PEK TELEGRAAF. fturgct'lijfcc Staub. Op dat tijdstip nam de zitting weder een aanvang. Nadat Arabi was binnengebragt, las de president van den krijgsraad het volgende voor: /-Over wegende, dat Achmet Arabi-pacha schuld erkend heeft aan de misdaad van feitelijke rebellie, eene misdaad waartegen art. 96 van het Ottomanische mili taire wetboek en art. 59 van het Ottomanische strafwetboek stral bedreigen; overwegende, dat, in nabedoehie schuldbekentenis, geen andere pligt over blijft dan die der toepassing van gemelde artikelen; zoo veroordeelt liet hof eenstemmig den gemelden Achmet Arabi-pacha ter dood, wegens zijne misdaad der rebellie tegen Z. H. den Khedive. Dit vonnis wordt, ter bekrachtiging, Z. K. H. voorgelegd". De gevangene boog. De president ging toen voort en zeide dat de onder koning hem zijn wil reeds kenbaar had gemaakt en liet den griffier het desbetreffende decreet voorlezen. Uel luidde aldus: Wij, enz. Khedive van Egypte; overwegende, dat er, om bijzondere, per soonlijke redenengrond bestaat om ten aanzien van den genoemden Achmet Arabi-pacha het regt van gratie toe te passen, dat ons toebehoort; hebben besloten en decreteren hierbij, dat de doodstraf tegen Achmet Arabi-pacha verzacht wordt tot eeuwige verbanning uit Egypte en onderhoorigheden. Deze wijziging zal vervallen en Arabi-pacha ter dood worden gebragt, mogt hij naar Egypte of zijne ouderhooi igheden terugkeeren. Onze ministers van binnenlandsche zaken, van oorlog en marine worden, elk voor zoover hem betreftbelast met de uitvoering van dit decreet". Daarop verwijderde zich de ktijgsraad en Arabi-pacha werd gevankelijk weggevoerd, voordat eenige vrienden hem de hand hadden gedrukt en hem een ruiker van rozen was overhandigd. Arabi heeft uit de gevangenis Ie Caïro een brief aan de Timen geschre ven. Hij brengt daarin openljjk dank aan zijn verdediger, den heer Broad- ley, voor wiens toewijding hij nimmer dankbaar genoeg kan zijn en op wiens raad hij zich schuldig verklaard heeft aan rebellie tegen den Khedive. Hij hoopt echter dat er een tijd zal komen, dat Engeland zijn oordcel over hem wijzigen zal. llij verheugt zich, dal Egypte weldra verlost zal zijn van de myriaden /employés", die alle ambten voor Egyplenaren ontoegan kelijk maakten. Als de Engelscheii die hetere orde van zaken zien, zegt hij. zullen zij erkennen, dat mijne rebellie zeer geregtvaardigd was. Als zoon van een Egyptisch fellah poogde ik, naar mijne beste krachten, al die goede zaken voor mijn geliefd vaderland te verwezenlijken. Ik vermogt dit niet te doen. Ik hoop, dat het Engelsche volk het werk zal voltooijcn, dat ik begonnen lub. Indien Engeland zijne taak vervult, en dus werke lijk Egypte aan de E;yptenaren geelt, zal het aan de wereld loonen wat het plan en de bedoeling van Arabi, den rebel, was. In den Coliseum-schoiiwburg te Cincinnati werd dezer dagen een stuk vertoond, waarin de tooneelspelcr Frayne een appel moest wegschieten van het hoofd van Annie von Bekeineene actrice, met wie hij verloofd was. Er was iets onklaar geraakt aan het geweer, waarmede zulks geschiedde en dientengevolge drong de kogel in het hoofd van het meisje, dat een kwartier later stierf. De voorstelling werd onmiddellijk gestaakt en de schouwburg door de bezoekers, ongeveer 2300 in aantal, ontruimd. Frayne was der wanhoop nabij. FRAXKRIJfi. De kamer van algevaardigden heeft het ontwerp tot voorloopige ver lenging der internationale regterlijke inrigling in Egypte goedgekenrd, on danks een voorstel van den heer Dréolle, om het ontwerp uit te stellen totdat de onderhandelingen met Engeland ten einde zijn. De minister Devaux, antwoordende op den lieer Beatiquier, die bjj de ver dere beraadslaging over de begrooting van onderwijs een amendement had ingediend tot opheffing van de aalmoezeniers