IjEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 15 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCH E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels f I. iedre regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Henricus Wilhelmus Libertus Das. vleeschhouwer wonende alhier, waarbij hij verzoekt, het achlergedeelte van het perceel aan de Doezastraat n*- 8. tot slachtplaats te mogen inrichten; Gelet op de aril. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n*. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 28*"n December aanst.. 's voormiddags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 December 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd hel voorzitter schap waargenomen door den oudsten wethouder, den heer de Fremery, uithoofde de burgemeester door eene ligte ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te nonen. De voorzitter deelde mede dat door gedep. staten de begrooting voor 1883 was goedgekeurd; alsmede dat ingekomen was een adres van den heer I). A. Schretlen, waarbij hij ontslag aanbiedt als be stuurder van het werkhuis; de voorzitter stelt voor dit aan te nemen, onder dankbetuiging voor de vele diensten door den heer Schrcllen als zoodanig bewezen. Ter vervulling der vacature aan de school der 4' klasse n". 1 werd gekozen de heerAuke Meeth, onderwijzer te Moordrecht. Als leden der spe ciale raadscommissie, belast de bestaande regeling van het pensioneren van gemeente-ambtenaren en bedienden aan een nader onderzo, k te onderwer pen, zooals bij de behandeling van de begrooting over 1883 werd besloten, werden gekozen de bh. Ilool. mr. Boys en mr. Cock. Als leden der com missie van financiën werden benoemd de lilt. Knappert en mr. Land, terwijl aan den heer Damsté het voorzitterschap werd opgedragen. Allen verklaar den zich bereid de hun opgedragen taak te aanvaarden. Het voorstel van den voorzitter om de statuten der praclische ambachtsschool goed te keuren werd aangenomen. Als bestuursleden werden gekozen de hh. dr. de Goeje, d«. van Remmelen. A. L. deSiurler. II. W F. Bakker, 1'. Marks. L. Maas. W. A. van Lith J.Filippoen J. Brevée. Ter vervulling van de vacatures, welke op 31 Dec. a.s in de plaatselijke schoolcommissie zullen ontstaan, ten gevolge di rperiodieke aftreding van de hh d'. A. lleynsitis. dr. II Boursse Wils, d'. II vandeSuide Bakhuyzen en mr. F. Was, werden alle altredende leden herkozen. Als leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium, werd volgens voordragt van curatoren de heer J. J. A. A. Frantzen benoemd. Met algemeene stemmen wordt besloten lot het verleenen van restitutie van betaald schoolgeld aan de hh. G. L. Tubcrgen en A. W. Wybrands. Gelijk besluit werd genomen omtrent het verzoik van Gebr. van Wijk cn C°. om een buis te leggen en van J. M. Sobels, betreffende het doen rooijen van boomen. De staal lot voldoening van gelden uit den post onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1882 werd, evenals de voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belastingen, in stemming gebragt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Niemand der leden eenig bezwaar hebbende tegen de verzoeken van J. van Leeuwen tot continuatie van de levering van grint en zand, van W. J. Zwetsloot, betrekkelijk de overdragt van huur van eenige percelen land en van C. L. C. W. Pické, betrekkelijk de overbrugging van de Haarlemmertrek- vaart, worden deze beschouwd te zijn aangenomen. Omtrent het aange vraagd ontslag van mej. W. M. Pluygers, als regenten van hel 11 G. of arme wees- en kinderhuis, werd op voorstel van den voorzitter besloten dat ontslag eervol te verleenen. onder dankbetuiaing voor de belangrijke diensten door baar in die betrekking bewezen. Tegen het verzoek van de firma van Hoogenstraten en C* betrekkelijk eene afsluiting van de Kerksteeg verklaarde zich de lieer Dereksen, omdat hij in principe was tegen afslui ting van stralen en stegen en op zoodanige wijze het belang van meer per sonen niet wilde zien opgeofferd aan liet gemak van enkelen. De heer Bredius vereenigde zich met het gevoelen van den vorigen spreker. De heer Wiihelmy Damsté raadde teil zeerste aan het verzoek niet toe te slaan; vergunde men toch heden de afsluiting van de Kerksteeg, welke reden zou er dan bestaan om morgen bij eventueel verzoek om de Boomgaardsteeg en Vleeresteeg, waarin zich ook geen huizen bevinden, al te sluiten, zulks te weigeren. Het voorstel, in stemming gebragt, werd