LEIDSCUE COURANT. II0. 287. WOENSDAG 6 DECEMBER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. 1882. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlicn is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 5 December. Gisteren is naar de gevangenis te 's Gravcnhage overgebragt de per soon van J. II niet in deze gemeente te buis behoorende, die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt. Gedurende de algeloopen maand November zijn per Rijnlandschen Stoom tram (LeidenKatwijk] vervoerd 9141 personen, met eeue totaal-opbrengst van 1462.69% sedert 1 Januari) 1882 zijn vervoerd 262550 personen, met eene totaal-opbrengst van 39963 37%. Het stoomschip Koningin Emma, op weg naar Batavia, passeerde op 4 Dec. Aden; de Gelderland, op weg naar Rotterdam, kwam op 4 Dec. Ie Suez; de Conrad vertrok op 4 Dec. van Port-Said naar Batavia. Dr. van der Ven, te Haarlem, schrjjll in de H.C. betreflende den over gang van Venus over de zon op morgen o. a. het volgende: Op Woensdag 6 December zal, ten minste als de omstandigheden daartoe medewerken, in Nederland een verschijnsel zyn waar te nemen, waarop het wel de moeite waard is de aandacht te vestigen. Op dien dag namelijk zal, uit Haarlem gezien omstreeks 2 u. 18 m. en op meer oostelijk gelegen plaatsen in dezelfde verhouding later, aan den oosteljjken rand van de zonneschijf, op ongeveer het uiteinde van hare horizontale middellijn, een zwart vlekje verschijnen, dat langzamerhand in grootte zal toenemen. Als het om onge veer 2 n. 37 m. geheel voor de zon zal zijn gekomen, vertoont het zich als een schijfje, waarvan de middellijn ongeveer dertigmaal zoo klein is als die van de zonneschijf. Het zal zich langzamerhand om de zon voort bewegen en omstreeks een derde gedeelte van zjjne baan hebben afgelegd, als deze ondergaat. Bjj zeer gunstige luchtsgesteldheid zal dit verschijnsel met het alleen door een donker gekleurd glas beschermd oog zijn waar te nemenhet zal goed zijn waar te nemenals men zich daarbij bedient van een kjjker, die drie- a viermaal vergroot, bjjv. vati een goeden tooneei- kijker. Het tredende van dit verschijnsel ligt niet zoozeer in zijne grootsch- heid als wel in de omstandigheid, dat dit en de beide volgende geslachten bijna geheel van de aarde zullen zijn verdwenen eer weder een menschen- oog het zal aanschouwen. Zaturdag werd op de rivier voor Dordrecht eenc geladen groentrnschuit van de wed. Euser te Zwijndrecht door den sterken stroom medegevoerd en tegen een voor anker liggend schip verbrijzeld. De beide opvarenden redden zich door zich aan de ankerkettingen vast te honden. Onder voorgeven als meesterknecht te zijn aangenomen, om hel sta tionsgebouw te Woerden te vergrooten, heeft een persoon, van 30 a 40 jaren, zich bij eene weduwe aldaar op 27 November in den kost besteed, ben volgenden morgen is hy, na van haar vjjf gulden en eene parapluie te hebben geleend, vertrokken in de rigting van Bodegraven, zonder terug te keeren. Te Amsterdam is gisteren morgen door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in het huis bewoond door den heer mr. E. I. Asser, Singel bij de Vijzelstraat. Door den vrij hevigen wind aangewakkerd, nam de vlam zeer spoedig toe, zoodat ook het daarachter gelegen gedeelte, uitkomende ui de Reguliersdwarsstraat, werd aangetast. Toch gelukte het aan de brandweer een deel van het groote gebouw aan de Oostzijde te behouden. Van den Helder meldt men dat Zondag nacht aan den buitenkant der Zuidergronden is gestrand het Engelsch barkschip Alexandre, met eene lading petroleum, komende van New-York en bestemd naar Hamburg De bemanning verliet kort na het stranden het schip met twee eigen booten, waarvan één met acht man heden morgen vroeg en de andere met zes man later tegen den middag door vletterlieden werden aangetroffen en alhier behouden binnengebragt. Twee inmiddels naar de slrandingsplaais ver trokken sleepboolen, welke zouden trachten het schip vlot te brengen, kwamen eenigen tijd later terug en rapporleerden dat het schip in brand stond. Een later berigt meldt, dat hel geheele schip in licht laaije vlam stond en een mast overboord lag. Naar men verneemt is gisteren de reddingsboot van Gallantsoog omge slagen, waarbij 8 personen het leven verloren. Zaturdag avond zijn te Deventer een man en eene vrouw, die voor het water uil hunne benedenwoning naar boven gevlugt waren, en daar eenige kolen badden medegenomen om zich te verwarmen, bijna door den damp ge slikt. Zjj werden des ochtends bew usteloos in hum e legerstede gevonden. Er werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Men meldt uit Zwolle: Terwijl hel water op den IJssel aan hel Kater- veer 15 cM. hooger is dan de hoogste stand in 1876 en men aan het Zalkerveer druk bezig is met kistingen np den djjk te plaatsen, is daaren tegen door den oostenwind het water op het Zwolsche Diep zoover wegge- loopen dat de raderstoomboot de Stad Zwolledie van hier vertrok, weder is teruggekeerd, terwijl de raderstoomboot Stad Amsterdam nabij Schokland heeft vastgezeten. Ook nog andere booten zyn aan den grond geraakt of hebben niet kunnen varen. De sneltrein, die des avonds ten 8 ure te Oudenbosch aankomt, houdt daar niet stil, en daarom wordt het pakket met brieven, couranten enz., voor die plaats bestemdin het voorbijrijden uil den wagen geworpen. Eer gisteren had dit wederom plaats cn toen werd het pakket door den trein stuk gereden, zoodat er niets van leregt kwam. Uit 's llertogenbosch meldt men van gisteren, dat het water 7 centim. was gevallen. Het stond nu nog 6.23 M. boven A. P. De berigten o.ntrent Maas en Rijn waren gunstig. Te Arnhem, Doetinchem. Deventer enz. was het water mede vallende. Van wege het gemeentebestuur van Deventer zijn in den laatsten tijd verschillende togten over de rivier gedaan, om te zien of in de buurten over den IJSsel ook personen waren die in nood verkeerden. Bjj allen, waar dit hel geval was, werd redding aangebragt. en in aken of andere vaartuigen werden zij opgenomen of naar de stad gebragt. Hetzelfde ge schiedde met hun vee. Uit Leeuwen meldt men: De Maas en de Waal blijven gelukkig beide vallende, en de toestand der dijken is bevredigend. Toch ziet het er nog nagcheljjk uit, vooral langs den linker Maasoever, waar de dijken o»er het algemeen zwakker, smaller en zandiger zijn. Het binnenwater is onderlus- schen tot verbazende hoogte gestegen en heeft reeds veel schade aangerigt. Verscheidene huisgezinnen moesten hunne woningen ontruimen. Hier en daar beginnen de groote straatwegen onder te loopen, het lage bouwland staat blank, en ook hoog gelegen akkers beginnen te ljjden. Groote schade beliepen mede enkele steenovens, die ondergeloopen zijn. Een groot gedeelte van Maas en Waal vertoont weder eene barre zee. Te Ileugem, in Limburg, dat door de Maas overstroomd was, is aan gespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. De kon. rijschool te Venlo herdacht gisteren haar 25jarig bestaan, waartoe vele officieren van elders waren overgekomen. Kazerne, manege en schier alle straten waren in feestgewaad gehuld. De luitenant-kolonel von Hnegeuin en de adjudant-onderofficier van der Mast, die van den be ginne af aan die inrigling verbonden «aren, ontvingen kostbare geschen ken als bljjken van achting en waardering. De manschappen werden ont haald op worstbier en sigarenen ontvingen elk 50 cents. Een milicien van het te Maastricht in garnizoen liggende 2d' reg. infanterie, die van het begin van de maand October spoorloos was verdwe nen, is thans in de nabijheid van het Belgische dorp Lanaken teruggevon den. De arme drommel, die niet goed bij het hoofd blijkt te zijn, heeft de garnizoensplaats welgedaan verlaten en is, na eene afwezigheid van 53 dagen, uitgeteerd en vermagerd terusgebragt. Hy heeft zijne nachten groo- tendeels in een hollen boom, in de bosschen te Pietershiene doorgebragt. zich grootendeels voedende met penen en knollen, die hy op het veld vond. lly bevindt zich thans in de ifinrmerie. De heer de Casembroot heeft op de marine-begrooting drie belangrijke amendementen voorgesteld. Het eerste strekt om daarop een memorie- post te brengen voor bet daarsteilen eener inrigting te Viissingen of te IJmuidcn tot opleiding van scheepsjongens. Deze verandering in de wjjze van opleiding der scheepsjongens berust op de meening van den voorsteller, dat de opleiding aan den wal in een gebouw veel doeltreflender moet zyn dan de tegenwoordige en veel minder officieren en onderwijspersoneel zal behoeven. Hij berekent, dal de opleiding van een duizendtal jongens tot scheepsjongen en ligtmatroos minstens 150,000 's jaars minder zal kosten dan de tegenwoordige opleiding op de schepen. De opleiding aan den wal zou moeten plaats hebben op eenigzins grooier schaal, als een vervolg op die van de kweekschool te Leiden. Tevens wenschl de heer de Casembroot de bootsmansleerliusen af te schaffen. De strekking van het tweede amendement is eene in 's lands belang voor te stellen reorganisatie van het corps officieren van administratie bij de zeemagt, waarbij de intendant en de kwartiermeesters van het corps mari niers bij het corps officieren van administratie bij de marine worden ingelijfd,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1