bij de normaalscholen, gaf te kennen, dat die opheffing voortvloeit uit de wel van 28 Maart. Deze zaak zal weldra bij den hoogen raad van onderwijs aanhangig gemaakt worden. Deze verklaring werd door de linkerzijde met bijval begroet, liet amende- ment-Beauquier werd daarop aangenomen met 379 stemmen tegen 97. Naar men verneemt heelt de regterzjjde besloten bjj de eindstemming over de begrooting zich van stemming te onthouden. Er hebben twee verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden plaats gehad, één in het district Valenciennes, ter vervanging van den heer Le grand die benoemd is tot gezant te 's [lage en zijn mandaat als afgevaar digde heeft nedergelegd, en de andere in Dinan, ter vervanging van wjjlen den heer Even. In eerstgenoemd district, waar een candidaat van de groep der //Union républicaiue" en een onverzoenlijke der linkerzijde tegen elkaar overstoiidenmoet eene herslemming plaats hebben; in Dinan is een repu blikein gekozen tegenover een clericaal. Volgens llavas heeft eene vrij drukke wisseling van nota's plaats tus- schen de kabinetten van Londen en Parijs, met betrekking tot de zaken van Madagascar. De Engelsche regering heeft op geenerlei wijze tegen de eischen van Frankrijk geprotesteerd. Zjj heeft alleen het verlangen te ken nen gegeven, naauwkeurig ingelicht te worden over de voornemens van het kabinet van Parijs. Het wegruimen van de bouwvallen der Tuilerién is voor 33000 fr. gegund. Bij de te Marseille in hechtenis genomen Italianen zjjn socialistische manifesten, overdruktoestellen en inteekenlijsten gevonden. Bij zekeren Mattel, die als secretaris der vereeniging scheen dienst te doenwerden een groot aantal brieven ontdekt en een stempel met de woorden: //Circolo rivoluzionario Marsiglia". De in beslag genomen manifesten verschilden weinig van die, welke in den laatsten tijd te Marseille en elders aangeplakt werden. Koningschap, keizerrijk of republiek, zoo leest men daarin, hel is alles om hel evenalles even schandelijk en verfoeijelijk. Daarom erken- ,nen de anarchisten geen ander gezag dan dat der rede, gecne andere regering dan die van het geheele volk. DUITICHLilIVB, Het water is op de meeste plaatsen vallende. Op den Moezel is de vaart reeds aangevangenterwijl de llessische Ludwigsbahn de dienst van Frankfort en AschafTenburg-Darmstadt naar Mainz en over Bingen heelt hervat. De Hessischc en Beijersche Palz zijn bijna in zeeén herschapen. Van alle kanten komen berigtcn van allerlei rampenmaar alle komen toch daarin overeen, dat het ergste is geleden. Naar men uit St. Petersburg meldt is de gisting onder de studenten aldaar bedaard, maar duurt zij elders nog voort. De studenten van Kiew hebben het voorbeeld hunner broeders te Kasan en CharkofTgevolgd, zeodat drie bataillons ontboden werden om het universiteitsgebouw te bezetten. De grief der studenten te Kiew bestond hierin, dat de zonen en bescherme lingen van hooggeplaatste personen bij hel verleenen vau stipendién wer den voorgetrokken. Zij zjjn echter uiteengegaan, nadat aan hun verlangen om de soldaten eerst te zien vertrekken voldaan was. CAIRO5 December. Men verwacht dat het geheele kabinet zijn ontslag zal nemen. DUBLIN 5 Dcember. Heden zjjn Davilt en Healy voor de regtbank ver schenen, overeenkomstig het bevelschrift dat legen hen uitgevaardigd was, om borg te stellen voor hun toekomstig goed gedrag. Zij werden beschul digd van onlangs oproerige redevoeringen gehouden te hebben. De zaak is op verzoek der aangeklaagden tien dagen uitgesteld. PARIJS, 5 December. Het proces tegen Bontoux en Feder, directeuren der Union générale, is heden voor de correctionele kamer der regtbank alhier begonnen. DURBAN, 5 December. Een Londensch syndicaat heeft concessie voor den tijd van 30 jaren gekregen tot hel opriglen van eene