LEI ft SC HE COURANT. 1882. DONDERDAG 7 DECEMBER. H°. 288. STADS-BE RICH TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEft. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lldeo November 1880 Gemeente blad N\ 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven wordèn: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der I' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 4drD tot en met den 16d,n December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leidek, 30 November 1882. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 6 December. Door burg. en weth. wordt aan den raad geadviseerd gunstig te beschikken op het verzoek van W. Iloogenstraalen C°.tot het 's nachts afsluiten van de Kerksteeg tusschen de Sieenschuur en het Levendaal, onder de door de commissie van fabricage gestelde voorwaarden; door het stellen dier voor waarden worden, meenen zij, de bezwaren in twee tegen de sluiting gerigle verzoekschriften groolendeels weggenomen. Omtrent hel ingekomen verzoek van de commissie uit den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente voor de Armkerk, op de Korte Langegracht, om, daar de termjjn voor het gebruik van dit gebouw met 31 Mei 1883 ten einde loopt, wederom gedurende 25 jaren dat gebouw ten dienste harer armen af te staan, stellen burg. en weth., op advies der commissie van fabricage, 'oor, dat gebouw aan den kerkeraad onder de hand te verhuren voor den lijd van 5 jaren voor een huurprijs van ƒ25 'sjaars, ook onder voorwaarde dal hel ten laste van den huurder tegen brandschade wordt verzekerd tegen eene herbouwwaarde van /8000. De commissie van fabricage doet in haar rapport uitkomen datofschoon het gebouw voor 25 jaren kosteloos aan den kerkeraad werd in gebruik gegeven, deze er voor herstelling en onder houd in die jaren ƒ5580 aan heeft Ie koste gelegd. Op het verzoek van gezamenlijke staatmakers, om wijziging te brengen ia de regeling hunner bezoldiging, stellen burg. en weth. voor daarop al- wjjzend te beschikken. De minister van binnenlandsche zaken heelt bekend gemaaktdat het kabinet van prenten en pleisterbeelden alhier tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten is. De minister van waterstaat, handel en njjverheid, heeft, wal betreft de slempelmerken en het afkeuringsmerk voor de maten, gewigten en gas meters, bepaald dat hel goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1883 te be zigen zal zjjnbij den ijk en herijk der maten en gewigten de letter S ia den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon, liet merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor het kantoor Leiden het cijfer 7. Mogt het Sl. Nicolaasfeestdat gisteren alom in den lande gevierd werd, san velen onzer jeugdige en kleine vrienden een aangenamen en prettigen avond bezorgd hebben, voorzeker was dat niet het minst het geval in de kazerne aan de Morschpoort alhier. In eene groote zaal, sierlijk met groen versierd, zaten een vijftigtal van dit dar tel volkje, kinderen van onderofficieren, aan lange en aiel helder wit bekleede tafels zich Ie vergasten aan krentenbrood, taart en chocolade. Dc vreugde en blijd schap, die zich op aller gelaat vertoonde, steeg ten top, toen zij buitendien ook nog zoowel met verslijlbare als verbrnikbare geschenken werden vereerd. Menig meisje mogt zich gisteren avond verhengen in het bezit, hetzij van eene mooi aangekleede pop, hetzij in een winkel met tocbehooren. of iets anders, terwjjl de jongens mede met hobbelpaarden naar hunne plaats konden terugrijden of wel met kruiwagens daarheen konden gaan. De muziek, die hierbij verscheidene passende stukken uitvoerde, hragt niet weinig er toe bij om aan den avond van gisteren een regt feestelijk aanzien te geven. Ongetwijfeld dan ook was het kleine meisje de B. de tolk van aller ge voelens. toen zij in een sierljjk vers de milde geefster van dit alles hartelijk bedankte. Gisteren heeft de proefrid