BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag d8 December d882, JV°. 1197. BUITENLAN DSC H E BERIGTEN. De minister van financiën maakt, ter voldoening aan art. 11 der wet van 5 Dec. 1881bekenddat op den len December 1882 een bedrag van ƒ25,000,000 aan schatkistpromessen in omloop was. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem van B. E. te D. ontvangen is een aan het postkantoor te Enschedé ingeschreven postwissel groot ƒ1.50, wegens ontdoken directe belastingen ingezonden. De gedep. stalen van Noordbrabant hebben zich bij adres tot de eerste kamer gewend tot ondersteuning van het aanhangig wetsontwerp tot ver legging van den Maasmond naar den Amer. Bij de examens te Meppel als apothekersbediende werden geëxamineerd 3 candidaten, een werd algewezen; toegelaten mej. A. Visscher en mej. S, P. E. Willems, beiden van Amsterdam. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, arriveerde 15 December te Prioul, quarantaine-haven van Marseille. Dezer dagen komt tot stand de verdeeling van de nalatenschap van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden tusschen HD'. wettige erfgenamen. In het aandeel van Z. M. den koning komen o. a. de I.uxemburgsche do meinen en het kon. paleis en domein van Soestdijk. In het aandeel van II. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen zijn begrepen de Posensche domeinen en het paleis in het Voorhout te 'sGravenhage, thans bewoond door H. K. H. mevrouw de prinses Hendrik en waarvan het voortdurend gebruik aan H. K. H. blijft afgestaan. D --Volgens een berigt van den heer Gamél aan den heer Vrolik te Utrecht, vernam de Deensche gezant te Petersburg van zijn Zweedschen collega aldaar, dat de man, die op 30 Oct. jl. het telegram aan de IVovoje Vremja zond omtrent het vergaan van het stoomschip (de Dymphnabij Waigats. nu heeft verklaard dal nadere inlormatiën bij Samojeden te Mezen aan het licht hebben gebragt, dat het bedoelde wrak niet van een stoomschip, maar van een zeilschip was. Uit Schiedam meldt men, dat gisteren nacht de Leidsehe pakschuit, geladen met fusten jenever, in de Schie is aangevaren door eene Westlandsche schuil, ten gevolge waarvan de pakschuit is gekanteld, doordien de lading naar eene zijde overzakte, en gezonken. Door de duisternis, maar meer nog door het mistige weder, was het den knechtdie op den pakschuit op den uitkijk stond, onmogeljjk dc Westlandsche schuit op te merken voor zij in de onmiddellijke nabijheid was, waardoor het ongeval onmogeljjk kon worden voorkomen. De schipper en een zijner knechts zjjn door tjjdig van de schuit te springen er met den schrik en een nat pak afgekomen, doch de andere knecht, A. Zagwijn, die te water geraakte en een fust met jene ver, dat van de opperlast van de schuit rolde op zijn ligchaam kreeg, is I daardoor zoodanig gekwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Eergisteren avond brak er brand uit bij een kuiper te Woerden. Door het stille weder bleef jhet bij één pand dat echter geheel uitgebrandde. Goede dienst werd bewezen door de spuit der daar in garnizoen liggende artillerie. Gisteren zijn door de politie te Haarlem aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt S. de Wijs, J. R. Graal, B. S. v. d. Hart, allen oud 18 jaren, en A. van Roozenbeek, oud 19 jaren, die zich aan een aantal diefstallen bij nacht door middel van insluiping in verschillende winkels had den schuldig gemaakt, o. a. van eenige paren pantoffels en verschillende eetwaren. De drie eerstgenoemden hebben reeds meermalen wegens diefstal straf ondergaan. Gisteren werd te Amsterdam het nieuwe weeshuis der Hervormde gemeente plegtig ingewijd, in tegenwoordigheid van het dageljjksch bestuur, regenten en regentessen, onderscheidene commissiën van liefdadige instel lingen en vele genoodigdeu. Den ontwerper van de plannen, den heer A. N. Godefroi, en den uitvoerder den heer Schadewerd hulde gebragt voor hun gewigtigen arbeid. Aan den avond werd eene gas-illuminatie ontsto ken op de Stadhouderskade. Ook de weezen werden niet vergeten en dien dag onthaald op eene extra-maaltijd. Het is thans zeker, dat Sarah Bernhardt na de opening van de ten toonstelling te Amsterdam aldaar met haar gezelschap het nieuwe drama van Sardou, //Fédora", zal opvoeren. De heer van llamme heeft haar daar toe geëngageerd. Sarah's eerste optreden zal den 2t0 Mei plaats hebben en zij zal eene week in ons land blijven. Sardou zal de opvoering van //Fédora" bijwonen. Bij