LEIDSCHF COURANT. DUNGSDAG 12 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNEN LANDSCHE B E RI G T E N 1882. ]f°. 292. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 Decem ber 1882, des namiddags te twee uur. 1» Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 4*1» klasse N". 1. (215) 2'. Idem van een Raadscommissie in zake de regeling van het pensionneeren van gemeente-ambtenaren en bedienden. (221) 3». Idem van twee leden en den Voorzitter der Commissie van Financiën. 4". Voordracht betrekkelijk de statuten der Vereeniging de Practische Am bachtsschool en benoeming van negen bestuursleden. (225) 5". Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (234) 6s. Idem van een leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium. (235) 7». Voordracht tol het verleeneu van restitutie van betaald schoolgeld door G. L. Van Tubergen (214) 8°. Idem als voren aan li'. H. W. Wybrands. (233) 9». Verzoek van Gebr. Van Wijk C°. om een buis te leggen (216) 10". Mem van J. M. Sobels, betrekkelijk liet doen rooien van boouten. (218) 11». Staat tot voldoening van gelden uil den post Onvoorziene Uitgaven der bpgrooting voor 1882. (219) 12°. Voordracht tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1882. (220) 13°. Verzoek van J Van Leeuwen, tot continuatie van de levering van grint en zand. (222) 14°. Idem van W. J. Zwetsloot, betrekkelijk de overdracht van huur van eenige perceelen land. (224) 15'. Idem van C. L. C VV. Pické, betrekkelijk de overbrugging van de Ilaarlemmerirekvaart. (226) 16». Idem van Mej W. M. Phiygers. om ontslag als Regentes van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (227) 17". Suppletoire staal van begrooting. dienst 1882. (228) 18°. Verzoek van de firma W. Iloogenstraaten C°. betrekkelijk ecneafslui ting van de Kerksteeg. (229) 19». Idem van de straatmakers om verhooging van loon. (231) 20». Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. 21'. Voordracht tol tijdelijke uitbreiding van hel hulppersoneel aan de Jon gensschool 21' klasse. (232) LEIDEN11 December. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, h(j partijen van 100 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 36, 18.50, 3.90 en ƒ1.90. de laagste ƒ36, ƒ18 50, /3.70 en ƒ1.85. Gisteren is een manspersoon, genaamd J. II., die alhier door de politie was aangehouden, als hebbende zich te Delft aan opligting schuldig gemaakt, naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragl. Zaturdag avond jl. is de persoon van J. NV., die, in beschonken toe stand gevallen zijnde, eene niet onbelangrijke verwonding aan hel hoofd had bekomen, naar het akademisch ziekenhuis overgcbrigt. Men schrijft in Vox Studiosorum dd. 5 Dec.: "St. Nicolaas, de goede heilige, heeft ook aan het Leidsch studenten corps eene verrassing gebragt, - zij het dan al geene lol vrolijkheid stem mende in den vorm van eene hoogst gewigtige vergadering der leden van Sempre Crescendo op Donderdag a. s. Weinig tot vrolijkheid slem- mende noemen wij de verrassing, hoogst gewigtig de vergadering, want het geldt niet meer of minder dan het schorsen van het gezelschap, dat gedurende meer dan vijftig jaren eene eervolle plaats in het Leidsch stu dentencorps bekleedde. Wanneer wij boven spreken van eene verrassing, dan drukken wij ons misschien eenigszins onjuist uit, immers velen wisten het reeds, Sempre Crescendo was in de laatste jaren niet meer wat het vroeger was; maar aan wie wij dal ook zouden kunnen wijten, niet aan het thans nog fungerend bestuur, dat in het afgeloopen jaar al zijne krachten inspande om Sempre te doen herleven, en daarin zelfs schijn baar slaagde. Wanneer zulk een bestuur met zulk een voorstel voorden dag komt, dan is dat wel een bewijs, dat de toestand onhoudbaar is geworden. Daarom hopen wijdat men zich met het bestuurs-voorstel zal vereenigen, en dat men liever, dan te trachten met kunst- en vliegwerk Sempre's beslaan te rekken, het zal schorsen, om het in gunstiger lijden wanneer het Leidsch studentencorps weder zijn gewoon ledental zal hebben uit zijne rust te doen hert (jzen, met zijn alottden roem en de kracht van hel jeug dig leven, om te zijn, wat het eens was: een sieraad van het Leidsch studentencorps." Naar wjj vernemenheeft de vergadering zich met het voorstel van hel bestuur vereenigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat aan de rijks- hoo'ere burgerschool van vijfjarigen cursus te Tilburg de betrekking van leeraar in de Engelsche taal en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking vvenschcn te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 20 December e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. De Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, is op 9 Dec. van Suez vertrokken, De Madura is op 9 Dec. van Batavia vertrokken. liet stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, is op 9 Dec. te Port-Saïd aangekomen. Voor het eergisteren te Utrecht gehouden examen voor apothekers bediende zijn geëxamineerd drie candidateneen werd afgewezen, een trok zich terug, toegelaten de heer J. H. Regenbogen, van Sneek. De uitvoerende commissie van het hoofdbestuur van het te Rotterdam gevestigd Nedertandsch Zen lelinggenootschap heeft een woord in het midden gebragt naar aanleiding van het debat, in de zitting der tweede kamer van 23 November jl. gevoerd tusscben de argevaardigden Donner en van Asch van Wijck ter eentr en den minister van koloniën ter andere zijde. Zjj toont daarin o. a. aan, dat hel Nederlandsche Zendelinggenootschap geene financiële onderneming is; dat er, in strjjd met hetgeen de heer van Ascli van Wijck beweerde, geen sprake is van «krachtig subsidie", zelfs niet van subsidie, doch hoogstens van eene gedeeltelijke vergoeding van gemaakte onkosten, en dat het voorts aan totale onbekendheid met de openlijke Evangelieprediking, de geschriften, den inhoud en den geest van het onder, wijs van het genootschap is toe te schrijven, dat deze afgevaardigde durfde beweren, «dat het streven van het genootschap klaarblijkelijk is: leeraren te vormen in de moderne rigting"waarom zij dien afgevaardigde het regt betwist een dergelijk oordeel uit te spreken. De jaarlijksche algcraeeuc vergadering van het Ncderlandsch gymastiek- verbond zal gehouden worden op Zondag 17 dezer, des ochtends ten 10 ure, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Naar men verneemt is er sprake van, een centraal-graanmagazijn voor het leger te Amsterdam op te rig ten. Vandaar zouden dan de verschillende militaire bakkerijen worden voorzien, terwijl molens daaraan zouden wor den toegevoegd. Te 's ILige is in 77-jarigen ouderdom ovci leden de beer d'. \V. Muur- ling, vroeger hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Gro ningen Zaturdag 11., op een uur dat hel kantoor van den stoomkorenmolen «de West", aan de Westvest te Schiedam, zou worden schoongemaakt, waardoor de bedienden afwezig waren, heeft een vreemd koopman in pen nen en potlooden. die vroeger meermalen aan het kantoor schijnt geweest te zijn. zoodat hij met den localen toestand daarvan hekend was, zich door de openstaande deur toegang lot het kantoor verschaft en getracht met een sleutel de brandkast te openen. Op heeler daad werd hjj echter betrapt door de werkster en onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Bjj het voor- loopig onderzoek is reeds gebleken dat men met een booswicht van pro fessie te doen heeft, die reeds vroeger in handen der justitie is geweest. Te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een baal kinabast, vermoedelijk van de Kade aan de Boompjes ont vreemd. Donderdag 11. waren eenige schepen in den mond van den Ketel, die om den drift van het water geen zee durfden kiezen. Zij besloten voor anker te gaan liggen en een der schippers zond twee knechts met de boot uit om het anker te bevestigen. De boot dreef evenwel naar zee en te vergeefs beproefde men de beide opvarenden te redden. Niemand had den moed om het waagstuk der redding te wagen, hoewel de rjjksschuit en eene stoomboot ter plaatse aanwezig waren. Gelukkig dat de postschipper W. Romkes van Urk uit zich in zee waagde en hel geluk had de afgematte menschen te redden. Te Valburg is, in den ouderdom van bijna SO jaren, overleden de heer F. Faber. In den slag van Waterloo deed hij dienst als oRicier van gezondheid, daari.a was hij geneesheer te Dodewaard en sedert 1820 nam hij lot weinige dagen vóór zijnen dood, bij dag en nacht, zijne uitgebreide praktijk waar. De pastorie der lierv. gemeente te Aerdt is dezer dagen geheel uiige-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1