verschillende amendementen verworpen. Alleen zijn aangenomen dal om 50000 te schrappeu voor nieuwe suhsidiën voor kweekscholendat om geen gelden meer beschikbaar te stellen voor overdekte speelplaatsenin afwachting van de herziening van hel schoolbonwbesluit. ook is verworpen, met 41 tegen 37 stemmen, hel amendement tot vermindering van 2% ton voor onderwijs-subsidiën. Hoofdstuk V is aangenomen met 57 tegen 17 steromen. Het voorstel van wet van den heer Schepel, tot het beperken van het veslingslelsel tot de stelling van Amsterdam, bepaalt het volgende: Het «estingslelsrl van het koningrijk der Nederlanden omvat de stelling van Amsterdam. De werken, uoodig voor de voltooijing van de stelling van Amsterdam, worden uitgevoerd binnen vier jaren na hel in werking treden dezer wet. De vestingwerken, welke niet behooren tot de stelling van Amsterdam, worden, zoodra die stelling voltooid is. als verdedigingswerken opgeheven en aan het bestuur der domeinen overgegeven, om ze als ver- dedeginsswerken oubrnkhaar Ie maken. Tot dien tijd worden die werken, voor zoover nondig. in voldoenden staat van ouderhond gebonden. Nu hel vaststaat, dat over den omvang der verdediging eene beslissing moet zijn genomen, voor dal lot de regeling der verdedigingsmiddelen kan worden overgegaan, wensejit de voorsteller daartoe eene poging te doen door voormeld voorstel van wei aan de heoordeeting en beslissing der wetgevende roagt te onderwerpen. Tol toelichting van zijn voorstel vindt men het be loog geleverd, dat, evenmin als wij met onze beperkte niagt kunnen optre den, als builen onze grenzen onze regteu en belangen worden verkoit. wij evenmin daarmede onder alle onisiandigheden de «reusachtige vesting" Holland kunnen verdedigen, eene vesting van GO uren gaans in omtrek, zeker de grootste der wereld; dat wij, door den staat, waarin in vredesiijd de nieuwe Hollandsche waterlinie verkeert, nog minder kunnen gereed zijn aan de land- vooral aan de oostzijde van Holland; dat er alzoo geen sprake is van eenig zekerheid, om Holland in slaat van verdediging te kunnen brengen. Gisteren voormiddag werd op de algemeene begraafplaats alhier plegtig, doch eenvoudig het stoffelijk overschot van den oud-tiongleeraar dr. W. Huurling aan den school der aarde toevertrouwd. Niet alleen volgde eene talrjjke familie- en vriendenschaar den overledene naar zijne laatste rust plaats, maar ook aan de groeve hadden zich vele belangstellenden, waar onder eenue hoogleeraren van de Leidsche universiteitverzameld, om eene laatste hulde te hreucen aan de nagedachtenis van den godgeleerde, die uiel alleen als wetenschappelijk man aller achting, maar ook als vriend en mensch de hoogste sympathie verdiende. Aan den familie-grafkelder ge schaard. uaui de schoonzoon van wijlen prol. Mutirliog, prol. A. Kuenen van Leiden, het woord om den aanwezigen mede te deelen, dat de over ledene hem twee dagen vóór zijn dood verzocht had geen lijkredenen aan zijn graf te doen houden, doch, ten chile de aanwezigen uiel geheel onbe vredigd ie iloeu blijven, wenschle. dal spr. eeuige woorden aan de nage dachtenis van zjjn schoonvader zou wijden. Niet alleen oji aan dien pligl te voldoen, maar ook tot bevrediging van zyii eigen overkropi gemoed, zooals hij zeide. schelste spr. den overledene in zijn wetenschappelijk en huisselijk leven, hiep doorgedrongen in de wetenschap, kinderlijk geloovig in zijnen God. opregt ineuschenvriend eu getrouw leeraar, had lijj levens den moed zijne overtuiging oil Ie spreken en, lot andere iuzigten geko men, vroegere banden te breken, de te voren hrwandelde palen te verla ten en eene nieuwe haan Ie betreden in de Evangelieprediking. Bovenal echter was lijj liefhebbend echtgenoot en vader en. hoewel ook de levens- smarten hem niet gespaard bleven, altijd vol goeden moed en dankbaar voor hetgeen God hem geschonken had. Met een kort gebed beslnoi de spreker zjjue irrfl'ende rede. Dbl Onze welbekende stadgenoot Theodortis Schiflel, de concurrent van Maria de Leeuw in zake overtred ngen der drankwet, is zoek. Wegens dronkenschap tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, heeft hij zich ver wijderd en verzoekt de justitie zijne opsporing en aanhouding. [Pad.) HIMTKNLAN DSCHK HKRIGTEN. B KL,<2 IE. lie advocaat-generaal heeft gisteren zijn resiquiloir in de zaak der ge broeders l'elizer voortgezet, hij trachtte hel vooraf beraamde opzet hij bei den te staven met een beroep op tal van incidenten eu bescheiden. Voorts schilderde hij den moord, gelijk die naar zjjue opvatting had plaats gehad, de voorstelling, door Léon daarvan gegeven, voor ongerijmd verklarende. «Ik zal", zeide hij ten slotte, zich tot de gezworenen en hel hof rigtende, «thans geene conclusie trekken; gy zult oordeelen en vonnis vellen"! De verdedigers komen nu aan het woord. KHVKLA V I». LONHEN. 