een goud- en zilverkashouder te Amsterdam is gisteren nacht eene ruit ingeworpen en voor ongeveer ƒ200 gesloten. Volgens het iV. v. d. D. zouden de in beslag genomon papieren bij den kruijer P. te Amsterdam, in zake de millioenen-jufvrouw. alleen be staan in opdragten om voor haar het een of ander te bestellen. HH. MM. de koning en de koningin met gevolg bragten gisteren een bezoek aan het landgoed //Oranje Nassau." Na eerst de gebouwen bezocht te hebben, maakten HH. MM. eene wandeling en bezigtigden de nieuw aan gelegde parken, plantsoenen en de welig groeijeude bosschen met de grootste belangstelling. Gisteren is te Arnhem voor hel hof behandeld de zaak van den brievenbesteller Langenbach en diens vrouw, wegens hel wegnemen en ver duisteren van geldswaardige papieren. De eisch is voor den man 10 jaren tuchthuisstraf, voor de vrouw 2 jaar celstraf. Te Elburg kwam gisteren namiddag de verontrustende tijding, dat er een beer in de omstreken dezer gemeente rondliep, die veel nieuwsgierigen en ook de politie, met geladen revolvers, op de been bragt om een onder zoek deswege in te stellen. En werkelijk, tusschen Elburg en Doornspijk trof men het dier aan, dat met sterke hulp spoedig gevangen werd. Het beest was door de eigenaars (twee rondtrekkende lieden) in een onbewoond huis opgesloten en toen iemand wilde gaan zienof het nog wel van brood voorzien was, bij het openen der deur ontsnapt. De burgemeester van Zwolle, daartoe in staat gesteld door de provin ciale Overijsselsche commissie van beheer van het fonds, in 1832 bjjeenge- bragt ten 'behoeve van nagelaten betrekkingen der gesneuvelden en van ver minkten bij de belegering der Citadel van Antwerpen in 1832, heeft aan elk der oud-strijders J. Brosschot, H. Burgman, P. van Dalsen, J. Gerritsen, A. P. de Haas, J. Hendriks en H J. Jans, met eene gepaste en hartelijke toespraak20 uitgereikt. Te Deventer meldde zich bij verschillende ingezetenen een persoon aan om onderstand. Hij gaf zich uit voor onderwijzer en zou in Duitschland, wegens het toebrengen van een slag aan een leerling, veroordeeld zijn ge worden tol gevangenisstraf, welke straf hij zou hebben ondergaan blijkens een overgelegd document. Een onderzoek bragt aan het licht dal men hier met een bedrieger te doen had; hij is dan ook ter beschikking van dc justitie gesteld. De schutsluizen op het kanaal van Deventer naar Almelo zijn heden opengesteld. Meer dan 100 vaartuigen lagen daarop meer dan 3 weken te wachten. Te de Krim, gemeente Gramsbergen, is de woning, bewoond door J. de Groot, met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. Ten behoeve der internationale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, heeft de gemeenteraad van Meppel een subsidie van ƒ200 verleend. De ontslagen brievenbesteller W. B., te Smilde, door zijne voormalige huishoudster aangeklaagd brieven te hebben geopend, doch bij de instructie onschuldig bevonden, is in zijne betrekking hersteld. Door de 1' afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw is be sloten 23 Febr. a. s. te Leeuwarden eene tentoonstelling te houden van zaaigranen, ook van die, welke niet in de afdeeling geteeld worden. Tot leden der regelingscommissie zijn benoemd de heeren: jiir. Engelen, Corbelin Batlaer en van Konijnenburg. Aan het bestuur is opgedragen deskundigen uit te noodigen om leden der jury te zijn. Te Heerenveen begaven zich dezer dagen 3 knapenin plaats van naar school te gaan, op het ijs, met het treurige gevolg dat 2 hunner er doorzakten en jammerlijk verdronken. Drie boeren uit Wijmbritseradeel, die van de markt terugkwamen, hielden eene onderlinge harddraverij. Een verbrijzelde zijn wagen tegen een boom, een ander tegen een telegraafpaal, terwijl de derde bij zjjne tehuiskomst merkte, dat hij het varken, hetwelk hij op den wagen had, vermiste; het dier lag op den weg te spartelen met een gebroken poot. De Ieerloorjerjj van den heer Jos. Brands, te TilbHrg, is gisterennacht ten gevolge van brand geheel in de asch gelegd. Is er allerwege door den laatstcn hoogen waterstand veel nadeel ge leden, niet het minst heeft deze ramp de steeufabrieken getroffen. Men berekent dat langs Waal, Rijn en IJssel omtrent 40 millioen steenen zoo goed als geheel zijn verloren gegaan. Het lijdt geen twijfel of deze zoo veel mindere productie zal eene stijging in de steenprijzen ten gevolge hebben. Uit de Zuid-Willemsvaart te Neeriteren (Belgisch grondgebied) is op gehaald het lijk van een onbekend manspersoon, dat, geheel naakt, vele wonden aan arm, hals en hoofd droeg. Men vermoedt, dat hier eene mis daad schuilt, daar het onaannemelijk is, dat de schroeven van stoom- booten den drenkeling geheel van kleeding zouden hebben ontdaan. 