verworpen, liet verzoek van de straatmakers om verhooging van loon werd zonder stemming van de hand gewezen. Het tweede suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1882, werd goedgekeurd. Bij de bespreking van de voordragt tol tijdelijke uitbreiding van bet hulppersoneel aan de jongensschool 2' klasse vroeg de lieer Wiihelmy Damsté of dat ook eenige financiële bezwaren ten gevolge zonde kunnen hebben. De voorzitter ant woordde dat er wel eenige belooning zal moeten uitgekeerd worden, doch dat dit slechts van tijdelijken aard zoude z|jn. In stemming gebragt. werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering werd daarop gesloten. Hei getal studenten aan de universiteit te Leiden bedraagt, volgens den thans verschenen Studenten-Almanak: in de letteren 40 corpsleden en 29 niet-corpsleden, in de godgeleerdheid 14 corpsleden en 14 niet-corpsle- den, in de regten 334 corpsleden cn 66 niet-corpsleden, in de geneeskunde 149 corpsleden en 93 niet-corpsleden, in de wis- en natuurkunde 17 corpsleden, en 25 niet-corpsleden, te ramen 554 corpsleden en 227 niet corps leden. In het geheel dus 781 studenten. Heden is door de politie alhier aangehouden J. II., als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal van een meertouw, liet welk hij bij ceneu uitdrager verkocht, alwaar het in beslag is genomen. Heden morgen, omstreeks 8% nur, is een jongen, genaamd C. W.,oud 7 jaar, in het water van de Oranjegracht gevallen, doch spoedig door een voorbijganger daaruit gered. -- In April aanst. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair liij de posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten moeten zich vóór Maart aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister van waterstaat enz. wenden. De adspiranten moeten geboren zijn tusschen 1 Julij 1862 en 1 Julij 1865. Verdere bijzonderheden worden door de Staats courant medegedeeld. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts toegelaten de heer P. Timmers, med.-doctorandus, en liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan den heer S. Lijkles, med. doctorandus. Bij de examens te Meppel is als apothekers bediende toegelaten mej. H. G. van Campen, van Leiden: 2 candidaten werden afgewezen. Te Utrecht werden voor apothekers-bediende drie vrouwelijke candidaten geëxamineerd, maar geen toegelaten. Het stoomschip F hecht, van Botterdam naar Batavia, is op 12 Dec. van Suez vertrokken De Madura, op weg naar Amsterdam, is op 12 Dec. van l'adang vertrokken. Naar men verneemt bestaat het voornemen bij het centraal-comiié in zake de Adder, om, in verband met de belangrijke som, die ontvangen is ten behoeve der nagelaten betrekkingen, een blijvend fonds uit die gelden te stichten, ten einde daaruit later bij vryvalling van renten op andere menschlievende wijze te kunnen beschikken. Door de Ilollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij zjjnover hare ver schillende lijnen, op 4 en 5 Dec. (St. Nicoiaas) II. 18066 pakjes vervoerd, waarvan 5371 uit Amsterdam. Voor het geregtshof te Amsterdam werd gisteren de behandeling voort gezel van het Egmonder oproer. De advocaat-generaal zette het gebeurde uiteen en nam daarna zijn requisitoir. Ten aanzien van twee beschuldigden oordeelde spreker het bewijs niet geleverd en eischte hij mitsdien de vrij spraak. Op allen wenschte hg verzachtende omstandigheden te zien toege past op grond van den opgewonden toestand, waarin zij verkeerd hadden door hunne grieven tegen de bedoelde benadeeling iu hnnne broodwinning. Ook was de toegebragte schade niet groot. De drie belhamels verdienden z. i. de strengste straf. Voor de oplegging van celstraf achtte spreker geen der beschuldigden geschikt. Daarbij was hier de oplegging van die straf ongewenseht, omdat er, wegens gebrek aan cellulaire gevangenissen, een te lange lijd zou moeten verloopen alvorens de vele in deze op te leggen strafvonnissen konden worden ten uitvoer gelegd. Dal lange tijdsverloop nu was in deze wegens de in Mei gepleegde misdrijven niet wenschelijk. Tegen de drie eerste beschuldigden vroeg spreker eene gevangenisstraf van 3 jaren, tegen 2 beschuldigden eene van 1 jaar, tegen vier eene van 8 maanden, tegen drie eene van 7 maanden en tegen zestien eene van 6 maanden. De heer mr. Haas droeg daarop de verdedising voor van 18 der beschuldigden en de heer m'. Hellegers dte der 12 overigen. De ui-spraak is In-pvalit op 20 December.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1