het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerdnadat een geneesheer uit Monnikendam den burgemeester had verklaard, dat zulks zonder bezwaar gerust kon geschiedenen overleed daar den 24!,*l, Julij: Zoowel die ge neesheer als drie adsistenten van dat ziekenhuis verklaarden dat die over brenging geen invloed op den afloop heeft gehad. Laatstgemelden gaven als oorzaak op van den dood ontsteking van het ruggemerg en zijne vlie zen-, veroorzaakt door de toegebragte verwonding. Het mes van beschul digde,'dat later in zijn huis in zijne kleeding werd gevonden, was krom gebogennaar zijne opgave doordat hij daarmede een gat had geboord in het strjjkhout van zijne zeis. Beschuldigde meende dat een ander de dader zou zijn. De advocaat-generaal oordeelde intusschen het te last gelegde bewezen en eischte veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. De verdedigde betwistte de geloofwaardigheid der bovenbedoelde getuigen, die er belang bij hadden den schijn van zich af te weren. Deze hebben den verslagene aan zijn lot overgelaten, hetgeen zij in geen geval hadden mogen doen. Pleiter achtte het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak In eene buitengewone algemcene vergadering van aandeelhouders der llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappijis met algemeene stemmen goed gekeurd de overeenkomstmet de Nijmeegsche spoorweg-maatschappij geslo ten, betreffende liet overnemen der aandeden dier maatschappij tegen den prjjs van 110 pCt. en bijbetaling der rente a 4 pCt. van 1 April II. af. Een lid van den gemeenteraad van Ouder-Amstel, sljjter van sterke dranken aldaar, is bekeurd wegens het verkoopen van jenever in mindere hoeveelheid dart■hem bij de wet werd toegestaan. Een landbouwer te Wilsum vermiste eenigen lijd geleden eene som van /II uit zijn kabinet. De verdenking viel op de 15-jarige dienstbode. Door de bedreigingeu van haren meester beangst, bekende het meisje indirect het geld Ontvreemd te hebben, door te beloven elke week /0.50 terug te willen geven. Later herriep zij wel deze bekentenis, doch de verdenking bleef desniettemin op h3ar ruslen. Gelukkig voor haar goeden naam mogt hel den brigadier-majoor de Ltruyn en den rijksveldwachter Polman geluk ken de daderes, eene gehuwde dochter van den bestolene zelf, op te sporen en tot bekentenis le brengen. Nabij Assen heeft men eene vrouw dood op haar bed gevonden, die waarschijnlijk door koude was omgekomen. Naar men uil 's llertogenbosch meldt was het water aldaar in 24 uren 18 centim. gevallen, liet stond 5.80 m. boven A. 1'. Ook uil Ojjen meldt men, dal de Maas vallende is. Onderscheidene gezinnen, die uit vrees voor eene doorbraak in de school of bij particulieren eene toevlugl gevonden had den, kunnen hunne woningen weer betrekken. De toestand van den arbei denden si3nd is echter treurig. Ilct water van den IJssel is mede vallende. Aan het station te Wijlre is een meisje van de loopplank onder een in beweging zijnden trein geraakt. Zij had de tegenwoordigheid van geest, zich onbewegelijk plat op den grond te leggen, met het gelukkig gevolg dat, hoewel 15 wagens over haar heen reden, zjj slechts eenige onbedui dende kwetsuren bekwam. 's GKAVENHAGE, 8 December. r Door Z M. is aan dr. F. P. L. Pollen, te 's Graveohage, verlof verleend tot het dragen der versierselen van kommandeur met de Ster der militaire orde van de H. Maagd of de Ontvangenis van Villa Vigosa, hem door den koning van Portugal geschonken. Z. M. de koning heeft tot IID». dienstdoend kamerheer benoemd den heer S. baron van Lynden alhier. Behalve de reeds tot landmeter van het kadaster benoemde adspirant- landmeters hebben ook nog de volgende adspirant-landmeters bij het in de maanden September en October gehouden onderzoek een voldoend examen afgelegd: J. M. 11, Pallen, A. K. Nunnink, M. J. L. Vogel, H. van den Briel Hzn O. Wagemaker, jhr. D. van Heemskerk van Beest, E. Dijkstra, G. J. llictink, J. M. de Waard, D. J. van Gelder, VV. Fokkens, P. Huuse, J. K. Crucq. R. de Cock Rottaan en W. J. Verhoeven. