de lijn EindhovenLuik is een stoker. Berlrand genaamd, bij hel stappen op de locomotief onder den trein geraakt en overreden. De dood volgde onmiddellijk. De vrouw, die verleden week te Roermond door haar vroegeren min naar ernstig verwond werdverkeert in een zeer zorgwekkenden toestand. De justitie en de politie zitten niet stil, om den dader, die waarschijnlijk naar Pruissen gevlugt is, in handen te krijgen. Volgens berigl uit Paramaribo hebben de koloniale staten een adres van antwoord aangeboden aan Z. Exc. den gouverneur baron van lleerdt tot Eversberg, bij gelegenheid van de aanvaarding van het bestuur dezer kolonie, en zulks in antwoord op de redevoering door Z Exc. bjj de aanvaarding zijner betrekking gehouden. In dat adres bieden de staten de verzekering a to van ijverige en getrouwe medewerking, en drukken zij daarbjj den wensch uit. dat onder het bestuur van den nieuwen gouverneur de finan ciële onafhankelijkheid der kolonie op duurzame grondslagen zal worden 'vei kregen. liet voorloopig verslag van de tweede kamer over de herziening der tatiel bedoeld ui art. 1 der wel van 4 Juljj 1850 is verschenen. Daarin wordt eerst nagegaan de staatkunde der regering met betrekking lot het kiesregt. De hunding der regering te dien opzigte werd door een deel der leden gelaakt, (lok bij leden, die voor herziening der kieswet in het algemeen niet ongunstig gestemd waren, vond de houding der regering geen onverdeelde goedkeuiing. Deze meenden, dat de regering beter gedaan had dc >raag der grondwetsherziening te laten rusten. Vele andere leden kon den zich met de ongunstige oordeelvellingen over de houding der regering net vereenigcu. De bedenkingen, tegen hel beleid der regering aangevoerd, b even niet zonder tegenspraak. Dc uitweiding der memorie van toelichting over dc grondwetsherziening had velen bevreemd. Tegen de bewering van den minister dat de tegenwoordige kamer niet over voorstellen lot herzie ning der grondwet zou mogen beslissen, vond veel tegenspraak, daar dit d .ii evenzeer op de kieswet zou moeten slaan. Een aantal andere leden kon zicli met die ongunstige beoordeeling niet vcreenigen. Men vroeg in lichting aan de regering: in welk opzigt moet dc politieke toestand bedor ven not den geacht? Door wieuof waardoor is dat bederf veroorzaakt? Sommige Irdrn juichten liet ontwerp toe, omdat liet kon bijdragen om de toekomstige grondwetsherziening te doen voorbereiden door ecne kamer, welke omtrent de otulerwijs-welgeving anders dacht dan de tegenwoordige. Anderen oordeelden, dat cene herziening van den census, voorgedragen met ile bedoeling om eene andere meerderheid ill de verlegenwoordigiug te vtr- krijgenzitli zelve veroordeelde. Een aantal andere leden meende aan dit ontwerp in het algemeen hunne adhaesie te kunnen schenken, ofschoon zij daarvan slrclus weinig verbetering verwachtten. Vrij algemeen was men teleurgesteld, dal niet te gelijk met dit ontwerp het voorstel was ingediend betrekkelijk de indeeling der kiesdistricten. Men wees er op. welke com- p'.icatiën uit de plain,en der regering ten deze moeten voortvloeijen. On middellijk na de herziening der grondwet, welke zjj in uitzigt heeft gesteld, zal men genoodzaakt zijn lot eene nieuwe, meer a'doende, meer radicale hervorming der kieswet over te gaan en het werk. dat men thans wil verrigten, weder ongedaan te maken. Volgens sommige behoeft men zich van de aanstaande grondwetsherziening volstrekt geen schrikbeeld te ma ken. Die herziening zal van geheel anderen aard zijn dan die van 1848. Thans zal men met wijziging der toepassing van het bestaande stelsel op sommige punten kunnen volstaan. In dc voorgestelde herziening der kies wet zagen sommigen slechts een middel om de grondwetsherziening te ver dagen. Onder de voorstanders van onmiddellijke grondwetsherziening wa ren er. die verklaarden met liet algemeen steinregt geenszins ingenomen te zijn. Enkele voorstanders van dadelijke herziening der grondwet gaven sómmige der gebreken aan. waarin zij voorziening uoodig achtten. Er wa ren leden die beweerden dal afdoende verbetering van bet kiesiegl, zonder grondwetsherzieningniet mogelijk is. Enkelen, die in beginsel aan grond wetsherziening de vooikenr gaven, waren nog geen besliste tegenstanders van het voorstel der regering, maar toch zagen zij in hel ontwerp geene ge wen sch Ie verbetering in hel kiesregt. 's OH A VEND AtiE 18 December Aan den heer J. 11. Cremer. consul generaal der Nedei landen voor Zwitserland, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de vele ett gewiglige diensten, door bent aan den lande bewezen. Dr. Hermann Miilluer. geboren te Janova. is benoemd lot lijdelijk offi cier van gezondheid der 2e klasse bij de kon. Nederlandsche zeemagt. De 2' luitenant der infanterie C. M. N. lvroesen. van liet leger in Nederl. Indiëlinns a la suite van liet koloniaal werfdepot, is in zjjneii rang en ouderdom overgeplaatst bij het w»pen der infanterie van liet leger hier te lande en wel bij het 6* regiment. De minister van waterstaat, enz. zal Donderdag a. s. geen gehoor verleeuen. In de zitting van de tweede kamer van lieden verklaarde de minister van financiën in zake de muntquaestie, indien noodig, voorstellen te zullen doen in