BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag dó December 088%, -J70. %9d. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 9 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 136 kinderen, als: 71 zoons en 65 dochters, waaronder zjjn begrepen 2 twee- linggeboortenoverleden 78 personen, waaronder 5 elders woonachtig, als: 14 mannen, 18 vrouwen, 20 zoons en 26 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 2. Gehuwd 41 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 71 volwassen personen en 13 tot 18 kinderen. De gebroeders K., niet alhier te huis behoorende, zijn gisteren avond door de politie alhier in verzekerde bewaring gesteld, omdat zij in eenig- zins beschonken toestand rumoer aan den tram en aan de woning van den chef van exploitatie hadden gemaakten daarna op den weg over de Utrechtsche brug vrouwen hadden doen schrikken. Tegen II. W.van beroep naaister, is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens opligting ten nadeele van den winkelier d. D. De op 16 dezer vastgestelde vaart van een stoomschip uit Amsterdam naar New-York van de Nederlandsche-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij zal niet plaats vinden. Dientengevolge zal ook op gemelden dag geen ge legenheid bestaan om uit Nederland, regtstrceks over zee, brieven en andere stukken naar Amerika te verzenden. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor apothekersbediende 3 personen; één heeft zich teruggetrokken en een is afgewezen. Toegelaten is de heer J. H. Regenbogen, van Sneek. Naar men verneemt zal door de centrale commissie binnen kort de defi nitive vaststelling der verschillende onderstanden aan de nagelaten betrek kingen in zake de Adder geschieden, opdat die met 1 January aanst. kun nen ingaan. Overigens hebben zij, die terstond ondersteuning behoefden, die voortdurend ontvangen. De overgang van Venus over de Zon is met goed gevolg waargenomen in de Vereenigde Staten, te Ottawa, aan de Kaapstad, te Durban en te Melbourne. In Europa verhinderden de zware wolken voor de zon bijna overal de waarneming. Te Sydney in Nieuw Zuid-Wales werd evenmin iets gezien, terwjjl te Melbourne 23 uitstekende photographiën konden ge nomen worden. In de Unie werden o. a. goede waarnemingen gedaan in Harvard University, Yale College, te Washington, te Hartford en te Florida. In Texas, te St. Louis, te Cincinnati en op de Canadasche stations, behalve Ottawa, verhinderden de wolken nu en dan de waarneming. Als resultaat wordt o. a. uit Harvard en Hartford gemeld, dat geen satelliet van Venus is opgemerkt, dat de pyrometer de schijf van Venus donkerder toonde dan de ruimte om de zon, en dat de spectroscoop geen merkbare opslorping van zonnelicht door de atmosfeer der planeet aanwees. De heeren dr. J. H. Gunning Jr. en dr. J. Knappert, benoemd tot hoog leeraren te Amsterdam, van wege de Nederlandsche hervormde kerk, zullen hunne betrekking aanvaarden, de eerstgenoemde op Maandag 18 December, de laatstgenoemde op Dingsdag 19 December e. k., des namiddags ten drie ure, met het houden eener rede in het gebouw Felix Meritis te Amsterdam. In een manufactuurwinkel te Amsterdam kwam dezer dagen eene vrouw met een kindje op den arm om eenige goederen te koopen. Zij kocht niets, doch toen zij heenging bemerkte de winkelier, dat onder de rokjes van het kind eenige goederen waren verborgen. Bij hare aanhouding verontschuldigde de vrouw zich met de bewering, dat de goederen aan hare parapluie waren blijven hangen. Daarmede nam de politie echter geen genoegen. De tramweg tusschen Doesborgh en Dieren heeft veel door het water geleden, zoodat dat gedeelte geheel hersteld moet worden, alvorens de ge regelde dienst weder geopend zal kunnen worden. Te Nieuw-Buinen had Zondag 11. een treurig voorval plaats. De vrouw van L. Reinders, alleen met haar dochtertje te huis, viel door bedwelming in het vuur.,. Dewijl het eenigen tijd duurde voor er hulp kwam, kreeg zij vele en erge brandwonden, zoodat er weinig hoop is op het behoud van haar leven. Naar men uit 's Hertogenbosch meldtblijft het water steeds vallende en de aldaar van elders ontvangen berigten luiden niet ongunstig. Te Nij megen zjjn door den voortdurenden val der rivier wederom een viertal stra ten van het water ontslagen geraakt, en kunnen de