13 December. Gladstone heeft den dag mogen herdenken, waarop lijjvijftig jaren geleden, zijne parlementaire loopbaan begon. In verband daarmede is uit Athene hel berigt ontvangen, dal aldaar eene vergadering is gehouden ie zijner eer, door den rector der universiteit gepresideerd, waar een feliciia- tieielegram werd algezouden eu eene som van 4000 drachmen werd bestemd om een standbeeld voor hem op te rigten. Gelijk men weet is zekere bakker Slanger, in de wijk Sl. Lnke te Londen in November 1881 plotseling verdwenen. Een andere bakker, Stomm, kwam spoedig daarna zijne bakkerij waarnemen en was zeer be vriend met de «rouw van Stanger. Een sterk vermoeden beslaat, zegt de Times, dat er eene afschuwelijke misdaad gepleegd is. Maar men heeft die niet kunnen bewjjzen en Siumm is nu alleen lol tien jaar dwangarbeid ver oordeeld omdat hij geld, dat Statiger in de bauk had staan, door valsche wissels zich heeft toegeëigend. Voor vijf van de acht personen, die wegens deu zesdubbelen moord te Maamlrasiia. in Ierland, ter dood veroordeeld zjjn, is de doodstraf in levenslange gevangenisstraf veranderd. Van de Kaap zijn beriglen ontvangen tot 21 Nov. Het bljjkt daaruit dat al de onrustbarende geruchten, van Engelsche zijde ontvangen, over de nederlaag der Transvaalsehe Boeren, onwaar zjjn geweest. Uil Pretoria wordt gemeld, dal eene patrouille der Boeren, die eeuige Kaffers had ver dreven, op haar terugtogt naar het kamp door een aantal Kaffers werd aangevallen. Een gevecht volgde, waarbij een tiental Kaffers werd ge dood. Kommandant VViolerbach. van Lijdenburg, viel Matjaje's kraal aan en nam haar. De Kaders vlugttcn in een spelonk, maar werden omsingeld eu doodden toen elkaar, zoodat er slechts drie gevangen kon den genomen worden. Winterbach viel vervolgens Mampoer aan, nam Z(jn Kop. doodde 23 Kaders, doch kou de schansen met zijne kleine magt biet miester worden. FBAKKBU M. la de kamer van afgevaardigden} is de behandeling voortgezet van het budget voor de buitengewone hulpbronnen van 1883. De discussie werd door den minister van financiën, den heer Tirardgeopend met een alge meen overzigt betreffende den staal van Frankrijk's financiën, waaruit blijkt, dat de toestand niets verontrustends heeft, maar van de hulpbronnen des lands voortaan een meer bescheiden gebruik moet gemaakt worden, dan in den laatslen tijd het geval is De lieer Ribot laakte de vertraging in het tot stand komen der begrooiing. De lijdelijke vermindering in de overschot ten boven de raming werd door hem aan de mindere opbrengst van wijnen suiker toegeschreven. Hij was voor de voortzetting der schulddelging en hel gebruik maken der middelen, welke uit conversie voortspruiten. Hjj wees ook op de noodzakelijkheid om de buitengewone uilgaven te vermin deren. Wat de groote openbare werken betreft, gaf hij den raad om een deel daarvan aan de spoorwegmaatschappijen af te staan en van den jaar- Ijjkschen aanleg van 1500 KM. af te zien. Voor de scholen zou nog 700 tnillioeu moeten uitgegeven worden, en de republiek daardoor de belofte honden, welke zij ten opzigte van het onderwijs gedaan had. Hij gaf den raad, om spaarzaam met de hulpmiddelen te zijn. en uitte zyn leedwezen, dat de regering te zeer de gelden, welke in de spaarkas belegd waren, lot zich trok. Hij eindigde met hulde Ie brengen aan den heer Tirard. De heer Deynatid maakte aanmerking op de begrooiing, waarvan hij de betrouwbaar heid betwijlelihij laakte het consolideren van 1200 millioen uit de spaar kassen en zeide, dat eene onvoordelige leening in 1883 noodig zal zijn. Hij geloofde, dat de financiën wel niet in gevaar verkeeren, doch waarschuwde, met Thiers: dat dan ook geen enkele fout meer begaan moest worden. In den Parijschen gemeenteraad is door eeuige ultra-radicale leden het voorstel gedaan om de begrooiing van de prefectuur van politie te verwer pen, op groud, dat deu gemeenteraad alle regt van controle op hel gebruik der gelden is ontzegd en het bestuur der poliiie ie Parijs niet meer en min der dan een gevaar voor het publiek is. De veiligheid der ingezetenen toch