den geest van het rapport van de hh. Vrolik en Pierson. Zijne belastingplannen zijn aldus: Herziening van het personeel, te lieden naar 6/10 van liet tegenwoordig bedrag en vervalling van de grondslagen der deuren en vensters, haardsteden en belasting op liet roerend vermogen tot 1% percent, verandering van hel patent in bedrijfs-belasnng, heffing van grondbelasting naar eenc vaste percentage van 6 percent. Verder de helling vau zegel op buitenlandsclie en wijziging van zegel op binnenland- sclte efiectcn, wijziging van de successiewet, opheffing van liet buitenge woon registratieregt op acten van scheiding. Het rijk zal 4 millioen en de gemeenten 4 milioen meer ontvangen, daar deze de 4/5 der prrsoneel-belas- ting verliezen, maar nevens opcenten op alle belastingen, 50 opcenten op onbebouwde, 60 op gebouwde eigendommen en 150 opcenten op het perso neel znllen mogen heden. Rijksopcenten zullen geheel vervallen. Deze plannen gaven aanleiding tot breedvoerige protesten en beschouwingen. Het algemeen debat is gesloten. De minister van buitenlandsche zaken jhr. ltocliussen geeft morgen een diner Ier eere van U.K. II. prinses Hendrik. De dienstbode M. is lieden door de arrond.-reglbaiik alhier, ter zake van het door onvoorzigtiglieid veroorzaken van den dood van haar pasge boren kind, overeenkomstig den eiseli van bet l). M.veroordeeld tot zes maanden celstraf en 25 boete. Aan bet locaal van het provinciaal bestuur alhier werd lieden aan besteed het verrigten van eeuig baggerwerk in den Rijn onder Leiden en Alphen, in 2 perceelen en in massa. Minste inschrijver was de lieer L. Rrouwer, te Gouda, voor: perceel 1 ƒ6100, perceel 2 f 890, dc massa 6890. li U 1 '1' K N li A N O SOU K BKR I U 'I K N 15 M «3 K I. A W I». LONDEN. 17 December. In een Zaturdag II., onder voorzitterschap der koningin gehouden ka binetsraad, zijn door 11. M. benoemd: lord Derby tol minister van koloniën; lord Kimberley tot minister van Indië; de markies vati Hirtingloii tot minister van oorlog, en de lieer Cbiliters tot kanselier der schatkist. He stad Athene heeft besloten aan Gladstone liet errel.urgerschap te verleeuen. Gelijk reeds werd gemeld, zijn er dezer dagen te Dublin twee perso nen aangehouden, als verdacht van niedepligligbeid aan den moord in bet Phoenixpark. liet zijn inboorlingen vail DublinJoseph Brady, een steen houwer, en Joseph O'Hanloii, een timmerman. De gronden van verdenking legen deze twee mannen zijn niet openbaar gemaakt. In verband met deze aanhoudingen is een der politie-regters, de heer Cttrran, sinds eenigen lijd bezig met een onderzoek naar liet bestaan van eene moord-vereenigiug te Dublin. Aan het bestaan van zulk eene vereeuiging valt niet te twijfelen; en even zeker is liet dat een groot aantal verklikkers (in de hoop van de uitgeloofde premie te verdienen, zonder zich zeiven bloot te geven) aan de politie belangrijke inlichtingen hebben verschaft omtrent de voornaamste leden er van. Hel bedoelde onderzoek beeft een naauw verhand aangetoond tusselieii den moord in bet Phoenixpark en den aanslag op liet leven van den gezworene Field. lu de gevangenis van Wandsworth werd zekere Taylor, die zijne vrouw had vermoord, opgehangen. Taylor had na liet misdrjjf getracht zich om het leven te brengen door zich den hals af ie snijden. Bij de ophanging schijnt de wonde door liet touw te zijn opengegaan en liet hoofd viel bijna van den romp. Dc ramp Ie Kingston werd veroorzaakt door iemand, die een lompen magazijn in brand stak; er woei een lievige wind en 400 pakhuizen wer den vernield. Door het springen van een stoomketel in eene fabriek ziju le Sliaw nes- town, in Illinois (Vereenigde Staten), acht personen gedood. Uit Panama wordt gemeld, dat de herigten, welke men aldaar uit Peru ontvangt, nog geenszins bevredigend luiden. Hoewel de Pertianrn den vrede verlangen, zijn hunne bewegingen toch niet van dien aard. om vrede le kunnen verkrijgen. Het gevolg hiervan is, dat de Cliilenen steeds veeleiscbeuder worden, in de hoop hunne vijanden te nopen den vrede le sluiten onder de voorwaarden, die zij verlangen. Eene nieuwe oorlog- schalling van 100,000 sols was voor November aan 50 bewoners van Lima opgelegd, lie betaling moest binnen acht dagen geschieden; anders zouden vaste eigendommen voor dat bedrag verkocht worden. Zes personen, die de 'contributie voor October niet betaald hadden, waren voer den opperbevel hebber gedaagd; iintiui aan deze dagvaarding binnen vier dagen geen ge hoor werd gegeven, zouden zij als roovers beschouwd en gefusilleerd worden. r li A A H it U 14. De president liet ft een besluit geteekeml, w aarbjj 225000 fr. wordt toegestaan voor deelneming van Frankrijk aan de internationale tentoon stelling te Amsterdam. Door dc kamer van afgevaardigden is de bu lengewone begrooting voor openbare werken, post- ut telegraafdienst zonder wijziging mei 466 tegen 2 stemmen aangenomen. He hertog van Aumale heelt zicli candidaat gesteld voor den senaat in het depart. Lot. -De Turksche ambassade spreekt formeel de verontrustende beriglen over den gezondheidstoestand van den Sultan tegen, alsmede de verzonnen verhalen over zekere geiieurlcnissen in het paleis.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2