nationale bank in Transvaal met een kapitaal van een millioen. Deze bank heeft het uit sluitend regt noten uit te geven. DURBAN, 5 December, [Times). Beriglen uil Transvaal melden, dat de Kaffers door Mapoch uit hunne verschansingen verjaagd en in de holen ge dreven werden. Een dezer bergholten liet hij door middel van dynamiet springen en 50 Kaflers en 2 Boeren verloren het leven. Onder de dooden bevindt zich de bevelhebber. Het kamp der Boeren in de nabijheid van een kraal, werd verraderlijk aangevallen, doch de vijand moest met zwaar verlies aftrekken. IXCEZldXDËX. Eenige wandelaaars achten het beklagenswaardig dat de zoogenaamde Witte Singel, welke, onder eene laan van dichte kastanjeboomen en met een uitzicht langs de boorden van den akademietuin, daarbij droogvoets kon be treden worden en om die reden als de bekoorlijkste der singels werd ge- zoelit, nu met volle recht de Zwarte Singel en de minst aanlokkelijke 'fnag genoemd worden, al houdt men hierbij de» winter en den voortdurend vallenden regen buiten aanmerking. Nog nooit immers waren op dien singel zulke diepe modderkuilen en ondoorwaadbare geulen waar te nemen als ontstaan zjjn na het dempen der slooten, het leggen van kolken naar de .singelgracht, om er tot de stichting van een dorp over te gaan op den woesten grond waar eenmaal het liefeljjke Vreewijk zich voordeed. Voor dames is zulk een singel niet meer te bewandelen, als hierbjj in aanmer king wordt genomen dat heeren verklaren bjj zulk eene onderneming zich wel van baggerlaarzen te mogen voorzien. Een tocht langs de trekvaart behoort eveneens tot een gewaagden, daar kleine mecren en modderpoelen nabij de Naakte Sluis reeds afschrikken een stap verder te doen en op te gaan tot Wouterenbrug, waar men onderweg blijft steken. Van 30 November tot en met O December 1882. BEVALLEN: E Slegtenhorst, geb. Favier, D. M. Oudshoorn geb Frankhui zen, Z. M. Schouten, geb. Laman, D.—W. Metsclier, geb. Brittijn. D. C. Tnin- hof de Moed, geb. v. d. Wijngaard, D. C. M. v. Oosten, geb. v. d. Reyden, D. D. C Bamhoorn, geb. Verhoeven, Z. C. W. de Bruin, geb. Nieuwenburg, D. C. den Hoed, geb. de Fey, Z. F. de Groot, geb. Slikkelorum, Z. D. Hauselaar, geb. Raar, Z. L. Schilthuysen, geb. Stjjger, D. E. Cebol.geb. Pon, Z. - A. M. v. Steen, geb. v. d. Voort, D. - E. M. v. d. Post, geb. Haarlem, Z. - G. M. v. Haren Noman, geb. Willemslijn, D. C. M. Penseel, geb. Hoppenbrouwer, Z. G, v. Santé, geb. Vriend, D. C. Brandt, geb. de Fey, D. H. Eggink, geb. Vellekoop, D. J. Doorneveld, geb. v. Putten, Z. C. Schipper, geb. Ie Maitre, D. J. Ra- mak, geb. Oostveen, Z. C. Groenewegen, geb. üelmeer, D. C. Rijken, geb. Ligtvoet, D. J. M. Stikkelorum, geb. Stouten, D. A. A. Bleekstiju, geb. Muy- zert, Z. C. Bonnet, geb. Duk, Z, GEHUWD: O. Johannesson, jm. en A. Nepperus, jd. J. van Dam.jm. en S. Sommeling, jd. L. Cerdjjn, jm. en M. de Haas, jd. F. van der Leeuw, wedr. en A. T. lloeben, jd. A. Blok, jm. en S. Boom, jd. OVERLEDENC. J. M. Driessen, D., 3 j. F. van der Meer. 52 j. C. Provoo, geb. Teljeur, 71 j. C. M. Briejer, D„ 3 j. - J. S. W. vau flest, D„ 2 j. N, J. van den Berg. D.. 2 j. -- H. C. Ravelli. D 1 d. J. J. Pieket, 57 j. J. S. Nieu- wenhuis, wed'., 73 j. II. van der Kamp. Z., 3j. C. J. Walraven, 51 j. I'. Schmilz, geb. Meurs, wed. 74 j. J. van der Blij, D., 29 j. P. J. Klein, 52 j. C van Went, geb. Heemskerk, 82 j. G. W. Jansen, Z.. 2 j. - S. A. W. Ilofkens, geb. Vernee, 57 j. C. van der Linden, Z., 6 j. - II. D. Cornielje, wed'. 88 j. J. L. Cornet, 67 j. P. van der Sluys, Z„ 11 m. W. C. M. van Valderen, D„ 2 j. G. van lloore, Z., 4 j. B. Boom. Z 3 m. M. van Polanen, Z., 4 m. - W. Z. van Wijkvliet, vr. 82 j. J. L. de Wil, Z., 5 d. D. Kooien, Z., 2 j. J. Kehl, wedr., 74 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3