plaats gehad op den stoomtramweg Leiden- Voorscholen, van de IJssel-stoomtramway-maatschappijdie zeer goed ge slaagd is. De opening van de lijn kan spoedig verwacht worden. De Staatscourant deelt den uitslag mede van de in 1882 te Utrecht gehouden examens, ter verkrijging van acten van bekwaamheid lol het geven van middelbaar en lager onderwijs in de Fransche taal. In het hoofdkiesdistrict Zutphen is tot lid van de tweede kamer ge kozen de heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, met 1413 van de 2784 geldig uilgebragte stemmen. De heer van Tets bekwam 1358 stemmen. Naar men verneemt is de heer G. E. II. Tutein Nolthenius benoemd tot intendant en jagermeesler van de groothertogelijke domeinen in Luxem burg. De thans door den heer Nolthenius bekleede betrekking van rent meester van het paleis en kon. domein het Loo is door den koning opge dragen aan den heer van Steinvroeger te Soestdjjk. De Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij heeft in November van dit jaar vervoerd 179,801 personen. De totale opbrengst was 383279.38%- De totale opbrengst van 1 Januarij al bedroeg ƒ4938359.04, zijnde per dag- kilometer ƒ05.06, tegen 5027342.05% (ƒ68.41 per dag-kilometer) in 1881. Op de ljjn Leiden—Woerden was de opbrengst in November; 10491 reizi gers 5376.80; bagage (12 ton) ƒ82.15; bestel-, jjl- en vrachtgoederen (3309 ton) 2378.27; levende dieren, rijtuigen, enz. ƒ211.22. Totaal ƒ8048 44. Totale ontvangst van 1 Januarij af 100015.45% zijnde per dag-kilometer ƒ8.31, tegen 104833.58 (ƒ8.71 per dag-kilometer) in 1882. In de gemeente 's Gravesande is dezer dagen eene landbouwersvrouw gestorven, wier gewigt de 150 Ncd. pond te boven ging. De lijkkist was 1 Ned. el breed. De dragers hadden, met inbegrip van baar en kist. niet minder dan ongeveer 275 pond te torschen. De vrouw, die naanwelijks 52 jaar telde, kon zich in den laalslen lijd bijna niet meer bewegen. Een persoon, die Zondag avond in de Ruige Weide, nabij Gouda, zijn aanstaanden schoonvader met een pistool in de borst heeft getroffen, is door de rijksveldwacht uit Gouda te Rotterdam in verzekerde bewaring gebragt. De toestand van den gekwetste geeft hoop op zijn behoud. Te Amsterdam is heden nacht overleden de heer jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemeester dier gemeente. Het geregtshof te Amsterdam behandelde eergisteren in hooger beroep de bekende strafzaak tegen den 15-jarigen Duitschen cadet der militaire school Oranienstein, bij Dietz, C. B. W. Wettslein. Hij is door de arr.- regtbank te Amsterdam tot twee jaren celstraf veroordeeld wegens moed- willigen doodslag, in den nacht van 13 op 14 Augustus gepleegd op den logementhouder J. P. IJ. Bontekoe, wonende hoek Singel en Brouwersgracht. Nadat een uitvoerig verslag was uitgebragl van het voor den eersten regter voorgevallene, werden drie getuigen op nieuw gehoord, zijnde de weduwe Bontekoe. de commissaris v3n politie J. D. Stork en de commensaal, die in dien nacht op dezellde kamer vertoefde als gemelde cadet. Het voor de regtbank gevoerde debat over de toerekenbaarheid en de op te leggen straf werd thans door den advocaat-generaal mr. Jolles met denzellden verdediger mr. Ramaer gevoerd. Maandag aanst. uitspraak. De machinist van de irair,dienst Amsterdam- Krommenie, die dezer dagen door een val op een der kranen van den stoomketel zwaar gewond werd, is overleden. In den nacht van den 3d,n op den 4den Dec. II. strandde te Callantsoog het Engelsche stoomschip Strathmorc. gezagvoerder Rowetl, dat beladen met katoen van Savannah kwam en bestemd was voor Bremen. Dadelijk werd de reddingsioot ter adsisienlie daarheen gezonden, doch de beman ning van het schip hoopte door het uitwerpen van een groot aantal balen katoen het schip zoodanig te ligten, dat men het met behulp van een paar sleepbooten, om welke inmiddels gezonden was, weder vlot k'on krijgen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1