inwoners droogvoets hunne huizen verlaten of bereiken, hetgeen sedert vele dagen niet het geval was. De dammen, welke aldaar geplaatst zijn, en die, toen het water zijn hoogste standpunt had bereikt, gedurende een paar dagen zooveel bezorgd heid voor de benedenstad veroorzaakten, zullen nu weldra worden opge ruimd, bjjaldien de val aanhoudt. Te Deventer blijft de IJssel mede vallende. Aldaar keert ook alles langzaam tot zijn normalen toestand terng. De commissie van den watersnood heeft in overleg met de gezondheids-com missie besloten gezamenlijk te zorgen, dat de ontruimde woningen niet te vroeg worden betrokken, dat aan de bewoners, die het noodig hebben, bons voor steenkolen, ligstroo en chloorkalk worde uitgereikt. Bij het onderzoek in de sectiën der eerste kamer van het wets-ont- werp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1882 wer den de subsidiën besproken krachtens art. 49 der wet op het lager onder wijs am de gemeenten verleend. Vrij algemeen meende men, dat bij het stichten van nieuwe schoolgebouwen niet altijd de noodige zuinigheid werd in acht genomen. Wanneer de gemeenten voor eigen rekening moesten bouwen, zouden velen mindere eischen stellen en tevreden zijn met eenvou diger en goedkooper schoollocalen dan nu door het schooltoezigt, met het rijkssubsidie gewapend, worden opgedrongen. In eene afdeeling zoude men daarom eene aanschrijving aan de district-schoolopzieners, die in deze zaak vooral invloed hebben, gerigt willen zien, om tot zuinigheid bij de toepas sing der wel aan te sporen. Ook scheen het sommigen leden, dat door de regering niet altijd met dezelfde maat werd gemeten bij het vcrleenen van subsidiën. In Zuidholland toch werd nagenoeg evenveel aan subsidiën gege ven als in alle andere provinciën te zamen. Blijkens het verslag der commissie uit de tweede kamer, omtrent het concessie-contract tot ontginning van het eiland Billiton met de daarin aan- gebragte wijzigingen, heeft de lezing van dit contract, op 7 Januarij 1882 gesloten, bij de commissie twee vragen doen rijzen: 1°. is die overeen komst regtsgeldig? 2». is bij het sluiten daarvan 's lands belang behoorlijk behartigd De commissie is van oordeel, dat het toestaan van verlenging noch gedu rende den loop der concessie, noch bjj het eindigen daarvan bij onderhand- sche overeenkomst binnen de bevoegdheid der Indische regering is, dan wanneer zij, en dit alleen nog bij het eindigen der concessie, door den koning daartoe gemagtigd wordt. Dit voorschrift is door den gouv.-generaal ter zjjde gesteld, zoodat de overeenkomst, als gesloten door hem, die daar toe niet bevoegd was, niet regtsgeldig is, eene nietigheid, die h. i. evenmin wordt gedekt door de latere goedkeuring des koningsbij kabinets-rescript van 27 October 1882 verleend. De vraagof 's lands belang bij het sluiten dezer overeenkomst is behar tigd, vindt, naar de meening der commissie, hierin zijn antwoord, dat de Indische regering, door het sluiten der overeenkomst van 7 Januarij 1882 met de Billiton-maatschappijaan deze, ten koste van den lande en zonder eenige noodzaak, een geschenk gemaakt heeft, dat gedurende 35 jaar op bijna 2 millioen gulden 's jaars kan geschat worden en over dat geheele tijdvak, naar de berekening over de laatste 7 jaren, ongeveer 71 millioen gulden zal beloopen. Opdat het opperbestuur zijne volkomen vrijheid van handelen herkrijge, wenscht de commissie niets anders dan de erkenning, dat de Indische rege ring. door het sluiten der overeenkomst met de Billiton-maatschappij, het voorschrift van art. 22 van het kon. besluit van 1873 heeft overtreden. Die wensch is geformuleerd in hare conclusie, welke bereids is mede gedeeld. Door den minister van koloniën zijn thans aan de kamer medegedeeld de door hem gewisselde stukken over het concessie-contract tot ontginning van het eiland Billiton met de daarin aangebragte wijzigingen, als: 1°. zjjn rap port aan den koning van 13 October 1882; 2°. 's konings goedkeuring aan de door den gouv.-gen. van Ned.-Indië met de Billiton-maatschappij gesloten nieuwe overeenkomst, en 3*. eene missive van den minister van 27 Oct.jl., waarbij aan den gouv.