vindt niet den minsten waarborg in de politie, evenmin als de persoonlijke vrijheid. Zooals de politie thans is zamengesteld, doet zy niet denken aan een republikeinsch, maar aan een monarchaal bestuur. Zij moet op geheel andere grondslagen rusten De prelect vau politie zal in de volgende zit ting antwoorden. Te midden van eene groote menigte heeft op Père Lachaise de begra fenis plaats gehad van Louis Blanc. De lijkwagen was dezelfde, die voor de begrafenis vail Thiers gediend had, met dit onderscheid, dat de beelden van geloof, hoop eu liefde, die het voertuig toen versierden, nu weggenomen waren. De president der republiek had zich laten vertegenwoordigen, de presidenten der beide kamers waren tegenwoordig, evenals de ministers Fal- lières. Tirard en Hérissou, dc prelect van politie t'.amescasseenz Aan de groeve las de lieer Charles Edmood eene lijkrede van Vicior Hugo voor, terwijl de heer Madier de Moiiljau de politieke loophaan van den overle dene schelste. Vervoleens was de heer llcnri Martin aan het woord. Hjj sprak hoohlzakeljjk over de historische wprkeo van Lonis Blanc. De hh. Barodet, Lockroy, dr. ltlonde.au en de letlerzeiler Morel spraken achtereen volgens nog gevoelvolle woorden aan het graf. De laatste deed vooral de. liefde van den overledene voor het volk uit komen. Louise Michel heelt aan den Intransigeant eene som van 400 fr. gezon den van de opbrengst harer lezingen in Nederland. Daarvan zijn 100 fr. bestemd voor de beschuldigden in zake de ongeregeldheden te Montceau-les- Mines; 100 fr. voor de bchoeltige gedeporteerden; 100 fr. voor de versprei ding van de revoliilionnaire beginselen; 50 Ir. voor liet Blanqui-gedenkleeken en 50 fr. voor deu thans gevangenzit!enden burger Fonrnière. nillTBCHLAIflB. De keizer heeft uit zjjne bijzondere kas 15000 mark toegestaan ten behoeve der noodlijdendeu door de overs!roomiugen in de Rijnprovincie. PER TELEGRAIF. CAIRO, 13 December. Arabi en de overige verbannenen hebben aanzeg ging gekregen zich gereed te houden om binnen lien dagen te vertrekken. Wat uit Iiiiii verbeurd verklaard vermogen hun tol onderstand zal worden verstrekt, is nog niet bepaald. In geen geval zal het meer bedragen dan het noodzakelijkste, en het vermogen hunner vrouwen is niet verbeurd verklaard. Iu diplomatieke kringen gelooft men. dat de aan Arabi betoonde genade reeds een gne ten indruk op de Arabische bevolking heeft gemaakt. MANCHESTER, 13 December. Lord Derby voerde heden in de Reform- club hel woord. Hij verwierp het denkbeeld van een protectoraat over Egypte, en meende dat de Engelschen niet langer daar blijven moeten dan volstrekt noodzakelijk is om er de orde te hers'cllco. Engeland moet er een overwegenden invloed uitoefenenmaar niet op eene hatelijke manier. Indien vriendschappelijke lusschenkomst kan voorkomen dat Madagascar wordt huil gemaakt dan moet het beproefd worden, maar als, geljjk waar schijnlijk is, het geschil lusschen Frankrijk en Madagascar slechts een voorwendsel is om een gedeelte van het eiland te verkrijgen, dan was er niets aan te doen. Lord Derby werd toegejuicht en maakte geen enkele toespeling er op dat hij lid van het ministerie worden zou. DURBAN. 13 December. Berigten uit de Transvaal melden dat de Boe ren het Kaflerhoofd Mampoer hebben gevangen genomen LONDEN, Richmond, 14 December. Ten elf ure heden morgen is in het oude palris van Hamptoncourt een brand uitgebarsten. De vlammen breiden zich nog steeds uit. Het oostelijk gedeelte is bijna geheel vernield. Men gelooft dat er verscheidene historische schilderijen verbrand en vele be schadigd zijn. NEW-YORK, 14 December. De geschillendie sedert eenigen lijd tusschen de spoorwegmaatschappijen betredende het tarief bestonden, zijn vereffend. Het oude tarief zal hersteld worden De voorzitters der maatschappij zullen heden de overeenkomst leekenen. ROME, 13 December. Mancini. minister van hui'eulandsche zaken, zal morgen hij de kamer indienen het tusschen Italië en België ge sloten tractaal van handel eu scheepvaart. Een der bepalingen »an die overeenkomst houdt in dat. in geval van verschil over de iiiilesgiog van de wijze van uitvoering, contracterende partijen zich vertinden de beslis sing eener commissie van scheidsregters in ie roepen. VERBETERING: In het verslag van dc lezing van den heer Witte, in ons uomuier van gisteren, leze men op de 2r blz.1' kolom, regel 4 v. o. «rijp of spiui".

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3