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie: tot majoor, de ritmeester F. L de Graefl', van het wapen, op non-activiteit; bjj het 1« reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester adjudant G. J. IJssel de Schepper, van het corps; tot ritmeester, 'skonings ordonnance officierde le luit. G. J. A. A. baron van Heemstra, van den grooten staf; zullende deze officier, met afwijking in zooverre van het besluit van 14 Febr. 1881, n*. 2, in zjjnen nieuwen rang, tijdelijk en in afwachting dat daaromtrent nader wordt be schikt, als ordonnans-officier bij Z. M. gedetacheerd blijven; bij het 2« reg. huzaren, lot luit-kolonelde majoor W. G. K. A. van Overveldt, van het corps; tol majoor, de ritmeester B. J. Cottvée, van hel corps; tot ritmeester, de le luit. J. C. I.agerwerff, van het 3' reg. huzaren. De luit. ter zee 2' kl. W. L. baron van Verschuer is op pensioen ge steld. De luit. ter zee 2« kl. P. F. 11. Volcke, uit Oost-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer J. K. Mohr, arts, is benoemd lot officier van gezondheid 2« kl. bij hel leger in Nederlandse!) leger. Door den minister van koloniën zijn de gediplomeerde veeartsen II. J. C. van LentW. van Staa, P. A. van den Munkhof en H. 11. M. Klein ter beschikking van den gouverneur-generaal van NedeiI.-Indië gesteld, de drie eerstgenoemde!) om daar te lande, gedurende den tijd van één jaar, werk zaam te worden gesteld bij de burgerlijke veeartsenijdienst, de laatstge noemde om le worden aangesteld tot gouvernements-veearts. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij het voortgezet debat over het hoofdstHk Justitie, werd de houding van den minister in zake de duivenschiellerij nogmaals bestreden, aangedrongen op beperking van het aantal eeden. herziening van het notariaat en Zondagsheiliging. De heer Schaepman klaagde over achteruitzetting van Katholieken bij notariële be noemingen. De heer Mackay drong aan op wering van //bookmakers" bij wedrennen. De minister van justitie verdedigde Uitvoerig zijne houding tegenover de duivenschietersontkende achterstelling bjj het doen van be noemingen van Katholieken bij Protestanten, verklaarde te zullen overwegen of de kleinhandel in sterken drank tot een was liter toe te laten. De notariswet wordt in Januarij verwacht en anders zal de minister partieel toezigt en cautie regelen. Morgen voorzetting. Door burg. en weth. alhier zijn thans verschillende wijzigingen ge- bragt in de plannen voor de exploitatie van de terreinen, behoorende tot het voormalige paleis vau wjjlen den prins van Oranje. Zjj stellen voor- 1°. niet over te gaan tot verbreeding van de lleulstraal; 2». aan de zijde van het Noordeinde een beteren toegang te maken tot de lleulstraal door afronding van het hoekhuis; 3°. den grond, vrijkomende door amotie van de aan de gemeente behoorende perceelen in de Heulstraat. uit te geven op erfpacht; 4°. de breedte van de tegenover 's konings paleis geprojecteerde straat te bepalen op 20 M. met weglating van het achter het standbeeld ontworpen plein; 5". de straat, die de sub 4*. genoemde straat met de Oranjestraat zal verbinden, aan te leggen op de breedte van de Amalia- straat; 6". het Noordeinde niet te verbreeden en de bestaande rooilijn, mei uitzondering van den uitbouw der torenste behouden. - Op den Hofsingel alhier is door een politieagent een in een doek gewikkeld pasgeboren kind gevondenhetwelk door hem naar het politie, bureau gebragt is. BUITENLAN DSCHH BEK! GT E NT™"" BELGI E. Bij de voortzetting van het getuigenverhoor in de zaak van gebroedorj Peltzer heeft de advocaat Wiener, door het openb. min. belast geweest mei het ondervragen van verschillende personen te Hamburg en Bremen, in ver band met deze zaak, breedvoerig en op belangwekkende wijze hel woord