-gen. mededeeling wordt gedaan van 's konings goed keuring op de nieuwe overeenkomst. "6 GRAVENHAGE, 9 December. Door Z. M. is aan den heer P. H. Smithuysen, te Amsterdam, verlof I verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnnmerair bij het bestuur der 1 directe belastingen, invoerregten en accijnsen de hh. J. C, van der Meer, J. H. Blankert, P. C. van der Vliet, K. W. Spaan, F. E. Vreede, J. J. van Pienbroek, J. E. Rombouts. H. Feisser, H. G. van Duyl, P. A. de Roche- fort, M. J. G. P. A. Arnoldts, G. A. Meerdink. J. A. de Lussanet de Ia Sablonière, A. F. Bakhoven, J. A. de Bruyn Tengbergen, E. van de Pol, G. A. de Stoppelaar. Door de ministers van waterstaat enz. en van marine is eene com missie van toezigt benoemd op de bewerking van een tweeden, verbeterden en vermeerderden druk van het algemeen seinboekten dienste van alle natiën, bestaande uit de hh.J. C. Commijs, luit. ter zee l»te kl.te Rot terdam; H. C. Hacke, oud-gezagvoerder te Amsterdam, en D. C. Rietbergen, oud-gezagvoerder te Rotterdam. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1883 verzonden naar de afdeelingen. Omtrent een aantal ontwerpen werden eindverslagen uitgebragt, terwijl de beraad slaging nader zal worden bepaald. Op voorstel van den heer van Limburg Stirum werd met 16 tegen 13 stemmen besloten tot behandeling op Maandag ten 2 ure, van eenige ontwerpen waarover reeds Donderdag eindverslagen waren uitgebragt. Ten slotte zijn een negental ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortzetting van het debat over het hoofdstuk Justitie, heeft de minister nog uitvoerig de bevoegdheid der rijkspolitie verdedigd om bij het duivenschieten op te treden. Het amendement van den heer Gratama, om het getal raadsheeren in den hoogen raad tot het minimum te beperken, is verworpen. De post voorden bouw eener nieuwe gevangenis te Amsterdam is ingetrokken. Die voor nieuwe gevangenissen te 's Hage, Alkmaar, Zutphen en Breda is toegestaan. De geheele begrooting van het dep. van justitie is met algemeene stemmen aangenomen. Het geregtshof heeft de drie broeders P. P. v. W.J. H. v. W. en G. A. v. W.uit Rotterdam, wegens valschheid in een postwissel, dien de eerste hunner bovendien in zijne betrekking van brievenbesteller op het postkantoor te Rotterdam had verduisterd, veroordeeld: den eersten tot 1 jaar celstraf en 2 boeten van ƒ50, den tweeden tot 183 dagen celstraf en mede 2 boeten van ƒ50en den derden tot 45 dagen celstraf en 3 boe ten van 50. Voor ieder der besch. werden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Het hof heeft bij deze uitspraak beslist, dat de keerzijde van een postwissel, alwaar ten deze valschheid had plaats gehad, niet als een authentiek en publiek, maar als een onderhandsch geschrift moet beschouwd worden. Uit Berlijn meldt,men. dat de heer de Labouchère, geattacheerd bjj het Nederlandschap aldaar, is overleden. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het Hótel des Indes de R. Hon. Blaster Napier en familie van Londen. BELGIË. Bij de behandeling der zaak van gebroeders Peltzer werd Donderdag eene zitting met geslotene deuren gehoudenaangezien er in bijzonderheden van kieschen aard betreffende mevrouw Bernays getreden moest worden. Het kostte den advocaten der beschuldigden en den advocaat-generaal vrij wat moeitede leden der Balie te bewegen ook heen te gaan. Vrijdrag is onder andere getuigen a décharge de heer Pccher, vader van mevr. Bernays, gehoord. Deze verklaarde, dat zijne dochter nooit van eene echtscheiding had willen weten en trachtte aan te tonnen, dat men het er op had toegelegd haar krankzinnig te maken en uit haar eigen huis te verdrijven. De geneesheer Guillery bestreed de verklaringen der door het 0. M. opgeroepen geneesheerenstaande houdende, dat het indruksel in het bloed niet dat van Armand's voet, maar van de knie eens mans afkomstig was. Dr. Schoenfeld was van hetzelfde gevoelen. De andere geneesheeren des op nieuw ondervraagd, bleven bij hunne vroegere verklaringen. EIGELAND. LONDEN, 8 December. Het Alhambra-theater, dat afgebrand is, was een der fraaiste en popu lairste schouwburgen van Londen. Het was in zoogenaamd Moorschen stijl gebouwd en vormde, met zijn hoogen koepel en de twee minarets die er bovenuitstaken, een aangenaam contrast met de eentoonige scheppingen van 11 den Engelschen bouwtrant. Hoewel de brand, kort na zijn ontstaan, ont-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5