's GRAVENllAGE16 December. Het heeft Z. M. behaagd, den heer J. P. L. Fischer, officier van gezond heid der lste kl. van het O.-I. leger, te benoemen tot ridder 5de klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De heer mr. Ph. H. Verbeekgepensioneerd West-Indisch hoofdambte naar, thans waarnemend referendaris bij het departement van koloniën, is benoemd tol lid van de commissie tot de zaken der prolestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië. In de gisteren avond gehouden zitting van de tweede kamer is de be- grooling voor Marine aangenomen met 35 tegen 12 stemmen. Alleen werd daarop aangenomen een amendement van den heer Wichers, om aan het hoofd van het corps officiereu van administratie der zeemagt te stellen een hoofdinspecteur met den rang van kapitein ter zee. De voorstellen van den beer de Casembroot, om de opleiding van scheepsvolk aan den wal te doen plaats hebben, werden ingetrokken, na toezegging des ministers, om eene commissie te benoemen tot onderzoek van de wjjze van opleiding. In de zitting van heden werd hoofdstuk Nationale schuld met algemeene stemmen aangenomen. De minister verklaarde het leeningsontwerp te zullen w(jzigen. In plaats van 35 millioen, als eerste termijn der seriënleening van 83 millioen, zal hij in eens eene leening voorstellen van 60 millioen voor Iudië en Nederland gezamenlijk. Bij hoofdstuk Financiën bestreden de heeren Blussé en Rutgers het financiëel beleid der regering eu haar stilzitten. De heer van Bylandt drong aan op invoering van den gouden standaard en van indirecte belastingen. Gisteren werd voor den hoogen raad der Nederlanden in cassatie be handeld het regtsgeding tusschen de Rotterdamsche bank, oorspronkelijk eischeresseen de Nederlandsch-Indische gasmaatschappijgevestigd te Rot terdam gedaagde. De bank had van de gasmaatschappij opgenomen ƒ200,000 om als voorschot te worden verstrekt aan de Afrikaansche Uandelsvereeui- ging. Toen nu de Air. Handelsvereeniging ophield te betalen was zij ter zake van de voor de geleende som afgegeven promessen nog schuldig 125,000 en nu beweerde de eischeresse, die de 2 ton aan de gasmaatschappij reeds had teruggegeven, geregtigd te zjjn de verschuldigde 125,000 van de gas maatschappij te vorderen, omdat deze laatste bij brief, geteekend door hare directie, aan de bank had gegarandeerd (aval) de betaling der promesseu door de Afrikaansche Handelsvereeniging. De regtbank te Rotterdam ver- eenigde zich echter met de verdediging van de gedaagde, dat eene handeling als de onderhavige ingevolge de statuten der maatschappij lag buiten de bevoegdheid der directie, welke daardoor de maatschappij niet verbond. De eisch werd dus niet ontvankelijk verklaard. Dit vonnis werd echter bij arrest van het geregtshof te 'sGravenhage vernietigd. Het hof nam nam. aan, dat nu vaststond, dat de directie in het algemeen bevoegd was als zoodanig handelspapier te teekenen, het aan derden, die krachtens zulk papier, waarop geen schuldoorzaak staat vermeld, ageerden, niet kon worden tegengeworpen, dat dit handelspapier betrekking zou hebben op handelingen, die buiten de bevoegdheid van de directie der maatschappij lagen. Het hof wees alzoo de ingestelde vordering toe. De middelen van cassatie werden heden uiteengezet door mr. Vlielander Hein en bestreden door mr. W. Thorbecke. BELGIE. Woensdag 11. reed te Brussel een met twee paarden bespannen tram wagen, waarin een aantal passagiers gezeten waren, de helling af van den Boulevard Botanique, toen plotseling dc ketting van de rem brak. zoodat de koetsier den wagen niet kon tegenhouden. De paardendie den wagen op de hielen kregen, weken ter zijde uit en rukten de strengen aan stukken, waarna de wagen alleen met duizelende vaart de helling afrolde. Tegenover het Noorderslation gekomen, doorsneed hij een begrafenisstoet, gelukkig zonder iemand te rakentoen hij kort daarna derailleerde zonder om te slaan. Als door een wonder is geen enkel persoon gedeerd, en hebbeu alleen beide paarden eenige wonden gekregen. afi tt K li A I». LONDEN, 15 December. Ter cerc van zjjn jubilé als afgevaardigde ontving Gladsionc meer dan

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5