gevoerd over de rondreizen van Vaughan in Duitschland. De verklaringen der getuigen a décharge waren weinig belangwekkend. Maandag avond is de trein, die ten 6 ure uit Brussel vertrekt, lus- schen Jelte en Assche gederailleerd. Aan den slechten toestand der baan, die door den aanhoudenden regen veel geleden heelt, wordt dit ongeval toegeschreven. De locomotief is omgevallen en drie wagens werden verbrij zeld, waarvan een. waarin zich vier personen bevonden, van de helling naar beneden is gestort. Eene vrouw, die zwaar aan liet been verwond was. is per expressen trein naar Brussel terttggebragt. De overigen zijn er vrij goed afgekomen. BNGEI.AVD. LONDEN. 7 December. Op de noordoostkust en de oostkust van Schotland woedde Dingsdag ren geduchte storm, die te land en ter zee groote verwoestingen aanrigtte. Ter hoogte van Tynemouth ging een schoener met man en muis ten gronde. Niet ver van Berwick zijn 2 schepen vermoedelijk met man en muis door de golven verslonden. Van andere plaatsen aan de kust verneemt men geruchten omtrent dergelijke rampen. In hel noorden vau Engeland en een groot deel van Schotland viel dien dag veel sneeuw. Uit Rangoon wordt aan de Daily News geseind, dat de oudste zoon van den voormaligen koning van Birma ontvlogt is; men vermoedt dat bjj zich naar Opper-Birma heeft begeven, om te beproeven aldaar opstand le maken. Te Rangoon wekt het geval groote opschudding. In de Vereenigde Staten werd in het afgeloopen fiscale jaar voor een nominaal bedrag van 8.830,124,51 doll, aan valsch geld ontdekt. Er zijn 153 personen voor dit misdrjjf veroordeeld. FRANKRIJK. De voorzitter van de kamer heeft, volgens gebruik, mededeeling ge daan van het overlijden van Louis Blanc. Het is, zeide hjj, een groot ver lies voor het landde herinneringen aan zijne schitterende loopbaan belmo ren tot een tijdperk, dat men dikwijls liet heldentijdperk heeft genoemd. Zijne hartstoglen en zijn taal waren in overeenstemming met de hooge vloot zjjner gedachten. De beroemde schrijver', die ons ontvallen is, had een ge- kuischten stjjl. Vaak heeft hij van zjjne amblgenooten beluigingen van ach ting ontvangen. Ongeregtigheid kon hjj niet dulden. De gelijkheid wat zijn hartstogt. Iljj behoort tot degenen, wier naam verbonden blijft aan de vestiging der republiek. Terwijl ik de laatste hulde breng aan dien grooten burger, zal de kamer er aan gedachtig zjjn, dat de eendragt noo dig is voor het vaderland. Louis Blanc werd in 1811 te Madrid geboren, waar zijn vader inspecteur- generaal van financiën was. Reeds vroeg trad hij als journalist op. Later schreef hij een socialistisch werk over de organisatie van den arbeid, eene geschiedenis van de jaren 1830 tot 1840 en eene geschiedenis van de Franscbt republiek welke grooten opgang maakten. In 1848 werd hij lid van liet Voorloopig Bewind. Later naar Engeland geweken, bragt hij zjjn tijd met schrijven door, om voorts na 4 Sept. 1870 naar Frankrijk terug te keeren Als lid van de uiterste linker zijde der kamer werkte hij o. a. mede tot de algemeene amnestie voor de communards. Uit Londen meldt men aan de Temps: Hoewel het officiële antwoofi der Fransche regering op de Engelsche nota betreflende de opheffing der coniróle of het financiëcl toezigt iu Egypte, nog niet te Londen ontvangenis, wordt toch bevestigd, dal de Fransche regering besloten heeft hel aanbod van Engeland betreffende het voorzitterschap van de commissie voor de pu blieke schuld, als vergoeding voor de gemeenschappelijke coniróle, van dt hand te wijzen. Sommige Parijsche bladen beweren, dat Engeland Arabi-pacha bjj dt hand wil houden om hem bij gelegenheid dienst te laten doen, als een mid del om den Khedive in bedwang te houden, als deze later eens wedtf neiging mogt toonen om zich aan het gezag van Engeland le onttrekken. Drie Russische werklieden zijn op last van den minister van binnen-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2